Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.04.2024., 11:26   #1
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Preporuka povremenog pokućnog interneta

Pozdravljam, imam namjeru iznajmljivati apartman u sezoni pa tražim nekakav internet za goste. Nisam u toku pa bih da me savjetujete dal da uzmem štajaznam s njuške neki 4G ili 5G ruter i uteram neku SIM karticu s trafike u njega ili da uzmem od nekog providera sve?
Šema je da bi to koristio plafon 4 mjeseca i onda mir do iduće sezone. Čini mi se profitabilnije nakon sezone ruter u ladicu a SIM u smeće i onda u krug. Kakva su vaša iskustva? Tenkju.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 11:40   #2
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,936
Vjerojatno najpovoljnija opcija ti je t-sljam turistička sim kartica.
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.04.2024., 12:01   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
provjeri situaciju ... otoci u pravilu su crna rupa po pitanju mobilnog interneta u sezoni. svi misle ko ti, "saću upiknut sim u ruter i biće interneetaaa" a kad ono, kita u bila. da, bit će ga, 1-2 mbita.



fiksni internet možeš pauzirat 6 mjeseci godišnje. ako iznajmljuješ, apsolutno te ne bi smjelo bit briga za tih 50eura više šta ćeš platit godišnje dok "nema nikoga". bilo kakav fiksni priključak će biti bolji od mobilnog interneta na otoku.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 12:07   #4
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
To je provjereno već. Imam doma A1 mobilni kroz ruter,moj mob vrti ljeti po 100mbita tako da nemamo smetnji i padova u brzini a da su zamjetni. Fiksna mreža nam je očajna pa zato i imam kući mobilni,s ovima sam raskinuo zbog toga. Nadalje,strenđeri ne muče našu mobilnu mrežu jer su mahom na odmoru i dovoljno im je kačit se po kafanama povremeno a kafane su sve na fiksnom internetu. Da kupuju naše sim kartice po tiskovima,baš i ne kupuju.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 12:46   #5
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Ne kupuju nase kartice jer im ne trebaju - imaju ili postojecu tarifu koja ukljucuje roaming ili kupe cheappo esim online tipa airalo.

Ali svejedno kada dodju u hr zauzmu "slot" na baznoj postaji sa svojim mobom koji je u roamingu tako da... Ljeti vas je svakako vise na toj anteni.

Tisak ne mora prodati nijednu simicu cijelo ljeto

Svejedno, 100 Mbps u ljeti je super rezultat i to je jedino bitno. Pogotovo ako je mjereno u vrijeme oko 19-22h
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 14:28   #6
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
taj "doma" je korčula?

iznenađuje me. krk po ljeti bude 5mbit, kad je kiša bude i manje. barem je tako 6-7-8 mj.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 15:15   #7
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Starlink za 50eur mjesečno?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 15:42   #8
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Da,Korčula. 50 eura mjesečno plaćam svoj mob,satelit i internet doma,nisam popeezdio da toliko plaćam internet za apartman...

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 15:47   #9
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Vidiš to mi nije jasno. Ok je platiti 50eur Internet za užitak, ali za nešto što zarađuje pare, nije. 🤔
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 16:05   #10
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Sad sam se malo potrudio i istražio. Sada mi je i jasno da ti nije jasno kad mi "nudiš" da plaćam 50€ mjesečno Starlink a u stvarnosti 60€ platim neki 4G ruter koji je onda moj i ostaje meni i kupim neku tarifu štajaznam za 10 mjesečno. U tom slučaju potrošim za 4 mjeseca štajaznam 40 za tarife i 60 za ruter i to je 100 sve zajedno za nekih 4 mjeseca sezone te imam ruter za dogodine. Po tebi bih morao dati 200 jer kao zarađujem na iznajmljivanju. To šta sam iskeširao 200k eura za stan sam na cesti našao...
Ne mislim proći džabe al ako se može taj qurčev internet dobiti za 100,ne vidim čemu dati 200.... Nisam valjda lud?

