Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.01.2013., 12:30   #1
Darkic
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Question Thomson TG782i - spajanje na njega drugog routera

Pozdrav ekipi,

posjedujem THOMSON TG782i router koji sam dobio od T-coma sa ADSLom i MAXTVom.

Ovaj router se nalazi u jednom objektu, a do tog objekta sa nazovimo to lijeve i desne strane postoje po još jedan objekt i ispred svih njih i vanjski dio dvorišta.

Naravno sada ispadne da ni u jedno od ta dva objekta (lijevi i desni) nema pokrivenosti WiFi signalom, a isto tako u dvorišnom dijelu se nalazi i jedna sjenica u kojoj je naravno isto potreban WiFi signal

U te objekte bi trebao doprijeti WiFi signal jer mrežni kabel nisam baš u mogučnosti dopeljati do tih prostora.

Lijevi i desni objekt od središnjeg glavnog routera su odmaknuti cca. 10-15m kroz zidove.

Znači za ovakav način spajanja trebao bi još min. 2 ili 3 routera koji bi se mogli koristiti u tzv. repeater/bridge mode ako sam dobro razumio postove koje sam čitao.

E sada da li ovaj THOMSON ima mogučnost da se na njega kaći neki drugi router ili više njih koji bi radio samo kao proširivač WiFi signala.
Ako da na koji način on mora biti podešen.
Ako ne koji router ja mogu sada kupiti da radi priključen u Tcom mrežu, a i naravno preko njega MaxTV ili ti IPTV.

Dodatno što trenutno posjedujem još doma je Siemens SE515 koji koliko sam skužio ima repeater mode. Da li je moguče njega koristiti u kombinaciji sa ovim THOMSONOM ili nekim drugim ako mi potvrdite da se na THOMSONa ne može kačiti drugi router u bridge mode.

Znači kao prvo da li išta od opreme koju imam doma mogu iskoristiti te ako ne što savjetujete da pokupujem i naravno kako to sve postaviti.

Hvala unaprijed na svim savjetima.
Darkic je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2013., 12:52   #2
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,642
Na TG782 možeš provjereno priključiti drugi router. Ja imam spojen Apple Airport Express kojeg koristim za slanje mreže.

Ako želiš jednostavno to sve riješiti u par klikova, preporučam da si nabaviš 3 komada. Jedan na router, a dva na lokacije gdje želiš.

Cijena im nije bajna, rabljene starije verzije su oko 300 kn, najnoviji nisam vidio ispod 600, a u dućanu je oko 850.
Bonus je to što možeš puštat i glazbu (Airplay) na njih jer imaju 3.5mm audio out, i spojiti na njih printer.

Siemense sam ja pokušavao natjerati u repeater mode (555 i 763), ali nije bilo previše uspjeha.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.01.2013., 18:31   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Obzirom na opisanu situaciju Internet za Lijevi i desni objekt možeš riješiti tako da na vanjski zid centralnog objekta sa svake strane postaviš po jedan:
http://www.optimum-online.hr/detalji...g-outdoor.aspx
pri montaži na zid usmjeriš prema zonama gdje želiš Internet,
od tih AP - ova do TG782 provuci Lan kabel,
ako ti "pofali" Lan priključaka (u std. konfigu na TG782 za Internet je samo Lan1 i 2), onda dodaj i jedan switch:
http://www.optimum-online.hr/detalji...oswitch5g.aspx
ili
http://www.optimum-online.hr/detalji...-1000mbps.aspx
Switch može biti i 100 Mb verzija ako ga već imaš, inaće nije neka ušteda ako ga kupuješ.
Ovako složeno je nešto skuplje ali puno bolje rješenje nego da ideš sve kačiti na wireless i repeter funkcije.

MaxTV ili ti IPTV ovim nije pokriven i njega ne možeš "samo tako" dovući a i na adsl liniji obično "jedva" radi jedan MaxTv a kamoli više njih.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2013., 23:56   #4
Darkic
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Obzirom na opisanu situaciju Internet za Lijevi i desni objekt možeš riješiti tako da na vanjski zid centralnog objekta sa svake strane postaviš po jedan:
http://www.optimum-online.hr/detalji...g-outdoor.aspx
pri montaži na zid usmjeriš prema zonama gdje želiš Internet,
od tih AP - ova do TG782 provuci Lan kabel,
ako ti "pofali" Lan priključaka (u std. konfigu na TG782 za Internet je samo Lan1 i 2), onda dodaj i jedan switch:
http://www.optimum-online.hr/detalji...oswitch5g.aspx
ili
http://www.optimum-online.hr/detalji...-1000mbps.aspx
Switch može biti i 100 Mb verzija ako ga već imaš, inaće nije neka ušteda ako ga kupuješ.
Ovako složeno je nešto skuplje ali puno bolje rješenje nego da ideš sve kačiti na wireless i repeter funkcije.

