Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.10.2019., 18:18   #1561
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Teško ćeš naći takav test, uvijek se memorije testiraju s istim procom. U tom slučaju viši takt daje više fps-ova od niže latencije. Najbolja opcija je dignuti ram sa 3600 mhz na 3800 mhz (objašnjeno u videu)

https://youtu.be/9IY_KlkQK1Q
sti je online   Reply With Quote
Staro 14.10.2019., 18:51   #1562
Omega 3
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 119
Koliko vidim u testovima 3800x je 1-3 fpsa- bolji od 3700x, dok s druge strane memorija može donijeti i do 7 fpsa više u nekim igrama pa bi teoretski 3700x sa boljom memorijom trebao biti mrvicu bolji u nekim slučajevima, a uz to se i osjetno manje grije, osim ako ovaj novi bios nije još dodatno udaljio 3800x od 3700x. Ovaj tjedan si mislim nabaviti konfu pa kombiniram. Razlike u cijeni između te 2 memorije su otprilike kao i između ta 2 procesora (oko 50 eur u Švabiji).
Omega 3 je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2019., 19:54   #1563
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
To će ti dati "7 fps-a" SAMO ako furaš rtx 2080ti na 1080p i to po prilici 240hz. U protivnom je mlaćenje prazne slame
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2019., 19:58   #1564
Omega 3
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 119
Onda mi je svejedno šta uzeti od te 2 kombinacije? Ostaje jedino pitanje zagrijavanja tj koliko je topliji 3800x i da li mu je pomogao šta ovaj novi clock fix bios da opravda tu razliku od 50 eura.
Omega 3 je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2019., 20:31   #1565
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Uzmi što jeftiniju kombinaciju. Osim ako nemaš kombo što ti je rekao Manuel.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2019., 20:42   #1566
Smartic
Premium
Moj komp
 
Smartic's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,705
3700X + Micron E-die KLIK KLIK2
Smartic je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2019., 20:54   #1567
Omega 3
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 119
Uzet cu 3800x i flareX 3200 mhz rame koji se dobro clockaju jer su bdie koliko sam shvatio pa ih dignut na 3600 mhz.
Omega 3 je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2019., 21:06   #1568
Smartic
Premium
Moj komp
 
Smartic's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,705


Micron E-die ide na 3733-3800MHz ako malo pogledaš, za 630kn.
Smartic je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2019., 21:40   #1569
Omega 3
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 119
Nije mi toliko velika razlika u cijeni, uzimam u Njemačkoj.
Omega 3 je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2019., 22:56   #1570
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
B-die nije "a thing" ako pričamo o 3000 ryzenima
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2019., 01:35   #1571
Vekster
Premium
Moj komp
 
Vekster's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 83
čovjek je odlučio, a vi ga uvjeravate u suprotno
nebute nikad naučili
Vekster je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2019., 22:24   #1572
Old.machine
Premium
Moj komp
 
Old.machine's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: ______
Postovi: 1,407
Old.machine je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2019., 23:24   #1573
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,158
Po sve videnome dosad 3rd gen je na kraju malo zesci shit fest.
A hrpu kockastog ruznog kaka boje "metala" bolje ne komentirat.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2019., 23:38   #1574
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Pa ne znam, meni se ne čini da je ta temp nekakva briga koja mori AMD tj AMD je dosta uvjeren da je sve 5 što se tiče trajnosti CPU-a. Više mi se čini da muči usere koji su navikli na niže temperature.
No možda ipak treba razmišljati drugačije, Zen 2 je ipak radikalno drugačiji pristup CPU-u od svega do sada (čak i Threadrippera i Epyca prijašnjih generacija).


