Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.12.2009., 13:16   #601
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Osobno mislim da pitanje ažuriranja web shopa u smislu cijene ne bi trebalo provlačiti,jer u odnosu na ono što dobiju,a smatram da je webshop/web stranica ogledalo svake moderne IT trgovine,u odnosu dakle onoga što mogu dobiti - trošak je mizeran. Tj. troškovi,jer se ne radi o jednokratnom trošku.

Ako im to smeta,bolje da ga ugase onda,nego da ovako pogrešno informiraju javnost,i odbijaju potencijalne kupce,koji moraju doći osobno u trgovinu ili zvati za svaki pojedini artikl,radi provjere.

Način rješavanja reklamacije je dio post-kupovnog procesa,pogotovo u ovakvom sektoru i nikako ne bi smio biti pretpostavljen cijeni,dostupnosti i kvaliteti usluge. Svaka IT komponenta a pogotovo hardver ima mogućnost odapinjanja,i tema za reklamacije postoji pa je i to pitanje ovdje glupo provlačiti,u skladu sa zakonom o zaštiti potrošača ili zakonu o reklamacijama ako takav uopće za sebe postoji,imaju to,to i to opciju uraditi kad do rekl. dođe i kraj priče.

Cijena je za isti ili sličan proizvod glavna stavka kod većina potencijalnih kupaca, dakle da uz pravovremenu informaciju o proizvodu,taj isti proizvod i odgovara cijenom budžetu koji se namjerava potrošiti.

HG-Spot trenutno nema ni pravovremenu informaciju na webu,ni odgovornu ili bolje reć odgovarajuću cijenu. Ja samo ukazujem na propust , i trebalo bi ga hitno ažurirati ako misle išta napraviti na našem tržištu i zapapriti prvo Linksu,koji se snažno širi i preuzima primat,a onda ostalima.
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 13:20   #602
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor mymoon Pregled postova
zar ne mislite da kvalitetnija usluga,bilo to osvježavanje podataka na webu ili nešto drugo, ne opravdava više cijene u nekim firmama?

meni cijena nije na prvom mjestu. za jeftinije artikle možda i je ali za skuplje me ipak zanima način rješavanja reklamacija i druge sitnice.
E, da svi tako razmisljaju, imao bi i ja maloprodaju.

Citiraj:
Autor Imagine Pregled postova
heh , baš sam prije dvaipo tjedna tražio nešto te zivkao svugdje gdje su imali to na cjeniku.
Na kraju je ispalo da NITKO nema traženu stvar niti se može naručit.
ali to ostalo na cjeniku SVIMA

žalosno da su za ukras ti cjenici i cjene opčenito.
Tocno. Malo prodavaci su direkno vezani na brdo dobavljaca, koji su pak zajedno medjusobno povezani, tako da pravovremena informacija moze biti tocna samo ako se direktno referencira na stanje nekog artikla kod dobavljaca u nekoj bazi (uz pak pretpostavku da je stanje identicno onom na polici) - sto nije gotovo nikad moguce samo tako izvesti.

Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
Osobno mislim da pitanje ažuriranja web shopa u smislu cijene ne bi trebalo provlačiti,jer u odnosu na ono što dobiju,a smatram da je webshop/web stranica ogledalo svake moderne IT trgovine,u odnosu dakle onoga što mogu dobiti - trošak je mizeran. Tj. troškovi,jer se ne radi o jednokratnom trošku.
Trosak je, nazalost, cesto poprilican i cesto ne predstavlja dovoljno dobar ROI za bar 90% "malih" trgovina.

Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
Ako im to smeta,bolje da ga ugase onda,nego da ovako pogrešno informiraju javnost,i odbijaju potencijalne kupce,koji moraju doći osobno u trgovinu ili zvati za svaki pojedini artikl,radi provjere.
Tocno. Sto je nagore, velika vecina "velikih" uopce nema tako sto implementirano za krajnjeg kupca.

Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
Način rješavanja reklamacije je dio post-kupovnog procesa,pogotovo u ovakvom sektoru i nikako ne bi smio biti pretpostavljen cijeni,dostupnosti i kvaliteti usluge. Svaka IT komponenta a pogotovo hardver ima mogućnost odapinjanja,i tema za reklamacije postoji pa je i to pitanje ovdje glupo provlačiti,u skladu sa zakonom o zaštiti potrošača ili zakonu o reklamacijama ako takav uopće za sebe postoji,imaju to,to i to opciju uraditi kad do rekl. dođe i kraj priče.
Jedno je ono sto je zakonom definirano (sto je za moje pojmove preslabo, ja trazim jacu uslugu), drugo je ono sto je moguce, a direktno proizilazi iz zarade trgovca.

Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
Cijena je za isti ili sličan proizvod glavna stavka kod većina potencijalnih kupaca, dakle da uz pravovremenu informaciju o proizvodu,taj isti proizvod i odgovara cijenom budžetu koji se namjerava potrošiti.
Dok god tako razmisljaju, neka ne kukaju kasnije.

Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
HG-Spot trenutno nema ni pravovremenu informaciju na webu,ni odgovornu ili bolje reć odgovarajuću cijenu. Ja samo ukazujem na propust , i trebalo bi ga hitno ažurirati ako misle išta napraviti na našem tržištu i zapapriti prvo Linksu,koji se snažno širi i preuzima primat,a onda ostalima.
Tocno.
__________________
Igor Batinic

Zadnje izmijenjeno od: Old Iggy. 11.12.2009. u 13:48.
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 13:44   #603
ECHO
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: CROATIA-Vukovar
Postovi: 2,354
Kao što je i navedeno nije uvijek ni cijena problem(razlika 50-100KN ali kao što je netko već naveo 400KN to bogme i je problem pa se meni isplati i sa dostavom iz ZG u OS naručiti bilo koju robu kao što sam i dosada radio jer skoro sve što sam kupio je iz ZG kod nas je u Os bilo skuplje cca 200KN ista roba s time što i nisam imao izbora glede biranja istog), ali dostupnost artikla bogme i je jer kad ga tražiš, a nema ga nigdje.Naravno po cjenicima uvijek ima i dostupno je.
Mislim da bi trgovci-vlasnici istih trebali osluškivati bilo svojih kupaca te udovoljiti barem minimalnim stvarima glede cjenika i dostupnosti pa se onda nitko nebi žalio na dotične stvari.Pa i nije ni čudno što opada prodavanje istih te vječite žalopojke "kako je nabavka i dostupnost robe skupo" ili naši trgovci još uvijek nisu naučili "svoj posao kako treba" ili nežele naučiti
ECHO je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 13:49   #604
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor ECHO Pregled postova
Pa i nije ni čudno što opada prodavanje istih te vječite žalopojke "kako je nabavka i dostupnost robe skupo".
Nazalost, i je.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 14:13   #605
Paske
Ekspert iz sjene ...
Moj komp
 
Paske's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: New Eden
Postovi: 3,801
Pa evo da odvojim malko vremena kao bivši kupac HG-Spota koji je migrirao u Links i naposljetku pokrenuo vlastitu tvrtku ( i dalje smo izuzetno mali, pa nije za ovaj post bitno koja tvrtka, ali prodajemo hardware/software i najbitnije - podršku ).

Imao sam prilike raditi u maloprodaji računalne opreme svojevremeno, tako da imam nekakav uvid u to kako se radi i kako motivirati prodavača. Isto tako imao sam prilike rukovoditi neko vrijeme većom firmom koja je bila u drugoj branši.

Ono što je zajednički nazivnik za bilo koju maloprodaju, pa tako i računala, su izuzetno niske plače zaposlenih u toj firmi. Osoba koja ima nisku plaču ne može i nipošto nije motivirana za rad. To se mora odraziti na odnos prema kupcima htjeli mi to ili ne. Poslodavac gleda na 500 Kn veću plaču kao otimanje kruha od usta umijesto kao na motivaciju zaposleniku da proda više i ultimativno više zaradi za firmu.

Svaštarenje - PC, veš mašine, TV, glavica salate, Sony stereo od 150 Kn. To za mene nije računalna trgovina već glorificirani Konzum ( svaka čast Konzumu, ali tamo nemam namjeru kupovati IT opremu ). Ako je HG Spot trgovina tehnikom, onda se odlučite kojom tehnikom. Ne da se prodaje sve od A do Ž. Kad uđem u trgovinu gdje namjeravam ostaviti 10k+ KN za računalo ne želim vidjeti peglu ili mobitel.

