Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.03.2023., 10:14   #1291
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Ma jasno. Ja sam uzeo kvalitetnu, pa nije najbolje iskreno.

Zato kažem, imaš sreće ili ne.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 10:26   #1292
LeskiRM
Premium
Moj komp
 
LeskiRM's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 598
Ovo sto ja gledam isto ima A+ certifikat.
Ici cu vidjet pa cu biti pametniji..
LeskiRM je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2023., 10:30   #1293
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor LeskiRM Pregled postova
Ovo sto ja gledam isto ima A+ certifikat.
Ici cu vidjet pa cu biti pametniji..
Gledaj, režije u A+ su nikakve.
Ja ne grijem uopće, eventualno 3-4 dana kroz zimu.
Podno grijanje je top stvar i obožavam ga.
Ali to koliko čujem susjede gore iznad sebe, nije normalno.

Do razine da sam preko predstavnika stanara dobio info od građevinara i glavnom inženjera kako je to napravljeno i zašto se tako čuje (nas više susjeda se buni na to, pa samo zajedno krenuli u istraživanje).

No, te stvari ne možeš znati prije nego kreneš živjeti tamo i jako ovisi kakve imaš susjede.

Ovi moji gore trče cijele dane... Žena ne radi, klinci su doma s njom i kaos cijeli dan.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 21:05   #1294
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
No, te stvari ne možeš znati prije nego kreneš živjeti tamo i jako ovisi kakve imaš susjede
Možeš znati ako povedeš nekoga da trči po stanu iznad dok ti razgledavaš

Evo jednog kratkog pregleda teškog fušarenja kakvo je viđeno kod mene lokalno u zgradi 4x3 stanova, preko APN građeno, jasno:
- na nekoliko sklopki na zidu plastični okvir je tako monitran da ne naliježe - sitnica
- raspored stanova generalno je upravo katastrofalan - nije sitnica
- iako se moj frend žali na pogled, orijentacija dnevni na jug, spavaće na sjever je ispravna; pitanje je jesu li to namjerno tako napravili
- gabariti balkona totalno promašeni (dimenzije cca 8 x 0.7)
- školjka u malom WCu montirana tako da na istu prosječan balkanac ne može sjesti
- klima montirana nasred tog uskog balkona s crijevom koje vodi do poda balkona

I jedna interesantna stvar koju nije baš lako otkriti razgledavanjem: kako su ulazna vrata u stan bila malo klimava, došao stari od frenda s bušilicom pritegnuti okvir vrata s par vijaka prema gore. Istih uopće nije niti bilo, a kada je krenuo s bušilicom skužio je da iznad vrata uopće niti nema betona već je ušao u pjenu

Naravno, uza sve to, gradnja je kasnila preko godine dana, nisu nikako prolazili tehnički pregled i na kraju je to sve skupa zmuljano. Ispalo je da su oni svojom zakašnjelom gradnjom ucjenjivali ljude koji su se htjeli useliti čim prije da prestanu biti u najmu.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 21:14   #1295
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
8 x 0.7?

Ovo još nisam čuo.

Znači možeš kuglati ali ne možeš roštiljati.

Ovo za raspored bi se složio, ali to ti je prezentirano prije nego kupuješ, pa je na tebi da odlučiš jel ti odgovara ili ne.

Da, ovo za klimu je fail. :/
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 21:45   #1296
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
Nisam garant siguran za dimenzije balkona, ali nedovoljno je širok za stavljanje stola. Plus ta klima dodatno ubija u pojam, ali klimu se dade riješiti puno lakše nego ostale probleme.

Drugi frend je u istoj zgradi prije useljenja stan potpuno preuredio Novogradnju, jel.

Raspored je očit, ali samo donekle. Za ove stanove su bile ogromne liste čekanja, bilo je kupi ili odjebi. U fazi kada su ljudi prihvaćali obavezu nije bilo ničega. Baš ću pitati frenda je li makar dobio plan stana na uvid, ali čisto sumnjam.

