Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.07.2015., 14:56   #1
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
pregrijavanje gigabyte 990fxa ud3 rev 4.0

Par mjeseci imam stroj s ovom plocom i pocel se sam gasiti. Pracenjem temperatura ispada da je problem u northbirdgeu i vrm dijelu ploce. Imaju odvojene pasivne hladnjake spojene jednim heatpipeom. Na procesoru je trenutno scythe samurai i uspijeva ga zadrzati na max 55 na ovim pasjim vrucinama. Procesor je amd fx 8320. Komp se gasi jer se taj vrm dio previse zagrije, nema direktne veze s loadom. Jucer se ugasio nakon 24min gledanja filma. Toliko je vruce da mos jedino taknut. Uzas, ne kuzim kak mogu takvo smece od ploce prodavati. Dal je itko imal problema i kak je rijesio? Ima garanciju i mislim da ce ici na reklamaciju jer ovo je kriminal za tu lovu. Uzeo sam gigabyte po preporuci, kao ima 8+2 phase regulaciju usporedjujuci s asrock koju sam htio (4+1).

Please help
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2015., 14:59   #2
ravkan
Premium
Moj komp
 
ravkan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 753
Reklamiraj plocu.

Ta ploca je odlicna ploca, ja sam ju stavljo u vecinu AMD buildova prije par godina. Sve rade jos uvijek bez problema, moguce da na tvojoj nesto nije dobro. Samo reklamiraj neka ti daju novu tu, ali nemoj Asrock nikako uzimat za AMD, jednako tako nemoj ni MSI.

Ploce za AMD koje ti valjaju:

ASUS Sabertooth
ASUS m5a97 r2
Asus M5A99X
Asus V Formula ili Formula Z
Gigabyte UD3
Gigabyte GA970A-DS3P
__________________
Red Vishera Blue Devil
ravkan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.07.2015., 15:14   #3
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Citiraj:
Autor ravkan Pregled postova
Reklamiraj plocu.

Ta ploca je odlicna ploca, ja sam ju stavljo u vecinu AMD buildova prije par godina. Sve rade jos uvijek bez problema, moguce da na tvojoj nesto nije dobro. Samo reklamiraj neka ti daju novu tu, ali nemoj Asrock nikako uzimat za AMD, jednako tako nemoj ni MSI.

Ploce za AMD koje ti valjaju:

ASUS Sabertooth
ASUS m5a97 r2
Asus M5A99X
Asus V Formula ili Formula Z
Gigabyte UD3
Gigabyte GA970A-DS3P
Thx, ali dosta ljudi seru po ploci, bas taj problem, pogotovo rev 3 i rev4.0
Ili im se pregrijavaju vrm ko i meni, ili throttla...

https://www.reddit.com/r/buildapc/co...e_ga990fxaud3/
http://www.overclock.net/t/1023100/o...#post_23188887

Ajde hvala budem reklamiro onda.
BTW neki kazu da kao problem zagrijavanja je zbog premalog protoka zraka s cpu coolera, ovaj samurai radi od 1200-2500 i nisam bas shvatio kako ga natjerati brze. Ali opet imati neku turbinu na 5-6k ili jos gurati ventilatore za vrm mi nema smisla. Nadam se da je samo losa ploca.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2015., 15:22   #4
ravkan
Premium
Moj komp
 
ravkan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 753
Inace prva ta giga ud3 je imala koma VRM hladnjak. Sa rev 3.0 i rev 4.0 su to popravili. Iskreno ja sam slozio barem 10setak konfi sa tom plocom jos nijedna mi se nije vratila. Svugdje sam i clocko proc i zategnuo memoriju itd.
Ocigledno da imaju jos uvijek problem na odredenim plocama ali mislim da je to greska u proizvodnom procesu ocigledno. Jbg bas si ti naletio na takvu.
Reklamiraj plocu, ako ti nemaju za dat istu tu, uzmi si Asus M5a97 R2 i miran si.
__________________
Red Vishera Blue Devil
ravkan je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2015., 16:22   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Hm, odradi reklamaciju i pokušaj se dočepati spomenute Asucice,
zna se dogoditi da kad koristiš neki aftermarket cpu hladnjak da nema dovoljno "propuha" po okolnim VRM - ovima ... još stave ovu epp plastiku koja pokvari termodinamiku umjesto poštenog hladnjaka,
uostalom usporedi hladnjake na Asucici mada je i kod nje nikakav hladnjak na south bridge jer je na putu drugog PCI-X16 slota.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2015., 19:22   #6
taip@n
Master of the VCR
Moj komp
 
