Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.12.2021., 09:25   #58561
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
VULKANIZACIJA SORŠAK Samobor. Pristojni, pedantni i ne nabacuju felge/gume okolo.

Ako dođeš na samo otvaranje vrlo je velika šansa da ćeš dobiti i rakiju ak je mladi gazda tamo.
Hamm je online   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 09:35   #58562
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Nešto se spominje neka nova regulativa da bi svaki auto morao imati sustav za prepoznavanje znakova ograničenja berzine i prema tome sam peglati brzinu te obavezni tempomat. Možeš ti preporačiti ali ti kao pedala gasa pruža otopor. Ne znam gdje sam to čitao ali da biti će ograničenja zicer.



Za filmić si nas mogao upozorit da smanjimo zvuk.. ovi vrište ko ludi

A za ta ograničenja, ja nemam ništa protiv, ako stave digitalna / promjenjive znakove sa realnim ograničenjima u idealnim uvjetima... što naravno neće.

Eh sad mi žao što sam dao zgnječit Corollu iz '91.... tom autu ni EMP ne bi mogao ništa

Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
BAT naTrešnjevci, kod Slavonske. Vjeroajtno najbolji vulkanizer u zG i šire.
Potpis, nisam bio kod njih sad već 3 godine, ali ako nisu nešto drastično promjenili, tamo je bila najbolja usluga.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 09:46   #58563
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Digitalni znakovi? U RH još nismo svladali trepereće žuto ili countere na semaforima.

Ok na autocestama imamo "digitalne" znakove gdje se spušta brzina zbog magle, kiše, snijega, leda, sudara, zastoja, radova itd...
Hamm je online   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 10:19   #58564
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor rodriguez Pregled postova
Price za malu djecu, te top down kontrole kad/ako krenu raspast ce se EU kao kula od karata, a ako stvarno krenu selim se u BiH gdje ce sve normalno biti i lagano Golf duja dizlo i truba u ustima gore dolje bez icije kontrole....
Kontrola tipa uvođenje nekakvih potvrda i sustava društvenog kredita koji ti ograničava kretanje pa čak i kad ti država govori koga smiješ a koga ne smiješ posjetiti za blagdane?
Ili možda kad ti govore da zatvoriš firmu dok druge mogu poslovati, ali tvoja ne može pa onda kad se ljudi pobune zabrane izvještavanje o tome?

Je, evo EU se već raspala zbog toga, nije da ima podršku velikog broja ljudi koji se fašizmom ogrću kao dekicom da ih grije i napokon su našli cilj postojanja.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 10:39   #58565
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Prometaona sredstva treba oduzeti buržoaziji i vratiti proletarijatu, drugovi revolucionari

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 27.12.2021. u 14:26.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 11:33   #58566
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Da, baš će bit fora to čitanje znakova i limitiranje brzine... Nekidan Solin-Klis, 3 trake put gore, lagano jugo, bez kiše, cesta malo mokra, ono treperi sve živo od svjetlecih znakova 60 kmh, usklicnici, upozorenja...Prodjem prvih par onako na 80kmh, nista mi nije jasno, jel sudar,jel sta se dogadja. Vidim nista, i dalje sve svitli na 60 kmh. Dosa do dugopolja nema nesrece nigdi, sve uredno, nema ni guzve.


Moga san komodno 120 ka i inace. I naravno, iduci put kad bude sve svitlilo na 60 ja cu ic 120, al moze bit zajeb jer se mozda stvarno nesto desilo/dogadja. Kad su debili.
Isto na AC, svako malo 80-100 ,a uvjeti odlicni, mos ic 200 doslovno.


