Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.03.2017., 19:17   #31
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
javi se na pm..
teamviver i pogledamo.. nekaj krivo radis.. to mora radit
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2017., 20:15   #32
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
moze, ove dane te cimnem.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2017., 21:44   #33
walbandon
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Valbandon-blizu Pule
Postovi: 972
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
...smetaju jedna drugoj .....i da ih razdvojiš zidom jer ako su u istom smjeru vraćaju se refleksije sa tih okolnih krovova koji su ispred antena

...a to za pečene golubove sam napisao jer is napravio "lapsus" ...napisao si 25dBW umjesto dBm....a još kad bi gledali izračenu snagu (EIRP) pri toj dobiti antena (dbi) ....LOL
da tako sam i ja stavio 2 sxt jedan pored drugoga i nikako raditi kako treba, u svim kombinacijama prckanja po postavkama, u jednom trenutku zaboravim jednog upaliti i sve radi... naravno, tako sam skuzio da nisu smjeli biti doslovno jedan pored drugoga
__________________
C I C E.... TRGOVAC 1 , 2 ,
walbandon je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2017., 11:46   #34
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
zanimljivo kako to smeta samo mikroticima.
uređaje i antene ostalih firmi možeš doslovno zaljepit skupa i radit će. iako, oni su i 20tak dB manje osjetljivi od mikrotika. imao sam situaciju da sam imao 3 usmjerene antene jednu do druge (panel, omni i grid), panel i grid su uredno šljakale sa svojim med-in-čajna AP-ovima, a omni na mikrotiku nije htio ni čut.

kod ovakvih setupa gdje treba bit više uređaja blizu, ako se uzima mikrotik, jedino odvajat bandove. imaš 2 sxt-a, jedan staviš na 2ghz a drugi na 5ghz. ili ako je u pitanju routerboard sa 2 kartice na različitim bandovima.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2017., 12:36   #35
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Ne želim pametovati ali kod RF - a treba poštivati pravila pa tako i razmak među antenama.
Primjera radi kod UHF - a i std. horizontalne polarizacije dvije antene treba po visini razmaknuti cca 30 - 50 cm za dobiti optimum / maksimum prijema.
Ovdje kod WiFi 2.4 i/ili 5 Ghz situacija se još više "komplicira" jer se nekad koriste obje polarizacije.
Sam si napisao da su "mikrotici" osjetljiviji pa je logično da će im nešto / netko smetati.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2017., 21:53   #36
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
nije u pitanju "optimum" prijema, koliko je to da su ti uređaji jaki i neovisno o filtru i razlici u frekvenciji, signal "probije" do čipa i radi kaos. ispadne da jedan uređaj pokušava radit na svojoj, npr 5800mhz frekvenciji, a drugi pored njega se "dere" na 5300, i zbog blizine i jačine signala "Probije" filter i počne smetati ovom prvom na 5800. ako to potraje neko vrijeme, pregori pojačalo i kartica / čip postane gluh.
kod routerboardova je lako, promijeniš karticu i via, kod ovakvih uređaja si onda sjebo cijeli uređaj.
kako bilo nadam se da su moje peripetije s (mojim vlastitim) linkom gotove, i dalje uredno šiba 50tak mbita.
tu bi se sad dalo štelat protokol malo, ali nv2 je mušičav s pingom, sa buffer-om na 2ms mi ping skače 100-400ms između lokacija, da stavim na 10ms bi dobio nešto na ukupnoj brzini ali bi ping skakao još više. nstreme se drži 1ms, max 2ms od glavnog routera do krajnje točke mreže.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2017., 11:05   #37
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Pa ti je opet jedna od metoda "rješavanja" povećanje razmaka među uređajima / antenama.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2017., 11:51   #38
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
pitanje je samo koliko...
jedno je kod prijemnih antena razdvojiti ih za pola ili cijelu valnu duljinu (tv antene npr). ali kod wifi-ja, 1 valna duljina je 3-4cm. a to nije dosta.

nemam iskustva s tim, nemogu niš pametno reć. još možda kod sxt-a koji emitira za "napred" ajde, ali kod lhg-a koji radi kao parabola (antena je u "glavi" pa se signal odbija od reflektora) on šiba tih 250mW i bočno i nazad, tako da zrači signal ukrug više nego šta bi trebao (uostalom, moj drugi sxt se spaja na njega s 200njak metara pod upadnim kutem od oko 90 stupnjeva...)