Više mi se čini da je ovo kao usporedba električnog auta i klasičnog s unutarnjim sagorijevanjem, a ujedno očekuješ da električni ima zvuk k'o Lambo s V12 motorom jer ima dobro ubrzanje odmah u startu. Budući da nema, odmah je shitfest
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 00:08   #1575
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor BsClocked Pregled postova
Po sve videnome dosad 3rd gen je na kraju malo zesci shit fest.
A hrpu kockastog ruznog kaka boje "metala" bolje ne komentirat.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Citiraj:
Zen implements over 1300 sensors to monitor the state of the die over all critical paths including the CCX and external components such as the memory fabric. Additionally the CCX also incorporates 48 high-speed power supply monitors, 20 thermal diodes, and 9 high-speed droop detectors.
Jednostavno receno, super-mega-duper real-time mjerenje temperature na najtoplijem mjestu u svakoj jezgri . Nikakav shit fest.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 02:09   #1576
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Old.machine Pregled postova
Noctua izdala službeno priopćenje za sve one koje brine visoka temperatura Ryzena 3000
https://www.reddit.com/r/Amd/comment...000_processor/
Citiraj:
Autor BsClocked Pregled postova
Po sve videnome dosad 3rd gen je na kraju malo zesci shit fest.
Nemos vjerovat, pa taj reddit pun budala ko ja
Citiraj:
TL;DR: It's just harder to cool because the heat builds up so fast, the heat spreader can't extract the heat from the die fast enough
Citiraj:
Also, people forget that the die its self is on the side rather than the middle of the board.
Citiraj:
According to Wendell, applying thermal paste right over the chiplets and the IO die, instead of at the center of the CPU, can help reduce temps a couple degrees
Ko bi reko da ima jos zescih budala od mene, kada sam ja 10.08.2019., 18:27 u postu br. 1060 o tome pisao
onda je vecina ovdje glumila galebove i pustala gofanca sa visine na moju glavu a sve radi "zarisne tocke" pa smo imali:

@Flood - cemu nadjebavanje ?
@Gabre - Oh kriste, aj ti amdu objasni kako se to radi.
@Eladio - Ma naklapas i neces priznati..
@Overclock_freak - razbolim se ponekad...
@Gigi1 - njemu je OK da svaki proc radi na +85C
@Drug Brko - bann, hladjenje, bann u 3 klika...

I ostali... da ne nabrajma sve redom...

No izuzetno mi je drago raspravljati sa "kremom" koja je ipak na visljoj razini od ovih mulaca sto se vrzmaju po redditu, sta oni znaju tamo... njubine, "nasi" ljudi su ipak najpametniji !!

I ne, ne radi se o pljuvanju po amd-u niti Ryzenu, no Gen 3 ima stanovitih problema koji polako izlaze na (vi)djelo, svidalo se to ili ne nekim userima, modovima i ostalima
koji mozda nemaju sada tih problema al pricekat cemo ljeto ekipica i 35C vanka pa da vidimo kako i tko ce prvi krenuti kukati ( ovi bez klime ) tj. svi koji nemaju cooler +350kn ili vodenjacu, da nesto to opako grije...

Za vulgaris usporedbu ne trrebam pisati koliki je TDP 1800X a imate test ovdje Kresin za detalje no moj je stock a i na 4GHz dobio
sam 4C manje od Krese no evo stock i OC situacija sa coolerom Hyper 212+ moded i ambijent temp 24C jer sam Lozio u kuci, bile one kise u 9-tom mjesecu...

Sad jel moze koji "stedisa" 3600 ili X raditi stock ovako ispod 60C na OCCT testu ajd.. ne mora 3h,.. recimo 20min ofc sa coolerom do 200kn i ventovi na max ~1300rpm/jedva cujno ?
Mislim... ko bi reko da se jedna Noctua bavi takvim glupostima, nebitnim stvarima i teorijama urote protiv gen 3 Ryzena pa ide eto davati sluzbena priopcenja....
Sad mozete nastaviti glumiti Galebove tj. Nojeve i gurat glavu u pijesak, nabacit suncane naocale da ne vidite bas daleko...
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 16.10.2019. u 02:25.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 06:42   #1577
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Damn, koliko bijesa na ovoj temi.
Ljudi opustite se. Meni je recimo trenutno problem što se vozim za zg u autobusu i neko je roknuo takvog tihomira da će toxic cloud cirkulirat po ventilaciji još kad ću popodne doma s posla natrag u isti bus.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 07:02   #1578
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Silver strikes again, Gabre je bio u pravu kad je pisao ajt ti reci amdu kak se to radi...

A ne bi ovo citirao je li?
Citiraj:
Furthermore, Ryzen 3000 CPUs are using the rated temperature headroom (up to 95°C) quite aggressively in order to reach higher boost clocks. As a result, it is absolutely no problem and not alarming if the processor runs into this temperature limit. The clock speed and supply voltage will be adjusted automatically by the processor itself in order to remain within AMD’s specifications and to prevent overheating.Due to the higher heat density, higher thermal limits and more aggressive boost clock usage, it is perfectly normal that Ryzen 3000 CPUs are reaching higher temperatures than previous generation Ryzen CPUs with the same TDP rating. Higher CPU temperatures are normal for Ryzen 3000 processors and not a sign of that there is anything wrong with the CPU cooler.
Toliko si zaluđen svojom teorijom da si omašio ceo fudbal noctuinog posta.