A da ne govorin nebulozne znakove 30-40kmh po raznim magistralama, pa 10 promjena ogranicenja brzine unutar 1km ceste. Samo da in je nasrat znakova,bez ikakve veze.
U Istri je to manje izrazeno, ogranicenja su normalnija, al u dalmaciji ajme i kuku.
Biće svaki znak 1000 eur pa neka rodjo zaradi koju kunu.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 11:42   #58567
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Sva svjetska ograničenja nisu rađena za normalne ljude nego za idiote. Ako ne želiš da budala vozi 120, moraš stavit ograničenje na 60. Dzaba su kazne , kazna je samo posljedica, spriječavanje problema je najteži posao. Jučer sam se nadisao čađe iz jednog opela insignie karavana, i to par sekundi dok nisam zatvorio ulaz venta dugmicem. Udavio se skoro. Na drugoj cesti ista stvar s jednim kamionetom, čovjek prevozi neki građevinski materijal. Pred par dana na lokalnoj cesti Rovinj - Pula budala s nekom kantom izleti iz neke sporedne bez gledanja i počne vozit rally , preticati u opasnim situacijama , naravno opasno za druge. To se ne može samo tako spriječiti, pa izmišljaju razne načine kontrole koje se nama normalno ne sviđaju. Budala ima, bilo je i bit će. Kako ide ona stara, kad umreš, ti ne patiš nego svi oko tebe. Isto kao kad si glup.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 11:54   #58568
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Sva svjetska ograničenja nisu rađena za normalne ljude nego za idiote. Ako ne želiš da budala vozi 120, moraš stavit ograničenje na 60. Dzaba su kazne , kazna je samo posljedica, spriječavanje problema je najteži posao. Jučer sam se nadisao čađe iz jednog opela insignie karavana, i to par sekundi dok nisam zatvorio ulaz venta dugmicem. Udavio se skoro. Na drugoj cesti ista stvar s jednim kamionetom, čovjek prevozi neki građevinski materijal. Pred par dana na lokalnoj cesti Rovinj - Pula budala s nekom kantom izleti iz neke sporedne bez gledanja i počne vozit rally , preticati u opasnim situacijama , naravno opasno za druge. To se ne može samo tako spriječiti, pa izmišljaju razne načine kontrole koje se nama normalno ne sviđaju. Budala ima, bilo je i bit će. Kako ide ona stara, kad umreš, ti ne patiš nego svi oko tebe. Isto kao kad si glup.
Naravno da se može spriječiti. Kak je Čelična Lady spriječila huligane na nogometnim terenima... vidi ih, mogu dotaknut igrača dok izvodi korner ili aut, ali su dobri ko bubice (dok su u Engleskoj).

Daj nam normalna ograničenja, ali daj i ogromne kazne za

a) one koji ih prekorače sa 30+ (znači ako je 90 na slavonskoj, sve preko 120 pokušaj ubojstva)

b) vožnja pod utjecajem alkohola - pokušaj ubojstva

c) imaš sinkopu, a voziš auto? - pokušaj ubojstva

Da vidiš kako bi se brzo ljudi civilizirali ili ih po par godina ne bi bilo na cesti.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 11:59   #58569
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Kazne rastu iz godine u godinu, a usporedno s njima i broj mrtvih u prometu. Možemo li onda zaključiti da povećanje kazni ne daje željene rezultate i da treba probati nešto drugo?

Generalno trebamo više kamera po prometnicama i na apsolutno svim križanjima. Trebamo više policije na cesti i policije u prometu.

I važno je kome kaznu lupiš. Ako kaznu daš nekom tko nema prokretnine, nekretnine ili posao..kaj si dobio s tim?

Eventualno da se investira EU novcem u 3-4 zatvora po RH pa onda cepaj fino instant na odsluženje kazne, a ne da se čeka po godinu dvije tri kak je slučaj u RH.
Hamm je online   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 12:08   #58570
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Kazne rastu iz godine u godinu, a usporedno s njima i broj mrtvih u prometu. Možemo li onda zaključiti da povećanje kazni ne daje željene rezultate i da treba probati nešto drugo?

Generalno trebamo više kamera po prometnicama i na apsolutno svim križanjima. Trebamo više policije na cesti i policije u prometu.

I važno je kome kaznu lupiš. Ako kaznu daš nekom tko nema prokretnine, nekretnine ili posao..kaj si dobio s tim?

