Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.05.2002., 14:32   #1
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,176
raid kontroleri

kad je već miato pokrenuo pitanje u vezi (firewire) kontrolera, da priupitam vlasnike i poznavatelje raid kontrolera, kako se integrirani kontroleri odnose prema zasebnima? gledajući ukupno, samo obavljanje posla (prijenos podataka sa diska, u bilo kojoj verziji raid-a), a i dodatne stvari, tipa opterećenje cpu-a, zahtjevi za memorijom (sumnjam da je nekaj bitno, ali ipak...), bilo kaj kaj može bit presudno u odabiru da li uzet matičnu sa integriranim kontrolerom ili ga kupovat posebno (ako ga se poželi).
choby je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2002., 17:28   #2
dpajur
PC Ekspert
 
dpajur's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Luksemburg
Postovi: 694
Vrlo cesto imas savrseno istu situaciju sa integriranim raid kontrolerom i zasebnim u obliku PCI kartice. Kazem vrlo cesto, zasto sto ces obicno naci isti kontroler (Highpoint ili Promise) na maticnoj i na PCI kartici, spojen na istu sabirnicu, koji isto uzima IRQ, ima iste drivere i performanse su mu identicne.

Razliku ces uociti kod kontrolera koje neces naci integrirane na maticne ploce, tipa raid kontrolere sa cache memorijom ili eksterna rjesenja.

Na hrpi maticnih ploca vec imas integriran raid kontroler a cijenom su bitno jeftinije od maticne bez raid-a + raid kontroler. Naravno to su uvijek jeftina rjesenja, bez cache-a, ide interface i sl.
__________________

Intel Xeon X5550
Asus Rampage II Extreme
6GB Corsair Dominator GT
PowerColor Radeon PCS+ 5870
Samsung PM800 256GB SSD
Samsung F3 EcoDrive 2TB
Seasonic X750
Silverstone TJ-07
Dell U2311H

Cooling:
Thermochill 140.3
Fractal Design 140x3
EK Supreme HF
EK 5870FC v2
Laing DDC 3.25 + EK DDC Top v2
EK Multioption 250
mCubed T-Balancer XL
Build Log
dpajur je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.05.2002., 21:05   #3
matijas
Premium
 
matijas's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Republic Of Maximir
Postovi: 354
Koliko je realno ubrzanje ako se dva diska stave u raid tako da se paralelno pise i na jedan i na drugi?

Naime, imam Epox-icu sa Highpointom 370 i razmisljam o kupovini jos jednog Maxtora 40GB@7200rpm i takvoj konfiguraciji raida. U slucaju problema sa sistemom i reinstalacije windoza, kolike su sanse da popljugam sadrzaj hardova?
__________________
Imao super komp koji sam poklonio curi, sad radim na sasvim prosjecnom laptopu i bas mi je OK
matijas je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2002., 07:56   #4
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,176
Citiraj:
Originally posted by dpajur
...
dakle, ono kaj ti meni oš reć je da ako ne idem na jaka rješenja (cache i to), onda je integrirac na matičnoj čak i poželjna opcija (mislim, za 100 kunića u odnosu na matičnu koja nema raid).
choby je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2002., 12:09   #5
ozren
PC Ekspert
 
ozren's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 1,214
Citiraj:
Originally posted by choby


dakle, ono kaj ti meni oš reć je da ako ne idem na jaka rješenja (cache i to), onda je integrirac na matičnoj čak i poželjna opcija (mislim, za 100 kunića u odnosu na matičnu koja nema raid).
Pa da, dobis isto za manje love...
__________________
Nissan GT-R Black Edition
ozren je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2002., 15:20   #6
dpajur
PC Ekspert
 
dpajur's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Luksemburg
Postovi: 694
Citiraj:
Originally posted by matijas
Koliko je realno ubrzanje ako se dva diska stave u raid tako da se paralelno pise i na jedan i na drugi?
gotovo duplo ako se radi o sekvencijalom zapisivanju na disk. ako imas random read-write malih fajlova neces dobiti gotovo nista jer ti i dalje glavnu ulogu u tome igra random seek, koji se nece prepoloviti nego ce ostati isti. najvise sa jeftinim ide raid-om profitiraju aplikacije koje citaju/pisu ogromne fajlove, tipa obrada video zapisa.

Citiraj:
Naime, imam Epox-icu sa Highpointom 370 i razmisljam o kupovini jos jednog Maxtora 40GB@7200rpm i takvoj konfiguraciji raida. U slucaju problema sa sistemom i reinstalacije windoza, kolike su sanse da popljugam sadrzaj hardova?
pa napravis backup i nema sanse da popljugas sadrzaj... s druge strane ak nemas nikakav backup i reformatiras si hardove, sanse su 100%
__________________

Intel Xeon X5550
Asus Rampage II Extreme
6GB Corsair Dominator GT
PowerColor Radeon PCS+ 5870
Samsung PM800 256GB SSD
Samsung F3 EcoDrive 2TB
Seasonic X750
Silverstone TJ-07
Dell U2311H

Cooling:
Thermochill 140.3
Fractal Design 140x3
EK Supreme HF
EK 5870FC v2
Laing DDC 3.25 + EK DDC Top v2
EK Multioption 250
mCubed T-Balancer XL
Build Log
dpajur je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2002., 21:40   #7
ozren
PC Ekspert
 
ozren's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 1,214
Citiraj:
Originally posted by dpajur


gotovo duplo ako se radi o sekvencijalom zapisivanju na disk. ako imas random read-write malih fajlova neces dobiti gotovo nista jer ti i dalje glavnu ulogu u tome igra random seek, koji se nece prepoloviti nego ce ostati isti.
Seek ustvari ide na gore kad imas RAID...
__________________
Nissan GT-R Black Edition
ozren je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2002., 14:46   #8
Jozha
Banned
Moj komp
 
Jozha's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Sesvete/Soblinec
Postovi: 772
RAID preporučam svakako.Ubrzanje po svakom pitanju.Ajd seek možda nije ali ostalo je ziher sve brze.
Jozha je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2002., 15:01   #9
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,176
prvenstveno bi ja to koristio kao dodatne ide-utore, dakle da mi se na jenom kanalu ne nalaze dva uređaja. raid mi sam po sebi ne bi bio prioritet.
choby je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na