Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.11.2020., 15:25   #361
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Pod hub /gateway obično shvacam neki hw.... Otuda nesporazum

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
marko_st je online   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 15:54   #362
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,203
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Fakat. Ispod 4PRO na dnu su ti nabrojani neki s kojima radi. Moj prijedlog ti je odi na neki od njih i provjeri koji support imaju za shelly. Naravno on radi i s drugima koji nisu nabrojani ali tu su ti i HA i Domoticz i slicno.

https://imgshare.io/image/Nu2XWZ

P.s. Kod mene bi to islo ovako, WHEN 3em power value changed AND power value is more then XXX DO nesto.
Ahaa ja sam gledao u shop-u a treba u "products" ista je lista za oba.
Mogao bih to uzet. Razmislit cu do veceras, jos je ok popust trenutno jedno cca 35% zbog BF.

Uz to cu morat osigurat i router neki novi, i vjerojatno raspberry najbolja opcija za instalirat Domoticz? Bolje nego komp sigurno.

Ako je to tako, puno manja investicija nego sta sam ja mislio originalno, totalni mi je hit. Tanks mann
OuttaControl je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.11.2020., 16:12   #363
Deekay
Premium
 
Deekay's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 119
Trebam prijedlog za nadzorne kamere za snimanje ulaza u zgradu iznutra?

Budući da nam se službeno "zgrada" sastoji od 4 ulaza, kupilo bi se kamere za 4 ulaza pa bi bilo dobro da se kontrolira s jednog mjesta. Nemam uopće ideju kako bi to radilo, jel se uopće može spojiti na wireless, na koji način sprema na hdd i sl.

Platiti će se iz pričuve pa treba račun i mogućnost ugradnje u Sl. Brodu. Ako je full jednostavno, onda bi možda mogli i sami ugraditi.

Sigurno je netko imao sličan problem i riješenje. Hvala
Deekay je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 20:47   #364
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor Street_Racer Pregled postova
Možda glupo pitanje, ali...
Može li se zigbee uređaj koristiti bez huba?
Naime, za početak mi treba pametna utičnica i gledam xiaomi te pronalazim dvije verzije (wifi i zigbee). Generalno, razumijem koje su razlike, ali ne pronalazim informaciju može li se zigbee verzija korisititi samostalno, bez huba.
Kasnije bi svakako proširio mrežu pametnih uređaja, nabavio hub, ali za početak htio bih uređaj koji u startu radi ono što trebam, a kasnije da bude kompatibilan s ostatkom za koji vjerujem da će ići u zigbee smjeru.

Neka me netko ispravi ako griješim.

Za Zigbee ti je potrebno minimalno:
- 1 router (utičnica, žarulja i sl. - nešto pod stalnim naponom)
- 1 device (switch, senzor i sl. - bežično, napajano baterijom)

Primjer su setovi u Ikei tipa žarulja + daljinski - već je upareno i radi čim izvadiš iz kutije, bez ikakvog hub-a. Philips isto ima takve setove.

Hub je u biti koordinator i on upravlja meshom. Njega koristiš ako želiš bilo kakvu automatizaciju, odnosno upravljanje putem mreže (LAN), najčešće mobitelom kroz aplikaciju.

Device daje signal ili routeru ili koordinatoru, ovisno o tome s kojim je uparen. Mislim da ne može biti uparen sa više routera/koordinatora (odnosno žarulja/hubova).

Dakle, teoretski možeš kupiti utičnicu i daljinski i to tako koristiti bez mogućnosti automatizacije. Pitanje je radi li Xiaomi na taj način. Možda da uzmeš bolje Ikea Tradfri utičnicu sa daljinskim? Jeftine su i sigurno rade.

Kad se odlučiš za hub (koordinator) gledaš da to bude uređaj s kojim možeš upariti sve ili gotovo sve zigbee uređaje različitih proizvođača. Sa Ikea, Xiaomi i Philips hubovima to nećeš moći, nisu skroz međusobno kompatibilni. Ikea i Philips se još daju kombinirati, ali sa Xiaomi nikako.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 20:51   #365
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Vidis ovo je korisna info. Nisam znao da svi zigbee nisu međusobno kompatibilni.