Eventualno da se investira EU novcem u 3-4 zatvora po RH pa onda cepaj fino instant na odsluženje kazne, a ne da se čeka po godinu dvije tri kak je slučaj u RH.
Nisi baš dobro pročitao moj post. Jesam ja spominjao podizanje novčanih kazni i igdje govorio da će novčane kazne rješit problem?

A za odsluženje kazne će ovi što su na pokušaju ubojstva otići... oni ne čekaju vani na slobodi, to nek čekaju ovi što nisu platili plin 3 godine, s tim nemam problema (jer nisam plinara :P )

A slažem se i za kamere i policiju, ali neka ograničenja budu realna sa današnjim prometalima. I postrožit tehničke preglede.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 12:27   #58571
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Daj nam normalna ograničenja, ali daj i ogromne kazne za
Ogromne kazne nemaju efekta...na žalost jer se često niti ne izvrše.

Itekakav je problem čekanje kazne jer ti isti se i dalje voze kako ih je volja. Ima u rh puno slučajeva s više stotina evidentiranih prometnih prekršaja.
Hamm je online   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 12:44   #58572
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Princ288 Pregled postova
Da se pokušam ubaciti s pitanjem....
Može preporuka vulkanizera u Zagrebu koji će pažljivo odraditi demontažu, zamjeniti gume na novim 19' felgama, montažu...?
Ne onako kako to neki bacaju po podu kad skidaju.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
Autolab kod Glavnog kolodvora... Potrazi na Google Maps... Kod njih sam mijenjao gume na 17", 18" i 19" felgama bez ikakvih problema... Zapravo, zadnje gume sam preko njih kupio jer su bili najpovoljniji...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 14:14   #58573
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Nisi baš dobro pročitao moj post. Jesam ja spominjao podizanje novčanih kazni i igdje govorio da će novčane kazne rješit problem?

A za odsluženje kazne će ovi što su na pokušaju ubojstva otići... oni ne čekaju vani na slobodi, to nek čekaju ovi što nisu platili plin 3 godine, s tim nemam problema (jer nisam plinara :P )

A slažem se i za kamere i policiju, ali neka ograničenja budu realna sa današnjim prometalima. I postrožit tehničke preglede.
Sve te kazne ti ne znače nista ako ta budala pokupi tvog sina/kcerku i napravi invalida od njega/nje ili ubije. Tebi pogreb, njemu kazna. Mozes i postati hitman nakon toga, svejedno ti nece vratit dijete
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 14:20   #58574
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,330
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 14:42   #58575
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Bravo za Toyotu. Super potez!
Hamm je online   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 14:51   #58576
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Teško da će to biti išta osim eksperimenta. Vodik kod metala uzrokuje nešto što se zove ‘hydrogen embrittelment’, tj. čini metale krhkima nakon što su mu duže izloženi. Pritisak poput onog u motoru to još samo dodatno ubrzava. Zato su i tankovi za vodik u vozilima od ugljičnih vlakana, taj proces je nemoguće izbjeći kod metala pa se koriste takvi nemetalni materijali.

Ovi strahovi od malih turbo motora koji vrludaju ovom temom bi s takvim motorima na vodik postali veći na n-tu potenciju s ovakvim efektima goriva na motor. Kod visokih temperatura se kod čelika javlja još dodatan proces s vodikom koji još rapidnije razara čelične legure. Za ovakav event fora, ali dok naprave motor na vodik koji je projektiran za barem 150-200tkm će se još načekati. Ako mislite da se baterije razvijaju sporo, onda ćete se tek iznenaditi brzinom kojom se dolazi do boljih, ajmo reći, ‘klasičnih’ materijala.