taip@n's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 340
Provjeri koliko čvrsto stoje hladnjaci na ploči. Znalo se dogoditi da se prilikom montaže hladnjaka na proc malo gurne onaj hladnjak koji je pričvršćen samo s ona dva klina pa žvaka pukne i izgubi kontakt. Ti klinovi su koma rješenje...
__________________
♦ As i was going up the stair ♦ I met a man who wasn't there ♦ He wasn't there again today! ♦ I wish, I wish he'd stay away.♦
taip@n je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 09:07   #7
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Citiraj:
Autor ravkan Pregled postova
Inace prva ta giga ud3 je imala koma VRM hladnjak. Sa rev 3.0 i rev 4.0 su to popravili. Iskreno ja sam slozio barem 10setak konfi sa tom plocom jos nijedna mi se nije vratila. Svugdje sam i clocko proc i zategnuo memoriju itd.
Ocigledno da imaju jos uvijek problem na odredenim plocama ali mislim da je to greska u proizvodnom procesu ocigledno. Jbg bas si ti naletio na takvu.
Reklamiraj plocu, ako ti nemaju za dat istu tu, uzmi si Asus M5a97 R2 i miran si.
Hvala za prijedlog, samo ova gigabyte tjera nvidia u sli. Ova asusica koju spominjete samo crossfire navodi... Jel to znaci da nvidia sli ne radi ili kaj
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 09:13   #8
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Da ispricam pricu od pocetka, stroj se koristi za obradu videa. I zacudo vecinu vremena se koristi cpu iako ima dvije graficke za offload. Problemi su poceli s tim misterioznim gasenjem, kak su krenule ove 35+ vrucine. Prvo sam otvorio kuciste, nije pomoglo. Skuzio da je cpu hladnjak (box cooler od fx 8320) ono uzaren, dodirnes i pozalis iste sekunde Reko do cpua je, stavljen scythe samurai (3 heatpipea, bar 2x veca povrsina od boxa, tdp 130w kao) i drzi temp cpua bolje na 2k umjesto 6k koliko je boxu trebalo. Ali vrm i dalje gore, stroj se i dalje gasi...

Ce biti dovoljno da samo plocu donesem ili moram cijeli komp nosit da vide u servisu problem. Kupljeno je par komponenti u tom ducanu pa zato pitam, nije problem sve nosit ak treba.

Budem jos provjeril jel se hladnjak dobro drzi.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 09:30   #9
Dardevil.1977
Registered User
Moj komp
 
Dardevil.1977's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Darda
Postovi: 15
Imam dotičnu ploču, kupljena nova prije skoro 7 mjeseci, i do dana današnjeg ni najmanji problem s njom, nikakva pregrijavanja i sl. Odnesi ti to na reklamaciju.
Dardevil.1977 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 09:47   #10
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Citiraj:
Autor Dardevil.1977 Pregled postova
Imam dotičnu ploču, kupljena nova prije skoro 7 mjeseci, i do dana današnjeg ni najmanji problem s njom, nikakva pregrijavanja i sl. Odnesi ti to na reklamaciju.
Koji proc imas gore i koji hladnjak? Ako sam dobro shvatil problemi nastaju s ovim 8core koji vuku vise struje? Do 6 core je milina kolko citam
johnsmith je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.07.2015., 09:50   #11
Dardevil.1977
Registered User
Moj komp
 
