Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.09.2023., 22:21   #1
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 661
Splicer za optiku

Zdravo, može neka preporuka splicera? I da malo podijelite iskustva sa istim.
Hvala
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 07:16   #2
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
rekreativno ili profesionalno?

Opton fusion splicer Signal Fire AI-9 koristimo mi, i viđao sam ga okolo kod kooperanata.

vjerujem da ericsson i ostali telemonteri koriste nešto više heavy duty. nama se ovo pokazalo prihvatljivim.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.09.2023., 07:40   #3
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Ne nužno. Bude tu svega ovisno o terenskoj ekipi i što se radi ali da, uglavnom imaju vrhunske uređaje s integriranim OTDR-ovima. Kad imaš npr. duge trase od 60km pa i preko 100km onda spliceanje mora biti vrhunski odrađeno.

Nisam više u toku jer sam sada van toga a cijene splicera su prilično pale posljednjih 10ak godina. Tada su se stari profi spliceri prodavali za 7-8 soma ojra.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 14:32   #4
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
ERNT i vanjski obicno koriste Fujikura 90s
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2023., 21:31   #5
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,499
Na delu koristim SUMITOMO T-502S

I nije za preporuku...
Neke niti jako teško zasplajsa
Vratašca od pećnice za heatshrink imaju glupav sistem zatvaranja i lako ugrizu nit prilikom zatvaranja.
Proofing izbjegavam koristiti zato što previše razvuče nit pa se nakon vađenja iz splicera zna razdvojiti.

Vendori imaju neku jeftiniju Fujikuru i taj zasplica što god i kako god ubace unutra.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 11:34   #6
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 661
Hvala za sad. Ovo bi bilo rekreativno, da ga imam kad zatreba.
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 11:40   #7
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Bilo kakav brzo bi se isplatio.
U tjedan dana zovu iz dva doma za pokidanje iza spliceboxa.. Nazalost nemam pa saljem kolegu.

A ljudima dugo cekat tehnicara od operatera.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 20:36   #8
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor BlackDwarf Pregled postova
Bilo kakav brzo bi se isplatio.
U tjedan dana zovu iz dva doma za pokidanje iza spliceboxa.. Nazalost nemam pa saljem kolegu.

A ljudima dugo cekat tehnicara od operatera.
Kako se krece cijena znatizelje radi ako mi bude trebalo da dodje netko ovako sa splicerom i zasplicea 2 niti recimo. 4 jacka znaci.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 20:49   #9
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
50€ jedan proboj, postojeci patchcord i jedna cjevcica.

Druga radnja 80€, novi patchcord, uvlacenje i cjevcica.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 22:49   #10
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor BlackDwarf Pregled postova
50€ jedan proboj, postojeci patchcord i jedna cjevcica.

Druga radnja 80€, novi patchcord, uvlacenje i cjevcica.
Nisam siguran dali sam skuzio. Ajmo ovako, ja imam kanalice i provucem svoj opticki kabel MM, dva komada za redundanciju kroz dva kata. Dakle imamo sada dva kabela (niti) kojima treba krajeve "srediti". Daj objasni jos jednom sada na ovome primjeru.
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.10.2023., 06:42   #11
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Ovo je bilo pokidanje.
U oba slucaja spajanje jedne niti, a za svaku situaciju utrosena jedna cjevcica za prijelaz s zracnog kabela na patchcord.

Odredi sebi koliko, ali ja bez 50€ ne bi spajao kada su tako pojedinacni poslovi.
Ostalo ide po troskovniku operatera.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2023., 09:09   #12
mujica
črna jetra
Moj komp
 
mujica's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 451
Splicer sa integriranim OTDRom?
Znam da svi sve rade i svi su majstori, al mora negdje biti granica, ak zbog ničeg drugog zbog fizike…

Evo u ormaru Fujikura 40s, 50s, u autu 60s je uvijek samnom, imam jos na raspolaganju 70s i 90s.
40 je stara ogromna kocka koja nikad nece prestat raditi.
50 je mozda najbolji splicer ikad napravljen, nije najbrži ni najnoviji ali ak si na lojtri ne želiš nista novije…
60 je super jer je duplo brzi od 50 a opet nije načičkan automatikom kao zadnja dva.