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.04.2024., 16:17   #11
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Ništa ti ne moraš niti ti ja nešto namećem. Po mom iskustvu koje se temelji na Zadru i okolici, bilo kakav mobilni internet prestaje raditi 15.7. i onda oživi nakon 15.8. Nekad i prije umre, nekada i kasnije oživi, ali u ovih mjesec dana brzine na mobilnom internetu su u rangu dialup modema.

Ako na tvom području nije tako, onda nemaš zašto plaćati više. Samo dajem dodatan izbor.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 16:39   #12
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,936
Libertus, prvo si dao dodatan izbor, onda si krenuo izražavati mišljenje o nečijim potrošačkim navikama. Ne treba miješati kruške i jabuke.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 23:18   #13
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Zadar je za Korčulu Tokyo em geografski em ostalo. Korčula ko Korčula je selo sa 15k stanovnika na cijelom otoku a Zadar preko 70k stanovnika. Toliko je i mobitela. Dio gdje sam ja ima 3k stanovnika a 2k mobitela i zagušenja su zanemariva...

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 00:03   #14
matsx
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 75
Hahaha, koji optimizam, kupiti tarifu za 10 eura i nadati se da će turisti biti zadovoljni s količinom prometa.
Za njih obavezno ide flat, a to ti je 24 eura minimalno. Koje ćeš brzine dobiti neću spekulirati.

Nadam se da nećeš pobrati puno negativnih komentara i loših ocjena na račun lošeg interneta.

Svakako se javi najesen da čujemo iskustva nakon sezone.
matsx je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 06:46   #15
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 175
Citiraj:
Autor matsx Pregled postova
Hahaha, koji optimizam, kupiti tarifu za 10 eura i nadati se da će turisti biti zadovoljni s količinom prometa.
Za njih obavezno ide flat, a to ti je 24 eura minimalno. Koje ćeš brzine dobiti neću spekulirati.

Nadam se da nećeš pobrati puno negativnih komentara i loših ocjena na račun lošeg interneta.

Svakako se javi najesen da čujemo iskustva nakon sezone.
To je u rangu onih koji imaju najbolji iphone koji postoji a nemaju novaca za youtube premium pa gledaju reklame
BinaryJesus je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 07:35   #16
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Ja sam htio reći da ako nije potrebno davati 50€ da ih ne bih davao ako nije baš prijeko potrebno. Usporedba tipa radije uzmem Ford Focus umjesto VW Golfa. Svi danas gledaju proći malo jeftinije i uzmu nešto optimalno što može odraditi posao samo takve treba ismijati. Sad sam ispao cigan. Neka.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 08:06   #17
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,365
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Ja sam htio reći da ako nije potrebno davati 50€ da ih ne bih davao ako nije baš prijeko potrebno.
Pa "tarifa" ti nije 10 eura mjesečno, to ti je cijena SIM-a i prvih 10 dana flata. Ukupno je 24 mjesečno.
franzD je online   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 08:10   #18
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,691
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
taj "doma" je korčula?

iznenađuje me. krk po ljeti bude 5mbit, kad je kiša bude i manje. barem je tako 6-7-8 mj.
očito ovisi o lokaciji i kapacitetu mob stanica, jer "prekoputa", Novi V tele2 pokućni u sezoni nije radio - brzina ISPOD 1mb.(deklarirali su se 4G). totalno neupotrebljivo.

i da, turisti imaju svoju karticu i tafiru u 99,99% imaju i traže ovdje FLAT u rangu optike 1000/1000... u to sam se uvjerio, za one kojima je to standard iz njihovih zemalja mi smo im kao nama neki grad u africi koji ima 3G prije navsle turista.
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 08:17   #19
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,641
Smjesti se u poziciju turista

Prosječno noćenje u sezoni (provjereno upravo na booking.com) košta oko 100 eura na Korčuli.

Očekuješ li za te novce da u razvijenoj državi kao gost imaš mogućnost obaviti videopoziv ili streamati nešto s Netflixa?

Imaš 4 mjeseca sezone. Stvarno si ne možeš dozvoliti hladan pogon internet veze?
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je online   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 09:24   #20
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Preporuka povremenog pokućnog interneta

To. Dok sam radio u telekomima stalno je bilo kuknjave korisnika koji su se ciganili za internet vezu pa bi im gosti otkazivali jer nisu imali wifi u apartmanu ili je bio neupotrebljiv. Klasika.

