Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.10.2016., 19:19   #1
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
MacBook Pro 2010 ne boota OS

Pretrazivao sam forum i nisam nasao slicnu temu pa otvaram novu.

Imam jedan MacBook Pro 2010. Prilikom paljenja nekada pokaze folder s upitnikom, nekad samo bijelu pozadinu.

Prema google pretrazi, ili je disk riknio, ili se nesto dogodilo s OS X-om.

Kada spojim taj HDD (Toshiba HDD originalni njegov HDD 256 GB) na Win PC HFSE Explorerom vidim kao neki tree ali nesto jako malo, i cijeli disk ima 900 kB.

Pokusao prilikom paljenja drzati cmd+r, cmd+r+p, samo shift, pa sve te kombinacije + power button dugo, ništa ne djeluje.

Kolege Appleovci, prvi mi je Mac, sto se ovdje moze napraviti?
Ako mu je odzvonilo, imam jos jedan 2.5 cola HDD ovdje, koristen kao prijenosni disk na tom Appleovom čudu od formata, mogu li njega formatirati i na njega staviti OS samo da proradi Mac?

Svaki savjet dobro dosao.
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2016., 18:06   #2
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Update: OS instaliran, ali Mac i dalje ne boota kada je SSD spojen kao interni disk preko SATA kabela. Kad ga spojim kao eksterni disk preko USB-a radi normalno. Sad preostaje promjena kabela i nadati se da je to to.
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.10.2016., 18:11   #3
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Koii ssd?
Mene je tako zezalo kad sam koristio patriot ssd na svu srecu nisam isai kabel mjenjati nego sam uzeo drugi ssd.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2016., 19:06   #4
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor vision19 Pregled postova
Update: OS instaliran, ali Mac i dalje ne boota kada je SSD spojen kao interni disk preko SATA kabela. Kad ga spojim kao eksterni disk preko USB-a radi normalno. Sad preostaje promjena kabela i nadati se da je to to.
Prvo, ne brini. Mac ce prezivjeti, tj. nije mu nista

Drugo, ili te zeza sata kabel, ili pak ssd. Imao sam isti problem, samo na mac miniu. Ponekad boota, ponekad ne boota.

Prebaci disk nazad u mac, prilikom bootanja drzi alt/option. Osim ako nisi poremetio nesto, trebalo bi ti uci u recovery. U recoveryu postavi startup disk na svoj disk, i stavi ga za target mode.

Sad bi ti trebalo uredno bootati. No problem ce ti se ponavljati, pa preporucujem da probas neki drugi SSD, od drugog proizvodjaca. Ako zeza i sa tim, ali i drugim hdd-ovima, kupi sata kabel preko ebaya.

U najgoru ruku otisao ti je sata utor na maticnoj, ali ne panicariti, jer i to se na starijim macovima da popraviti. Mada sumnjam da ti se to dogodilo, no nikad se ne zna.

