Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.10.2015., 22:01   #1
7TSky
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2015
Lokacija: Bosna i Hercegovina
Postovi: 2
Intranet

Pozdrav,imam zadatak da istrazim intranet i nekoliko pitanja za isti.
Znaci moj zadatak u skolio je bio da odlucim da li glavni server za intranet stavim "ispred" firewall-a ili "iza",da istrazim "+" i "-" oba nacina i da osmislim intranet za moju skolu.Trazio sam po web-u ima nekoliko clanaka o intranetu i nesto sma malo citao ali mi nije najbolje leglo pa ako mi tko od vas moze pomoci s ovim ili jednostavno neki link da me uputite jer moram praviti prezenaciju o tome i napraviti plan za sve servere i za sve vezano znaci potpunu intranet mrezu za jednu srednju skolu sto mi se cini kao zahtjevan zadatak ali rijesiv pa ako tko od vas ima nesto sto bi mi moglo pomoci ili ima iskustva s tim slobodno pisiti .. Jer mi je pomoc potrebna..
Hvala.
7TSky je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2015., 15:33   #2
Bodisson
Premium
Moj komp
 
Bodisson's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Kako to misliš?
Svi serveri za intranet moraju biti IZA firewalla, a i neki za hostanje internet datoteka (recimo FTP).

Pravilo 1: od više opcija biraj najsigurniju
Pravilo 2: Ako više opcija izgleda isto ili slično, budi paranoičan. To obično znači skuplje rješenje.
Pravilo 3: Ukoliko možeš, primjeni skuplje rješenje u seriji...
Pravilo 4: Ukoliko znaš nekog hackera, ponudi mu da pokuša provaliti u tvoj intranet. Ukoliko ne uspije.... bravo!
Bodisson je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.10.2015., 23:59   #3
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
skole danas u svijetu obicno koriste google apps for education pa si intranet naprave u sites.
znaci nista serveri, nista firewalli, nista vpn, a autentikacija i autorizacija ide preko googlea.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 00:01   #4
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
znači prava sigurnost
syss je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 03:48   #5
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
znači prava sigurnost
Nista nije sigurno

Pa ni fiziks xD
Perestrojka je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 11:52   #6
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
kako ne, prava lola potrosi n desetaka tisuca eura na windows servere, fortigateove i vpn-ove koje stavi u svoju supu ili supu svog pajde pa je savrseno siguran.
jer je tako rekao treci pajdo koji mu je kante i licence uvalio uz jagnjetinu.
opce je poznato da skolstvo ima goleme budzete i da sluzi kako bi nove narastaje ucio muzejskim tehnologijama. napredak je neprijatelj.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 12:15   #7
tbmatuka
root
Moj komp
 
tbmatuka's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 15
Najbolja varijanta je da slozis DMZ u kojem ce bit serveri do kojih se mora moc doc izvana i koji moraju moc doc jedni do drugih. Vjerojatno ti je najlakse to slozit sa jednim firewall servercicem koji ce hendlat routanje, NAT i ostalo sta ti treba.

Ako nemas toliko opreme, mozes slozit odvojene virtualne masine za DMZ i LAN, al ti onda sam host ne smije bit dostupan izvana. Sto se tice mreze za takav setup vjerojatno je najlakse i najpametnije samo dodijelit jedan od ethernet portova virtualki za DMZ i tako odvojit.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 06.10.2015. u 13:53.
tbmatuka je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 12:44   #8
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,479
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
kako ne, prava lola potrosi n desetaka tisuca eura na windows servere, fortigateove i vpn-ove koje stavi u svoju supu ili supu svog pajde pa je savrseno siguran.
jer je tako rekao treci pajdo koji mu je kante i licence uvalio uz jagnjetinu.
opce je poznato da skolstvo ima goleme budzete i da sluzi kako bi nove narastaje ucio muzejskim tehnologijama. napredak je neprijatelj.
Pravi lola nakupuje Cisco i napuni citav rack s njihovim uredajima.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 12:54   #9
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
takav ipak mora nesto znati, ne daje cisco svakome certifikat

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 06.10.2015. u 13:54.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 13:42   #10
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,546
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
opce je poznato da skolstvo ima goleme budzete i da sluzi kako bi nove narastaje ucio muzejskim tehnologijama.
Hajde onda podijeli s nama kako si uspio iskamciti Google Edu za neku hrvatsku obrazovnu ustanovu; moram priznati da sam pokusao i nisam uspio, pa me zanima tvoje iskustvo.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.10.2015., 14:27   #11
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Hajde onda podijeli s nama kako si uspio iskamciti Google Edu za neku hrvatsku obrazovnu ustanovu; moram priznati da sam pokusao i nisam uspio, pa me zanima tvoje iskustvo.
kako mislis iskamciti?
pa hrvatske obrazovne ustanove ni sustav generalno ne zanima znanje, odlicnost i napredak.
kad bi neka htjela, rijesili bi brzo.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 14:53   #12
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,546
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
kako mislis iskamciti?
pa hrvatske obrazovne ustanove ni sustav generalno ne zanima znanje, odlicnost i napredak.
kad bi neka htjela, rijesili bi brzo.
Znaci, seres kao i obicno, bez imalo "znanja, odlucnosti i napretka".

