Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.03.2010., 17:56   #571
CyCl0p$
Guest
 
Postovi: n/a
sta mene briga za njihove ugovore. ako on oglasava da ima 7 godina garancije, onda je to 7 godina. uostalom, imas to negdje u zakonu.
  Reply With Quote
Staro 28.03.2010., 17:58   #572
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor CyCl0p$ Pregled postova
sta mene briga za njihove ugovore. ako on oglasava da ima 7 godina garancije, onda je to 7 godina. uostalom, imas to negdje u zakonu.
Bi li bio tako ljubazan pa pokazao u kojem članku i stavku kojeg zakona navodi proizvođača (koji po zakonskim propisima RH nije pravni subjekt u RH) imaju ikakvu pravnu važnost?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2010., 18:14   #573
CyCl0p$
Guest
 
Postovi: n/a
zakon o obaveznim odnosima, clanak 423

ukratko: proizvodjac jamci za svoj proizvod, ne prodavac. sad kako oni to medju sobom rijese, to je potpuno druga stvar i kupca se ne tice, niti taj njihov odnos moze utjecati na ispunjenje obveza.
  Reply With Quote
Staro 28.03.2010., 18:20   #574
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Ajd da vidimo jesam ja dobro skužio

Uvoznik daje 5 godina garancije, od Protisa si dobio račun i garanciju na 7 i onda si ih prijavio inspektoratu?

I sad veliš da zbog toga treba izbjegavat Protis ko da su oni snizili sa 7 na 5 godina a ne uvoznik???

Kupiš napajanje.
Dobiješ svih 7 godina.
Kontaktiraš Protis da su pogrješili jer na naljepnici od uvoznika piše 5 godina.
Oni ti nakon toga pošalju novi račun i garanciju.
Ti ih prijaviš inspektoratu.

Nevjerovatno

Gle, kad mi tetica u ducanu umjesto 30 vrati 40 kn ja se uredno vratim (ako ne skuzim na licu mjesta) i vratim joj tih 10 kn. Mislim, pokusavam biti posten a ne samo gledati na svoju korist. Da sam dobio 840 mj napisano (greska) nebi nakon 84 dosao i tjerao da ispostuju pravopisnu gresku.
Ali ovdje je to utjecalo na moju odluku o kupnji jer uvijek radje platim vise za vecu garanciju nego da kupujem jeftinije proizvode. Pokazalo se da mi se tako vise isplati, a i lakse se spava


Jedna od stvari koje sam se htio osigurati je da me kod mozebitne reklamacije ne zezaju da mi zuti listic nije ispravan. Uvoznik mi je potvrdio 60 mj i da nema veze listic jer ide po serijskim brojevima.

I nakraju kad je uvidjena greska ja sam im ponudio da im mogu vratiti proizvod o njihovom trosku sto bi bilo fer s obzirom da je njihova greska. Ili da mi uvaze pismeno izdanu garanciju - koja i onako vrijedi pred zakonom - naravno nakon sto su mi rekli da ne vrijedi i izdali novi racun i poslali mailom (original je dosao sa proizvodom).


Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
To je trebalo biti moje pitanje. Ali ipak, čemu? Dobio si odmah što si tražio, provocirao sreću i smanjili ti garanciju. Žalio si inspektoratu nakon čega si opet dobio ono što si htio, ali si i od toga odustao. I sve to zbog nečega što ti sigurno neće značiti ništa. Stvarno se imaš volje zahebavati.
Dobio sam sto sam trazio ali sa krivim jamstvenim. Provocirao srecu? Iskreno, svejedno mi, radi se mozda o 50 kn za 4 g kad budem prodavao (dali jamstvo jos 1 ili jos 3). Napravio bi opet isto. Samo me zivciraju takvi postupci i kad im kazes sta ces napraviti oni misle da cu odustati zbog 12 kn dopisa i procedure. Meni nije skoro nista vremena oduzelo to sve.