Mislim da činjenica da tako puno stanova bude kupljeno bez da ljudi u isti mogu kročiti prije kupovine jako negativno utječe na stanje tržišta.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 21:49   #1297
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,862
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Možeš znati ako povedeš nekoga da trči po stanu iznad dok ti razgledavaš

Evo jednog kratkog pregleda teškog fušarenja kakvo je viđeno kod mene lokalno u zgradi 4x3 stanova, preko APN građeno, jasno:
- na nekoliko sklopki na zidu plastični okvir je tako monitran da ne naliježe - sitnica
- raspored stanova generalno je upravo katastrofalan - nije sitnica
- iako se moj frend žali na pogled, orijentacija dnevni na jug, spavaće na sjever je ispravna; pitanje je jesu li to namjerno tako napravili
- gabariti balkona totalno promašeni (dimenzije cca 8 x 0.7)
- školjka u malom WCu montirana tako da na istu prosječan balkanac ne može sjesti
- klima montirana nasred tog uskog balkona s crijevom koje vodi do poda balkona

I jedna interesantna stvar koju nije baš lako otkriti razgledavanjem: kako su ulazna vrata u stan bila malo klimava, došao stari od frenda s bušilicom pritegnuti okvir vrata s par vijaka prema gore. Istih uopće nije niti bilo, a kada je krenuo s bušilicom skužio je da iznad vrata uopće niti nema betona već je ušao u pjenu

Naravno, uza sve to, gradnja je kasnila preko godine dana, nisu nikako prolazili tehnički pregled i na kraju je to sve skupa zmuljano. Ispalo je da su oni svojom zakašnjelom gradnjom ucjenjivali ljude koji su se htjeli useliti čim prije da prestanu biti u najmu.
Novogradnja ...
Dolazi 20-ak miksera i treba uzeti 20-ak uzoraka u kalup koji kasnije idu na testiranje kakvoće. Jasno iz svakog miksera po 1 uzorak
Međutim svih 20-ak uzoraka se uzima iz prvog miksera ... Pa kvalitetu betona u ostalim mikserima orosudite sami.

Ima jedana lajvara od Kruleta gdje on jako slikovito dočara što se sve radi.
Ja ni u ludilu ne bih kupio novogradnju.

Samo molite Boga da se Turska ne desi kod nas ...
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 07.03.2023. u 21:57.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 22:47   #1298
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
Ja sam do jednog nadzornog čuo kako se vadi armatura iz svježe izlivenog betona nakon što isti istog amenuje i ode. Prokleta je istina da sve to prolazi dok se ne dogodi neko sranje. Pa smo tako mogli vidjeti kako su prošle obnovljene kuće na Baniji. Naravno da ne treba potezati pitanje odgovornosti.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 23:07   #1299
antebr
Premium
Moj komp
 
antebr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 407
Svašta se piše...
Koja norma kaže da se uzima po jedna kocka iz svakog miksera, ako su svi mikseri dosli iz iste betonare?
U ovisnosti o vrsti AB konstrukcije propisano je normom na koliko m3 se uzima kocka.
Koja se armatura vadi iz svježeg betona, rebrasta ili mrežasta?
Kako se vadi, rukom, pajserom, kranom?
Znaš li koliko jedna armaturna mreža, npr. Q525 ima kila?
Jesi ikad vidio kako izgleda armaturni plan za recimo temeljmu ploču stambene zgrade?

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
antebr je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 23:22   #1300
Apacer ft Bozja
Baja!
Moj komp
 
Apacer ft Bozja's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Sisak
Postovi: 761
Čitam i ne vjerujem...nikada nisam čuo da se iz svakog miksera uzima uzorak a bogami, napravili zgrada i zgrada.
I ovo sa vađenjem armature.. neka baba vidjela kako odvoze otpadnu armaturu sa gradilišta i odmah pustila priču u selu kako vade armature...
__________________
Ja sam bio lud, zaljubljen i mlad.
Apacer ft Bozja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.03.2023., 08:32   #1301
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Ma kakvo vađenje armature?

Čemu to?

Znači, napraviš zidove i temelje, zaliješ betonom i nakon toga vadiš armaturu?

Jer to ima smisla, ne?