Eto, bilo je i znanja, odlucnosti i napretka - ali je Google rekao da odjebemo u troskocima (jer usluge u Hrvatskoj nema) i ponudio popust od (IIRC) 25% po racunu (s time da nemamo sve kao Apps ali imamo Classroom - mo'š mislit). To je bilo krajem 2014. godine, oko 10ak zagrebackih osnovnih i srednjih skola koje su vezane specificnosti jednog predmeta.

Hvala ti sto jos jednom javno na forumu pokazujes da si vezer.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 15:38   #13
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Znaci, seres kao i obicno, bez imalo "znanja, odlucnosti i napretka".

Eto, bilo je i znanja, odlucnosti i napretka - ali je Google rekao da odjebemo u troskocima (jer usluge u Hrvatskoj nema) i ponudio popust od (IIRC) 25% po racunu (s time da nemamo sve kao Apps ali imamo Classroom - mo'š mislit). To je bilo krajem 2014. godine, oko 10ak zagrebackih osnovnih i srednjih skola koje su vezane specificnosti jednog predmeta.

Hvala ti sto jos jednom javno na forumu pokazujes da si vezer.
usluga jest dostupna u hrvatskoj, samo nisi partner s kompetencijama pa nemaju sto s tobom raditi.

kad su ti vec usta puna dreka, objasni kakvi popusti kad su Apps for EDU besplatni??!
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 15:48   #14
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,546
Citiraj:
Autor ivo_k;2836847k
ad su ti vec usta puna dreka, objasni kakvi popusti kad su Apps for EDU besplatni??!
Objasnio sam ti, retardu, zato sto nisu dostupni u Hrvatskoj, pa nisu ni besplatni, pa su nam ponudili komercijalnu opciju s Classroomom uz popust.

Samo ne znam kakve veze ima jesam li ja "partner s kompetencijama" (evidentno vecim nego ti, obzirom da o ovom temi ne znas nista) kad su to trazile skole direktno, ali eto, iz posta u post kolicina tvoje neukosti dolazi do sve jaceg izrazaja da je to pravi uzitak.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 16:05   #15
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ajde momci, možete vi i bez tih slikovitih opisa... znam da možete.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 16:18   #16
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,546
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ajde momci, možete vi i bez tih slikovitih opisa... znam da možete.
Evo, samo da nam ivo_k(...) objasni sve o nasem zatucanom skolstvu koje ne zeli uzeti Google Apps for Edu zato sto je zatucano, a ne zato sto nije moguce u RH.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 19:19   #17
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Objasnio sam ti, retardu, zato sto nisu dostupni u Hrvatskoj, pa nisu ni besplatni, pa su nam ponudili komercijalnu opciju s Classroomom uz popust.

Samo ne znam kakve veze ima jesam li ja "partner s kompetencijama" (evidentno vecim nego ti, obzirom da o ovom temi ne znas nista) kad su to trazile skole direktno, ali eto, iz posta u post kolicina tvoje neukosti dolazi do sve jaceg izrazaja da je to pravi uzitak.
sugo bezobrazna i bezvrijedna, google apps for education SU DOSTUPNI U HRVATSKOJ.
skola ih moze dobiti ako ih zatrazi direktno od googlea (neke ih imaju vec godinama), a da bi ti, nebitna komponenta, sudjelovao u deploymentu i upravljao domenom iz konzole, moras biti googleov partner s ugovorom za education.
a da bi bio partner moras zadovoljiti odredjene kriterije, a tebe ocito nisu ni razmatrali.
pitam se zasto. pa uz tvoju "pomoc" nisu uspjeli dobiti ni ono sto inace mogu.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 19:24   #18
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,546
Opet si se pogubio, ivo_k(*).

http://forum.pcekspert.com/showpost....5&postcount=10

Dakle, slobodno nam navedi ime(na) skola koje su to dobile, napacena prosvjeta Hrvatske ce ti biti zahvalna, obzirom da, kao sto se vidi u linku kojeg sam ti dao (ali ti znas bolje ), Hrvatska nije u tom programu, a skole koje su trazile dobile su odbijenicu (s istom argumentacijom koju sam ti i ja dao).
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 20:01   #19
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
pa evo npr. sportska gimnazija i nekoliko fakulteta od onoga sto sam ja susreo.
i nigdje ne pise da hrvatska nije u programu "The terminology may vary and Google Apps for Education is not limited to these countries.".

dakle, diras se u nesto sto ne razumijes, ne zelis nauciti, nisi trazio pomoc od onih koji bi ti i mogli pomoci. cak i ako uzmemo da imas dobre namjere, s takvim pristupom se *** sto cu ti pomoci.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 06.10.2015. u 21:07.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 20:20   #20
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,546
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
pa evo npr. sportska gimnazija i nekoliko fakulteta od onoga sto sam ja susreo.
i nigdje ne pise da hrvatska nije u programu "The terminology may vary and Google Apps for Education is not limited to these countries.".
Da, pise i "Google reserves the right to determine an organization's eligibility for Google Apps for Education. It might take up to 2 weeks for your application to be processed.", pa ne znam sto zelis reci.