Uskoro mislio naruciti sonoff zigbee Bridge i lupit mu tasmotu, ist da imam pokriven i taj protokol oa možda. Posto ih ima, al onda nije bas isplativo
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 21:54   #366
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
preko tasmota/sonoff zigbee bridgea mozes kontrolirati xiaomi, philips, ikeu i jos hrpu toga
ali opet ti treba centralno mjesto otkud ces sve kontrolirati


@SPLiFF
Hub ne koristi samo ako zelis automatizacije nego ako zelis upravljati vecom kolicinom uredjaja putem mobilne aplikacije ili ako zelis hub povezati sa nekim od voice assistanta ili ako zelis grupirati 3 zarulje na jedan prekidac npr
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 22:40   #367
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
preko tasmota/sonoff zigbee bridgea mozes kontrolirati xiaomi, philips, ikeu i jos hrpu toga
ali opet ti treba centralno mjesto otkud ces sve kontrolirati


@SPLiFF
Hub ne koristi samo ako zelis automatizacije nego ako zelis upravljati vecom kolicinom uredjaja putem mobilne aplikacije ili ako zelis hub povezati sa nekim od voice assistanta ili ako zelis grupirati 3 zarulje na jedan prekidac npr
Tako je, tnx na nadopuni.

Rain je u pravu za ovo sa Sonoff, tasmota će sve pokriti, jer razlike su softwerske.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2020., 14:31   #368
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor neumrli Pregled postova

Home Assistant
je ono sto ti treba. Ovdje imas popis svih integracija koje podrzavaju. Raspberry Pi od cca 400 kn je dovoljno jak da moze vrtiti Home Assistant 24/7 i trosi izuzetno malo struje.



Pogledaj Nest, Netatmo ili slicne proizvodjace za kontrolu plinskog bojlera ili termo glave za pojedini radijator. Za njih postoji podrska u Home Assistantu, ali za peci od peleta ili nadzor pumpe za kamin nisam siguran.



Ja svoju klimu kontroliram preko infra red kontrolera. Dobra stvar je sto isti mozes iskoristiti za kontroliranje bilo kojeg drugog uredjaja koji ima IR daljinski - TV, pojacalo, receiver, IPTV box, itd.



Za ovo imas jeftine Xiaomi senzore na Aliexpressu, otprilike 10 eura po senzoru. Rade na bateriju i ona traje otprilike 1-2 godine. Kao hub/router mozes koristiti CC2531 USB stick koji kosta oko 5$.


Ikea ima jeftine zarulje, obicne bijele/zute i u boji. Mislim da su obicne oko 50-60 kn, a one u boji oko 150 kn. Imaju i smart uticnice, a ako zelis ekstra mogucnosti poput mjerenja potrosnje struje po uticnici, mozes kupiti nesto tipa ovoga, sto je u sustini Tuya-based uticnica koju mozes flashati sa Tasmotom ili slicnim open-source firmwareom te se rijesiti na taj nacin vendor-based aplikacije ili generalno potrebe za cloudom. Ovdje imas primjer kako se takve uticnice flashaju.

Hvala puno na preciznim odgovorima, tebi i ostalima što uskaču !

Možda pitam banalna pitanja ali želim znati kako stvari funkcioniraju prije nego uložim neku (ozbiljniju) lovu.

Dakle, srce svega je "nešto" (šta odaberem), povezano na mrežu (bilo kablom, bilo preko wifi-a).
I ok, razumijem povezivanje i prepoznavanje uređaja koji se također kače kabelom ili wifi-em na mrežu.
No, zanima me kako u sve to uklopiti uređaje koji rade preko BT-a, zigbee-a, ili nekog drugog protokola ? Kako se oni uvezuju u sve to, pogotovo ako je "centralna jedinica" negdje postavljena gdje BT nema direktnu mogućnost povezivanja ? Može li mi netko dati nekakav konkretan primjer ?
Hvala
__________________
Matta je online   Reply With Quote
Staro 01.12.2020., 14:38   #369
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Topla preporuka je da si u youtube ukucaš "smart home/home assistant" i pogledaj 10ak videa i vjeruj mi dobit ces puno bolju sliku kako cijeli taj sistem funkcionira.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 18:09   #370
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,203
Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara itd.

