Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.09.2013., 22:49   #1
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Matična i grafička se odjednom ne vole nakon izmjene ventilatora?

Oprostite na šaljivom naslovu teme, ali ja zaista nisam imao ideju kako bolje predočiti ovaj enigmatičan problem koji stavlja na kušnju sve moje znanje o poimanju hardwarea i bilo kakve logike funkcioniranja istog. Pa poslušajte moju priču.

Konfiguracija pod moj komp, savršeno je funkcionirala. Dobio sam želju da na H50 stavim genltle typhoon radi boljeg statičkog pritiska. Skinem običan vent, stavim gentle typhoon i skužim da je ovaj bio 4pinski konektor na ploči, a gentle typhoon je 3 pinski, ali nema veze, nek se vrti ful brzinom.

I sad ide neobjašnjivi fun part i problemi. Upalim komp i skužim neku čudnu tišinu. Samo ventilatori na grafičkoj se vrte i naravno nema slike, ništa, mrtvo, ni onaj dijagnostički led na ploči ne pali. Mislim si, pa kvragu što je sad, zamjenio ventilator i crkne nešto. Vratio stari 4pinski vent od h50 i ista stvar, znači svaki ventilator koji je spojen preko ploče je mrtav, ne miče se i nema slike, osim ventovi na grafičkoj i oni koji su spojeni preko molexa, oni se vrte. (inače i gentle typhoon radi normalno preko molexa)
I prva stvar, mislim si, riknula ploča. Krenem rastavljat komp, izvadim grafičku, i neda mi vrag mira, upalim komp. Skužim svi ventovi spojeni na ploču se normalno vrte, komp boota, spojim monitor na DVI na ploči i opa, imam sliku, sve normalno, windowsi rade.
To me natjeralo da mislim da je problem u grafičkoj, reko super, nisam je ni 10ak dana imao, i ode. Ali idem je je isprobat kod prijatelja za svaki slučaj, i na moje čuđenje, tamo normalno radi, ispravna.

Vratim je u svoj komp, ista stvar, ventovi na grafi se vrte, a svi koji su na ploči su mrtvi i komp ne boota. Rekao bi zdrav čovjek, možda je do PCI-E slota. Probam sa starom HD4850 i opet, evo slike i evo me u windowsima.

Da rezimiram, svi dijelovi su ispravni i rade, ali kad stavim svoju grafu u svoju ploču nema slike i svi ventovi spojeni na matičnu su mrtvi, taj komp je još danas radio savršeno, a sve ovo se dogodilo izmjenom venta? Btw, probao sam grafu stavit i u drugi PCI-E slot, isto ne radi...

Nšta mi više nije jasno, hvala ikome ako ima ideju što bi se ovdje moglo napraviti... Probao sam prespajati konektore na grafu 8pinski direkt i one sa adapterom preko molexa, sve ista stvar...

Kratki sažetak:
1. Komp radi normalno bez grafičke i sa hd4850
2. grafa radi normalno kod frenda u kompu
3. komp i grafa zajedno, ne daju znakove života

Jedino sumnjivo mi je još napajanje, ali nema smisla jer daje struju molexima (koje spojim preko 8pin adaptera na grafu), i komp normalno radi sa hd4850 unutra...
Nisam više pametan, hvala puno na prijedlozima ako ih ima...
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 23:16   #2
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Probaj napraviti clear CMOS-a, bilo preko jumpera, bilo vađenjem baterije na 10 minuta. Imao sam ja takve peripetije s Nvidiom 660.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.09.2013., 23:23   #3
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Probao resetirat bios već, probat ću opet za svaki slučaj...
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 23:44   #4
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
A jesi probao vratiti stari vent???
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2013., 23:55   #5
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Ma jesam, sve sam vratio odmah. Jednostavno se komp cudno ponasa kad je grafa unutra, ne vrte se ventovi spojeni na ploci, a cim izvadim grafu komp radi normalno.
A grafa radi normalno kod frenda
Clear cmos ne pomaze...
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2013., 11:43   #6
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Možda je stvarno do napajanja,jer radi bez grafe i sa grafom koja je manji potrošač(ako se ne varam) a tvoja grafa radi na drugom kompu, ja bi probao sa drugim napajanjem.Ko zna šta se izdogađalo, možda kakav kratki spoj ili takvo nešto.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2013., 11:56   #7
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Cors VX550 bi trebao izdržati 7950 bez problema.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2013., 12:02   #8
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Dobro ti je ekipa rekla...obavezno probat sa nekim drugim napajanjem cisto da to mozes eliminirati kao uzrok problema.....
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2013., 12:16   #9
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Cors VX550 bi trebao izdržati 7950 bez problema.
Ne da bi trebalo nego i je držalo dok nije mijenjao vent.Kažem ko zna šta se dogodilo, treba početi eliminirati stavke, mislim da je napajanje najbezbolnije.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2013., 12:30   #10
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Cors VX550 bi trebao izdržati 7950 bez problema.
Drži i 7970 u full loadu (BF3/D3).
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.09.2013., 14:21   #11
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Ma napajanje mi je drzalo i x6 na 4,1ghz, dvije 5850 clockane u full loadu. Mozda je zaista izbio neki mini kratki spoj, nesto se promijenilo i eto ga. svaka komponenta radi, ali zajedno nikako...
Hvala momci!
Budem probao s napajanjem...
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na