Odustao nisam jer sam ostvario sto sam htio . Imam papir sa napomenom da vrijedi 84, imam original racun i njihovo priznanje da su pogrijesili napismeno kod mene i kod inspektorata (jer su taj dopis slali zbog mog dopisa i prijave). Ovo ovdje sam napisao jer jednostavno ne kuzim kako netko moze slati postove kao njihovi zaposlenici(vlasnici?) sa takvim tonovima po forumima. A mozda nekome i dam inspiraciju koje zeznu za garanciju ili ne uvaze novu kod novog proizvoda. Jos jedan motiv je to sto se hvale da ne prodaju otvarani i polavni HW, a ne napisu ni rijec kad ih pitas kako to davaju ispod cijene.

Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Čudno da se nitko ne buni recimo kada uvoznik priznaje 5 g garancije a trgovina samo 2 ili 3 ko recimo kako sam ja dobio za svoj HX u Linksu kad sam ga kupio. Ili kako je VeMil priznavao samo 2-3g na Logi opremu koja je imala po 6 g.

Imam stick od 24 mj kod linksa, a 120 kod uvoznika. Naravno, kad istekne idem sa racunom i jamstvenim kod njih ako crkne. Malo je bezveze, valjda se osiguravaju ako bankrotira uvoznik - jedino sto sam ja pristao na 24 mj/cijenu kod linksa i tek naknadno skuzio da sam dobio 10 god. kod uvoznika
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...

Zadnje izmijenjeno od: Alfa_R. 28.03.2010. u 18:43.
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2010., 18:34   #575
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor CyCl0p$ Pregled postova
zakon o obaveznim odnosima, clanak 423

ukratko: proizvodjac jamci za svoj proizvod, ne prodavac. sad kako oni to medju sobom rijese, to je potpuno druga stvar i kupca se ne tice, niti taj njihov odnos moze utjecati na ispunjenje obveza.
Proizvođač, još jednom, nije pravna osoba u RH (iliti, za kupca je on potpuno nebitan), niti se na njega mogu primijeniti ikakvi zakonski uvjeti u RH. Njegovu ulogu na tržištu RH preuzima uvoznik / distribiter / predstavnik u RH. Upravo zato što kupca ne interesira njihov odnos, tako ga ni ne interesira što proizođač jamči na nekim tržištima. Čak štoviše, dobar dio opreme uvezen u RH uopće nema jamstvo proizvođača, već isključivo jamstvo domaćeg poduzeća koje je uvezlo robu u RH.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2010., 22:26   #576
CyCl0p$
Guest
 
Postovi: n/a
zakon je jasan.
a nastupom na trzistu RH proizvodjac i njegov zastupnik/dobavljac/kogod se obavezuje postivati pravne norme ove drzave.
inace bi to bila ciganija i svako bi radio sta oce, prao ruke od postprodajnih obaveza, sto je cilj svih ovih ofrljih ducana.
uostalom zato i postoji zakon o obaveznim odnosima i zakon o zastiti potrosaca.
  Reply With Quote
Staro 28.03.2010., 22:38   #577
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
onta to znaci da su svi lopovi u Hrvatskoj?? Na neke proizvode dobijes full garanciju , a na neke ne...mislim da je ovo pošlo daleko od samog topica i mislim da bi se trebalo drzati naslova, a za ovakve price mogli bi otvoriti novu temu, za koju vam treba cca 25sek. Dođem svaki dan da vidim nešto korisno oko protisa a svi se nabacujete tu nekim zakonima igarancijama, ako ti nepaše ta ga rancija imas jos IT shopo-va pa tamo produzi ne moras pljuvat po Shopu jer od 7 ima 5 god garancije...pa HGspot je prije koliko se sjecam imao na dosta proizvoda manje garancije od drugih Shopova(ne potvrđujem 100%)

Kome nepaše nek ide van kupovati, a sad pustite topic da ide svojim tokom
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2010., 23:28   #578
Srdan
Premium
Moj komp
 