Malo smo priču o ovome razbacali na nekoliko tema a trebalo bi realno bit u ovoj. Narucio sam shelly 3em i 8xshelly 1pm pa gledam kako pospojit to
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Mene zanima ove Shelly 1PM sta sam uzeo, kužim da je namjenjen da radi u paru sa prekidačom, ali ja bi tio da je on glavni znaci kadnjenon isključen, prekidac je isključen. Kako to po spojit (cisto info. elektricar ce spajati al mene zanima kako to radi, a i ako ne zna kako shelly funkcionira)

Koliko sam skuzio po internetovima

N se spoji koji god, na L spojim ulaz od L do osiguraca i na 0 izlaz od L do zarulje.
Jesam li ja to dobro zamislio?
Disclamer nisam zamislio nego vidio: http://imgur.com/a/i7KIOpe
https://smart-hub.eu/en/wi-fi-switch...-to-35-kw.html
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
ovo sa sheme je spajanje bez da se ikako koristi fizički prekidač
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Kako to onda funkcionira?

Ja sam zamislio ako imam prekidac tu:http://imgur.com/a/VVRNLl4
onda tu imam prekid faze, i ukoliko su oba uključena, potrosac radi, ako je iti jedan isključen onda potrosac nece radit. Ili ova izmjenicna struja radi nekako drugačije?
Nebi bilo lose kad bi mod mogao izvuci iz Home Assistant teme.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 06.12.2020., 19:10   #371
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,203
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
ajmo drugim putem
Što ti želiš točno postići?



Ova shema koju si stavio nema smisla jer kada ugasiš svijetlo sa prekidačem ne možeš ga vise upaliti sa shellyem.
E zapravo ja to i želim postic, zelim da sa shellyem mogu ugasit uredjaje(bojler podno, TA pec, itd) , a upalit samo ako su oni na sklopci upaljeni. I naravno mjerit potrošnju.

Jedan usecase bojler, nek je tipa uključen od 22 do 8. Ali ako se idem tusirat u 22.30 ako sam ja na sklopci isključio bojler, ne zelim da mi ga shelly pali dok se ja tusiram
Digitalno receno zelim AND spoj.
Shelly Sklopka Rezultat
0 0 0
0 1 0
1 0 0
1 1 1

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 06.12.2020. u 21:13.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 21:10   #372
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Pazi samo s bojlerom i velikim potrošačima. Lako moguće da ćeš morati ubacivati relej odgovarajuće snage ako se prekida baš napajanje bojlera.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 21:13   #373
cyclone
life is a rollercoaster..
Moj komp
 
cyclone's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Sl Brod
Postovi: 552
Ima li tko neki zigbee gateway/router a da nije cc2531/cc2530, tipa CC2538 + CC2592?

Imam situaciju da ću morati dodati još 1-2 cc2530 routera, a koliko čitam CC2538+CC2592 brutalno dobro pokriva prostor. Kako imam 3 etaže po 75m2 i nekoliko nosivih vertikalnih zidova trebat ću hrpu routera da pokrijem sve, pa gledam opcije prije nego kupim
cyclone je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 21:37   #374
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,203
Dada prekida se napajanje bojlera, ali shelly tech specifikacija kaze da je 1pm i je wifi relej sa max load 16A/240V. Jel to znaci da jos dodatno trebam ubacivati relej ili?

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 06.12.2020. u 23:25.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 21:58   #375
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Nazivno tih 16A koliko mu je deklariran kontakt releja bi trebalo biti dovoljno,
toliko je obično i osigurač str. kruga bojlera.

E sad, ako je ugrađeni relej odg. kvalitete biti će sve ok.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 01:19   #376
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Citiraj:
Autor cyclone Pregled postova
Ima li tko neki zigbee gateway/router a da nije cc2531/cc2530, tipa CC2538 + CC2592?

Imam situaciju da ću morati dodati još 1-2 cc2530 routera, a koliko čitam CC2538+CC2592 brutalno dobro pokriva prostor. Kako imam 3 etaže po 75m2 i nekoliko nosivih vertikalnih zidova trebat ću hrpu routera da pokrijem sve, pa gledam opcije prije nego kupim

svaki uređaj koji je spojen stalno na struju je router, pa razmisli da li ti zaista treba jos cc2530
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 01:20   #377
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
E zapravo ja to i želim postic, zelim da sa shellyem mogu ugasit uredjaje(bojler podno, TA pec, itd) , a upalit samo ako su oni na sklopci upaljeni. I naravno mjerit potrošnju.

