Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.03.2023., 14:06   #1
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,203
Arrow tinyhouses, offgrid zajednice, zakoni etc

Zanima me postoji li neka tema ili forum za ovo?
Prati li netko tako sto?

Moze i promjena imena teme kad zakljucimo o cemu bismo ovdje pisali.

Kontajner na kotacima, prikolica, vikendica ili sto vec dopustivo u lijepoj nasoj.
"Offgrid" i odrzivi nacin zivota.

https://www.livingbiginatinyhouse.com/

Ovo je moj san jednog dana izgraditi nesto sam u brdu ili 50 km od mora
Pratim ovu ekipu vec nekoliko godina i sad me zanima ima li netko ovdje slicnih interesa i iskustva sa time.

Hvala unaprijed.

TomG je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2023., 14:47   #2
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.03.2023., 15:29   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Za nekih 18.000 € možeš kod nas nabaviti polovnu kućicu na prikolici kakva se često vidi po kampovima. Nju možeš staviti na teren koji nije građevinski obzirom da se radi o kućici koja nije fiksni objekt.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2023., 22:10   #4
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,934
A možeš staviti svašta, samo pitanje je kome će se što dignuti da ti dođe zvrndat.
Mislim da je najpametnije biti što manje upadljiv kod stavljanja bilo čega na bilo što

Recimo, ovo što zlovenci rade kod nas na obali je kino, a nekako je praksa pokazala da se razni organi reda ipak najrađe kače s domaćima. Iako čini se kako je u županiji općenito ogroman raspašoj.

Meni osobno se čini primamljivije urediti neki "legalizirani" objekt, samo je nabavka adelvatne nekretnine malo problematična.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2023., 08:42   #5
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
Možeš raditi/graditi sve u okviru ovog zakona, https://narodne-novine.nn.hr/clanci/..._112_2625.html

Moja preporuka bi bila kupiti nečiju štalicu/klet/kućicu, hrastovu, rastaviti, preseliti i urediti po želji, do 50m2 GBP naravno. Ne trebaš građevinsku dozvolu, možeš si komunalije prikopčat, a ako ne želiš, uvijek možeš otići maksimalno u lijevo (alternativu), solari, bunar, dizalica topline. Mada nema boljeg od kamina u drvenoj kući.
Ja sam napravio nešto slično, samo 120m2 xD

Poprati ovu domaću FB grupu, ima svega odličnog.

https://www.facebook.com/groups/TinyHousesCroatia/
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2023., 10:22   #6
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,203
Puno hvala svima.
TomG je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2023., 15:45   #7
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,934
Doxy to bilo po sistemu robinzonski život?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2023., 13:41   #8
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
Ako želiš možeš, to se ne uvjetuje. Nitko te ne sili spojiti se na komunalije.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2023., 14:12   #9
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Gebetsroither ima po Istri i Lošinju cijele kampove od tih mobilnih kućica već 20+ godina (Martinšćica, kamp Slatina, kamp Čikat....). Toliko su dugo tamo da je pitanje da li bi stale na kotače i odvezle se u ovakvom stanju.

Ako mogu oni...
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2023., 14:40   #10
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,934
Doxy, to što si kazao za klet se odnosi na članak 4, pomoćne građevine? Malo je nezgodno ako netko ima pomoćnu građevinu bez glavne građevine
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.03.2023., 14:48   #11
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Nisam dugo cuo Isusa, vjerujem da jos ljetuje na Silbi.

On bi mogao potvrditi tocnije, ali na otoku Silbi, kao klinci, prije ljetovanja s roditeljima, isli smo dva tjedna 80-tih sa skolom na ljetovanje. Mislim da se kamp zvao Mirta?

U prekrasnom kampu u laganoj sumi, u krugu su bile postavljene male kamp kucice, a svaka je imala 6 kreveta i bila je opremljena za djecu koju su dosla ljetovati. Navecer je u krugu bio disco s DJ-om.

Bas moram mrezno provjeriti, volio bih naci koju sliku kampa iz navedenog perioda. Na srecu, tad su ljudi uzivali spontano, pa su "slikali" iskustvom i dozivljaljem, bez telefona i foto/status idiotizma, ipak, volio bih sad vidjeti koju sliku.

Kad danas razmislim, ideja je bile genijalna. More i plaza na manje od 100 metara, a kucice su bile samo za spavanje i osobne stvari.

