Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.04.2009., 16:47   #1
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
fotic za oko 2000kn

male (kompakt) klase .....

Cijenom izmedju 1300 - cca 2100kn

Uvjet je 12mpx, 2,7" ekran .... u tom cjenovnom rangu svi manje vise ispunjavaju te uvjete, ali koji jednostavno radi najbolje slike ?

cak bi dao i 2600kn za recimo canon sx200 is, ali neznam koliko je i dali je on bolji od nekog olympusa iz mju(npr. 7000) serije, znam da taj canon ima cak 12x zoom, al dali je jedino to prednost..... Uglavnom malo sam zbunjen iz razloga sto su svi oni slicni na papiru, (jedan ima ovo drugi ima ono itd) ali mene zanima kakav je koji u praksi odnosno ono sto sam vec spomenuo, koji radi najbolje slike.... (canon, nikon, olympus .......koji model ?)

Trenutno imam sony dcs-w55 i zelim nesto znatno bolje ako je moguce, osim same rezolucije.... i nije mi svejedno dali je 500kn skuplji ili jeftiniji ako ja necu primjetit razliku, nadam se da razmete

tnx
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2009., 09:12   #2
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Panasonic TZ5

http://www.dpreview.com/reviews/panasonictz5/

http://www.nabava.net/trazilica.php?q=DMC-tz5&x=0&y=0

Ili TZ7 kad dođe ako baš iz nekog razloga želiš 12MP.
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.04.2009., 22:12   #3
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
da, zanimljiv primjerak ..... nego daj mi jos reci dali je taj objektiv sirokokutan .... ili koji bi bio najsiri u toj klasi ..... ? jer mi one brojke kaj pisu oko objektiva nista ne znace
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2009., 23:25   #4
joolka
music freak
 
joolka's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Sibenik
Postovi: 3,257
Citiraj:
Autor sh0kre Pregled postova
da, zanimljiv primjerak ..... nego daj mi jos reci dali je taj objektiv sirokokutan .... ili koji bi bio najsiri u toj klasi ..... ? jer mi one brojke kaj pisu oko objektiva nista ne znace
28-280mm sto znaci da,u ovoj klasi odlican fotic sa sirokokutnim objektivom,hd zapisom i velikim zumom 10x,mana mu je manjak manualnih postavki pa ako te to smeta ...baci oko i na novi Canonov fotic koji konkurira ovom panasonicu PowerShot SX200 IS

http://www.steves-digicams.com/2009_...non_sx200.html
__________________
LENOVO LEGION 5 gaming laptop (AMD 5800H,RTX 3070)
LENOVO LEGION 5 pro gaming laptop (AMD 5600H,RTX 3060)
joolka je online   Reply With Quote
Staro 15.04.2009., 23:32   #5
joolka
music freak
 
joolka's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Sibenik
Postovi: 3,257
..delete
__________________
LENOVO LEGION 5 gaming laptop (AMD 5800H,RTX 3070)
LENOVO LEGION 5 pro gaming laptop (AMD 5600H,RTX 3060)
joolka je online   Reply With Quote
Staro 16.04.2009., 02:59   #6
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
upravo se izmedju ta dva modela najvise mislim! kod panasonica me smeta tih 2mpx manje, jer sam frik za naknadno uvecavanje slike a canonu je leca 28-336mm, znaci šira sto je plus... Panasonic pak ima mogucnost optickog zooma kod snimanja videa.... canonu pak malo zamjeraju preeksponiranost kod jaceg osvjetljenja..... neznam, mislit cu se jos neko vrijeme.... ako netko ima jos kakav prijedlog nek slobodno veli.....

procitao sam hrpu reviewa od sx200 pa niti sam vise neznam dali da cekam tz7 ili da jednostavno uzmem canon i budem zadovoljan ..... hm .. i dali znate kad bi tz7 trebao doc u HR?

Zadnje izmijenjeno od: sh0kre. 16.04.2009. u 05:32.
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2009., 08:51   #7
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Ja sam Panasonicov fanboy sto se tice foticha pa bi cekao TZ7. Ali to sam samo ja

Nisam upoznat sa ovim Canonom jer u vrijeme kada sam ja kupio svoj TZ5, on je bio jedini fotich (uz svoju stariju braču) u kompaktnoj klasi sa 10x zoomom. To mi je bio osnovni kriterij kod odabira foticha jer mi treba za po doma i za po izletima i za po godišnjem...

Fotich radi odlične fotke, jedino što mu imam za prigovorit je flash koji nema neki domet ali to je boljka gotovo svih foticha u toj klasi.