Srdan's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,209
Citiraj:
Autor fre@k Pregled postova
pa HGspot je prije koliko se sjecam imao na dosta proizvoda manje garancije od drugih Shopova(ne potvrđujem 100%)
Mislim da je Vemil bio prvak po tom pitanju
__________________
Jel' ima šta ženskih starih
što vole strance da
nas vozaju u autu
i kupuju skupe lance

Srdan je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2010., 23:30   #579
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Citiraj:
Autor fre@k Pregled postova
onta to znaci da su svi lopovi u Hrvatskoj?? Na neke proizvode dobijes full garanciju , a na neke ne...mislim da je ovo pošlo daleko od samog topica i mislim da bi se trebalo drzati naslova, a za ovakve price mogli bi otvoriti novu temu, za koju vam treba cca 25sek. Dođem svaki dan da vidim nešto korisno oko protisa a svi se nabacujete tu nekim zakonima igarancijama, ako ti nepaše ta ga rancija imas jos IT shopo-va pa tamo produzi ne moras pljuvat po Shopu jer od 7 ima 5 god garancije...pa HGspot je prije koliko se sjecam imao na dosta proizvoda manje garancije od drugih Shopova(ne potvrđujem 100%)

Kome nepaše nek ide van kupovati, a sad pustite topic da ide svojim tokom
Ako aludiras na moj post onda moram odgovoriti. Kako samo aludiras na neke odgovore koje su otisli na temu dali prodavaci moraju davati ful garanciju od prodavaca/uvoznika - onda preskoci moj post.

Edit : Presisao me Srdan - Btw. nema goreg od vemila sa 1 g garancije na proizvode koji su drugdje imali 2 i vise. Ustvari ima. Kad je vemil prebacio na 0 g garancije, ali to je druga tema.


Nisam ovo napisao jer mi protis nije dao garanciju koju daje uvoznik/proizvodjac, vec sto mi je prodao garanciju od 7 godina i naknadno je jednostrano pretvorio u manju i onda se oglusio zahtjev da se prizna ista ili raskine ugovor. To su vec malo bahatije/zesca krsenja zakona i bilo kakve moralnosti prema kupcu koji im je ukazao povjerenje.


Kao sto vidis, napisao sam primjer gdje mi links daje manje garancije, ali to sam znao u trenutku kupnje, placanja i koristenja proizvoda - i naravno nemam zamjerke osim te sto kupci to odobravaju (za manje para, jel, a i ja s njima posto i nemam izbora).
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2010., 23:31   #580
Hrvoje xyz
lepi
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 922
Ja cu samo jos dodati da to sto na kutiji neke graficke ili bilo kojeg drugog IT proizvoda pise da kao proizvodac(uzmimo sad Logitech) garantira 7 godina ili lifetime stogod , ne znaci da se mi kao krajni kupci mozemo na to pozivati.Garanciju "daje" ducan gdje kupujes, oni to dalje salju uvozniku za RH i to sto u papirima koje dobijes s proizvodom na engleskom pise da ima gaaranciju xy godina ne znaci da i kod nas ima .
Veca su trzista vani , vise ljudi vracaju stvari kolko sam skuzio ali i puno manje ciganjenja ima tak da to kod nas nebi proslo jos (ekipa bi iz zajebancije uzimala skupe mobitele pa vracali za 13 dana uz odgovor da im "ne pase" i sl

dobro je goret netko rekao , Logitech koji sam uzeo za primjer nije pravna osoba u RH i ZOO ne vrijedi za njega, nemozes sad ti otic uvozniku Logitecha za H i kukat kak si u world warrantyu vidio da u Madagaskaru imaju lifetime garanciju na taj i taj mis , pa bi i ti vece sanse imas slat direkt logiju di im je sjediste neko vece u Njemacku il negdje.
Hrvoje xyz je offline   Reply With Quote