Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.11.2021., 09:42   #181
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
nije smiješno, al brate mili ova farsa sa strujom je ko neka nova netflixova serija

Narcos: Dalmacija s01e01 "Pola stana na jednom osiguraču"
....
godinu dana kasnije...
....
Narcos: Dalmacija s02e08 "Potraga za dobrom fidofkom"
....
to be continued...

viewer discretion is advised
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 10:41   #182
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Kolege iskoristile priliku i malo te ufatile u đir

Treba viditi propise, jeli još "prolazi" ona od 300 mA za razliku od ovih 30 mA ??
Pitam baš zato da nebi iskakala za svaki kua

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 26.11.2021. u 13:42.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 15:22   #183
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Ta od 300ma je isto sigurna za ljude ako neko vjerojatno (prvi ja) napravi neku glupost sa strujom? Ali beba je u kući treba pripremiti sve malo.
Znam da je sad kao 30ma standard za cilu kucu, a imaju neke specifikacije da ne iskače na sve gluposti. Što sam proučio.

Isto tako nije problem što imam par utičnica u kući koje nemaju uzemljenje, nego su samo Faza i nula? pretpostavljam da nije al da provjerim.

@adaksinjo prije ove afere o struji sam znao 2 stvari: 1. ne diraj. 2. Ako baš nešto moraš dirat, npr zamjenit prekidač il utičnicu, spusti glavnu sklopku, pomocnu sklopku i limitator, i onda radi sa strujom.
Sad znam jedno 47 dodatnih stvari, a sve sam naučio iz toga što mi se napravilo sa strujom doma Ko zna šta ću još otkrit usput. Naravno fidovku neću ja stavljat, al ocu kupit nešto najbolje. Sljedeća renovacija će proći pod budnim okom
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 15:27   #184
scarwin
Premium
Moj komp
 
scarwin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Zagora
Postovi: 165
Nemaš mista za dvi fidovke?

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
scarwin je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 15:40   #185
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Nop u srednji red, nadam se, stane jedna 2P, ako i ne stane izbacim shellya tamo iza, nemora on bit na din-u, il na gornji ga pribacim whatever.


Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 26.11.2021. u 15:47.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 19:37   #186
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,165
Stane ti i u prvi i u drugi red fidovka bez beda. Za stavit fidovku moras imati razdvojena uzemljenja i nule u instalaciji a poželjno je da imas i u dovodu uzemljenje i nulu neovisne. Može se izvest i bez uzemljenja. Fidovka ispada kad treba a ne za svaku pizdariju. Za svaku pizdariju pada kad instalacija nije ok ili u slucaju kvarova uređaja spojenih na instalaciju. Meni nikad nije pala. Ako nisi u tematici i ne kužiš se,stvarno ti preporučam električara. Tko ne plati kurvu,plati doktora. Nhf.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 20:54   #187
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Nene necu sam radit sigurno, ne sekiraj se, pojma ja neman o tome. Ali zelim znat koju, dobru, fidovku kupit.
Citao sam da imaju neke specifikacije, da ima neka specifikacija koja iskace, nenamjerno, na grmljavinu, pa se ne preporučuje, onda imas neku specifikaciju koju preporučuju Bosch i Miele za svoje masine jer ako se uzme slabija specifikacija iskace.
Citiraj:
Tip AC
ova RCD sklopka reagira samo kod pojave neželjene sinusne struje i ona se koristi u 90% slučajeva.
Tip A
RCD sklopka Tip A uz to što reagira na sinusne struje (isto kao i tip AC) reagira i na pojavu pulsirajućih istosmjernih struja greške koje nastupaju iznenada ili polaganim rastom. Dakle, isklapa sinusne struje ali reagira i ako je izmjenična struja „zaprljana“ sa istosmjernim komponentama, odnosno kad imamo nekakav ne-sinusni signal.
Znači kod tipa A ako dođe nekakva istosmjerna komponenta, energija ispod vala je manja i relej to treba prepoznati i odreagirati. Relej je osjetljiviji pa je i RCD sklopka skuplja.
Npr. kod uputstava za Miele perilicu rublja piše da treba koristiti RCD Tip A jer ove perilice imaju puno elektronike i onda, usljed struje greške zbog elektronike se može dogoditi da je ona pulsirajuća ili ima istosmjerne komponente i onda obična RCD tip AC nebi odreagirala.
Ako bi radili u Njemačkoj, Belgiji ili Švicarskoj, morali bi koristiti tip A jer je to noramtiv u tim zemljama.
Tip U
osjetljiva na AC i pulsne DC struje. Karakteristika okidanja prilagođena primjeni sa frekventnim pretvaračima.
Tip B
ovo je univerzalno osjetljva RCD sklopka koja će odreagirati kod svih tipova struje greške: AC, pulsne DC kao i glatke DC.
Sve ove navedene diferencijalne struje mogu se pojaviti iznenenada ili s nekim polaganim porastom (RCD sklopka tip B će u svim slučajevima odreagirati).