TZ7 je još bolji jer je zapravo hibrid između foticha i kamere zbog AVCHD Lite + još masu drugih stvari.

p.s.
Ako si čitao za TZ5 reviewove, postoji problem a to je autofocus kod snimanja filmova koji cijelo vrijeme pokušava izoštriti sliku. Ignoriraj to, izašao je firmware update koji to riješava.
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2009., 12:43   #8
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Canon G serija je najbolje što se može kupiti za te pare... Mislim da sam vidio negdje na forumu da se G7 prodaje po nekih 1500 kn, polovni...
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2009., 16:39   #9
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
mislim da cu ipak na kraju kupit sx200, nekako su me pocele te manualne postavke zanimat koje on ima a TZ5/7 nema, pa se nadam da cu ih znat iskoristit i da bi uz njih mogao napravit i bolju fotku....
G serija je skuplja, tj g9 dodje 3500kn .... sad za ovaj polovni neznam....
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2009., 16:48   #10
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor doublev Pregled postova

p.s.
Ako si čitao za TZ5 reviewove, postoji problem a to je autofocus kod snimanja filmova koji cijelo vrijeme pokušava izoštriti sliku. Ignoriraj to, izašao je firmware update koji to riješava.
Ili se moze iskljuciti ako ne snimas puno filmica, neces primjetiti
Ali super da je izasao update, idem skinuti.

Sto se tice samog fotica, ja nemam nikakvih primjedbi.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.04.2009., 18:19   #11
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor sh0kre Pregled postova
upravo se izmedju ta dva modela najvise mislim! kod panasonica me smeta tih 2mpx manje, jer sam frik za naknadno uvecavanje slike
Zaboravi megapixele i nauči se fotografirat.
Ti pusti megapixeli ti neće pomoći ništa ako senzor i objektiv ne mogu iskoristiti taj potencijal (što je slučaj s većinom aparata, pogotovo kompakata).

Citiraj:
Autor sh0kre Pregled postova
a canonu je leca 28-336mm, znaci šira sto je plus...
Generalno gledajući veći raspon žarišne duljine = sporiji fokus, više distorzija i lošije performanse.


Citiraj:
Autor sh0kre Pregled postova
Panasonic pak ima mogucnost optickog zooma kod snimanja videa....
Kupuješ li fotoaparat ili video kameru?
Nemoj očekivati da ti foto aparat služi za snimanje videa.

Citiraj:
Autor sh0kre Pregled postova
Canonu pak malo zamjeraju preeksponiranost kod jaceg osvjetljenja.....
Sve ovisi gdje mjeriš svijetlo i koju metodu koristiš.
Također, zgodno je uključit live histogram ako možeš da vidiš ima li gdje blown highlighta


Citiraj:
Autor sh0kre Pregled postova
neznam, mislit cu se jos neko vrijeme.... ako netko ima jos kakav prijedlog nek slobodno veli.....
Ako ciljaš na što veću kvalitetu slike, SLR je dobar izbor, no gabaritan je.
No, ako ti malo veći gabariti nisu problem, nešto tipa Olympus E-410/420 se da naći vrlo povoljno po oglasnicima, a kvalitetom slike i brzinom je daleko bolji od kompakata.

Ima sam prilike malo koristit Canon S5 pro i dopao mi se, ali neznam trenutačnu cijenu, i da li upada do 2000kn.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2009., 21:10   #12
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
upravo to, zelim se između ostalog naucit fotografirat, kako mi je slr ipak prevelik, (makar cu se i za njega jednom mozda odlucit) ostaju mi ovi ultrazoom kompakti, kako panasonic nema nekakvih funkcija u manualnom modu, ostaje koliko primjecujem jedino sx200, no evo sa 2500kn mogu podignuti letvicu na 3000kn ..... cannonova G serija mi je malo prevelika a najjeftiniji dodje 3,5kkn.... Gledao sam i ostale proizvođaće za do 3kkn u toj kategoriji ultrazoom kompakta ali nisam nista nasao......
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2009., 00:10   #13
joolka
music freak
 
joolka's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Sibenik
Postovi: 3,257
..o imas jako lijepih fotica do 3000kn kao recimo mog favorita PANASONIC FZ28 kojeg pikiram sebi uzeti

http://www.steves-digicams.com/2008_...onic_fz28.html
__________________
LENOVO LEGION 5 gaming laptop (AMD 5800H,RTX 3070)
LENOVO LEGION 5 pro gaming laptop (AMD 5600H,RTX 3060)
joolka je online   Reply With Quote
Staro 17.04.2009., 00:49   #14
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Prevelik?



E-410/420 sa 25mm ZD "Pancake" objektivom... ke šešan.

