Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.03.2008., 01:47   #1
Optik
________
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: .
Postovi: 773
[Optik test] BT VX & Freezer 64 Pro & Katana 2 (56k w)

Pozdrav!
evo mene opet u kasne sate...
...sa jos jednim testom. Danas je (opet) bio test od 3 coolera samo testirano na AMD s.939 konfiguraciji zahvaljujuci Bulletu koji je puno pomogao u ovom testu. Naravno, imao je moju protuuslugu o kojoj ce te citati kroz par dana


Testna konfiguracija
AMD x2 3800+ Toledo @ 2,0Ghz i 1,6 v (ploca overvolta-postavljeno na 1,55)
DFI LanParty nForce4 Ultra-D
GEIL Ultra Platinum 2x256
CoolerMaster RealPower 450w
Sve to postavljeno na stolu zbog ostalog o cemu ce pisat Bullet.
Termalna past je Arctic Silver5 postavljana po principu zrna rize.



Mjerenje temperature se odvijalo na nacin da se OCCT-om opteretio procesor na 15 minuta (load temperatura) i 10 minuta hladjenja (idle temperatura). Ocitanje je bilo putem programa Everest 4.20 i termalnom sondom SkyTronic 600.038 koja je postavljena na sami HS procesora, sto ce se vidjeti na slici dolje.



Temperatura sobe tijekom testa je iznosila 20 °C.
_________________________________________________________________

Odma da kazem, ono sto ce (vjerovatno?) vecinu zanimati jest zasto je procesor na defoltnoj vrijednosti i tolikoj voltazi-problem je bio nestabilnost sustava konstantno. Geil memorija je nazalost znala praviti probleme, npr prodje jedan test (load) i srusi nam se u idle-u. Soka nije falilo, dapace ali eto, nadam se da ce Bullet to za dalje uspjet sredit i naci joj sweet spotove
Morali smo nekako podignut zagrijavanje a onda je logicnoj-udari po voltazi...(bok Razer )
_________________________________________________________________

Objasnjenje grafova

C1 je Core1 (Everest)
C2 je Core2 (Everest)
CPU je normalno CPU temperatura koju ocitava Everest
O je okolna temperatura, tj temperatura koju sonda prikaziva

*ocitanje jezgri ocito malo steka, mislim na C2 dok su CPU i C1 poprilicno tocni (u odnosu na sondu koja se moze uzimati kao tocni izvor)*

High-ventilator na max vrijednosti
Low-ventilator spojen na RC56 (koji dava 7v ventilatoru), kod BT-a je koristen potenciometar koji spusta na 5v.


________________________________________________________________

Na testu su bili ThermalTake BigThyphoon VX, ArticCooling Freezer 64 pro i Scythe Katana2.

Krenimo sa slikicama...







_________________________________________________________________

Opet je prvi pod moje ruke legao TT Big Thyphoon VX koji se u ovom testu po performansama pokazao kao veoma dobar ali ujedno veoma ne kvalitetan...

prije postavljanja


tijekom testa


i nakon testa


Kao sto se vidi, pasta se fino razmazala, malo je obradjen vodobrusnim papir ali to je samo zato sto je Freezer 64 pro bio isti takav.

Grafovi



Ono sto je meni ovdje uskakalo u oci jest GROZNA montaza coolera. Princip polugice je ocajno sredjen. Sama polugica udara u listove (wtf?), nestabilno, itd itd. Montaza je totalna truba i zbog toga ce trpit krajnja ocjena ovog coolera.
Da se ispravim od proslog testa, njegov potenciometar je podjeljen u "3 koraka". Tj na 3 mjesta se osjeti velika razlika, dugackog je hoda i na pojedinim mjestima uopce nema pomaka prilikom pomicanja potenciometra. Uzet cu u obzir da dva konkurenta na testu to nemaju pa i tu ide lagani plus.