Prema vremenu reakcije RCD sklopke dijelimo na:
Standardne
nemaju definirano minimalno vrijeme okidanja. Kod njih je definirano samo maksmalno vrijeme unutar kojeg RCD sklopka mora odreagirati.
Tip S
RCD sklopka sa vremeskim zatezanjem od min.40ms. Nema lažžnog isklapanja (npr. usljed atmosferskih pražžnjenja)
Tip G
RCD sklopka sa vremeskim zatezanjem od min.10ms. Nema lažžnog isklapanja (npr. usljed atmosferskih pražžnjenja)
https://www.schrack.hr/know-how/opre...cd-fid-sklopki
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 22:27   #188
scarwin
Premium
Moj komp
 
scarwin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Zagora
Postovi: 165
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Nene necu sam radit sigurno, ne sekiraj se, pojma ja neman o tome. Ali zelim znat koju, dobru, fidovku kupit.
Citao sam da imaju neke specifikacije, da ima neka specifikacija koja iskace, nenamjerno, na grmljavinu, pa se ne preporučuje, onda imas neku specifikaciju koju preporučuju Bosch i Miele za svoje masine jer ako se uzme slabija specifikacija iskace.

https://www.schrack.hr/know-how/opre...cd-fid-sklopki
Ako možeš stavi osjetljiviju fidovku za kupaonicu, od 0.03, a na ostatak stana od 0.3.

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
scarwin je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 23:48   #189
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
A ne bas, Bojler je na zasebnoj sklopci, svitlo jedno je sa svim svitlima u renoviranom djelu stana(hodnik dnevni kuhinja), drugo je skupa s uticnicom, utičnica je sa ostatkom od 33 utičnice u renoviranom dijelu stana. Grijalica u wcu iskreno pojma nemam sa cime je uparena ali sigurno nije solo a podno u wcu je skupa sa podnim u dnevnom. Tako daaa
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 10:12   #190
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Bolje da ne opisuješ "uspjehe" tog "majstora" šta ti je radio

Za banj / kupaonicu je zamišljena" ta osjetljivija 0.03A realizira / spaja se ovako:
sabirnica u razv. kutiji > FID kupaonice > osigurači (svjetlo, bojler, grijalica) > svaki svoj strujni krug > prekidači > svaki svoj strujni krug (čitaj 3 žice).
Nula sa FID ide samo u ta tri strujna kruga, nigdje drugo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 12:40   #191
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
U kakvim to nakaradnoćama vi živite. Meni je u staroj zgradi jedna 30mA na ulazu, trofazni priključak, 13.8 kW. Zgrada je stara 60g. Nikad nije proradila.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 12:59   #192
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
U kakvim to nakaradnoćama vi živite. Meni je u staroj zgradi jedna 30mA na ulazu, trofazni priključak, 13.8 kW. Zgrada je stara 60g. Nikad nije proradila.
Možda je neispravna
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 13:00   #193
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor The AC Pregled postova
Možda je neispravna
Sad sam pogledao, 300mA je.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 21:01   #194
scarwin
Premium
Moj komp
 
scarwin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Zagora
Postovi: 165
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
U kakvim to nakaradnoćama vi živite. Meni je u staroj zgradi jedna 30mA na ulazu, trofazni priključak, 13.8 kW. Zgrada je stara 60g. Nikad nije proradila.

Kakve nakaradnoće?

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
scarwin je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 22:51   #195
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,165
Ah što bi volio vidjet ovu ploču iznutra,garant je masovna grobnica kad tako kažeš...

Fidovku je poželjno testirati povremeno a ta šta 60 godina nije pala,ni neće...

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2021., 09:20   #196
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Gledaj neku normalnu marku (Legrand, Schrack...). Pripremi se na iznenađenja jer kad ti je električar toliko fušario, tko zna šta je još isfušareno.