Sumitomo je za početi raditi bang for buck, pogotovo ako ti treba povremeno, ali decki delaju s njim i vace poslove, u principu problem bude do spajaca, ne do uređaja.
__________________
Avoid hangovers: stay drunk.
mujica je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2023., 02:49   #13
lokoloko
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: worldwide
Postovi: 57
Kako radi ona fora, tipa kad si vučeš kući nešto kratko 50m multimode pa imaju one "gotove" fore, da se ne nosi splajser.. Samo se niti kao ubace.. Dal je tko radio s tim?
lokoloko je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2023., 05:59   #14
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Može se i tako da direkt se stavi na takav konektor.
Operateri svugdje stavljaju kutiju do ulaza u objekat (van ili unutra, neka točka koja nije krajnja).
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2023., 07:40   #15
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Imam provučen Single Mode kabel "za van" od točke A do točke B. Kabel je sa 4 niti i želim LC konektore na njemu. Neću ja spajati (trebao bi doći čovjek za to) ali me zanima šte se kupuje (i gdje) od konektora da se može to riješiti kako treba ? Da li ide muški ili ženski konektor ili je proizvoljno ?
Hvala
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2023., 08:18   #16
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
A na što spajaš optiku kod točke A i B?
Na converter ili sfp?
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2023., 08:27   #17
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444
Na ODF panelu su zenski, na kabel muski


Sent from my SM-S908B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2023., 12:32   #18
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor BlackDwarf Pregled postova
A na što spajaš optiku kod točke A i B?
Na converter ili sfp?
Router s jedne strane, switch sa druge strane, SFP+ SM LC/LC moduli.

Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Na ODF panelu su zenski, na kabel muski
Ne znam šta bi mi bilo bolje / lakše:
- muške na kabel pa direkt u module
- ženske na kabel (ako uopće može) pa koristiti kraće (i tanje) SM LC/LC kabele za spojiti glavni kabel sa switchom. Kabel je podzemne vrste, dosta debel i sa više košuljica na sebi. Ne znam kako sve to upakirati da je dugoročno OK.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2023., 12:45   #19
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444
Ja bi terminirao kabel na ODF panelima, pa patchirao.
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2023., 12:48   #20
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
Idealno je da ti kabel zavrsi na panelu i onda sa panela spajas switch, ne direktno optiku iz vanjskog kabla u switch. Panel sa svake strane ofkors.

https://www.schrack.hr/trgovina/it-t...html?q=patch+p

Realno, to bi trebali ovi koji ti dolaze optiku napraviti posloziti kak spada. Ako si im platio ofkors.

Zadnje izmijenjeno od: the_ghost. 19.10.2023. u 12:55.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2023., 14:53   #21
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Ima splice box koji je jeftiniji i manji za montazu.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2023., 16:36   #22
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
sigurno, ovo je prvi random koji sam nasao
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2023., 09:30   #23
Splicer
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2023
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Evo da se ubacim u ovu temu... dugo sam čekao da me forum "odobri" pa da mogu napisati malo detalja.

Kao i svugdje u HR i ovdje vlada podosta ne znanja vezanog uz splicere. Da ne bi bilo da ja sada tu pametujem - u poslu sam sa splicerima preko 5-6 godina, prodao sam više od 700 kom. i odservisirao preko 100 kom sigurno.

Trenutno i apsolutni broj jedan u HR je Sumitomo. Na svjetskoj razini je broj 1 Fujikura, ali svega za par posto iznad Sumitoma. Inače obje kompanije su Japanske, a u Japanu je broj 1 Sumitomo (Sumitomo je daleko veća kompanija od Fujikure - spada u top 10 Japanskih kompanija).

U Hrvatskoj A1, HT, Telemach, Ercisson i svi veči podizvođači koriste Sumitomo T-72C / C+, za FTTH imaju uglavnom ili T-400S ili T-502S (novi model). Rijetke su Fujikure, ne zato što spliceri nisu dobri, već je distributer u HR katastrofa, naplaćuje nebulozne cijene za servise i izmišlja toplu vodu - ugl. nitko ga ne voli previše. Sumitomo ima totalno drugačiji support i distributer je dobar.

