Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.01.2009., 08:51   #1
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Intel Atom 330 ili AMD?

ola!

Vidim da se dosta priča o intelovom Atomu 330 ali isto tako ti isti
ljudi spominju da ima nekih mana te da se treba strpiti do izlaska još jedne njegove generacije ili još bolje sačekati da iz AMD-ove kuče izađe nešto slično ili još bolje.

Kada se planira ta druga generacija Atoma.Koji su to najveći nedostaci sadašnjeg Atoma330 i zašto.

Kako me isto zanima to nešto novo i od AMD-a gdje naći kakav info o tome i jeli možda to već izašlo u prodaju naravno po kojoj cjeni.
Kako se zove ta platforma i kakva je razlika u odnosu na Atom 330.Jeli bolji ili lošiji i slično?



THX na odgovorima!
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2009., 09:01   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Izvadak iz pravila:
Suzdržavajte se od odgovora koji se ne tiču teme (offtopic) i ne postajte istu temu na više pod-foruma.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.01.2009., 10:50   #3
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
Navodno chipset troši puno struje... čeka se novi atom koji će biti all-in-one - procesor s integriranim chipsetom.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2009., 11:59   #4
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Navodno chipset troši puno struje... čeka se novi atom koji će biti all-in-one - procesor s integriranim chipsetom.

ok,a dali se zna kada bi ta nova platforma mogla doći tj. krenuti u prodaju jer mi baš takvo nešto malo treba a radilo bi 24/7 pa eto da se malo uštedi.
Koristilo bi isključivo za torente,surfanje i ponešto za zapržiti na cd/dvd.
S tim da bih išao na nešto što bi bilo što tiše pa čak najbolje kad bi imalo pasivno hlađenje.
Osim toga još mi stvara problem i koje napajanje uzeti da to zadovolji a da je tiho i malo.Bar kad bi i napajanja bila tako mala i pasivna pa da komp bude doslovno nečijan ili bar gotovo nečujan.
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2009., 12:33   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,311
Da si ikad vidio Atom + ploča kombinaciju, mogao bi primjetiti da je na procesoru pasivni hladnjak dok čipset ima aktivni 40mm vent.
http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=050.306.359
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 22.01.2009., 13:03   #6
nexus-6
Pero_Snajper
 
nexus-6's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 647
Citiraj:
Autor dxdandy Pregled postova
ok,a dali se zna kada bi ta nova platforma mogla doći tj. krenuti u prodaju jer mi baš takvo nešto malo treba a radilo bi 24/7 pa eto da se malo uštedi.
Koristilo bi isključivo za torente,surfanje i ponešto za zapržiti na cd/dvd.
S tim da bih išao na nešto što bi bilo što tiše pa čak najbolje kad bi imalo pasivno hlađenje.
Osim toga još mi stvara problem i koje napajanje uzeti da to zadovolji a da je tiho i malo.Bar kad bi i napajanja bila tako mala i pasivna pa da komp bude doslovno nečijan ili bar gotovo nečujan.
Uvijek postoje dobre alternative. Baci pogled na moj server u sigu. Ovako undervoltani conroe celic trosi svega par W (pasivno ne uspijeva zagrijati stock heatsink), jednojezgrenog atoma jede za dorucak, a u aplikacijama koje koriste 2 jezgre je usporediv sa dvojezgrenim atomom. Chipset na ploci je poprilicno novijeg datuma od prastarog 945 i shodno trosi poprilicno manje struje. Na kraju krajeva ploca je bogatija sata, pci utorima itd. Puno konkretnije, a jednako stedljivo rjesenje.
Evo slika pasive:

__________________
Windows: AMD FX8320 @ 4.2 / GA-990XA-UD3 /16 GB DDR3 / R9 285 / Vertex 4 128 / SS-600HM / 3D Aurora
Android: Galaxy Tab S, Galaxy S3, ATV400 x 2
nexus-6 je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2009., 14:18   #7
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Exclamation