Za ostale,da ponovimo još jednom gradivo, stvar sa ovakvim temp.ce ostati identicna i na buducim generacijama i ryzena i xyz 7nm lake(kod intela), dok god se ne implementira TEC(termoelektricno hladjenhe) kod stackinga jezgri. I amd i intel i arm vec neko vrijeme(3+ god.) rade na tome, kolko mi je poznato amd najduže tak da mislim unutar 5god.bi to moglo postati dio komercijalnih proceva, a do tada svi ostanite na starijim gen.proceva, zaradujte manje love, lošije se gejmajte jer ce se procevi odnosno silicij dezintegrirati...bikoz silver tip said so.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 16.10.2019. u 07:23.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 07:19   #1579
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Slavonski drvosjećo, već sam rekao jednom, sve može zejebancija i to, ali ne toleriram podmetanja i fabriciranja postova.
Pogledaj malo u rikverc, nisam niti omirisao tvoje izlaganje o osnovama termodinamike od 10.08 nego sam se referirao na neki drugi post gdje je bila neka usporedba sa 9900K, a ban u 3 klika nisam ni spomenuo.
Ban u 3 klika ti je bilo kad si ranije debilio i bavio se mojim financijama.

Pere tebe nešto žestoko ali to rješavaj van ove zajednice, a ne ovdje.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 07:26   #1580
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
A ne bi ovo citirao je li?
Citiraj:
The clock speed and supply voltage will be adjusted automatically
A zasto nebi to citirao kad je to sve sasvim logicno i ispravno napisano, cijeli text ne samo ovo sto sam sada istaknuo... no ?
No no... koji to clock spead ce imat user sa stock coolerom ? Koje perfomanse ? Koliko cesto ce proc dolaziti u tu "zonu" gdje ce
automatizmom opadati v-core i brzina rada proca ? Jel to prihvatljivo ? Jel prihvatljivo da se mora uzeti nesto bolji cooler i za najobicniji 3600 ako ne zelis da tako proc radi "na granici" stalno ?

To su pitanja o kojima se moze raspravljati, nitko ne spori da proc ne moze i nitko ne spori da ce isti krepati jer je (pre)malo
vremena u upotrebi proslo za takve eventualne zakljucke no zar su i na redditu isto sve neki ludajci kojima ne stima ovo, ne stima ono... ??

Ne mislim se ja vise uopce raspravljati oko ovoga, ni post prije nebi napisao da ovdje netko nije okacio raspravu na redditu pa gle cuda, "neke budale"
pisu isto/slicno ono sto sam ja pisao tu prije 2mj a ja na redditu nisam ni pod razno tak da od mene, culi moje misljenje nisu samo... tamo je kultura rasprave nekim cudom nesto ipak izgleda normalnija...

Ovdje sve neki "inzinjeri" zaposleni u AMD-u, pa pametni do boli...
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 16.10.2019. u 07:33.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 07:55   #1581
Omega 3
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 119
Neki su redovni kad treba kritizirati AMD, a o Intelu bi se knjiga kritika mogla napisati...
Omega 3 je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 08:06   #1582
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Dođe novi mnogo gušći node i svi se čude kao pura dreku što je topliji... Baš sam bio pisao uoči izlaska da to možete očekivati


Citiraj:
From Noctua:
Due to the small size of the CPU-die, the heat density (W/mm˛) of this chip is very high. For example, a 120W heatload at a chip-size of 74mm˛ results in a heat-density of 1.62W/mm˛, whereas the same heatload on an older Ryzen processor with a chip-size of 212mm˛ gives a heat-density of just 0.57W/mm˛.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 08:17   #1583
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Manuel Calavera

Pa bas to, ali doslovce.. cijena napretka hebiga... os bolji proc za sada tako mora biti no rekao sam prije 2mj da taj raspored
cpu die nije tehnicki sretno rjesenje, bar po meni i da apsolutno svi zracni jeftiniji cooleri i dobar dio vodenih nisu spremni ohladiti "na ukus korisnika"
Gen 3 Ryzena, kao prijasnje generacije jer toplina dolazi iz manje povrsine i jos nije ni po sredini heat spreadera.