Jedan usecase bojler, nek je tipa uključen od 22 do 8. Ali ako se idem tusirat u 22.30 ako sam ja na sklopci isključio bojler, ne zelim da mi ga shelly pali dok se ja tusiram
Digitalno receno zelim AND spoj.
Shelly Sklopka Rezultat
0 0 0
0 1 0
1 0 0
1 1 1

A zašto misliš da bi ga shelly palio sam od sebe?
I dalje ne razumijem koji je use case za to što ti želiš.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 06:57   #378
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Razvodna kutija > Prekidač > Shelly > Potrošač ?

Ako je prekidač na off onda ni shelly ne može upaliti sve i da hoće. Ako je prekidač na on onda radi sve normalno. Ako nije to onda ni ja ne kužim što zapravo želiš.
__________________
Matta je online   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 09:58   #379
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,203
Tocno to što ti Matta kazes, samo sto bi shellya stavio prije prekidača.
Znači ako je prekidač off nema mi sta shelly palit, ako je prekidač on onda shelly može palit gasit.

Razvodna > Osigurač > Shelly > Prekidač > Potrošač.


Ono što NE želim je izmjenični prekidač, da i shelly i prekidač mogu i upalit i ugasit potrošača. A ako sam dobro shvatio to je default ponašanje shellya
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 10:18   #380
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Nema default ponašanja, sve si možeš prilagoditi.
Ti si to dobro zamislio i za svoju potrebu spoji točno kako si nacrtao.
Shelly će biti programiran da ograniči rad bojlera na određeni dio dana, a moći ćeš ručno isključiti bojler po potrebi.

Iz čiste znatiželje, zašto imaš potrebu isključiti bojler dok se tuširaš?
Nemam bojler pa ni iskustva s bojlerima.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 12:28   #381
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,203
E odlicno tako cu onda i spojit (elektricar ne ja). Tenks.

A neka starinska preporuka a i osobna navika, lakše mi je pritisnit tipku nego da me struja strefi. Ono imaš doslovno strujni grijač u vodi sa kojom se tuširaš Vjerojatno je veca sansa da ce me grom zdimit, al neka smo moji i ja sigurni. Better safe than sorry.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 13:13   #382
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Dobra je ta stara navika gasiti bojler kada se kupaš / tuširaš, tako je sigurnije.
Ima verzija (rijetka, Gorenje na jednom modelu) kada grijač nije direktno u vodi nego su štapni grijači u svojoj cijevi i tako nisu direktno u vodi.

Imao sam situaciju jedno ljeto na Hvaru gdje je (klasični) grijač bio "načet", nisam zasvjetlio ali je fino "treslo" .... gazdi sam pobrojao svu rodbinu, odmah je naručio i montirao novi bojler, a ja dobio kompenzaciju ...

Po novim propisima bi trebalo stavljati posebnu fid sklopku (osjetljivija je od one std. za cijeli stan / kuću) za strujne krugove prema banju.
Ako ona postoji onda si sigurniji i onda nije nužno gasiti bojler prije ...

Na temu Shelly - ja,
spoji kako je rečeno "Razvodna > Osigurač > Shelly > Prekidač > Potrošač", tako je najzgodnije.
Samo pazi (prilikom programiranja) stavi delay od 1 - 2 sec. pri promjeni stanja da se ne desi ako je neki granični slučaj / uvjet pa da pali / gasi x puta u sec.
Sa delay - em štitiš kontakt releja ako se desi navedena situacija.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 13:24   #383
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,203
Hahaha je ja bi poletio iz tuša da me tako tresne Gasim ja sve i podno i bojler. Je da je podno ispod pločica, ljepila, hidro izolacije, i u svojoj gumenoj izolaciji. Ja njega isključm pa nek sam ja miran

Kuca je starija od mene tako da fidovku nemam, iako kat poviše mene ima... Planirao sam je naknadno ugradit al eto nikako... Opet ja naviše vjerujem kad nema kontakta. I kad stavim fidovku, gasit cu sklopku.

To nije loša ideja, i s obzirom da imam cca 20 sekundi dok limitator ne okine, mogu provjerit i nekoliko puta.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 13:32   #384
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Hahaha je ja bi poletio iz tuša da me tako tresne Gasim ja sve i podno i bojler. Je da je podno ispod pločica, ljepila, hidro izolacije, i u svojoj gumenoj izolaciji. Ja njega isključm pa nek sam ja miran

Kuca je starija od mene tako da fidovku nemam, iako kat poviše mene ima... Planirao sam je naknadno ugradit al eto nikako... Opet ja naviše vjerujem kad nema kontakta. I kad stavim fidovku, gasit cu sklopku.