Ovo za mikser, ne znam, kvaliteta sigurno nije kakva je nekad bila, ali vađenje armature, ovo je ipak korak predaleko.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 10:22   #1302
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,455
sumnjam da se velikima poput unija betona (od njih sam uzeo 30ak miksera), nexeu, per migu (govorim za zagreb) da riskirat s tim stvarima, znaju da im nasumično možeš u svakom trenu uzet kocku, smatram da im je prevelik rizik zajebavat se
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 10:26   #1303
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
sumnjam da se velikima poput unija betona (od njih sam uzeo 30ak miksera), nexeu, per migu (govorim za zagreb) da riskirat s tim stvarima, znaju da im nasumično možeš u svakom trenu uzet kocku, smatram da im je prevelik rizik zajebavat se
Kompletno se slažem.

Ali, i da eliminiramo faktor rizika, zašto bi netko nakon što je stavio, vadio van?

Zašto pobogu?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 10:38   #1304
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,473
Što je s POS stanovima u Varaždinu?
Stranica im zapela u prošlom desetljeću, na APN stranicama ništa ne spominju.
veve je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 10:57   #1305
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor veve Pregled postova
Što je s POS stanovima u Varaždinu?
Stranica im zapela u prošlom desetljeću, na APN stranicama ništa ne spominju.
APN ne ide na pos jer su to već zgrade s subvencijojom.

Koliko ja znam, sve prodano, frendica se uselila sad u siječnju u ovu zadnju POS zgradu.

Cijena je bila 1250EUR.

Pos treba u cjelosti platiti unaprijed, jer oni s tvojim novcima grade, to je caka.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 15:25   #1306
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Ako su novogradnje fuš gradnja, POS su još gora gradnja. Kakvu kvalitetu gradnje možeš dobiti za 1.250 EUR/m2?
Pričalo mi par ljudi kako izgledaju POS-ove zgrade. Katastrofa je kompliment za njih.
Npr.
- ne možeš do kraja otvoriti vrata kupaone jer im smeta špina za veš mašinu
- sušilica za ručnike je električna, a nigdje blizu nema utičnice
- na stubištu nemaš automat i tipkala već obične prekidače pa rasvjeta gori od nemila do nedraga
-...
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 15:52   #1307
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ako su novogradnje fuš gradnja, POS su još gora gradnja. Kakvu kvalitetu gradnje možeš dobiti za 1.250 EUR/m2?
Pričalo mi par ljudi kako izgledaju POS-ove zgrade. Katastrofa je kompliment za njih.
Npr.
- ne možeš do kraja otvoriti vrata kupaone jer im smeta špina za veš mašinu
- sušilica za ručnike je električna, a nigdje blizu nema utičnice
- na stubištu nemaš automat i tipkala već obične prekidače pa rasvjeta gori od nemila do nedraga
-...
A gledaj, sve ovisi gdje je i tko je radio.

Konretno kod mene, živio sam u POS-u nekih 5 godina.
Nisam ima ovo gore navedeno, no iz iskustva mogu reći da je POS-ova gradnja puno lošija nego ovo u čemu sam sada.

Voda i vlaga su bile najvći problem POS-a, koliko čujem, još uvijek se bore s tim (a ja nisam tamo već 2+ godine).

Drugo, zidovi kao od papira, u gluho doba noći sam znao čuti susjeda kako priča na telefon.

Ali...

Ne mogu reći da sam imao baš onako, loše iskustvo. Da nema ove vlage, mi smo bili zadovoljni. I režije su bile ok i gradnja relativno ok. Ali ta zgrada je iz 2012. bila, možda su stvari krenule nizbrdo od onda.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 15:55   #1308
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
- na stubištu nemaš automat i tipkala već obične prekidače pa rasvjeta gori od nemila do nedraga
-...
ovo uopće nije loša stvar, čak naprotiv ja bih rekao plus. Automat (timer) koji se pokvari nakon nekog vremena nije uopće jeftin. Drugo, danas je većina LED plafonjera. Nama su već masa njih izgorile jer su se stalno palile i gasile. One imaju rok trajanja n godina ali stalno paljenje i gašenje ih uništava. Potvrdilo nekoliko električara, ljudi koji se kuže u te stvari.
Dok se vidi cijena nove plafonjere, cijena majstora za zamjenu, možda je i najbolja ocpija normalno svijetlo i prekidač. Jeftinija struja za rasvjetu nego nova rasvjeta.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 19:21   #1309
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
Citiraj:
Autor antebr Pregled postova
Svašta se piše...
Koja norma kaže da se uzima po jedna kocka iz svakog miksera, ako su svi mikseri dosli iz iste betonare?
U ovisnosti o vrsti AB konstrukcije propisano je normom na koliko m3 se uzima kocka.
Koja se armatura vadi iz svježeg betona, rebrasta ili mrežasta?
Kako se vadi, rukom, pajserom, kranom?
Znaš li koliko jedna armaturna mreža, npr. Q525 ima kila?
Jesi ikad vidio kako izgleda armaturni plan za recimo temeljmu ploču stambene zgrade?