Broj 3 je Inno koji se ozbiljno približava i Fujikuri i Sumitomu.

Što se tiče samih splicera i kvalitete splicera, najbolji splicer ikada je Fujikura 60S,nakon toga Fujikura radi dobre splicere, ali se svaka generacija pokvari tj. smanjili su kvalitetu što se može vidjeti i na 90S+ koja ima dosta "jeftinih" djelova u sebi (imao ju otvorenu na stolu neki dan). Kamere su također slabije tj. kvaliteta djelova je slabija nego na Sumitomu T-72C+.

Uglavnom, u HR. kao i svugdje drugdje imate ljude koji preferiraju Sumitomo i one koji preferiraju Fujikuru. Onaj tko pljuje po jednom i po drugom uglavnom nema pojma kaj priča, oba su top proizvođači i u samom vrhu. Makar sam ovo gore napisao za Fujikuru da ima "lošije dijelove", i dalje je to top splicer.

Trenutno najbolji splicer na tržištu je T-72C+ (najbolje kamere, najbolji zoom + najbolja detekcija vlakana tj. algoritam za prepoznavanje niti je na Sumitomu stepenicu iznad konkurencije). Brzina vara je tu negdje, Sumitomo jedini ima dvije pećnice pa je tu u prednosti nad drugima.

Spliceri sa OTDR-om su najveća glupost ikada, to nitko nema niti ne koristi... Također - procjena "gušenja" spoja koju Vaš splicer daje je samo "procjena"... Da bi se znalo stvarno stanje spoja treba ga izmjerit sa OTDR-om (kojeg velika večina nema pa kemijaju). Uglavnom su procjene koje splicer daje točne, ima tu puno stvari na koje treba paziti i onaj tko "spaja" bi trebao gledati u ekran i pratiti izboj i kako se "tali" nit / staklo.

Ljudi uglavnom ne znaju spajati tj. pravilno pripremiti niti te onda krive stroj. Kako je netko već i napisao, uglavnom nije stroj kriv već operator. Ljudi nemaju osnove da bi radili posao "spajača" , treba imati malo soli u glavi kad se ovo radi. OPTIKA se ne može čistiti majcom, masnim prstima ili tekućinom za stakla. Uglavnom se čisti sa izopropilnim alkoholom i lint free maramicama, tako da se ne ostavljaju "mucice" a i alkohol odmah ishlapi i nit ostaje čista i suha.

Poanta toga je da se u splicer uvijek stavljaju čiste i suhe niti kako njegovi "električni izboji" i takozvani "pre-arc" (koji služi za čišćenje niti prije spajanja) ne "zašpricaju" svu tu tekućinu i "zmazanoću" po zaštitnim staklima i elektrodama. Nakon nekon vremena morat ćete čistiti ta stakla, splicer neće raditi dobro a i elektrodama će se skratiti radni vjek.

Puno ljudi kupuje kineski splicer, iskreno ne znam kako im se to isplati i kako im se da s time da ne velim kaj. Imao sam dosta ljudi koji su ovo napravili i ti spliceri rade jedno vrijeme i onda počnu "zaje.." A podrške za njega nema.

Kod svih profi instrumenata bilo to Splicer, OTDR, mjerači snage itd... bitan je support i kupujte od firmi koje Vam daju support i imaju servis. Platit ćete na kraju skuplje nego da ste kupili pošteni splicer. Za Sumitomo znam cijenu, cijena FTTH splicera je cca. 1600€ + PDV (sa cleaverom)... A kinez je vjerojatno 900-1000€ ali je bez supporta + uvozi itd.

@lokoloko je pitao za spajanje bez splicera. Postoji, googlaj si "mechanical splice" ili "mechanical connectors". Uglavnom vrlo jednostavno radi, treba ti cleaver i ti "specijalni konektori". Kada se odreže nit, uguraš je u konektor pomoću "alata" koji dođe s tim konektorima i onda ti takozvani "matching gel" uhvati nit i zaljepi s konektorom tj. sve šljaka.

Da ne duljim više, ako netko ima bilo kakvih pitanja vezanih uz splicere i mjerne instrumente slobodno pitajte... rado ću dat savjte.
Splicer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na