Tip lezajeva - sleeve bearing
_________________________________________________________________


Potom dolazi ono sto vecina vas zeli vidjeti a to jest AC Freezer 64 pro (lapped) u dvoboju koji dolazi kao bestbuy cooler.


prije postavljanja



tijekom testa



i nakon testa



Pasta se i ovdje fino razmazala, malo je obradjen tako da se i to uzme u obzir.



Grafovi




Ovaj cooler definitivno grabi najbolje ocjene i moju osobnu preporuku u ovom test. Montaza je najjednostavnija i najbolje moguce rijesena. Ventilator kojeg ima je za sve ljude. Od "puno propuha" na high do "noise freakova" na low-u. Slejving kit na kablu od ventilatora je takodjer lagani plus (kao i kod BT-a, Scythe se mogao jos malo potrudit )

Tip lezajeva - Ceramic bearing
________________________________________________________________

Nakon toga dolazi definitivno najslabiji ali ne i najmanje vazan cooler na ovom testu. Radi se o Scythe Katani2

prije postavljanaj


tijekom testa


i nakon testa


Grafovi




Dosao je, a i otisao sa naglaskom na tisini. Tu mu nije ni Freezer 64 pro ravan (priblizan je). Nazalost njegova mana jesu ta nakrivljena rebarca, koja ce nekome biti sreca u nesreci kao npr meni zbog hladjenja mosfeta. Taj nagib stvara odredjeni tlak koji se osjeti i na velikom, a i na malom propuhu ventilatora. Montaza je zadovoljavajuca, sa 4 sarafa se ucvrcuje kopca te se postavlja na plasticni okvir. Nista pretjerano tesko a veoma stabilno (nije se tresao ni sa 120mm ventom na 2300 rpm-a )


Tip lezajeva - sleeve bearing
________________________________________________________________



Da bi se vidio pravi ucinak tj razlika izmedju ova tri coolera morao sam postaviti jedan (isti) ventilator na sva 3 coolera i izvrtit test. Tu je izbor pao na tajfuna od Big Thyphoona VX. Montaze smo smisljali, na Freezeru sam ga drzao rukom jer je jednostavno prejak, sam je sebe odgurivao od povrsine





Dok na Katani to nije bio problem. Katana2 ima saraf sa kojim se stisne ventilator i on nigdje ne bjezi, pa cak ni ovaj.


I nakon toga prikaz temperatura putem grafa...



_________________________________________________________________

Da bi se sto bolje sve to prikazao napravio sam zajednicki graf na kojem su prikazane jezgre procesora





_________________________________________________________________

*Total score*

Big Thyphoon VX


+
dobre performanse
upotreba potenciometra
slejvani kabl
-
montaza, montaza, montaza
cijena
previse bucan (ali snazan) ventilator, *najbucniji na testu*

Ocjena :

6/10

Homepage

Nazalost ovakav cooler sa ovakvom cijenom bi *TREBAO* imati bolje rjesenu montazu. Za ventilator-to je vise osobni dojam.
__________________

Freezer 64 pro

+
zavidne performanse u odnosu na Katanu2
slejving kit
odlicno rijesena montaza
cijena
-
buka ventilatora u odnosu na Katanu2

Za ovaj cooler bi mogao reci da je bez mana za ovu cijenu i ono za sto je predstavljen. Takodjer buka ventilatora ce vecini odgovarat, tj nece ga cuti.

Ocjena :

9/10

Homepage

Jednostavno nemam puno rijeci za ovaj cooler. Dugo je vremena na trzistu i idalje je odlican. Jos jednom bravo AC !
__________________

Katana2

+
montaza na vise socketa
sve montaze najbolje moguce izvedene
kvalitetan i tih ventilator

-
performanse i cijena u odnosu na Freezera 64 pro
ne slejvan kabl

Ocjena :

7,5/10

Homepage

Tisina, tisina i tisina. To je oruzije ovog coolera.

