Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.11.2010., 15:30   #1
saba39
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Kc
Postovi: 8
WLAN 2 korisnika

Susjed i ja planiramo dijeliti t-comov internet. Znači on več sad ima internet i ja se planiram spojiti na njega. Naravno uzeli bi flat. On trenutno ima zyxel router kojega planiramo zamijeniti i uzeti LinkSYS WRT54GL i s njega ćemo ukloniti jednu antenu i stavit ovu antenu. Znači antena bi išla na krov i bila bi spojena na router koji bi utp kabelom bio povezan s njegovom mrežnom karticom odnosno računalom.

Evo karte koja pokazuje naše kuće:


Susjed je žuta točka na slici a ja crvena, udaljenost kojih 70m i postoji optička vidljivost.

E sad ja bih uzeo ovu antenu i spojio bi je na Airlive 5460 v2 AP koji bi postavio u client mode i utp kablom spojio na mrežnu karticu odnosno na moj pc.

E sad mene zanima dal sam ja to sve dobro zamislio ili postoji neki problem u mom planu?? I naravno zanimaju me vaša mišljenja o uređajima koje planiram koristiti odnosno preporuke za neke bolje a da su cijenom podjednake.
saba39 je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2010., 16:23   #2
PointDexter
Premium
Moj komp
 
PointDexter's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Éire
Postovi: 1,808
Mislim da bi to trebalo sve raditi kako treba uz uvjet da svoj AP dobro podesiš. Antene su odlične, samo možda overkill sa prijateljeve strane jer bi neka ominca sa njegove strane bila dovoljna, a i wireless u njegovoj kući možda nebi bio dostupan.
Neka me netko isprvi ako griješim
__________________
alien-smilies-0046.gif von smiliesuche.de
PointDexter je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.11.2010., 16:55   #3
de.fang
Premium
Moj komp
 
de.fang's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Sk-Zg
Postovi: 1,097
Dobro si zamislio, jedina stvar je da obratiš pažnju dali će vam router dodjeljivati fiksne ip ili će te koristiti dhcp, ovisno o tome ćeš konfigurirati u client modu.

EDIT: mislim da na forumu ima uputstvo za kantenu, a one su do 400m ok.
__________________
de.fang je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2010., 19:59   #4
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Napraviš si biquad antene, imaš uputstva na netu, možeš proč jako jeftino da za tu udaljenost su one dosta. Možeš i sa kantenama pokušat, one su stvarno lagane za napravit i malo koštaju. Jedino ako neznaš, nemožeš napravit bilo kantenu ili biquad tek onda razmisli o kupnji onakvih antena.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2010., 09:34   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Slažem se sa već navedenim i isto mislim da je WRT54GL overkill za željeno, mada se radi o odličnom uređaju.
Moj prijedlog je da nabavite 2x WL-5470POE koji dolaze sa PoE napajanjem (za one koji neznaju, power over ethernet) što pojednostavlja vanjsku montažu (u neku pvc kutiju, ne zaboravi malu rupu za kondenzat na dnu).
Nešto krznenih možete ušparat nabavkom ANT24-GDA15E antene (slična samo sa nešto manjim pojačanjem) ili predložene samogradnje.
Spomenuti zyxel router ostaje na svom dosadašnjem mjestu i funkciji te svojim wireless - om pokriva stan / kuću.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2010., 11:23   #6
de.fang
Premium
Moj komp
 
de.fang's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Sk-Zg
Postovi: 1,097
Ne znam koliko će kabal biti dug ali se može iskoristiti bs,s kao + i bp,p kao - za napajanje preko utp-a, ili naći napajanje negdje bliže ap-u, ako se radi o kući. ako je zgrada u pitanju i dugački utp onda bi bilo dobro koristiti POV.

@Nikky, AFAIK rupica na dnu kutije je za izjednačavanje tlaka pa nema kondenzacije. Uglavnom neka kutiju ne zatvara hermetički.
__________________
de.fang je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2010., 11:41   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Sve je to meni poznato, zato je i sugeriran poe model s kojim dobije i odg. napajanje, znači gotovo rješenje. Ista stvar za rupicu na dnu kutije, napomena je zato i dana.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2010., 16:05   #8
saba39
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Kc
Postovi: 8
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Slažem se sa već navedenim i isto mislim da je WRT54GL overkill za željeno, mada se radi o odličnom uređaju.
Moj prijedlog je da nabavite 2x WL-5470POE koji dolaze sa PoE napajanjem (za one koji neznaju, power over ethernet) što pojednostavlja vanjsku montažu (u neku pvc kutiju, ne zaboravi malu rupu za kondenzat na dnu).
Nešto krznenih možete ušparat nabavkom ANT24-GDA15E antene (slična samo sa nešto manjim pojačanjem) ili predložene samogradnje.
Spomenuti zyxel router ostaje na svom dosadašnjem mjestu i funkciji te svojim wireless - om pokriva stan / kuću.

Zanimljiva ideja da izbacim WRT54GL i umjesto njega uzmem WL-5470POE samo me zanima kako onda moram konfigurirati WL-547POE koji bi onda bio kod moga susjeda dal kao AP ili???