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
Nisam građevinar, čuo sam to od jednog lokalnog građevinara.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 20:02   #1310
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
ovo uopće nije loša stvar, čak naprotiv ja bih rekao plus. Automat (timer) koji se pokvari nakon nekog vremena nije uopće jeftin. Drugo, danas je većina LED plafonjera. Nama su već masa njih izgorile jer su se stalno palile i gasile. One imaju rok trajanja n godina ali stalno paljenje i gašenje ih uništava. Potvrdilo nekoliko električara, ljudi koji se kuže u te stvari.
Dok se vidi cijena nove plafonjere, cijena majstora za zamjenu, možda je i najbolja ocpija normalno svijetlo i prekidač. Jeftinija struja za rasvjetu nego nova rasvjeta.
vremenski relej se zamjeni, to je najmanji problem. al u zgrade se stavljaju naj naj najjeftinije led plafonjere koje moras cijele zamjenit, a to kosta...
uvijek ljudima preporucim lampe na grlo pa nek si sami mijenjaju.
i jos jedan detalj, kvaliteta kablova i zica kod nas katastrofa.
kupis zicu kvadrat ipo, a debljina cca 0.9 - 1.0 mm2.
hvala bogu pa se to stavlja na rasvjetu koja malo trosi. al nek se stavi na malo vece stubiste, moglo bi bit sranja.
i ko ce odgovarat? proizvodac?
domina je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2023., 19:49   #1311
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Ekipa, trebam kapariti neku nekretninu.
Znaci, potpisujem predugovor. Trebam li ga ovjeriti kod JB? Kako e osigurati da mi kapara ne ode u vjetar? Davno sam kupovao, pa da ne napravim nesto van novih protokola
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2023., 20:08   #1312
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Stavi kaparu u predugovor (broj računa posaljitelja i primatelja itd), kaparu uplati na račun, ne na ruke, ovjeri u JB. Mislim i dalje moze bit svega,ipak je HR, al ovako imas iza sebe dokaz o uplati i dokaz da je prodavač zapraimia uplatu, i potpisa.
webstartm je online   Reply With Quote
Staro 01.04.2023., 19:43   #1313
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Daje li još neka banka ratu za stambeni u iznosu pola plaće? Naravno uz hipoteku, osiguranje itd.
Ili npr. stambeni do trećine i ostatak gotovinski.
Je li imao netko takvu kombinaciju?
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2023., 20:35   #1314
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 785
Mora ti ostat za život, ima neka definirana cifra. Ostalo sve može u kredit. Tako da hipotetski ak ti je plaća 3t€, a za život ima banka neku cifru (nekih 5 6 tisuća kn, nemam pojma koliko je to €) sve drugo može u kredit.
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 08:49   #1315
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Kod izracuna kreditne sposobnosti svaka banka ima svoja neka pravila, ali jedna stvar je kod svih ista:

Ako su Vaša primanja u visini prosječne neto plaće u RH tj. ako su veća od 7.086,00 kn, vlastitu kreditnu sposobnost možete izračunati da od prosjeka svojih neto primanja u zadnjih tri mjeseca odbijete fiksni iznos minimalnih troškova za život koji iznose 4.724,00 kn.
Npr. neto plaća iznosi 8.000,00kn u zadnjih tri mjeseca umanjite za 4.724,00kn, pa Vaša kreditna sposobnost iznosi 3.276,00 kn.

S tim da ovih 3276kn ne smije biti optereceno s nekim drugim kreditnim sredstvom (kartica, gotovinski kredit i sl.)