Zadnje izmijenjeno od: Optik. 30.03.2008. u 00:54.
Optik je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2008., 02:06   #2
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Nisam ni očekivao ništa manje

Detaljno opisano, isto tako testirano, i popraćno lijepim slikicama i grafovima

Također, lijepo od Bulleta što je ustupio svoju kantu ,
usput, sretno mu bilo u pohode na vrhove sa Toledom i grafom na 1.5v
Razer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.03.2008., 02:07   #3
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Lijep test, svaka cast..

sad naravno primjedba:

na slikama koje prikazuju cooler poslije testa lijepo se vidi da tvoja tehnika nanosenja paste i nije najbolja, jer ni na jednom od 3 coolera pasta nije prekrila cijelu povrsinu proca..

Ali ipak, za trud
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2008., 02:14   #4
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Citiraj:
Autor Razer Pregled postova
Također, lijepo od Bulleta što je ustupio svoju kantu , usput, sretno mu bilo u pohode na vrhove sa Toledom i 1.5v
em sto mi se ruga kakvu kantu imam em sto mi se ruga za 0.5V kojih nisam napravio i sto mi freezer otpuse cijeli pencil modd. Nisi fer


Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
na slikama koje prikazuju cooler poslije testa lijepo se vidi da tvoja tehnika nanosenja paste i nije najbolja, jer ni na jednom od 3 coolera pasta nije prekrila cijelu povrsinu proca..
a uzmi onda u obzir gdje se nalaze jezgre i koliko je paste stavljeno


za Optika... (iako cemo sutra malo vise )
Kroz nekoliko dana stigne ovaj ocekivani dio od mene. samo da jos uspijem rijesit Vmoddove (Razer bez izrugivanja )
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2008., 02:16   #5
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
a uzmi onda u obzir gdje se nalaze jezgre i koliko je paste stavljeno
Mozda imas pravo, ali ljepse zgleda kad je to fino po cijeloj povrsini..
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2008., 02:18   #6
Optik
________
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: .
Postovi: 773
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
sad naravno primjedba:

na slikama koje prikazuju cooler poslije testa lijepo se vidi da tvoja tehnika nanosenja paste i nije najbolja, jer ni na jednom od 3 coolera pasta nije prekrila cijelu povrsinu proca..
Ljepo-neljepo, ista mi je stvar u temperaturama

Citiraj:
Autor Bullet1 Pregled postova


za Optika... (iako cemo sutra malo vise )
Momak moj-vec danas cemo mi to

Thx svima na pohvalama
Optik je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2008., 02:18   #7
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
ti skidas svako pol minute cooler da gledas kako se pasta razmazala?
za slike za test mozda jes ljepse no u praksi nema razlike

Optik sto kazes da sljedeci put nabavimo MX-1?
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2008., 02:40   #8
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
ti skidas svako pol minute cooler da gledas kako se pasta razmazala?
Naravno da ne. ja znam da se kod mog nacina nanosenja paste pokrije cijelu povrsina proca

Citiraj:
Optik sto kazes da sljedeci put nabavimo MX-1?
Mislim da toga vise nema nego nasljednik MX-2
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2008., 02:46   #9
Optik
________
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: .
Postovi: 773
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Naravno da ne. ja znam da se kod mog nacina nanosenja paste pokrije cijelu povrsina proca
Pasta u cijeloj prici i nema neku veliku ulogu. Te fobije paste su mi krajnje smijesne. Bas me briga jeli 1mm^2 ili su 2mm^2 ostala ne pokrivena. Ima ga na sredini, ona se sa vremenom sama rasporedi.