Dakle, Sportska gimnazija (zagrebacka?) i "neki fakulteti" (to je predpostavljam isto kao i ono "neke ozbiljne firme koje rade samo na Google Docsima)? I dobili su racun s dovoljno mjesta za sve ucenike i profesore? Iako moram priznat da mi nije jasno sto s time rade, kao sto rekoh, kada je Kvarnet pruzio cijelu infrastrukturu, a na e-imenik se ne mozes spojiti nicime drugime osim @skole.hr

No dobro, onda oni ne spadaju u "pa hrvatske obrazovne ustanove ni sustav generalno ne zanima znanje, odlicnost i napredak. kad bi neka htjela, rijesili bi brzo.". BTW, koliko vidim na siteu Sportske gimnazije - login na Google Apps se redirecta na AAIEDU. E moj k, ivo_k.

Da se mi odmah razumijemo, ja bez Appsa ne znam, nakon vec skoro 10 godina koristenja, samo mi nije jasna (a i ne zanima me bas, iskreno) tvoja napaljenost istim u svim krivim pogledima.

Citiraj:
dakle, diras se u nesto sto ne razumijes, ne zelis nauciti, nisi trazio pomoc od onih koji bi ti i mogli pomoci. cak i ako uzmemo da imas dobre namjere, s takvim pristupom se **** sto cu ti pomoci.
Nemam ja prema tebi nikakve namjere, ivo_k(*), a tvoje advokatiranje necega sto si vidio na svom privatnom Gmail accountu jednostavno ismijavam iz dana u dan, sto MySQL baza ovog foruma neumitno pamti, pa se slobodno podsjeti.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 06.10.2015. u 21:08.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 22:37   #21
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,597
Pripaziti na rječnik da ne dijelim kartone
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 23:46   #22
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Da, pise i "Google reserves the right to determine an organization's eligibility for Google Apps for Education. It might take up to 2 weeks for your application to be processed.", pa ne znam sto zelis reci.
to znaci da ce oni provjeriti je li ustanova zaista edukacijska, neprofitna.
ocito niste dobro prijavili, kako rekoh, nesposobnost.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Dakle, Sportska gimnazija (zagrebacka?) i "neki fakulteti"
da, pouzdano znam da zagrebacka sportska gimnazija, ekonomski fakultet, arhitektonski i stomatoloski imaju google apps for edu.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
(to je predpostavljam isto kao i ono "neke ozbiljne firme koje rade samo na Google Docsima)?
tako je, i ne bi vjerovao, ima ih i u hrvatskoj.
ali ti to ne mozes znati jer nemas veze s pricom.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
I dobili su racun s dovoljno mjesta za sve ucenike i profesore? Iako moram priznat da mi nije jasno sto s time rade, kao sto rekoh, kada je Kvarnet pruzio cijelu infrastrukturu, a na e-imenik se ne mozes spojiti nicime drugime osim @skole.hr
fakulteti imaju tisuce, a skola ima dovoljno za svoje potrebe.
sto rade s tim, pa koriste usporedno ili umjesto infrastrukture od carneta i officea 365.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
No dobro, onda oni ne spadaju u "pa hrvatske obrazovne ustanove ni sustav generalno ne zanima znanje, odlicnost i napredak. kad bi neka htjela, rijesili bi brzo.". BTW, koliko vidim na siteu Sportske gimnazije - login na Google Apps se redirecta na AAIEDU. E moj k, ivo_k.
srce je na AAIEDU omogucilo sso za google apps za one skole koje ih zele koristiti na svoju ruku jer srce, carnet i drzava se efikasno bore protiv napretka, a trpanje para od servera i licenci nije na odmet.

http://www.aaiedu.hr/usluge_pristupa_aplikacijama.php
jao vidi, tu je i popis jos nekih korisnika GAFE.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Da se mi odmah razumijemo, ja bez Appsa ne znam, nakon vec skoro 10 godina koristenja, samo mi nije jasna (a i ne zanima me bas, iskreno) tvoja napaljenost istim u svim krivim pogledima.

Nemam ja prema tebi nikakve namjere, ivo_k(*), a tvoje advokatiranje necega sto si vidio na svom privatnom Gmail accountu jednostavno ismijavam iz dana u dan, sto MySQL baza ovog foruma neumitno pamti, pa se slobodno podsjeti.
napaljen si jedino ti koji naganja moje postove da bi trolao u vlastitoj ignoranciji i kompleksu vise vrijednosti.
ponavljam, da si relevantan onda bi bez problema rijesio skolama GAFE.
no onda bi se moguce i znali pa bi ti mogao pomoci.
ovako budi ponizan i tiho.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na