Dardevil.1977's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Darda
Postovi: 15
FX8350 OC@4.5 Ghz i Corsair H100i (imaš pod moj komp).
Dardevil.1977 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 10:06   #12
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Citiraj:
Autor Dardevil.1977 Pregled postova
FX8350 OC@4.5 Ghz i Corsair H100i (imaš pod moj komp).
Thx, bice da sam dobio burek od ploce, jer ti prakticki jos manje protoka zraka gore imas s vodenim hladjenjem, jel tako?
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 10:28   #13
Dardevil.1977
Registered User
Moj komp
 
Dardevil.1977's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Darda
Postovi: 15


Da, na procesoru je samo vodeni blok, pa nema nekakvog strujanja zraka oko VRM-ova. Međutim, imam custom rađeno kućište (vidi sliku), vjerojatno i to puno pomaže.

Evo baš sad gledam, chipset je na 42°C.
Dardevil.1977 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 10:39   #14
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Stavi prime95 ili nesto da zabavlja cpu i prati temp onda. Proc stoji oko 53 a ovi vrm odu na 60-65
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 11:06   #15
Dardevil.1977
Registered User
Moj komp
 
Dardevil.1977's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Darda
Postovi: 15
Nakon 20 minuta Prime-a procesor došao max do 56, VRM-ovi do 51. Temperatura u prostoriji je 28.
Dardevil.1977 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 11:41   #16
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
VRM hladnjak na M5A97 se grije ko blesav, ne mogu držati prst na njemu više od 3 sekunde čak i dok je komp u idle-u.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 12:51   #17
ravkan
Premium
Moj komp
 
ravkan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 753
VRM hladnjak se grije svugdje ko blesav. Ali 60 stupnjeva pa to ti nije puno, ja sam mislio da ti se to grije puno vise ...
__________________
Red Vishera Blue Devil
ravkan je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 14:08   #18
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Citiraj:
Autor ravkan Pregled postova
VRM hladnjak se grije svugdje ko blesav. Ali 60 stupnjeva pa to ti nije puno, ja sam mislio da ti se to grije puno vise ...
60 vidim u openhardwaremonitoru, 65 il tak nesto kao max. I stavim ja da software logira temperature i idem pogledat kolko je max nakon kaj se ugasi i ono nema nikakvih nebuloza preko 65... lol Ali dok se stroj ugasi, uzareno je, mozda je i 80 ako se samo aktivira gasenje Onak osjeca se miris uzarenog metala, dobro da se ploca ne zapali jos za kraj
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 14:19   #19
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Jedno možda nebitno pitanje a možda i je- koje napajanje imaš? Jesi probao stavit vent da puše direkt po VRM-ovima (ako je u njima problem to bi ga riješilo)...

P.S.- Samurai nije najsretnije riješenje za FX-a, Grand kamacross bi bio puno bolji u tvom slučaju ako želiš i VRM-ove hladit ili neki tower hladnjak (Mugen, Ninja)...Samurai je nešto slabiji od Katane koja je više za nekakve dual core Intelove proceve nego AMD 6- 8 core.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 15:23   #20
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
60 vidim u openhardwaremonitoru, 65 il tak nesto kao max. I stavim ja da software logira temperature i idem pogledat kolko je max nakon kaj se ugasi i ono nema nikakvih nebuloza preko 65... lol Ali dok se stroj ugasi, uzareno je, mozda je i 80 ako se samo aktivira gasenje Onak osjeca se miris uzarenog metala, dobro da se ploca ne zapali jos za kraj
65 stupnjeva je normalno za VRM.

VRM ide debelo preko 100 ako je potrebno.
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 15:35   #21
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Jedno možda nebitno pitanje a možda i je- koje napajanje imaš? Jesi probao stavit vent da puše direkt po VRM-ovima (ako je u njima problem to bi ga riješilo)...