Za samogradnju baš i nemam previše volje.. a i na kraju bi me to dost i došlo. rađe ću uzet antene preko oglasnika koje me dođu kojih 200kn komad
saba39 je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2010., 19:06   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Susjed daje net pa je kod njega AP mod a kod tebe Client mod rada, može i onaj Bridge mod u kojem je uspostavljen link između samo ta dva uređaja.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2010., 03:51   #10
kosmarnik
Pentium Pro forever!
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: RH
Postovi: 99
Citiraj:
Autor saba39 Pregled postova
Susjed je žuta točka na slici a ja crvena, udaljenost kojih 70m i postoji optička vidljivost.

E sad ja bih uzeo ovu antenu i spojio bi je na Airlive 5460 v2 AP koji bi postavio u client mode i utp kablom spojio na mrežnu karticu odnosno na moj pc.
Uh, antena ti je overkill teski, ali ono opako preteski za point to point vezu na tu udaljenost.

Evo bacio sam kroz prozor usb wifi adapteric sa prch antenicom koja dolazi snjim (~2-3dBi). Osim 20-tak drugih APova (centar grada i to), vatam i frendovog Thomsona 780 koji je udaljen ~75-80m i nalazi se u kuci, dakle bar jos jedan vanjski zid. Imam opticku vidljivost na kucu.
Signal: -69dBi (usb na prozorskoj klupici, antenica viri s klupice)
Ocekujem bar 10-15mbita vezu kad se spojim (budem sutra, necu mu nepozvan upadati na mrezu , a ionako ima 4mbita net pa nece biti dosta za testiranje). Vise nego dovoljno za rvacki iternet koji kosta kao suvo zlato.


Savjet: ne kupuj nista dok ne izvidis stanje, jer sa vajerlesom ima previse varijabli. Dakle prvo idi izmjeri situaciju pa ces onda lako kupit sto ti treba.

  1. dobavi/posudi/ukradi 2 laptopa, instaliraj inSSIDer ako koristis vindoze ili kismet za linux
  2. bar jedan, pozeljno dva usb wifi adaptera, pozeljno sa RP-SMA konektorima i jelte antenicom (nije nuzna, ali bolje da imas sve)
  3. na jedan lap instaliraj Connectify, da glumi AP
  4. hendsfrije za mobitele
  5. nazovi ga, i pocnite merit signal po kanalima secuci se po kuci, krovu i okolici. Ako hoces biti PRO, skini si neki softver za wifi surveying, pejstaj sliku s google mapsa, naskrabaj detalje kuce i zapisuj signal sa svake mjerne tocke
  6. ako nadjete dobar signal, spojit se i testirati file transfer s lapa na lap
  7. nakon toga u lokalnu birtiju sa dobrom klopom i pijacom da razradite daljnji plan uz jelo i pilo. Bonus punti ako se napijete ko zvijeri i zaboravite na konpjutore i informaticke autoceste
Kad se otrjeznite javite se pa cemo dalje.

Vrlo vjerovatno cete se lepo hvatati i sa obicnim 3dBi omicama, ali za stalnu vezu ipak uzmi nesto usmjereno, kakvu panelkicu recimo, aktivnu opremu na suho, vanjske instalacije su nepotrebna gnjavaza.
Ovisno o guzvi u zraku, mogli bi proci sa t-com routerom na jednoj strani (ako ga dobro pozicionirate, zato idete mjeriti prije) i usb+panelka na drugoj. Ako su vam konpovi lose pozicionirani, probaj produzni usb za klijenta, pasivni do 3m. Ako ni to nece, imas aktivni USB kabel 10-20m ispod 100kn, pa probas s time.

No, odi si mjerit, pa cemo poslije mudrovat. Mozda ima 10 mikrovalki poredanih u pravu liniju izmedju vas pa se necete nicim spajati. (hmm, mislim da imam negdje jos +50m STPa, javi ako treba )

Update: evo testirao USB wifi na 80m, gore spomenut, net ide punom brzinom 4mbit (lol, ocekivano), kasnije probam do koliki je max throughput veze.

I saba39, kad bilo sto drugo radis, prvo izmjeris, zar ne? Ako ides farbati stan, pa prvo izmjeris koliko kvadrata imas za farbati pa onda tek ides u nabavku boje, ako kupujes hlace, prvo probas ili uzmjs mjere, i tako dalje. Zamisli situaciju: 'dobar dan, ja bi farbao stan, ok, koliko i koje boje? Ne znam, dajete mi neku hebenu boju i to brdo boje.'
Poanta je da uglavnom ljudi ne rade stvari na slijepo, osim kad je u pitanju vajerles, jer eto ne vidi ga se.
Laptopi danas nisu raritet kao nekada (uh, lijepi su to dani bili, jos lijepisi kad bi se nasli mi manijaci po gradu s laptopom mahnito masuci Vagi antenom spojenom na pcmcia karticu )

Zadnje izmijenjeno od: kosmarnik. 16.11.2010. u 13:59. Razlog: jer je novi dan
kosmarnik je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na