Citiraj:
Autor Bullet1 Pregled postova
Optik sto kazes da sljedeci put nabavimo MX-1?
Optik kaze da ne nabavlja nista. Optik kaze da je vrijeme za spavanje i Optik kaze da ce sutra pit te ga boli cuna za paste
Optik je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2008., 02:48   #10
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Optik nije lud (mos mislit) , Optik dobro zbori... nemam vise zivaca danas za moddove

@srale7
MX-1 - MX-2 sve je to qrac
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.03.2008., 02:51   #11
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
MX-1 - MX-2 sve je to qrac
a ne, AC tvrdi da je temperatura sa MX-2 u odnosu na MX-1 za 1c manja..
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2008., 21:46   #12
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Svaka čast, lijepo odrađeno!! Ma da se neslažem s tako malom ocjenom BT-a. Ipak je mogao dobiti malo višu ocjenu jer ima najniže temperature, ne stavljaju ga na ploču svi tako često da imaju problema s montažom. A i ima drugačije usmjeren vent koji raspiruje zrak i po ploči što nije slučaj s ostala dva venta.

Još jednom dobro odrađen posao...
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2008., 02:31   #13
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Super osvrt, BT dobro razbija. Osobno bi volio da su zadržali stari način montaže kao na mom. Inače Optik GJ
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2008., 02:39   #14
Optik
________
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: .
Postovi: 773
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ma da se neslažem s tako malom ocjenom BT-a. Ipak je mogao dobiti malo višu ocjenu jer ima najniže temperature, ne stavljaju ga na ploču svi tako često da imaju problema s montažom. A i ima drugačije usmjeren vent koji raspiruje zrak i po ploči što nije slučaj s ostala dva venta.
Ja tu ocjenu vise stavljam kao osobni dojam, da je samo ta ocjena bitna nebih stavljao grafove i ostalo. Znaci-kod mojih testova se nemojte bas bazirati na krajnjoj ocjeni jer tesko koji da ce ovako dobro proci kao npr Freezer64pro. Ono sto je bitno vecini vas jest da on dobro hladi, ali brate mili za cooler od 360kn onako shebana montaza kod mene nece proci.

Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Super osvrt, BT dobro razbija. Osobno bi volio da su zadržali stari način montaže kao na mom. Inače Optik GJ
Drago mi je da ste svi zadovoljni sa osvrtima. Budemo ubrzo vidjeli kako ce se BT ponasat sa ipak malo jacom konkurencijom. Vezano za montazu-potpuno se slazem sa tobom. Ovaj marketinski trik (?) je suvisan, puno losiji vent i otkrivanje hladne vode na podruciju montaze je bezveze. Push pinovi mi sami smetaju, ali sam uspio koliko-toliko preci preko toga, ali ova montaza je bila tocna na S anje po kvaliteti TTovih proizvoda.
Optik je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2008., 13:01   #15
Funkenstein
Premium
 
Funkenstein's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Kaštela
Postovi: 179
Bravo optik ! Stvarno se triba namučit za nešto ovako napravit, onda se sve pročita za 2 min.

!!! AC !!! Drago mi je šta ih je freezer razguzija, još mi je draže šta se Tt nije iskaza.

Jedino šta mi se ne sviđa je postojanje dvaju freezer, 7 i 64pro, odnosno nemogućnost montaže na veći broj socketa. Tako da bi ja to istaknija kao nedostatak testiranog freezera.
Funkenstein je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2008., 13:14   #16
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Citiraj:
Autor Funkenstein Pregled postova
!!! AC !!! Drago mi je šta ih je freezer razguzija, još mi je draže šta se Tt nije iskaza.
? A ja vidim da Typhoon ima najniže temp u svim uvjetima...pa "razguzija" ne paše baš na ovo mjesto...kaj ne?

A Optikova 2 od 3 minusa se riješe kupovinom obicnog 120 Typhoona.
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2008., 13:22   #17
Funkenstein
Premium
 
Funkenstein's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Kaštela
Postovi: 179
Citiraj:
Autor Gilbert5 Pregled postova
? A ja vidim da Typhoon ima najniže temp u svim uvjetima...pa "razguzija" ne paše baš na ovo mjesto...kaj ne?
Dobro ,nisan mislija baš tako. Davanje duplo veće svote za par stupnjeva razlike, ne, hvala. Ali nećemo o tome ovde.
__________________

Funkenstein je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2008., 14:28   #18
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Prvo pohvale, Optik. Dobar test.