To nije loša ideja, i s obzirom da imam cca 20 sekundi dok limitator ne okine, mogu provjerit i nekoliko puta.



Onda najbolje kad se tusiras, isključit dovod na glavnoj sklopki i mirna Bosna
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 13:37   #385
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,203
To radim samo kad minjam prekidač ili utičnicu
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 13:37   #386
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
A vid ovog provokatora
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 14:22   #387
n30n
Premium
Moj komp
 
n30n's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 359
Citiraj:
Autor cyclone Pregled postova
Ima li tko neki zigbee gateway/router a da nije cc2531/cc2530, tipa CC2538 + CC2592?

Imam situaciju da ću morati dodati još 1-2 cc2530 routera, a koliko čitam CC2538+CC2592 brutalno dobro pokriva prostor. Kako imam 3 etaže po 75m2 i nekoliko nosivih vertikalnih zidova trebat ću hrpu routera da pokrijem sve, pa gledam opcije prije nego kupim
Ja u jednom projektu koristim CC2652.
Ovdje ima dobra lista adaptera, i po tome taj CC2538 + CC2592 je stvarno dobar, ali kad sam ja kupovao na to nisam naišao.
Ovaj CC2652 trenutno funkcionira, nisam imao problema sa njim. Kroz sljedećih par dana bi trebao na njega spojiti oko 40-50 uređaja na prostoru od oko 70-ak m2 pa javim kako je to prošlo.

BTW dobro si isplaniraj WiFi i Zigbee mrežu. Pretpostavljam da si u kući kad već imaš tri etaže pa će ti neće baš biti problem od wifija od susjeda ali ja sam znao naletiti na probleme.
Konkretno kad su mi wifi i zigbee bili na istom kanalu (odnosno pripadajućim kanalima koji se preklapaju) i kad mi je bio upaljen download igre na playstationu, zigbee mreža nije fukncionirala. Kad bi ugasio download sve funkcionira.
Prijedlog je da si skeniraš prostor po kući sa nekom wifi scanner aplikacijom i vidiš koji ti je najpovoljniji kanal te si onda pripadajući zigbee kanal postaviš za zigbee mrežu, a neki drugi koji je dobar (ali odmaknut od zigbee) si staviš kao fiksni na routeru za wifi.

Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
svaki uređaj koji je spojen stalno na struju je router, pa razmisli da li ti zaista treba jos cc2530
Istina, ali ne mora biti da će npr. Philips Hue znati komunicirati sa Ikea ili xiaomi žaruljom.
Isti brand će funkcionirati na taj način, ali je moguće da različiti brandovi neće
n30n je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 14:33   #388
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Po novim propisima bi trebalo stavljati posebnu fid sklopku (osjetljivija je od one std. za cijeli stan / kuću) za strujne krugove prema banju.
Ako ona postoji onda si sigurniji i onda nije nužno gasiti bojler prije
Hvala za info, sad sam išao gledati na razvodnu i stvarno je FIDovka za manju struju. Nisam to nikad prije skužio

OT, ali pitanjce u vezi bojlera: zašto je na žici od uzemljenja otpornik od cca 600 ohma?
Tvornički bilo tako, mislio sam da je netko krpao žicu pa stavio termo bužir, kad sam otvorio eto njega


c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 14:57   #389
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Citiraj:
Autor n30n Pregled postova
Istina, ali ne mora biti da će npr. Philips Hue znati komunicirati sa Ikea ili xiaomi žaruljom.
Isti brand će funkcionirati na taj način, ali je moguće da različiti brandovi neće
Funkcionira bez ikakvih problema.
Odnosno 100% sam siguran da rade kombinacije Ikea, Xiaomi, Osram, Philips.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 15:59   #390
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Za taj otpornik u uzemljenju ne bih znao, izgleda original,
malo sam pronjuškao po netu i stvarno je Gorenje kod nekih modela bojlera prije ugrađivao taj otpornik između prirubnice grijača i centralnog uzemljenja
Ne znam koliko je to "pametno rješenje".
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na