A zato cijene apartmana i ležaljki na plaži dignu toliko gore da si upropaste sljedećih nekoliko sezona…

OP, dobro ti je čovjek rekao: uzmi Starlink i prst u uho.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 11:40   #21
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,214
Zar starlink nema problema kad je ruzno vrijeme? Kad ce zapravo turisti biti u apartmanu

Ima nam kolega sa foruma na korculi preko ljeta taj turisticki sim,

3.7.2023 u 18:22 je ima 160 mbps dl, huawei 4g router, opcenito je jako zadovljan.
Ja u trogiru imam A1 5g nikad niti trunke degradacije preko sezone, iako sam ocekivao.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 12:27   #22
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Kažem vam,provjeravao sam vazda pa i ljeti download i upload i 5 puta je veći od dovoljnog za netflix i videopozive,nađem neki flat i mirna Bosna.

Off:
Stereotipe tipa skupi ste,ležaljke ovo/ono,lako je vama,10 apartmana,100 eura noć itd mi muka i komentirat a prema tome,bilo bi red kad već toliko zarađujem da dajem 50 eura za internet a wc šolja da bude zlatna kad sam već apartman našao na cesti besplatno. Mene se gleda ovako a kad se silazi na more pokušava se proć jeftinije. Gle qurtza.
Pravi gosti dolaze tu na odmor (slovima: odmor) i za to plaćaju svuda ne samo kod nas i to je stvar izbora. Na mnoga mijesta ja ne idem jer ne mogu to platiti i tada ostanem doma. Ako pak idem,idem kako se ide,bez ciganjenja. Pravi gosti se cijeli dan kupaju,uživaju i jedu po restoranima a ne nose paštete od kuće. U situaciji kad moraš i nemaš izbora je drugačije.
Koliko koštaju sobe/šupe (ne apartmani) u ZG blizu bolnice kad moraš biti gore zbog bližnjih koji su na lječenju i kad ti je internet na posljednjem mijestu? Ja znam jer mi je pokojni otac bio gore. Platim i ne kenjam. Koliko za vrijeme Adventa košta smještaj gore?
Ima i na kontinentu "sezone" To se ne spominje. Dalmatinci ljenčine samo iznajmljuju i boli ih patka. Evala.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 13:08   #23
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Preporuka povremenog pokućnog interneta

Poanta je da bi gost radije wifi nego krevet. Tako je već 10+ godina. Zadnjih godina je zahtjev i na brzom uploadu.

Moj savjet ti je da štediš negdje drugdje

BTW: možda netko iz vrha A1 ima nekoga ili nešto na Korčuli pa su pojačali kapacitete tamo
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 13:20   #24
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Mogu potvrditi da se gosti prvo spoje na wifi pa onda odu na more ili u grad. Uzorak mi je kuca za odmor (10 lezaja, ne tako jeftina), dva bolja apartmana i dva low end budget apartmana.

Prvu godinu rentanja, jos prije 7-8 godina smo popusili masu losih recenzija zbog mobilnog neta. Tada nije bilo nekog pametnog flat rjesenja osim A1 homeboxa s nocnim flatom. Ukratko, katastrofa! Gosti spickaju promet do 5. u mjesecu i pusing rodjo.

Gosti su se promjenili.
Razumijem ja tvoje stajaliste, ali se nazalost varas s ocekivanjima :/

Svaki dan hodam po kampu (hej, kamp, covjek bi rekao ljudi bjeze u prirodu) i svaki kamper je na netu, u gacama, sjedi i surfa na laptopu. Jedan na 10 cita knjigu. Ja to jebeno ne razumijem, ali eto...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 13:35   #25
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Nikad nisam rekao kupit cu losije nego eventualno jeftinije i jasno je da cu iskopat neki flat s ok brzinama. Taman posla da me zivkaju nema prometa ili sporo je,jos mi to treba...
Da su normalni,nisu. Istina je da se puno bleji u ekrane za nemale pare. Dodes iz mp3 na odmor a provodis ga nosom u ekranu. To mozes i doma. Nzn,ni meni qurca nije jasno. Bio sam nedavno u toplice,mob u sefu 3 dana,jedino pred spavanje blejim 20 minuta i ujutro uz kavu malo...