Servis - rak rana svake tehničke maloprodaje i veleprodaje. Kupac je uvijek u pravu pa i kad je kupio PC prije 10 godina i sad je eto krepo. Doduše osobno nemam prigovora na HG servis jer se nisam previše služio s njim. U usporedbi sa ostalima bio ke brži što nipošto ne znaći da je bio brz, samo manje loš. Tu mi i dalje nadaleko prednjači Links ( barem dok sam tamo kupovao ).

Uređenje - opet se vraćamo na Konzum like uređenje prostora. Veliko sa raznom robom, a od toga svega ti treba proc koji platiš na šalteru i pričekap na traci za isporuku. Veliko i natrpano nije bolje.

Nemojmo zaboraviti večina kupaca su muškarci. Unatoč emancipaciji žena i svim pravima mi ne kupujemo kao žene. Ako muškarac veselo razgledava po trgovini znači da ili čeka da ga netko posluži i donese mu željenu stvar ili nema pojma kaj mu treba i sad samo veselo gubi vrijeme dok voljena gleda cipele.
Kad muškarac kupuje računalnu ili opčenito tehničku robu traži 2 stvari:

a) Donesite mi XY stvar. Pokažite da je sve ispravno i naplatite.
Put do XY stvari mora biti jednostavan i bez blještavih gluposti oko njega. On je prokopao 50+ rewieva o tome kaj ga zanima, usporedio cijene, usporedio performanse, dobro razmislio ( ako je cool gadget vrijeme koje je potrebno da provijeri stanje na kartici/tekučem ) i odlučio kupiti željenu stvar. Zadnje kaj ga zanima je tumarati po 2 kata trgovina u potrazi za zaposlenikom koji si razmišlja dali je bolje raditi tu ili umrijeti od gladi, jer tu je koma.

b) Dobar dan. Meni treba računalo/laptop/mašina. Možete mi molim Vas pomoći.
U ovom slučaju osoba je informatički pismena koliko i pingvin. Međutim to se nas ne tiče. Za takve osobe postoje zaposlenik kojeg će ljubazna dama ( da muški radije vide žensko lice sa pulta informacije ukoliko se radi o temi koja nije tehničkog sadržaja ) pozvati da mušteriji prezentira kaj se nudi. To znaći da konkretne komponente ne moraju biti izložene, ali monitor, kučište i periferije moraju. Za takvog kupca ta "kutija" je računalo. Dalje je Špansko selo. Njemu je susjedov mali reko da mu treba XYZ. Na trgovcu je da na maksimalno ljubazan način i korištenjem šo jednostavnijih riječi prezentira ponudu prema potrebama i ukusu kupca.

Isto tako ne mali utjecaj na kupovne navike imaju i mali jeftini darovi. To ne mora biti ništa posebno. Recimo tata za sina kupi konfiguraciju od 4.999 Kn. Sinek zadovoiljan, tata gunđa ali ga veseli izareno lice potomka, a zaposlenik uz smiješak dodaje sipindle praznih DVD-a besplatno. Da se mladom gospodinu nađe ako mu zatreba za igru ili nešto. Banalno, jeftino i vrlo učinkovito.


U svakom slučaju to su neke moje misli i iskustva koja vjerujem neće promijeniti modus operandi HG-Spota, ali osječam se motivirano da napišem bez obzira.

Sve se na kraju svodi na podilaženje željama kupca i motivirane trgovce. Daklem dobro plačene trgovce nad kojim neće stajati poslovođa sin Sotone iz 8. kruga pakla koji je tu da nije nikada zadovoljan i samo kritizira, već osoba koja će ih natjerati na rad ali i kasnije s njima popiti piće.
Paske je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 14:28   #606
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
@Iggy - dojma sam da bar HG-Spot za sebe ne misli da je "mala" trgovina, naravno jedno je šta oni misle,drugo je da su trenutno ni na nebu,ni na zemlji,točnije - nigdje. Slažem se da je to malim trgovinama trošak koji se teško kompenzira nekakvim profitima,i većim udjelom na tržištu,ako uopće o udjelu malih možemo govoriti. Ali za trgovinu kao HG,to je neozbiljno i potrebno je reagirati,ne znam tko im radi Marketing,ali već ozbiljno kasne.

Odnos uvoznik-trgovina-kupac bi ostavio za sebe,osim ako trgovina u isto vrijeme nije ni uvoznik dotične komponente što bi 90% trebalo olakšati komplikacije oko reklamacija. Imamo za to temu i tamo sam reagirao,više nego burno.