Usporedba s dlanom
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2009., 03:49   #15
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
ne sumnjam da to ne radi bolje slike od sx200, ali me frka da njegove mogucnosti nebi znao iskoristit i dobio losiji rezultat, ili nebi imao vremena iskoristit.... jer 80% slika koje radim su one nabrzaka.... Dali mi i dalje preporucate takvo sto ? Sa dimenzijama bi se jos mogao pomirit...

ova 2 primjerka koja ste naveli su stvarno zanimljivi, narocito olympus posto je jos manji.... nista idem se bacit na citanje o oba modela (da ponovim moze bit i 3000kn ali ne preko), ovako pise u nabavi: Digitalni fotoaparat SLR Olympus E-420 tijelo spretpostavkom da osim tijela dobijem i ono unutar njega za 2267kn

Nervira me sto svakom nesto fali, sa starim foticem sam znao cesto snimat i video pa bi me veselilo da ima HD opciju, recimo ovaj olympus je relativno mali, ali zato ima slab zoom, kad bi se dokupio kakav objektiv opet bi dosao na velicinu FZ28... i tako u krug

razum me vuce ka sx200 a srce prema ovim mocnijim i vecim jer dok gledam sve te lijepe slike koje su napravili ti SLR aparati, nesto slicno i ja pozelim napraviti....

edit:
mislim da je za pocetak i uvod u fotografiju opcenito, mozda bolji izbor: Olympus SP-590 Ultra Zoom ili FZ28 kojeg je joolka preporucio
sta mislite?

edit2:
I za kraj da jos malo zakompliciram, je 3,5kkn ali: Lumix DMC-LX3 ..... o njemu nisam jos puno procitao, samo vidio specifikacije i izgled .... i pogledao kakve fotografije radi..... rekao bi zvjer u malome.... ali je zoom nikakav 3x .... a kad bolje razmislim za jos samo 200kn gore se moze upiknut canon g10 sa 5x zumom i 4mpx vise ali zato nema hd video Stvarno nisam mislio da ce ovak tesko biti izabrat fotoaparat

Zadnje izmijenjeno od: sh0kre. 17.04.2009. u 06:23.
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2009., 08:56   #16
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
You went too far

Moraš se odlučit. Želiš li point and shoot fotich (kompakt) za fotografirat kučne ljubimce, familiju, izlete i godišnji ili se želiš bavit fotografijom (slr i slr like). Ogromna je razlika. Ne kažem da sa ovom drugo kategorijom nemožeš raditi ovo prvo ali ponekad zna biti nepraktično furat bazuku od foticha na plažu...
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2009., 09:24   #17
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
vraga nepraktično... imaš veliki fotić za plažu = imaš izliku da uzmeš vrećicu = imaš izliku da popuniš polupraznu vrećicu s pivama

@shokre... a si gledao onaj panasonic g1? mikro slr format manjih gabarita.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2009., 11:45   #18
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
vraga nepraktično... imaš veliki fotić za plažu = imaš izliku da uzmeš vrećicu = imaš izliku da popuniš polupraznu vrećicu s pivama

@shokre... a si gledao onaj panasonic g1? mikro slr format manjih gabarita.
ja sam bas htio predloziti gh1 (koji ja cekam) ali mi je sinulo da sam negdje procitao da ce cijena biti oko $1500
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2009., 20:55   #19
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
Citiraj:
Autor doublev Pregled postova
You went too far

Moraš se odlučit. Želiš li point and shoot fotich (kompakt) za fotografirat kučne ljubimce, familiju, izlete i godišnji ili se želiš bavit fotografijom (slr i slr like). Ogromna je razlika. Ne kažem da sa ovom drugo kategorijom nemožeš raditi ovo prvo ali ponekad zna biti nepraktično furat bazuku od foticha na plažu...
Danas sam bio u hg spotu i malo opipao to sve, i cak sam se iznenadio da neki od ovih spomenutih modela i nisu tako veliki kao sto sam mislio, recimo canon g10.... bas ga je zadovoljstvo drzat u ruci, puno vece nego neki mali pimkekic ala fensi olympus fe ili slicno.... A opet nije bazuka kak velis
Tako da sam definitivno odustao od klasicnijeg kompakta tipa sx200 ili TZ5/7 na kojeg sam prvotno ciljao...
Izbor sam suzio na g10, lumix lx3, ili mozda Nikon Coolpix P6000 .... Ultrazoom-ove tipa Panasonic FZ28 jos nisam do kraja izbacio iz izbora, ali me vise privlaci kvaliteta slike od mogucnosti velikog zumiranja, posto bi vise fotkao prirodu, sa kojekakvih pogleda u daljinu (di je bitnija širokokutnost), zalaske, portrete (ala lupino ) itd.

