Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.10.2021., 23:23   #1
excell
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2021
Lokacija: Tu
Postovi: 3
Blender

Koliko je isplativo raditi u njemu? Na jednom drugom forumu piše da ako se nema struka završena (mašinska škola, mašinski fakultet) ne vrijedi se baviti Auto CAD-om. E sad, zanima me da li to važi i za Blender? Mogu li se ja baviti njime bez neke posebne škole završene za njega, i koliko je isplativo raditi u njemu?

Ovdje piše da Blender umjetnici najviše zarađuju u Bostonu $4,276, prosječno $3,294, a najmanje $2,250. Važi li to i za nas na Balkanu? Pitam ovo sve jer mi ne ide programiranje, pa me interesuje je li 3D umjetnost jednostavnija za savladati od programiranja i mora li se imati završen fax da bi se bavio time? Što ako se radi u Blenderu kao freelancer?
excell je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2021., 23:37   #2
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
1. to ti je bruto iznos
2. pise i da programer u americi ima prosjecno 130000 dolara godisnje
3. Valjda si svjestan da to naravno nije na balkanu tako
4. Čisto pretpostavljam da ces puno teze naci lokalno stabilan posao u blenderu
5. Freelancing i remote work
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.10.2021., 23:46   #3
excell
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2021
Lokacija: Tu
Postovi: 3
A koliko je težak Blender za savladati? Koji program preporučujete za 3D modeliranje (i uopće bavljenje fotografijom i vizualnim sadržajem tipa Photoshop) a da je najisplatljiviji i najlakši za savladati?
Mislio sam raditi kao freelancer.

Zadnje izmijenjeno od: excell. 02.10.2021. u 23:52.
excell je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2021., 07:38   #4
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor excell Pregled postova
A koliko je težak Blender za savladati? Koji program preporučujete za 3D modeliranje (i uopće bavljenje fotografijom i vizualnim sadržajem tipa Photoshop) a da je najisplatljiviji i najlakši za savladati?
Mislio sam raditi kao freelancer.
Stav "sto je najlakse za savladati da zaradim puno novaca" te nece dovesti gdje zelis.

Niti jedan alat s kojim se moze zaraditi puno novaca nije lagan, i mogi zahtjevaju talent, strast, entuzijazam.... da bi ih naucio.

Osobno ne znam nikoga tko je pokusao nesto nauciti ovako rutinski i da je uspio.

Govorim iz vlastitog iskustva i ucenja 3D Maxa, Maye... a bio sam "zaljubljenik u 3D", knjige kupovao, downloadao tutoriale... dzabe ako ti se to ne da.

Isto tako znam ljude koje sam pokusao uciti programirati, neki od njih i nadareni za to, pa nista, svi odustali jer eto oni su mislili za mjesec dana to naucit i onda imat placu od 10,000kn.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2021., 09:16   #5
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Nemoras uopce gledati te online ankete oko place, to kod nas na Blakanu nema veze, plus skola za 3d ni nema (mislim srednja skola iskljucivo za 3d) tako da nebitno je koje si struke ako si voljan sjest i zagrijat stolicu mjesecima/godinama i ucit i napravit svoj portfolio to je ono sto ce te "zaposlit".

Isto tako jednom kad naucis osnove mozes se prebacivati iz programa u program unutar par mjeseci (ako to recimo neka firm aod tebe zahtjeva da promjenis software na njihov pipeline) i vidjeti koji ti bolje pashe ali Blender je definitivno najjeftiniji za pocet (a moze se i ostat na njemu jer sve vise ga prihvacaju i veliki studiji).

Ali generalno ako nemas volje kao sto kolega kaze nemoj se ni zazamarat s time jer to nije nesto sto ces nauciti za par mjeseci i onda si gotov/strucnjak. To se stalno unapredjuje i mjenja se wokrflow/zahtjevi/dodaju nove opcije koje moras pratiti ako zelis ostat konkurentan....

Ali jedno je sigurno, danas su tutorijali i razni pluginovi dostopniji nego ikad. Kad sam ja ucio nije bilo ni youtubea, ma sta youtube, nije bilo ni interneta pa sam cekao AmigaMagazin po mjesec dana od kad ga narucim da stigne na kiosk da mogu kupit i procitat 5-6 stranica koje su bile vezane uz 3d (Lw, Cinema4D, Imagine, Real3d) da bi naucio nesto novo .....
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 03.10.2021. u 09:38.
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2021., 09:35   #6
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Postoji u Novskoj besplatno edukacija i jos plate.
Blender, Unity, Unreal.

Po zavrsetku edukacije nudi se otvaranje tvrtke ili udruzivanje.



Ne znam da li je moguce da u tome sudjeluju iz drugih drzava, ali bili su u posjetama iz Srbije, BiH, Crne Gore...

Sent from my RMX2002 using Tapatalk
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2021., 22:57   #7
picajzlaaa
Premium
Moj komp
 
picajzlaaa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: eu
Postovi: 741
Blender sam po sebi nije uopće težak za naučiti/raditi u njemu, i stalno se polira. Ali treba imati volju i puno vremena i kontinuirano raditi i učiti. I s vremenom možeš doći nekamo sa time. Naći smjer, specijalizirati se.. Koji aspekt Blendera te zanima? Vizualizacije, efekti, animacija, modeliranje, render, game assets itd.. Ima toga more i ustvari bi trebao znati što i zašto te to upće zanima prije nego kreneš u išta.. U suprotnom upali Blender i neki YT tutorijal i igraj se i vidi da li će se "uloviti".

Inače blender mi je zakon i već sam ga nekoliko puta krenuo učiti malo ozbiljnije i uvijek uleti job i jbg... Nakon 6 mjeseci možeš početi ispočetka
picajzlaaa je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2021., 02:11   #8
excell
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2021
Lokacija: Tu
Postovi: 3
Hvala svima na korisnim replikama, pratiom tutorijal jednog indijca i mogu reći da mi je Blender puno zanimljiviji od programiranja.
excell je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na