Ako su neto primanja manja od 7086kn mjesecno onda se racuna koeficijent.
Ako su Vaša primanja ispod visine prosječne neto plaće u RH tj. ako su manja od 7.086,00 kn, vlastitu kreditnu sposobnost možete izračunati tako da podijelite sa 4 prosjek svojih neto primanja u zadnjih tri mjeseca, tj. kreditna sposobnost čine 1/4 vaših primanja.

Npr. neto plaća iznosi 5.000,00kn u zadnjih tri mjeseca te ih podijelite sa 4, tada Vaša kreditna sposobnost iznosi 1.250,00 kn.

U ovoj drugoj situaciji, naravno potrebna je druga osoba iz istog kucanstva kao suduznik.

Znaci ako vas dvoje ima placu po 5000 kn, onda se uzima 10000kn - oduzima 4724kn; s cim se dobije kreditna sposobnost od 5276kn.

p.s. ako imate uplate prema HRV Lutriji s bankovnog racuna smanjuju vam mogucnost odobravanja kredita jer vas oznace kao kockara/kockaricu
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 09:46   #1316
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,766
Meni je apsurd da ljudi moraju gasiti kreditnu karticu ne bi li si digli kreditni rejting. Nista ti ne znaci sto 10+ godina imas kreditnu, koristis je na normalan nacin (ne tipa kupim mikrovalnu na 36 rata da je ne osjetim), otplacujes je bez ikakvih penala i kasnjenja... Ako to nije dokaz financijske higijene i mali plus za tebe, onda ne znam.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 09:59   #1317
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
p.s. ako imate uplate prema HRV Lutriji s bankovnog racuna smanjuju vam mogucnost odobravanja kredita jer vas oznace kao kockara/kockaricu
Ovo se dosta spominje, no zanima kako to izgleda u realnosti.
Realno, dosta ljudi samo odigra online lotto, a po iznosima se lako da zaključiti tko igra lotto, a tko je kladioničar i kockar. Ako to ne određuju, mislim da bih im se zahvalio na usluzi i promijenio banku.

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Meni je apsurd da ljudi moraju gasiti kreditnu karticu ne bi li si digli kreditni rejting. Nista ti ne znaci sto 10+ godina imas kreditnu, koristis je na normalan nacin (ne tipa kupim mikrovalnu na 36 rata da je ne osjetim), otplacujes je bez ikakvih penala i kasnjenja... Ako to nije dokaz financijske higijene i mali plus za tebe, onda ne znam.
A nadam se da se i ovo razdvaja na one koji redovito plaćaju te im kartica služi samo da ne moraju nositi keš i na one druge koji obično natuku na karticama iznose koje vraćaju 6+ mjeseci.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 10:02   #1318
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Meni je apsurd da ljudi moraju gasiti kreditnu karticu ne bi li si digli kreditni rejting. Nista ti ne znaci sto 10+ godina imas kreditnu, koristis je na normalan nacin (ne tipa kupim mikrovalnu na 36 rata da je ne osjetim), otplacujes je bez ikakvih penala i kasnjenja... Ako to nije dokaz financijske higijene i mali plus za tebe, onda ne znam.
Samo revolving kartice se gledaju za kreditnu sposobnost.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 10:33   #1319
Astra
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Earth
Postovi: 509
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Ovo se dosta spominje, no zanima kako to izgleda u realnosti.
Realno, dosta ljudi samo odigra online lotto, a po iznosima se lako da zaključiti tko igra lotto, a tko je kladioničar i kockar. Ako to ne određuju, mislim da bih im se zahvalio na usluzi i promijenio banku.



A nadam se da se i ovo razdvaja na one koji redovito plaćaju te im kartica služi samo da ne moraju nositi keš i na one druge koji obično natuku na karticama iznose koje vraćaju 6+ mjeseci.
Evo jedna situacija iz prve ruke. Prijatelj je imao par uplata u zadnjih 6 mjeseci na svoj online račun,i ušao je u tu rizičnu skupinu i nisu mu htjeli dati kredit. Nakon 6 mj je na kraju ishodovao ali da,stvarno to gledaju i dosta.

Inače,od početka 2023. su dosta postrožili davanje tih kredita,ja sam gledao kredit za uređenje kuće za iznajmljivanje,dakle stambeni adaptacijski kredit, službeni procjenitelj banke ju je procjenio na cijenu dosta manje od realne,i nudili su mi 70% tog iznosa, i od toga 50% namjenski i 50% nenamjenski. Okrenuo se,zahvalio se i otišao.