Citiraj:
Autor syss Pregled postova
vraga nepraktično... imaš veliki fotić za plažu = imaš izliku da uzmeš vrećicu = imaš izliku da popuniš polupraznu vrećicu s pivama

@shokre... a si gledao onaj panasonic g1? mikro slr format manjih gabarita.
lol nego da, "lijep" je taj g1 samo kaj dodje 4500kn
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2009., 21:14   #20
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
gle ja vidim kak skaćeš iz cjenovnog razreda u razred svakim danom, pa reko app
syss je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2009., 21:34   #21
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
hehehe da imas pravo krenuo sam od 1000kn
jos par dana ovako i budete nasli oglas u trznici za prodaju stana

tako da je bar za danas limit na 4000kn lol
sad za ozbiljno, mislim da cu se tu zaustavit! ipak sam pocetnik u svemu ovome, pa mislim da bi od bilo kojeg od gore spomenutih modela mogao i nesto naucit i da bi mi omogucili napraviti lijepu kvalitetnu fotku
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2009., 10:03   #22
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor joolka Pregled postova
..o imas jako lijepih fotica do 3000kn kao recimo mog favorita PANASONIC FZ28 kojeg pikiram sebi uzeti
ili još bolje Canon SX10 IS....
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2009., 10:18   #23
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
nakon jos jedno 100 sati "edukacije" tek sam se danas odlucio na lumix lx3 ... Jako je tesko bilo za odlucit, ali je ovaj presudio zbog 24mm wide kuta, f/2.0, manualnih kontrola, najboljeg rada u visim ISO vrijednostima i jos kojekakvih prckarija ukljucujuci i hd video (za snimit kakav klipic sasvim solidno).... Stvarno je u mogucnosti napraviti jako lijepe slike sobzirom na (kompaktnu) velicinu... Eto i zahvaljujem svima na savjetima kaj ste me uveli u sve ovo!
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2009., 05:08   #24
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
dosao lx3 prije 2 dana, i zadovoljan sam osim "megapikselazom" gdje i kod malog uvecanja slike kvaliteta rapidno opada
pa me malo hvata nervoza kad pogledam da 1000kn jeftiniji lumix fx 150(isto ima manualne kontrole) daje dosta oštrije i detaljnije slike .....

te se sa ovim dijelom:
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Zaboravi megapixele i nauči se fotografirat.
Ti pusti megapixeli ti neće pomoći ništa ako senzor i objektiv ne mogu iskoristiti taj potencijal (što je slučaj s većinom aparata, pogotovo kompakata).
nebi bas slozio!
pa mi recimo nije jasno po cemu se spomenuti fx150 nebi znao nositi sa pikselazom.... (dovoljno je lupiti u google fx150 i stavit da pretrazuje "vrlo velike slike" da se vidi o cem pricam)

isto tako nije mi skroz jasno tih f/2.0 kod mog fotica.... mislio sam da cu na taj nacin moc postic nekakvu vecu dubinu, ili npr ako fokusiram na objekt udaljen 3-4 metra da ce pozadina bit zblurana ..... Dal to opce mogu postic, ili da se ne trudim? Uglavnom jedinu razliku između npr 2.0 i 2.8 apareturea vidim u svjetilini slike!

Prije sam imao sony w55 7.2mpx i razlika u kvaliteti slike je ogromna.... no uopce ne vidim razliku izmedju megapiksela (mozda zato sto je 24mm kut pa je sve odzumiranije hm) .... Dok izmedju svog od 10 ili nekog od 12 ili 14 itekako.... Malo me te stvari kopkaju pa sam htio to izbacit is sebe

btw evo i par shotova... sa kvalitetom jesam zadovoljan, narocito tim wide pogledom. al bi svejedno volio da se osvrnete na ono kaj sam prije napisao....

free image host
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2009., 10:47   #25
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
nekako se čini klasični problem sa tim panasonic šumom, pogotovo na dužoj ekspoziciji, ali nije strašno.

odlične slike btw
syss je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2009., 15:06   #26
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
Tnx! trudim se

e sad za šum, bas sam za usporedbu uzeo fx150 lumix pa mi se cini da ga nema (kod ISO 80) tj. da kasnije mozes zumirat sliku do mile volje sa manjim gubitkom u detaljima, ovdje mi se sve malo prebrzo zamuti, neovisno o slici...