Te utičnice što su bez uzemljenja, što na njih spajaš? Ako su nulovane moraš skinuti briku.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2021., 09:46   #197
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Jel to pravilima struke napravljeno da mi je u kuhinji utičnica iznad radne plohe i struja za radnu ploču na istom 16A osiguraču?

Mijenjao sam utičnicu nedavno i skužio da kad izbacim taj osigurač da ne radi niti ploča
U kutiji ispod osigurača imam sličice koji je za što. Za kuhinju/utičnice kad izbacim, prestanu mi raditi frižider i mikrovalna. Osigurač na kojem je slika štednjaka ne radi ništa, a neki bez sličice izbacuje ovu prvu kombinaciju štednjak/utičnica Za pećnicu nisam još tražio na kojem je osiguraču, ima neki baš tako označen.
Struja je jednofazna. Čini mi se da je ili krivo označeno u kutiji ili je nešto krivo spojeno. Moguće da su mi monteri kuhinje ploču spojili na običnu utičnicu umjesto na za to predviđenu.
Kako bi bilo za očekivati da se u kuhinji postave osigurači za navedena priključna mjesta?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2021., 11:30   #198
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Da imaš osigurače baš u kuhinji, to se ne radi iz više razloga (od vlage, pare pa dalje).

Jesi ti ili netko drugi "okretao" razmještaj u kuhinji ?
Ako je, moguće je da sada štednjak nije na mjestu predviđeno po projektu i time sada nije spojen na utičnicu predviđenu za njega.

Tko u kući / stanu ima trofazni priključak rjeđe dođe do toga jer se obično predvidi jedna trofazna utičnica za štednjak a vidiš drugačiju utičnicu.
I kod monofaznog priključka utičnica predviđena za štednjak se samo ona spaja na svoj osigurač (barem bi tako trebalo biti), jer se očekuje max. potrošnja na tom str. krugu.

Koje su ti opcije ovisi kako je instalacija provučena i spojena.
Idealno bi bilo kada bi sa svake utičnice kabel došao direktno u kutiju sa osiguračima, onda je lako prebaciti / reorganizirati po osiguračima.
Međutim, vjerojatnije je da je više utičnica spojeno zajedno (preko razvodnih kutija) pa samo jedna takva grupa (čitaj: kabel) dolazi do kutije sa osiguračima.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2021., 13:46   #199
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Da imaš osigurače baš u kuhinji, to se ne radi iz više razloga (od vlage, pare pa dalje).

Ma nisu osigurači u kuhinji
Pitanje je bilo iz razloga što je meni logično da bi veća trošila (štednjak i pećnica) trebala biti na posebnim osiguračima, a ne ih dijeliti s utičnicama.

Citiraj:
Jesi ti ili netko drugi "okretao" razmještaj u kuhinji ?
Ako je, moguće je da sada štednjak nije na mjestu predviđeno po projektu i time sada nije spojen na utičnicu predviđenu za njega.
Nije nitko ništa dirao naknadno, tako je otkako je stan kupljen i inicijalno namješten. Sad nakon nešto godina idemo u neka preuređenja pa su počele iskakati nelogičnosti Novogradnja je bila i struja je relativno ok riješena, posebne sklopke za kupaonu, sve lijepo složeno u kutiji.
Za ovaj mix utičnica/štednjak sumnjam da su monteri kuhinje otraga iza ploču spojili "u krivu rupu". Vidjeti ću kad razmontiram donji dio kuhinje što je isto u planu
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2021., 19:08   #200
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Uvijek se stednjak/ploca stavlja na svoj vod, osim ako je netko isao ciganski stedjeti. Ako postoji osigurac, vjerojatno je netko negdje krivo spojio...
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2021., 20:21   #201
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Ah što bi volio vidjet ovu ploču iznutra,garant je masovna grobnica kad tako kažeš...

Fidovku je poželjno testirati povremeno a ta šta 60 godina nije pala,ni neće...

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
Razvodna kutija je zamjenjena 2008, sabirnice, prekidači i dif sklopka.