nego da bacim usporedbu.
nv2 ide max 15mbita sa ovim signalom. dizanjem buffer-a na 10ms razvuče jedva do 20 uz ping po 400-500ms.
vratim na nstreme, 1-2ms ping uz gore navednu brzinu od oko 50mbita.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2017., 12:05   #39
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Ima ona: Praksa pobija teoriju

Bitno je da smo spomenili taj detalj oko razmaka i razmještaja uređaja / antena,
da ljudi sa više te opreme obrate pažnju i na to.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2017., 14:18   #40
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Najmanji je problem sa blizinom metalnih predmeta u "polju" oko prijemne antene (TV) , ali kod WiFi se radi o primopredajnim antenama pa razmaknutost ima veliku ulogu u međusobnom gušenju a normalno i razlika u frekvenciji na kojim rade. Parabolične antene (SAT) manje špricaju u okolinu nego Yagi ali ako u okolini imamo objekte tada su refleksije gotovo jednake tom "špricanju" samih antena.
Najbolje razmaknuti i po udaljenosti i po frekvenciji koliko je god moguće.
Obično se kod profesionalne tehnike koriste RF-filteri (npr duplexeri za repetitore) ali u to ne spada oprema za WiFi koju koristimo kući
Na kućnom ruteru koji ima 2,4 i 5GHz antene na sebi smetaju međusobno jer je razmak malen bez obzira što ima ugrađen mali LC filtar pa kad koristite u isto vrime oba banda je sporija brzina nego kad koristite samo jedan band.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2017., 08:19   #41
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
zbog određenih imovinsko-pravnih razloga moram ubrzo preselit opremu... i sad sam 90% uvjeren da mi LHG neće "pokrivat" oba sxt-a (nešto veća udaljenost sa 2 krova između).
s obzirom da si uređaji koji rade na istom bandu provjereno smetaju, mogu li uzet 2 x sxt lite 2, i stavit ih do 5ghz opreme? ali doslovno, 10 cm do. razlika u frekvenciji bi sad bila 3 ghz, mislim da je to dovoljna razlika da si ne smetaju...
lite 2 bi vrtio na cca 2.3ghz, a lhg ostaje na 5.5
link bi bio cca 350 metara sa 2 krova između, vjerujem da će signal preletit , kao šta je preletio i za link sa lhg-om.
i da, u međuvremenu se zbog položaja neptuna i vanzemaljaca signal popravio, i link tera 70tak mbita čak se i nstreme popravio i manje puca.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2017., 08:10   #42
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Ipak razmakni koliko možeš , jer bez obzira na freq. blizina jačih em polja će gušiti onog na prijemu....i srećom su ti freq. takve da nemaš problema sa harmonicima kao što bi imao sa 2,5 i 5GHz jer su naj jače na x3 x2 x5 x9 itd.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2017., 09:45   #43
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
vjerojatno će sxt na ljeto kod drugog frenda, ujedno oko 5km daleko od omnitika, baš me zanima dali će link radit.
Malo sam skeptičan, ja imam to na cca 1,6 km na 5320 MHz

Code:
Tx/Rx Signal Strength		-66/-71 dBm
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2017., 11:04   #44
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
odustalo se od toga, za sad. a i omnitik sam zamijenio sa lhg-om.

sad selim i lhg i morat cu vjerojatno dodati novi link.... eh.

al taj "sad" nije baš sad sad, bit će prije ljeta. treba oprema stić, testirat prvi dio linka, i onda dalje...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2017., 20:52   #45
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
danas napokon preselio link, tj cijeli čvor.

prije je pozicija bila idealnija, s obzirom na količinu prepreka, novi link je fizički niže sa više krovova po putu i bez uopće naznake LOS-a, u oba smjera gdje gledaju antene su kuće ravno ispred, duži link mi doslovno puca u fasadu zgrade ispred moje.


no očito zakoni fizike ne vrijede, i link mi piči na 100mbita, sa signalom oko -65dB. predivno.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na