Citiraj:
Autor nexus-6 Pregled postova
Uvijek postoje dobre alternative. Baci pogled na moj server u sigu. Ovako undervoltani conroe celic trosi svega par W (pasivno ne uspijeva zagrijati stock heatsink), jednojezgrenog atoma jede za dorucak, a u aplikacijama koje koriste 2 jezgre je usporediv sa dvojezgrenim atomom. Chipset na ploci je poprilicno novijeg datuma od prastarog 945 i shodno trosi poprilicno manje struje. Na kraju krajeva ploca je bogatija sata, pci utorima itd. Puno konkretnije, a jednako stedljivo rjesenje.
Evo slika pasive:

Sve je to ok ali ja tražim neko minimalističko rješenje.Znači treba mi neka u najgorem slučaju mATX ploča i onda bih uzeo neki e2140 proc,ali bih volio da je ploča relativno jeftina i ima opcija za klokanje ali to bih tek možda možda kasnije radio.Sad mi treba tišina.Zato mi je atom330 dobar a može ga se komotno koristiti za svakodnevne aplikacije.
Jedino što me jako zanima koliko bi mu trebalo da neki MKV file od 8Gb prebaci u VOB file i dali to ima smisla s njim raditi.Tipa ostavim ga preko noći,pa odem ujutro raditi i kad se vratim kući ono gotovo.
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2009., 16:42   #8
zackoj
Premium
Moj komp
 
zackoj's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
Baci pogled malo tu
Forum je zapravo o tihim konfama ali ima dosta i o potrosnji.
Kolko sam ja vidio najbolja kombinacija je AMD 740 chipset i neki 45W proc downklokan na 0.8V. idle 30W, a full load ovisi o klokanju.
__________________
jedan je GAZDA F1. Michael never give up, never surrender !!!
zackoj je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2009., 00:26   #9
nexus-6
Pero_Snajper
 
nexus-6's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 647
Citiraj:
Autor dxdandy Pregled postova
Sve je to ok ali ja tražim neko minimalističko rješenje.Znači treba mi neka u najgorem slučaju mATX ploča i onda bih uzeo neki e2140 proc,ali bih volio da je ploča relativno jeftina i ima opcija za klokanje ali to bih tek možda možda kasnije radio.Sad mi treba tišina.Zato mi je atom330 dobar a može ga se komotno koristiti za svakodnevne aplikacije.
Jedino što me jako zanima koliko bi mu trebalo da neki MKV file od 8Gb prebaci u VOB file i dali to ima smisla s njim raditi.Tipa ostavim ga preko noći,pa odem ujutro raditi i kad se vratim kući ono gotovo.
Ploca je mATX (20x25 cm), kosta 350 kn, ima valjda najbogatiji bios u tom segmentu za Intela.
Potrosnja struje s ovako undervoltanim procom je u najgorem slucaju ista (ako ne i manja) u odnosu na 945g + atom.
Tisina? 945 ima zujalicu, a ovo radi skroz pasivno.
Performanse? Celic bez ikakve pomoci hardverske akceleracije vrti 720p. Ovo zadnje je samo za demonstraciju snage cpu-a jer za to postoje bolja hardverska rjesenja iz amd-a. Proc se na trznici nadje za bijednih 100kn.

Osim u specificnim slucajevima gdje je svaki centimetar previse, Atom u kombinaciji s prastarim 945 chipsetom je po meni los izbor.
__________________
Windows: AMD FX8320 @ 4.2 / GA-990XA-UD3 /16 GB DDR3 / R9 285 / Vertex 4 128 / SS-600HM / 3D Aurora
Android: Galaxy Tab S, Galaxy S3, ATV400 x 2
nexus-6 je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2009., 19:27   #10
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
ATOM je zapravo derivat Pentiuma 4 u 45nm. Arhitektura i performanse po clocku savršeno odgovaraju prvim P4 procevima. To što troši tako malo struje je zbog 45nm procesa, niskih frekvencija i malo L2 cachea.

Drugim riječima, Atom nije ništa jako novo već samo sklepana stvar da se proda.

Ja sam spustio svoj Athlon X2 na 1,5GHz i isključio mu vent. Heatsink je bio jedva topli.

Osobno mislim da je Core 2 duo ULV 1-1.2GHz (daleko) bolja platforma nego bilo koji Atom.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na