Inače,kad sam dignuo svoj prvi kredit još 2019. bilo je dosta povoljnije i dostupnije,makar sam imao manja primanja i neke terete. Kredit je bio na svotu cca koju sam bio tražio i sad,i na 15 godina.
Na kraju nakon 3 godine ga isplatio i zatvorio,možda nisam trebao i smatram da sam pogriješio šta sam ga isplatio ali nisam htio omču oko vrata.
Astra je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 17:18   #1320
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Ekipa, trebam kapariti neku nekretninu.
Znaci, potpisujem predugovor. Trebam li ga ovjeriti kod JB? Kako e osigurati da mi kapara ne ode u vjetar? Davno sam kupovao, pa da ne napravim nesto van novih protokola
Neće otići u vjetar ako staviš sve u predugovor i ovjeriš, no to ti ne garantira da imaš nekretninu danas, žalosno.
Sve češće čujem da investitor vraća kaparu + dodatne troškove (po ugovoru, tipa 2 kapare dodatno), jer kod tolike inflacije, lakše mu je vratiti 2-3 kapare i prodati po 30% većoj cijeni kvadrat, nego tebi dati stan po dogovorenoj cijeni. Još se to nije reguliralo u RH.

Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Daje li još neka banka ratu za stambeni u iznosu pola plaće? Naravno uz hipoteku, osiguranje itd.
Ili npr. stambeni do trećine i ostatak gotovinski.
Je li imao netko takvu kombinaciju?
Sve ovisi o banci, tvojoj plaći, ponašanju računa (minusi, odlaženje u minus, rejting itd.).

Moguće je, ali nije isto imati 8000kn plaću i očekivati 4000kn kredita i imati 25000kn plaću očekivati 12500kn kredita, jer u jednom slučaju ti za život ostaje 4000kn u drugom 12500kn.

Sve se može, ovisi o tvojim primanjima.

Citiraj:
Autor Lika091 Pregled postova
Mora ti ostat za život, ima neka definirana cifra. Ostalo sve može u kredit. Tako da hipotetski ak ti je plaća 3t€, a za život ima banka neku cifru (nekih 5 6 tisuća kn, nemam pojma koliko je to €) sve drugo može u kredit.
Nema definirana, ovisi o banci.
Neka banka ima xy cifru koja ti mora ostati, neka banka četvrtina može biti stambeni, neka banka trećina itd.

Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Ovo se dosta spominje, no zanima kako to izgleda u realnosti.
Realno, dosta ljudi samo odigra online lotto, a po iznosima se lako da zaključiti tko igra lotto, a tko je kladioničar i kockar. Ako to ne određuju, mislim da bih im se zahvalio na usluzi i promijenio banku.
A nadam se da se i ovo razdvaja na one koji redovito plaćaju te im kartica služi samo da ne moraju nositi keš i na one druge koji obično natuku na karticama iznose koje vraćaju 6+ mjeseci.
Imao sam frendicu na poslu koja je redovno roditeljima uplaćivala lotto, ostala bez kapare i stana jer je pala u rizičnu skupinu, dečko je radio vani i nije mogao dobiti kredu tu.

Drugi dio, ne razdvaja ništa, jer uzeti nešto na rate nije nikakav rizik već usluga koju kartične kuće nude da bi se olakšalo plaćanje nečega, tako da ne vidim zašto bi postojala razlika između ljudi koji dižu keš i ljudi koji uzimaju nešto na rate. Imaš masu ljudi koji radije uzmu tv na 2-3 rate nego daju keš, a imaju više desetaka tisuća eura na računu.
Zašto bi oni bili drugačiji od nekoga tko to isto plaća jednokratno?
Nema nikakvog smisla.

Minusi su problem, često izlaženje i ulaženje u minus, veliki iznosi na rate mogu biti problem, ali opet ima veze s minusom itd.

Tvoj limit na banci na rate je povezan ujedno s tvojim ratingom i visinom primanja. Ako imaš 5000kn plaću, sigurno nećeš imati 20k kn odoborenog na rate.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 02.04.2023. u 17:27.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na