Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro Jučer, 22:10   #1
scrin378
Registered User
 
scrin378's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Ogulin
Postovi: 32
Konfiguracija switcha

Pozdrav, trebam pomoc oko konfiguracije switcha, konkretno radi se o TP-LINKU TL SG108E. Zelio bih ga iskonfigurirati da mogu na njega spojiti internet tj svoj Asus i ISPov router preko kojeg bi isao VOIP. Radi se o HT optici. Imam ONT (TP-LINK G7) i HTov Speedport. Switch bi isao iza ONTa, a onda na switch Asus za net i Speedport za VOIP
Probao sam napraviti konfiguraciju VLAN IDa za internet i VOIP ali ocito nesto krivo radim, jer ne radi ni jedno ni drugo. 🤣


Dakle probao sam port 1 i 3 staviti za internet, a port 2 za VOIP, ali nula bodova..ocito krivo radim…nisam uspio naci gdje se upisuje priority?? Jel treba sta u onom PVID setupu napraviti ili negdje drugdje?


Sent from my iPhone using Tapatalk
scrin378 je online   Reply With Quote
Staro Jučer, 22:42   #2
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,754
Ukratko, moj setup na HT optici, isti switch, isto koristim ISP router za voip i maxtv:
Raisecom ONT ustekam u switch na port 1,
Moj RUTER ide u switch na port 2 (pustam samo net),
SPEEDPORT ide u switch na port 3 (pustam VOIP, IPTV, ACS)

https://imgur.com/a/MlkwaRk

U tvom primjeru trebas tagirati dva porta za voip - dolazni trunk port gdje spajas ONT i onaj gdje ide ISP ruter, vjerojatno 1 i 2.

I zadnje trebas dodijeliti pvid 100 portu 3 za internet vlan (to podesis u postavkama s lijeve strane, malo nize)

Ako bas nikako ne ide, resetiraj switch na pocetne postavke i bez podesavanja ikakbog vlan-a, pospajaj kablove i radit ce ti sve.

Pro tip, kada sejvas vlan-ove na switchu, rekonektaj kablove u switchu. Pitaj me kako znam i koliko mi je trebalo da shvatim.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro Danas, 06:02   #3
scrin378
Registered User
 
scrin378's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Ogulin
Postovi: 32
Ok, hvala ti…budem probao kad dodem s posla. Znaci onaj priority za VOIP ne uspisujem nigdje…nema ga??
A ovo sta si rekao da napravim reset i da samo pospajam ako ne ide, jel onda na Asusu moram raditi VLAN ID za net??


Sent from my iPhone using Tapatalk
scrin378 je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na