Tko zeli top pefomanse, prilagoditi ce se a da su lose - nisu.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 08:20   #1584
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Dodavanjem jezgri povečat će se površina chipa a time i olakšati odvodnja topline.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 09:40   #1585
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
opet Silver lupaš bez pokrica....koji to zracni cooler od 200+kn nema heatpajpove po cijeloj bazi, isto tak svi aio na asetek gen4 ili više(znaci zadnjih 7+g, odnosno 95+% aioeva na tržištu) imaju rebra za protok vode dovoljno široko da pokriva oba die-a na ryzen 3900/3950 tj. amd je razmišljao unaprijed i postavio oba die-a optimalno iz perspektive konstrukcije dosadašnjih hladnjaka i disipacije temp.
Jbt.kaj ti misliš da su to stvari koje se riješavaju u hodu kod takvih kompanija(i9 9900k je tu negdje po W/mm), pa nije to balkan mentalitet da se živi od danas do sutra, takve firme da tako banalno fejlaju sa dizajnom kod cijele linije cpuova i za desktop i za servere mogu komotno kljuc u bravu.
Ja se ne sjecam unazad 15ak god. da je bilo amd, bilo intel, bilo nvda, bilo ati, cak i via napravili tako kardinalnu grešku u dizajnu.
Ovo što pišeš o premalo vremena, stvarno mislis da se proizvodi prije sljanja u masovnu proizvodnju ne testiraju

Btw koristio sam stock hladnjak tokom ljeta dok mi nije stigao aio reward claim, odnosno cijeli 8 i 9-ti mjesec, bez diranja ikakvih settingsa u biosu 3.9~4GHz na svim jezgrama sa punim opterecenjem.

Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Dodavanjem jezgri povečat će se površina chipa a time i olakšati odvodnja topline.
nece puno, jer dodavanjem br.jezgri povecava se br.izvora topline, jedino što bi mozda imalo nekog utjecaja(max 5/6 stupnjeva) je da vidimo zracne hladnjake koje ce biti nešto tipa ryzen certified odnosno da im proizvodjaci metnu po npr. dva heatpajpa tocno iznad die-ava, u protivnom kome smeta ce morati cekati TEC izvedbe proceva.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 16.10.2019. u 10:03.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 10:08   #1586
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
nece puno, jer dodavanjem br.jezgri povecava se br.izvora topline, jedino što bi mozda imalo nekog utjecaja(max 5/6 stupnjeva) je da vidimo zracne hladnjake koje ce biti nešto tipa ryzen certified odnosno da im proizvodjaci metnu po npr. dva heatpajpa tocno iznad die-ava, u protivnom kome smeta ce morati cekati TEC izvedbe proceva.
To sad silver smišlja u garaži,samo nezna u kom smjeru krenuti. Ono,grije se proc,ljudi kupe cooler i zaborave na priču. Ali neki su škrti pa je lakše bip bip...
Možemo to vako riješiti,silver kupi zen2,mi ćemo mu skupiti za adekvatan cooler,pa neće više biti ljut na svijet koji ga okružuje
silver_tip,opušteno kolega,malo kulture u vašem pisanju nebi škodilo.
__________________
...help me understand the best I can...

Zadnje izmijenjeno od: Flood. 16.10.2019. u 10:16.
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 10:30   #1587
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
nece puno, jer dodavanjem br.jezgri povecava se br.izvora topline, jedino što bi mozda imalo nekog utjecaja(max 5/6 stupnjeva) je da vidimo zracne hladnjake koje ce biti nešto tipa ryzen certified odnosno da im proizvodjaci metnu po npr. dva heatpajpa tocno iznad die-ava, u protivnom kome smeta ce morati cekati TEC izvedbe proceva.
Linus je vrtio Epyc 64/128 na zračnom hladnjaku sa jednim ventom bez problema, 50 stupnjeva.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 10:48   #1588
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Koji epyc, 2nd gen Rome 200W tdp...moguce, pa to so low leakage cipovi, btw. informacije o amb.temp, hladjenju server rack-a i sl.bi dobro došle.
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 10:52   #1589
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Upišeš Linus Epyc u goole i sve ti izbaci.

https://www.youtube.com/watch?v=HuLsrr79-Pw
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 16.10.2019., 10:54   #1590
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Ma ne da mi se gledati,ali nije isti stvar usporedjivati low leakage cipove sa high leakage cipovima.

Samo da se uzme u obzir odnos tdpa i br.jezgri razlika je više nego duplo, za 3900x 8.75W po jezgri, epyc sa 225W tdpom je 3.5 W po jezgri.
Ovo je onako gruba racunica sa osnovnim parametrima, ima tu još stvari koje utjecu ali kužiš poantu..
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na