...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2023., 15:32   #12
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Doxy, to što si kazao za klet se odnosi na članak 4, pomoćne građevine? Malo je nezgodno ako netko ima pomoćnu građevinu bez glavne građevine
Ne, jedno s drugim nema veze.
Možeš imati 10 "pomoćnih" ili poljoprivrednih građevina jednu do druge ako imaš prostora na parceli, i ako prostorni plan takvo nešto dozvoljava.

I da se ispravim, od komunalija MORAŠ imati ugovoren odvoz smeća. Koliko god bio "offgrid", imat ćeš smeća koje ćeš što...bacati po šumi ili paliti? Odvoz ti treba. Osim toga si slobodan od države i JLS.

Stvar ti je jednostavna, ako imaš parcelu, idi na nadležni ured za graditeljstvo (županijski), i traži lokacijsku informaciju za gradnju što god planiraš. Od toga kreni, pa onda dalje sukladno onome što želiš.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2023., 21:57   #13
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,934
Doxy, moram kazati da ne razumijem na što misliš. Referiraš li se na članak 4 pravilnika o jednostavnim građevinama? Kakva je to kategorija "poljoprivredne" građevine? Taj pravilnik svašta spominje, ali jedino što se po meni uklapa u tvoj opis je ovo:

Citiraj:
1. Pomoćna građevina koja se gradi na građevnoj čestici postojeće zgrade, odnosno na građevnoj čestici zgrade za koju postoji akt kojim se odobrava građenje, za potrebe te zgrade i to:

a) pomoćna zgrada koja ima jednu etažu do 50 m˛ tlocrtne površine
Što bi značilo da treba ili postojati "glavna" građevina ili "akt kojim se odobrava građenje", što je dosta kvalitetno napisano, u maniri HR zakonodavaca. Ne daj bože da se napiše nešto što je jednosmisleno i ima smisla. Kakav je to akt? Vjerojatno kako se kome digne.

Smisao u starijim građevinama koje su po defaultu legalizirane vidim jedino ukoliko ih se ostavi ondje gdje jesu i samo ih se preuredi. Ali onda se postavlja pitanje prenamjene, jer ako netko želi štalu urediti za stambeni prostor, i za to odraditi papirologiju, vjerojatno će zapeti kod pokušaja dobivanja uporabne dozvole.

S time da meni nije jasno čemu uopće uporabna dozvola služi, osim za izdrkavanje iskompleksiranih birokrata. Frend je dovršio gradnju kuće, koja je stvarno napravljena kao po špagi, i onda su ga za dobivanje uporabne masirali mjesecima. Mislim da to još uvijek nije uspio riješiti. Pitam ga čemu služi uporabna i nije mi baš znao objasniti Moraš je imati jer je moraš imati. Ala ...

Koliko razumijem, banka istu valjda zahtijeva za kredit. I pretpostavljam da bi zaglavilo kod pokušaja korištenja prostora u neke legalne komercijalne svrhe, ali stvarno ne vidim neku prepreku življenju u prostoru bez uporabne. Jedino to što ja ne znam i ne vidim ne stane u 4 vagona.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2023., 22:36   #14
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,209
Uporabnu ne mozes dobit ako nemas npr pristup/put parceli ili tako neke cake st aje sasvim ok.

Banka želi dati kredit za pravilno izgrađen i valjan objekt sta je logicno i to ti je uporabna.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2023., 20:17   #15
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,934
Slažem se, ima to sve nekog smisla. Poneki od uvjeta su sigurno razumni.

Isto tako, uporabnu ne možeš dobiti, makar po trenutnoj situaciji, bez desetak raznih uvjerenja kako su pojedine faze odrađene kako treba te popratne papirologije za svaku ugrađenu sklopku, slavinu, itd. Tako da ide na taj popis svašta nešto a bez da popis potrebnih stvari vjerojatno i postoji.

Frend je, npr. radio strojarski "projekt" za ugradnju klima uređaja. Tako da stvarno nije bježao od "regule". A onda nakon što te ubiju u pojam kažu "znate šta bi još bilo dobro". Kako se kome digne.

A s druge strane gledam fotografije onih obnovljenih kuća koje su se na Baniji urušile kao kule od karata pa se pitam jesu li iste imale uporabnu.
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na