Razvod zgrade je katastrofa, al je dobvra kvadratura žicem i svaki stan ima 13.8 kW priključak 3f. Tad se mislilo o grijanju na struju.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2021., 21:03   #202
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,165
To je bilo četres druge,treća tarifa,kontaktori/špule koje su po noći puštale struju u trofaznu utičnicu tj. u TA peć. Nije bilo limitatora a 99% tih stanova nema ni sad pa nije 13,8 nego flat tj. dok se kabel ne zapali ili izgori 63A osigurač u ormaru.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2021., 23:15   #203
Feyd
hungry, for a little more
 
Feyd's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Uvijek se stednjak/ploca stavlja na svoj vod, osim ako je netko isao ciganski stedjeti. Ako postoji osigurac, vjerojatno je netko negdje krivo spojio...
Štednjak i ploča na isti osigurač ili štednjak na svoj, ploča na svoj? Pitam zato što pomažem u slaganju nove kuhinje i na istu utičnicu bi trebala ići pećnica i indukcija. Isti osigurač 16A, monofazna, 2.5 mm2 žice. Računao sam seljačkim metodama i mislim da bi to trebalo izdržati 3,5 kW. Dvije indukcije i pećnica su tu na knap, moglo bi izbacivati.
Feyd je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2021., 23:36   #204
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Znaci ja kupim ovo
https://www.schrack.hr/trgovina/fid-...-bc006203.html
i nema straja?
Izvedba Bez vremenskog zatezanja
Tip AC

ima ih gazilijon tu
https://www.schrack.hr/trgovina/opre...22%3A%7B%7D%7D
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 06:45   #205
scarwin
Premium
Moj komp
 
scarwin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Zagora
Postovi: 165
Citiraj:
Autor Feyd Pregled postova
Štednjak i ploča na isti osigurač ili štednjak na svoj, ploča na svoj? Pitam zato što pomažem u slaganju nove kuhinje i na istu utičnicu bi trebala ići pećnica i indukcija. Isti osigurač 16A, monofazna, 2.5 mm2 žice. Računao sam seljačkim metodama i mislim da bi to trebalo izdržati 3,5 kW. Dvije indukcije i pećnica su tu na knap, moglo bi izbacivati.
Ne. Indukcija obavezno na posebni vod i osigurač, pećnica također. Zanemariv trošak.

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
scarwin je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 07:47   #206
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,165
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Znaci ja kupim ovo
https://www.schrack.hr/trgovina/fid-...-bc006203.html
i nema straja?
IzvedbaBez vremenskog zatezanja
TipAC

ima ih gazilijon tu
https://www.schrack.hr/trgovina/opre...22%3A%7B%7D%7D
Uzmi ili Legrand ili ETI. Sve ostalo je lošije.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 08:16   #207
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor Feyd Pregled postova
Štednjak i ploča na isti osigurač ili štednjak na svoj, ploča na svoj? Pitam zato što pomažem u slaganju nove kuhinje i na istu utičnicu bi trebala ići pećnica i indukcija. Isti osigurač 16A, monofazna, 2.5 mm2 žice. Računao sam seljačkim metodama i mislim da bi to trebalo izdržati 3,5 kW. Dvije indukcije i pećnica su tu na knap, moglo bi izbacivati.
Da, kako je kolega rekao bolje staviti na poseban vod pa biti na miru, ako još postoji šansa naravno. Ako ne, i ako je kabel direktno u zidu (ne u cijevima), može se umjesto utičnice staviti kutija za direkt spoj i osigurač od 20A.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 11:11   #208
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Kutija za direkt spoj je najbolji savjet jer je tako bitno bolji spoj,
jedino je malo nezgodno spojiti dva potrošača (kabela), bilo fizički da fino stane, bilo ako treba odspajati ...

20A na tom strujnom krugu "može" ako su 2.5 mm2 žice, korektno izvedeni spojevi i poželjno samo prema toj utičnici / priključku.
Ove moderne indukcije i šta sve nisu izmislili traže dosta snage kada se spajaju monofazno.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 13:41   #209
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
20A na 2,5 mm2 sa upaljenom pewcnicom i 2 ploce indukcije ide ziher. Za vise od tog ne znam, ali trebalo bi radit. Ali radije stavit razdvojeno.
Nedavno sam predelavo covjeku kuhinju gdje je majstor doveo jedan dolaz u kuh za sve i pobro pare. Doveo jos jedan dolaz kroz istu cijev i rasporedio indukciju, mikrovalnu, frižider, napa a drugi dolaz pecnica, perilica i radna ploha ako bude toster, mikser i ostalo... al bitno da ta dva nisu na istom osig.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 21:16   #210
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,165
Malo je to kablova druže. Nhf.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na