MaxTV ili ti IPTV ovim nije pokriven i njega ne možeš "samo tako" dovući a i na adsl liniji obično "jedva" radi jedan MaxTv a kamoli više njih.
Ovo je ok....ali mi nikako ne pase sto bi morao vuci kablove.

Maxtv nisam mislio u smislu da ga još negdje odvlacim, nego u slučaju da umjesto thomsona moram staviti neki novi da li će na njemu raditi i dalje maxtv.
Darkic je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2013., 09:58   #5
Brzi Picek
Premium
Moj komp
 
Brzi Picek's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Ri,De,Čk,Zg itd
Postovi: 476
Citiraj:
Autor Darkic Pregled postova
Ovo je ok....ali mi nikako ne pase sto bi morao vuci kablove.

Maxtv nisam mislio u smislu da ga još negdje odvlacim, nego u slučaju da umjesto thomsona moram staviti neki novi da li će na njemu raditi i dalje maxtv.

Previše želiš.

Samo žica pomaže.
Max zaboravi na drugome.
Brzi Picek je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2013., 09:07   #6
Darkic
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Evo kupio sam router Edimax EW-7228APn.
Spojio ga na Thomsona vrlo jednostavno sa ukljucenim repeater modom i dodijelio mu fixni IP.
Platio ga 217 kn i sada ako bude sve ok plan je kupiti još jednoga za drugi dio pokrivenosti.

Međutim da nebi sve bilo prejednostavno imam problemcic,
Router Edimax kada se podigne preko njega svi uređaji bez brige funkcioniraju ali nakon nekog vremena router se izgleda smrzne, preko IPa mi se isto vise neda pristupiti, jednostavno ne vidi se vise na mreži! Nakon toga ga resetiram i ponovo sve radi pa opet nakon jednog vremena smrzne.

Da li ima itko ideju sto bi mogli biti razlozi navedenome !?
Darkic je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2013., 15:44   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Nema tu neke pomoći, do sada nisu prijavljivali takvo ponašanje.
Probaj odraditi:
- factory reset
- vidi na supportu ako ima novi fw, pazi ako ima više hw revizija da ispravnu odabereš
- ubaci novi fw
- nakon šta se ponovo inicijalizira ponovi factory reset
- konfiguriraj za svoju potrebu i pogledaj da nije nešto krivo ili nepotrebno
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2013., 21:05   #8
Darkic
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Verzija FWa bila 1.03 skinuo 1.14 i napravio upgrade.
Napravio reset i evo od ujutro do sada nije se smrznuo.
Izgleda da je vrijedilo. Hvala na savjetima, uglavnom zadovoljan sam ishodom.
Investirao 200tinjak kn i eventualno piknem još jednog isto takvog i pokrio sam i vise nego sto trebam.

Pozz.
Darkic je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2017., 18:33   #9
hrdavid
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Internet
Postovi: 1
Pozdrav. Dakle posjedujem t-comov THOMSON TG782. Kako bi prosirio wi-fi mrezu nabavio sam TP LINK TL-WR841N.
Uredaje sam spojio ethernet kablom te je ispocetka sve funkcioniralo besprijekorno, pa nisam radio nikakve postavke.
Nakon nekog vremena wi-fi je jednostavno prestao raditi na oba uredaja (spojeno, pun signal no nema interneta), a bez interneta sam ostao i na PC-u koji je spojen zicano.
Kada iskopcam kabel koji spaja dva uredaja na THOMSON-u ponovno wi-fi radi bez problema (pa tako i na PC).
Googlam vec tjedan dana i dojma sam da nisam nasao konkretan odgovor kako da ovo rijesim.
Shvatio sam da treba mijenjati postavke routera itd. Ako netko molim vas moze ukratko napisati sto trebam napraviti ili linkati rjesenje.
Spojeno je ovako: MREŽA->THOMSON ->PC
THOMSON->TP LINK

Hvala svima!

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 06.03.2017. u 21:59.
hrdavid je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2017., 22:25   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Vjerojatno su se poklala dva DHCP Servera i možda još štagod ...
U principu tebi TL-WR841N treba raditi kao AP + Switch.
Treba odraditi:
- uzmi manual od TP-Linka i odradi Factory Reset
- spoji komp / lap preko žice (Lan) na Lan2 od TP-Linka
- otvori web konfig i prođi wizzard za postaviti ga kao AP
(obrati pažnju na niže navedeno pa možeš primjeniti i u wizzardu)
- kad odradi ponovo otvori konfig i u Network - Lan postavi: IP=192.168.1.2, Subnet=255.255.255.0
- pod DHCP postavi: DHCP Server=Disabled, Default Gateway=192.168.1.1, Primary DNS=192.168.1.1 Secondary=8.8.8.8
- Wireless možeš postaviti po želji, samo kanal postavi fiksno i različiti od TG782,
treba u TG782 kanal postaviti fiksno (ne auto), recimo jedan na 6. a drugi na 11.
- sada spoji Lan kabel šta dolazi sa TG782 u Lan1 na TL-WR841N

To bi trebalo sada raditi ok, finese se lako riješe naknadno.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na