Mislim da prilikom bootanja na starijim macovima mozes drzati 'D' slovo na tipkovnici, pokrenut ce ti apple hardware test (ako nije 'D', googlaj ). Napravi opsezniju verziju. Ako je ista otislo, tu ce ti javiti. Ako nista ne javlja, ili je disk, ili je sata kabel.
__________________
"There he goes.One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2016., 19:08   #5
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Hvala na odgovorima.
Dakle, SSD EVO 750 256GB Samsungov.
Probati cu za sat dva ove kombinacije pa javiti ishod.
Nemam osjećaj da je SSD kriv jer boota s USBa.
Jel bi važeći bio test da taj SSD stavim u drugi Mac i probam? Gdje leži ta 'nekompatibilnost' Maca i SSDa?
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2016., 19:43   #6
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Citiraj:
Autor vision19 Pregled postova
Hvala na odgovorima.
Dakle, SSD EVO 750 256GB Samsungov.
Probati cu za sat dva ove kombinacije pa javiti ishod.
Nemam osjećaj da je SSD kriv jer boota s USBa.
Jel bi važeći bio test da taj SSD stavim u drugi Mac i probam? Gdje leži ta 'nekompatibilnost' Maca i SSDa?
Na mom patriotu blastu je iz usb ladice bootao normalno, a kad ga spojim na kabel u laptopu nula bodova. Ovo sto pisu na netu da je do kabla su gluposti, meni je na kraju proradilo sa san diskom x300, njega i najvise dilaju mac korisnicima. Radilo se o mac booku mislim late 2009.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2016., 23:19   #7
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Probaj iz recovery-a ja u tom slučaju dižem recovery preko usb stick-a na drugom mac-u ili PC-u napraviš bootabilni mac OS sustav upikneš i on će ti počet dizat usb stick uđi u disk utility tamo si prvo probaj napravit repair diska i provjeri mu smart status. Nakon toga (ako je sve ok sa diskom naravno) stisni opciju startup disk i odaberi ssd kao boot device pa mu lupit restart i izvadi usb, OS bi se trebao normalno startat. Ako ne, onda provjeri sata kabel kojeg su na tim macovima napravili debilno da prelazi preko pržilice na kojoj se većini ljudi nakupi zmazanoća (recimo mrvice duhana itd.) i kad se tog nakupi ide sve po njemu i ispod njega i s vremenom ga ošteti. Ja sam prijatelju to sredio tako da sam zaštitio kabel sa nekom trakicom koja nije jaka, ali opet štiti kabel od takvih oštećenja. A u slučaju da je disk riknuo onda ćeš morat novi disk ili taj koji si za backup koristio i nanovo instalirat OS i ostatak programa, uglavnom provjeri sve pa javi.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 19.10.2016. u 23:28.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2016., 12:10   #8
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Prebaci disk nazad u mac, prilikom bootanja drzi alt/option. Osim ako nisi poremetio nesto, trebalo bi ti uci u recovery. U recoveryu postavi startup disk na svoj disk, i stavi ga za target mode.
Kad drzim alt prilikom boota, pita me da odaberem: Mac HD (ime SSDa) ili Recovery-10.12. Biranjem prvoga krene bootati OS (s poznatim ishodom zbog kojeg sam ovdje). Ako odaberem Recovery iskoci mi macOS utilities prozor, tu biram Disk Utility. Lijevo imam tree, Samsung SSD i ispod MacHD, i imam Disk Images polje sa Apple disk image i ispod OS X Base System. Svaki od navedenih ima sljedece postavke:
http://pasteboard.co/hZ2OJz1zt.jpg
http://pasteboard.co/hZ3htU6wm.jpg
http://pasteboard.co/hZ3GlOvIE.jpg
http://pasteboard.co/hZ43PmiJc.jpg

Treba li tu sta postaviti/promijeniti?

Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Mislim da prilikom bootanja na starijim macovima mozes drzati 'D' slovo na tipkovnici, pokrenut ce ti apple hardware test (ako nije 'D', googlaj ). Napravi opsezniju verziju. Ako je ista otislo, tu ce ti javiti. Ako nista ne javlja, ili je disk, ili je sata kabel.
Drzim D (guglah, imas pravo D je), krene kao loadati da pali OS i ugasi se.

__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2016., 12:43   #9
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Probaj iz recovery-a ja u tom slučaju dižem recovery preko usb stick-a na drugom mac-u ili PC-u napraviš bootabilni mac OS sustav upikneš i on će ti počet dizat usb stick uđi u disk utility tamo si prvo probaj napravit repair diska i provjeri mu smart status. Nakon toga (ako je sve ok sa diskom naravno) stisni opciju startup disk i odaberi ssd kao boot device pa mu lupit restart i izvadi usb, OS bi se trebao normalno startat. Ako ne, onda provjeri sata kabel kojeg su na tim macovima napravili debilno da prelazi preko pržilice na kojoj se većini ljudi nakupi zmazanoća (recimo mrvice duhana itd.) i kad se tog nakupi ide sve po njemu i ispod njega i s vremenom ga ošteti. Ja sam prijatelju to sredio tako da sam zaštitio kabel sa nekom trakicom koja nije jaka, ali opet štiti kabel od takvih oštećenja. A u slučaju da je disk riknuo onda ćeš morat novi disk ili taj koji si za backup koristio i nanovo instalirat OS i ostatak programa, uglavnom provjeri sve pa javi.
Imam bootabilni USB s OSX-om. Drzim alt prilikom boota, imam izbor MacHD, Recovery i Install masOS Sierra. Ako odem na install MacOS Sierra, dobijem macOS Utillities prozor. Odabirom disk utilitiesa i pokretanjem First Aida na SSD disku dobijem warning: First aid found corruption that needs to be repaired. To repair the startup volume run First Aid from recovery. Details kaze: Problems were found with the partition map which might prevent booting.

E to je vec nesto. Kako pokrenuti sada taj Recovery?
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2016., 13:39   #10
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Recovery si vec pokrenuo, u njemu si bio kod onih gore screenshotova

Ukratko, ubaci taj bootabilni usb u mac. Drzi alt tipku, pa onda odaberi bootabilni usb. Formatiraj u mac journaled (GUID takodjer odaberi), pa instaliraj na to sto si formatirao. Javi kako je proslo
__________________
"There he goes.One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"
Mileni je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na