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 17:42   #26
matsx
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 75
Došli smo do zaključka da moraš imati brz i stabilan internet.

Tvoje navike godišnjeg odmora se ne podudaraju sa velikom većinom turista. I to moraš uzeti u obzir.

Neke stvari u životu možeš naučiti na lakši način (slušajući savjete iskusnijih) ili na teži način metodom pokušaja i pogreški.

Samim tim što si se odlučio obratiti tu na forumu za pomoć, nadam se da si odabrao prvi način.

Ako među odgovorima provlačiš svoje mišljenje bez obzira što ti govorimo, ne pokazuje da si tu došao po savjet, nego po potvrdu svoga mišljenja.
matsx je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 18:45   #27
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Nije da provlačim svoje mišljenje niti da ne uvažavam tuđe samo sam se malo dignuo na "zadnje noge" kad se je povelo pitanje kad već zarađuješ toliko, trebao bi iskeširat nepotrebno visoku cifru za internet. Došao sam kao i svaki put od dana registracije pa do danas, obić forum i vidjet ako mogu nekome pomoći ako znam pa tako i ovaj put postaviti upit tj. doći po pomoć iskusnijih i to mi je uvijek praksa umjesto pravit se pametan pa usrat. Ako ste stekli takav dojam,isprike,nisam to htio.

Ponekad odgovore na pitanje i oni koji nisu iskusni/iskusniji pa treba i to uzest u obzir,NHF ako se tko prepoznao.

Ajmo nazad. Istina je,tražim stabilan i brz internet i ništa manje od toga i ne tražim ga besplatno, ali ako se može za 30-40 a ne mora za 50-60 ispadnem cigo koji se bogati bez ulaganja. Mašala.

Uglavnom,sada opremam stan i dok sam danas bio tamo opalio sam speedtest. Download je bio 339 Mbps a upload 33,1 Mbps. Prilažem i screenshot. Iz tog razloga možda izgleda da "silujem" 4G ili 5G ruter i neku tarifu umjesto fiksne linije,Starlinka i ostalog jer su za naše prilike ovdje ove brzine vrtoglave. Ljeti ama baš nikad nisam osjetio tu neke padove u brzini a da su zamjetni toliko da ne ostane dovoljno za normalno,brzo i stabilno korištenje.
Otvoren sam za sugestije i apsolutno slušam ako netko misli/zna da je ovo lošije od nečeg drugog.



Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 19:00   #28
matsx
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 75
15. srpnja sigurno neće biti tolika brzina.
Kod mene, šire splitsko područje, cijelu prošlost ljetnu sezonu su gasili noću neke bandove kako bi uštedili na računu za električnu energiju. Nije ih toliko briga za kvalitetu koliko za profit.

Da sam na tvom mjestu uzeo bih A1 ponudu sa promjenjivom brzinom interneta, mislim da se zove Rent a net. Ide 9 do 27 eura, ovisno koliko ideš na full brzini. Uvijek je bolja fiksna linija.
matsx je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 19:46   #29
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,936
smuchac, kada već dižeš milione na tom apartmanu, mogao biš financirati optiku na otoku. Šta škrtariš?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 19:48   #30
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Fiksno je inače bolje sigurno. Kod nas možda,optike nema,svuda bakar i užas od mreže,uzeo bih ja da je moguće. Doma sam natezao 24 Mbps kroz fiksnu liniju i bakar i to samo ponekad a kad je palo ispod 20,prebacio sam se na A1,dobio nekog Fritza i pičim u prosjeku 140 Mbps/30 Mbps i prezadovoljan sam. Stan je 10km od moje kuće i tamo je brzina dvostruka. Imam A1 pretplatu u kojoj je internet,satelit i moj mob,možda bi dali štogod razumno za sezonu.

Kad legne prvi milijunčić negdje početkom rujna ću dovuć optiku.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na