Drugo, nisam vidio da si testirao onaj Scythe 100mm vent na Freezeru, pitam zato sto je taj vent 50kn, taman stane na Freezer, a na SPCR-u vele da je tih i na 12V. Onak, alternativa za vlasnike freezera.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2008., 14:30   #19
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Funkenstein Pregled postova
Dobro ,nisan mislija baš tako. Davanje duplo veće svote za par stupnjeva razlike, ne, hvala. Ali nećemo o tome ovde.
Pa sada dosta ljudi je bitno par stupnjeva, stvar je još bolja kad se TT ispolira i stavi tiši vent.
Kao što je Gilbert5 rekao kupiš stariju verziju i smanjio si 80% problema!
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2008., 14:48   #20
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
stvar je još bolja kad se TT ispolira i stavi tiši vent.
u ovom slucaju ispoliran jest iako ne do spigl efekta jer sam ga poliro 20-ak min max. no spigl efekt ne utjece na hladenje vec konkavnost a u ovom slucaju je BT bio ravan. sva 3 hladnjaka sam presao barem malo sa gradacijom 2000 radi estetike no sva 3 su bila jednako ravna. Drugo, tiši vent znaci i porast temperatura jer je ovaj sto je na njemu "hotel promaja" tj ima ogroman protok zraka sto sa tisim ventom neces bas dobit. jedini vent koji je dostojan da se naziva tih a s tim da ima dobar protok zraka je Zalman F3, naravno na 5V. Iako ni on nije bas za NF populaciju.

Tako da ovo sto je receno da je stvar jos bolja bas i ne stoji , bar u ovom slucaju jer baza nije konkavna.

@SRV
bude sljedeci put stavio Scythe vent na freezera

i vjerovatno u svakom novom reviewu ocekujte obavezno ova 3 + nekoliko novih
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2008., 15:03   #21
Optik
________
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: .
Postovi: 773
Citiraj:
Autor SRV Pregled postova
Prvo pohvale, Optik. Dobar test.

Drugo, nisam vidio da si testirao onaj Scythe 100mm vent na Freezeru, pitam zato sto je taj vent 50kn, taman stane na Freezer, a na SPCR-u vele da je tih i na 12V. Onak, alternativa za vlasnike freezera.
A cuj, nedostatak vremena i zahebavanje na relaciji ram-ploca

Budemo svakako stavili. Vent na 12 se definitivno moze usporedit sa nidecovim ventilatorom na stocku. Tak da...

btw kako napredujes sa onim ?
Optik je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2008., 20:51   #22
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Citiraj:
Autor Optik Pregled postova
A cuj, nedostatak vremena i zahebavanje na relaciji ram-ploca

Budemo svakako stavili. Vent na 12 se definitivno moze usporedit sa nidecovim ventilatorom na stocku. Tak da...

btw kako napredujes sa onim ?
Arghhh, nisam zaboravio nego ne stignem, iako to ne iziskuje puno vremena. A sa obavezama sam sve gori iz dana u dan.

Budem se sutra zainatio da nesto naskrabam.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2008., 23:21   #23
razor i2c
Premium
Moj komp
 
razor i2c's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Hercegovina
Postovi: 363
pohvale za test
__________________
Sig 50 kb max :-)
razor i2c je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2008., 23:32   #24
Optik
________
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: .
Postovi: 773
Citiraj:
Autor SRV Pregled postova
Arghhh, nisam zaboravio nego ne stignem, iako to ne iziskuje puno vremena. A sa obavezama sam sve gori iz dana u dan.

Budem se sutra zainatio da nesto naskrabam.
No, manje p0rna i stignes

Ajde se malo daj u pisanje, da se objasni tu i tamo a ne da u mom topicu stoji tip a nitko nema veze koji je bolji
Optik je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na