Obično je neko uvriježeno mišljenje da cijenu gledaju siromašni,a ostale karakteristike proizvoda - oni bogatiji,ja se nužno ovdje ne slažem s tobom Iggy koliko god da te uvažavam. Kontekst tržišta i kupovna moć je ono s čim si ti vrlo dobro upoznat,pa je poprilično teško povlačiti pitanje nečeg drugog osim cijene na prvom mjestu, u državi čije je gospodarstvo kao i potrošnja u kolapsu. Drugi par opanaka je što je kupovina hardvera ipak luksuzno dobro,i to ljudi ne razumiju,pa u pravilu ne uzimaš sebi iz usta da kupiš novu zvučnu ili vga. Ili ? Tako da smatram da je zaista cijena ono što i dalje može privući najveći broj usera na našem malom IT tržištu, bar široke potrošnje odnosno fizičkih osoba. Dozvoljavam da pravne osobe u nabavi IT opreme gledaju druge stvari.

Što se tiče raspona od 400+ kn za isti proizvod,ili proizvod istih karakteristika a drugog proizvođača i u drugoj trgovini,to sam više napisao informacije radi,nabava.net je jedan zgodan alat,koji površno ali ipak uz veliku dozu sugeriranja,prikazuje stanje i raspone cijena. Teško mi je govoriti o jednakoj dostupnosti informacije,pa i svake komponente svakome u bilo kojem dijelu HR,radi se o nesavršenom tržištu,uvjete diktira kupovna moć i obujam kupaca,teško da će Osijek ikad parirati Zagrebu, ovo je primjer centralizacije,i nema potrebe za jadanjem. Odavno je tako bilo vama slavoncima,bilo dalmatincima,hoćeš jeftinije proći? Nema problema..put Zagreba odnosno Splita onda.
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 14:39   #607
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
@Iggy - dojma sam da bar HG-Spot za sebe ne misli da je "mala" trgovina, naravno jedno je šta oni misle,drugo je da su trenutno ni na nebu,ni na zemlji,točnije - nigdje. Slažem se da je to malim trgovinama trošak koji se teško kompenzira nekakvim profitima,i većim udjelom na tržištu,ako uopće o udjelu malih možemo govoriti. Ali za trgovinu kao HG,to je neozbiljno i potrebno je reagirati,ne znam tko im radi Marketing,ali već ozbiljno kasne.
Zato sam i naveo 90% trgovina.

Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
Odnos uvoznik-trgovina-kupac bi ostavio za sebe,osim ako trgovina u isto vrijeme nije ni uvoznik dotične komponente što bi 90% trebalo olakšati komplikacije oko reklamacija. Imamo za to temu i tamo sam reagirao,više nego burno.
Nazalost je ta tema za 99% kupaca potpuno nepoznata. Tj. misle da im je poznata, kao i da poznaju osnove, ali jako cesto su u krivu.

Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
Obično je neko uvriježeno mišljenje da cijenu gledaju siromašni,a ostale karakteristike proizvoda - oni bogatiji,ja se nužno ovdje ne slažem s tobom Iggy koliko god da te uvažavam. Kontekst tržišta i kupovna moć je ono s čim si ti vrlo dobro upoznat,pa je poprilično teško povlačiti pitanje nečeg drugog osim cijene na prvom mjestu, u državi čije je gospodarstvo kao i potrošnja u kolapsu. Drugi par opanaka je što je kupovina hardvera ipak luksuzno dobro,i to ljudi ne razumiju,pa u pravilu ne uzimaš sebi iz usta da kupiš novu zvučnu ili vga. Ili ? Tako da smatram da je zaista cijena ono što i dalje može privući najveći broj usera na našem malom IT tržištu, bar široke potrošnje odnosno fizičkih osoba. Dozvoljavam da pravne osobe u nabavi IT opreme gledaju druge stvari.
Imas identican proizvod - recimo, graficku - trgovina A je 10% skuplja od trgovine B. Trgovina A ima skolovane prodavace, servisere, daje ti uvid opremu prije kupovine itd. Kupovina B nista od toga? Gdje kupujes?

Hint - gdje da kupuje kupac vulgaris?

Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
Što se tiče raspona od 400+ kn za isti proizvod,ili proizvod istih karakteristika a drugog proizvođača i u drugoj trgovini,to sam više napisao informacije radi,nabava.net je jedan zgodan alat,koji površno ali ipak uz veliku dozu sugeriranja,prikazuje stanje i raspone cijena. Teško mi je govoriti o jednakoj dostupnosti informacije,pa i svake komponente svakome u bilo kojem dijelu HR,radi se o nesavršenom tržištu,uvjete diktira kupovna moć i obujam kupaca,teško da će Osijek ikad parirati Zagrebu, ovo je primjer centralizacije,i nema potrebe za jadanjem. Odavno je tako bilo vama slavoncima,bilo dalmatincima,hoćeš jeftinije proći? Nema problema..put Zagreba odnosno Splita onda.
Nazalost, to je standardno kao sto je i standardno da postoje velike razlike u cijenama u RH i SAD, recimo.

A sto se tice 400 kn razlike - pitanje je relativne i apsolutne razlike, kao i pred i post prodajne podrske, cak i za identican artikal. A da ne govorimo kad stavimo jedan pored drugoga identicni proizvod - recimo, karikiram, IBM i HP prijenosnik. IBM 400 kn skuplji (iako su mozda izradjeni u istoj tvornici dijelom na istoj traci). Sto kupujes i zasto?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 14:43   #608
ECHO
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: CROATIA-Vukovar
Postovi: 2,354
Da, slažem se sa navedenim konstatacijama kao i sa razmišljanjima kolege glede trgovanja hardwerom.Znači bez svaštarenja(pegle,sokovnici vešmašine i dr.) samo hardwer i uslužnost trgovca da posluži zadovoljno mušteriju koja će mu se u tom slučaju sigurno vratiti kao i preporučiti dalje što je mislim veoma bitno glede trgovanja.
Glede plačanja trgovaca i tu se djelomično slažem(trgovac svoje probleme treba ostaviti kod kuće-nije mu žena/djevojka dala pa je u k***u što nakraju plati kupac) naravno nezadovoljan popljuje sve trgovine i trgovce odmah
Plaće istina jesu male ali ukoliko se sagledaju s obzirom na situaciju u državi jbg. takve su kakve su, ali privatni vlasnici dotičnih morali bi znati cijeniti trgovca koji zna i sposoban je prodati robu(dakle ima znanje glede hardwera) te to i nagraditi adekvatnim načinom(povečanje plaće ili novčanom nagradom u vidu 13 plaće ili nekim drugim načinom)a ne zaposliti trgovca iz Konzuma ili Mure

Glede cijena pojedinih artikala karkiram- 2 grafe 275 GTX od Asus-a koje distribuira M-san u dvije različite trgovine ADM-Links nebi nikako smjele biti tolike razlike.Kako i na koji način razlika od cca 400KN za isti proizvod??? Kako to opravdati kupcu???

Isto tako prodaja i uvaljivanje robe kupcu koji nije potkovan znanjem o hardweru- a ima keš lovu i želi komp za 5.000KN pa mu trgovac uvali neku kantu sa zastarjelim komponentama(večinom gotove konfiguracije) ili zato što to nije
znao prodati u pravo vrijeme.To i takav način poslovanja isto nije fer i nebi se trebalo lomiti preko leđa kupca(neinformiranost i nepoznavanje hardwera).Da li je to uredu???
ECHO je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 14:44   #609
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Kupujem Mekbuk pro .
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 16:24   #610
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Glede bijele tehnike meni uopće ne smeta ako neki dućan i to prodaje. Koliko znam hgspot je u utrinama odjel sa bijelom tehnikom imao u prizemlju a računala i komponente na katu. Zna se zašto su oni to uveli, prosječna cijena računala u zadnje 3-4 godine derastično je pala pa su zarade male a zbog pada vrijednosti komponenti tu su i gubitci. Nadalje danas ima neusporedivo više velikih dućana sa it robom nego prije i svi oni otimaju svoj dio tržišnog kolača koji nije tak velik i svakim danom je sve manji. Tako da su svi ti dućani osuđeni na preživljavanje a zbog njihove prekobrojnosti broj kupaca je mali pa i zaposlenici zbog toga nemogu imat poštenu plaću
Konkretno za hgspot i za sve ostale firme. Odjeli sa bijelom tehnikom meni nisu smetali ali problem su odjeli sa računalima koji su police popunjavali sa bilo čim tek toliko da ima a sve je to bilo relativno zastarjelo sa starim nerealnim cijenama
darkijas je online   Reply With Quote