i ovaj f2.0 mi nije bas jasan, znam da je to broj koji govori o otvoru blende.... ali sam citao i da ce uticat na sliku i po dubini a ne samo po kolicini svjetla koju primi....
To je mozda i najbolja mogucnost na ovom foticu pa bi ju volio znat iskoristit
jer evo ne vidim razliku dok stavim aperature 2.0 i shutter speed 1/100 i recimo f2.4 i 1/50 ... imam osjecaj da on samo kompenzira shutter speed.... Ili mi se krivo cini
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2009., 15:10   #27
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
ja sam upiknuo FX180,super fotić razmisljao sam i o LX3
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2009., 15:23   #28
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor sh0kre Pregled postova
Tnx! trudim se

e sad za šum, bas sam za usporedbu uzeo fx150 lumix pa mi se cini da ga nema (kod ISO 80) tj. da kasnije mozes zumirat sliku do mile volje sa manjim gubitkom u detaljima, ovdje mi se sve malo prebrzo zamuti, neovisno o slici...

i ovaj f2.0 mi nije bas jasan, znam da je to broj koji govori o otvoru blende.... ali sam citao i da ce uticat na sliku i po dubini a ne samo po kolicini svjetla koju primi....
To je mozda i najbolja mogucnost na ovom foticu pa bi ju volio znat iskoristit
jer evo ne vidim razliku dok stavim aperature 2.0 i shutter speed 1/100 i recimo f2.4 i 1/50 ... imam osjecaj da on samo kompenzira shutter speed.... Ili mi se krivo cini
Šuma na iso 80/100 nema kod nijednog aparata (koji išta valja ), tj ne bi smjelo biti jer je to "normativna" ISO vrijednost.

Otvor blende iliti "f-broj" označava koliko se otvori "rožnica" na objektivu, što je broj manji, otvor je veći, no to ovisi i do fokalne duljine objektiva, tako da na istom otvoru blende (f-broju), veći objektivi (s većom fokalnom duljinom) imaju i veći fizički promjer otvora.

Veći otvor blende omogućava manju dubinsku oštirnu (sve osim točke fokusa je zamućeno i van fokusa), dok kad je taj broj veći, oštrina je slična neovisno o dubini scene (grubo rečeno).

Naravno, zbog male fizičke veličine senzora, kompakti dodatno gube (ili dobivaju) na dubinskoj oštrini, tako da scena slikana s kompaktom i dslr-om pri istom otvoru blende i istoj fokalnoj duljini ima veću dubinsku oštrinu od scene slikane DSLR-om.

Što veći otvor blende, ekspozicija mora biti duža za jednaku količinu svijetla, i to kvadratnom progresijom.
Tako recimo, pri f2.0 i ekspoziciji od 1/100s, za istu osvjetljenost scene pri f4.0, ekspozicija treba biti 4x dulja, tj. 1/25s.

Još jedna stvar za zapamtiti je da svi objektivi generalno imaju svoj "sweet spot" negdje između najvećeg otvora blende +2-3 koraka (recimo na tvome 2.8-3.2 do jedno f8) što se tiče oštrine i kontrasta.

Nadalje, ako želiš što manju dubinsku oštrinu (zamutiti pozadinu), koristi što veći otvor blende pri najvećoj fokalnoj duljini.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2009., 23:45   #29
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
Citiraj:
Autor Thoroughbred B Pregled postova
ja sam upiknuo FX180,super fotić razmisljao sam i o LX3
mislis na fx150? jer pod 180 nisam nista nasao u nabavi pa je valjda za van europska trzista.... uglavnom, mislim da oboje govorimo o onom modelu sa 14,7mpx!.... Kod njega mi se najvise svidja ta rezolucija i sto isto ima manualne kontrole... Kod lx3 siri kut, hd video (makar nije pretjerano kvalitetan) ,vjerojatno bolje nocne slike, izrada kucista/ozbiljniji izgled (i onaj dodatni džojstikic za upravljanje + jos nekoliko dodatnih tipki) Ma oba su dobra, i stvarno je tesko odvagat, no ja sam se htio izdvojit iz tog klasicnog komakt segmenta i uci u jos malo kompliciranije vode

@Mar
tnx na objasnjenju, samo mi nije jasan ovaj boldani dio "koristi što veći otvor blende pri najvećoj fokalnoj duljini"
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2009., 23:58   #30
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor sh0kre Pregled postova
@Mar
tnx na objasnjenju, samo mi nije jasan ovaj boldani dio "koristi što veći otvor blende pri najvećoj fokalnoj duljini"

Znači da koristiš što manji "f-broj" pri najvećem zoomu ako želiš postići da ti pozadina bude što više zamućena u odnosu na objekt.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na