P.S.- Samurai nije najsretnije riješenje za FX-a, Grand kamacross bi bio puno bolji u tvom slučaju ako želiš i VRM-ove hladit ili neki tower hladnjak (Mugen, Ninja)...Samurai je nešto slabiji od Katane koja je više za nekakve dual core Intelove proceve nego AMD 6- 8 core.
Napajanje je fortron raider 750w. Nisu imali zalman GV 700, pa mi ponudili fortron kao zamjenu...
Mislim da napajanje nije problem, jer dok se koriste dvije graficke (gtx 660 TI) nema problema, stroj radi.
Nisam probao vent na vrm staviti. Dok je bil box cooler gore, uspio ga natjerati na 5.8-6k rpm pa je bilo nesto zraka okolo po ploci islo, ali opet se gasio (pretpostavljam zbog vrm ako proc nisam uspio nabiti preko 55 celzija). Sad ovaj samurai doduse manje zraka baca po ploci, pa moguce da se situacija pogorsala. Buduci je horizontalni hladnjak, bas dolazi iznad hladnjaka za vrm tak da jos manje prostora sad imam u tom predjelu. Dalo bi se nesto eventualno nagurati nutra.

@Hawker: Trebalo bi onda izguglati na koliko se aktivira termal shutdown pa da znam do kolko moja ide hahaah
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 15:45   #22
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Probaj vent neki stavit da puše direkt po VRM - ak će se dalje gasit - nije problem u VRM-ovima nego nešto drugo.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 06:35   #23
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Probaj vent neki stavit da puše direkt po VRM - ak će se dalje gasit - nije problem u VRM-ovima nego nešto drugo.
Dok usmjerim kucni vent od cca 45cm prema otvorenom kucistu, onda su vrm oko 5 stupnjeva hladniji, oko 55 umjesto 60. Sljedeci tjedan ak se ugasi cu bas izmjeriti temperaturu laserom da se imam cemu smijati. Mozda izvadim plocu pa pogledam dal je svinuta pa zato ne drze hladnjaci (bilo slucajeva takvih pisu vlasnici).
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2015., 14:41   #24
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Opet moram dici temu Nisam jos bio na servisu jer mi problem sto ne znam objasniti kak se problem događa.
Jučer pustio memtest, 2 prolaza ok.
Pustio passmark burnin test, cpu i 2d,3d, gpgpu na 100 opterecenje, sve ok.
Pustio prime95 jedno 30min, sve ok.

Mislim da je problem sto je trenutno ambient temp barem 10-15 ak ne i vise stupnjeva manja nego dok je vani bilo 35. Ne znam kak drugacije odsimulirati takve uvjete, osim da fenom pusem topli zrak u kuciste
Ideje, prijedlozi?

Pokusavam izbjeci situaciju da odnesem plocu na servis, ekipa nist ne skuzi i vrate plocu i jos zaracunaju laznu reklamaciju... A onda dok ce zatopliti ce *mozda* opet krenuti sranje..
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2015., 09:32   #25
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
PC radi na tvorničkim postavkama ili?
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2015., 12:56   #26
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Citiraj:
Autor Deamon101 Pregled postova
PC radi na tvorničkim postavkama ili?
Da. Nista extra clockano/dizano. Sa stock coolerom je problem bio da se stroj sam gasio, pa promjenio kuler. Pa neki dan skuzio da vent nakon nekog vremena stane dok je cpu 30 stupnjeva kao. Ne znam dal se zavrti opet
Pa sam opet ovih dana u biosu vratio fan control na auto i od onda se cpu fan vrtu cijelo vrijeme. I nisam uspio skrsiti stroj.
Jucer bio vec ocajan, uzeo fen pa puho topli zrak unutra da odsimuliram vruci ljetni dan. Temp proca je bila 62, temp ovih regulatora 73 i stroj i dalje radi. Bilo mi bed prziti to dalje pa sam odustal ustanovivsi da je ok.

Problem je sto sad ne mogu dobiti stroj da se skrsi, a do sljedeceg ljeta ce mi garancija isteci.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na