Da se može, ne bi se prvo zahebavali s gorivim ćelijama nego bi tank za benzin samo zamijenili tankom za vodik, nitko sretniji od onih u financijama i na fotelji CEO-a
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 14:54   #58577
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Ja čekam da izmisle onaj sistem gdje ubacujem otpatke, kore od banane itd kao na BTTF. Sve ostalo je igra
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 15:02   #58578
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,363
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Kazne rastu iz godine u godinu, a usporedno s njima i broj mrtvih u prometu. Možemo li onda zaključiti da povećanje kazni ne daje željene rezultate i da treba probati nešto drugo?

Generalno trebamo više kamera po prometnicama i na apsolutno svim križanjima. Trebamo više policije na cesti i policije u prometu.
Broj smrtno stradalih u prometu zapravo pada svake godine


Za kamere se slažem. Premalo ih je. Prije koji mjesec je bila ovdje rasprava o kamerama. U Zagrebu je svega 6-7 kamera
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 15:05   #58579
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
U prvih 9.2021. poginulo je više osoba nego u prvih 9.2020. Tako je barem rekao policajac na nekoj emisiji na HRTu.

Citiraj:
Ilustracija
IlustracijaIzvor: Pixsell / Autor: Dusko Jaramaz/PIXSELL
U prvih osam mjeseci 2021. godine, u prometnim nesrećama poginule su 193 osobe, što je 19 osoba ili 10,9 posto više u nego u istom razdoblju lani kada su poginule 174 osoba, izvijestio je u petak MUP te pozvao vozače na dodatni oprez s obzirom da u ponedjeljak, 6. rujna, počinje nova školska godina.
https://www.tportal.hr/vijesti/clana...osobe-20210903


I ne znam uzima li se u broj mrtvih samo mrtvi na mjestu ili mrtvi i za tjedan dana od posljedica prometne nesreće?

I nedostaje ti
Hamm je online   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 15:09   #58580
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,988
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Kontrola tipa uvođenje nekakvih potvrda i sustava društvenog kredita koji ti ograničava kretanje pa čak i kad ti država govori koga smiješ a koga ne smiješ posjetiti za blagdane?
Ili možda kad ti govore da zatvoriš firmu dok druge mogu poslovati, ali tvoja ne može pa onda kad se ljudi pobune zabrane izvještavanje o tome?

Je, evo EU se već raspala zbog toga, nije da ima podršku velikog broja ljudi koji se fašizmom ogrću kao dekicom da ih grije i napokon su našli cilj postojanja.



Stari imaš Brexit, drugi EXITi će samo slijediti, secesija diljem svijeta svih velikih država će nas spasit- radi konkurencije između njih samih i novostvorenih država i državica. A kao što sam ti rekao, kad bude tuto kontrola svega pravac BiH
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 15:10   #58581
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,363
Automobili

@Hamm - Podatak ti nije relevantna baš jer uspoređuješ samo s 2020. kada su bile restrikcije, zabrana kretanja i slično. To je one-off godina u kojoj jasno da će biti znatno manje stradalih jer je automatski bilo i puno manje prometnih zbog manjeg kretanja stanovništva.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 15:16   #58582
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Teba usporediti 2021. s 2019. To ćemo po isteku 2021. Na žalost biti će još mrtvih. Gotovo svaki vikend imamo naslove s 3-4 mrtve osobe tak da fakat ne znam kak ih je tak malo u statistici od policije. Ali ok..
Hamm je online   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 15:28   #58583
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor rodriguez Pregled postova
Stari imaš Brexit, drugi EXITi će samo slijediti, secesija diljem svijeta svih velikih država će nas spasit- radi konkurencije između njih samih i novostvorenih država i državica. A kao što sam ti rekao, kad bude tuto kontrola svega pravac BiH
I onda je svizac zamotao čokoladu… prvo će u cijeloj toj priči nestati BiH
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 15:43   #58584
masterCG
Banned
 
Datum registracije: Apr 2021
Lokacija: Zg
Postovi: 124
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
prvo će u cijeloj toj priči nestati BiH
Oni ni ne postoje, pa nemaju sta ni nestat, sprdnja, a ne drzava, a evo neki vide spas u njima
Sve puca od njihove ekonomske snage i radnih mjesta jbt...
Prije bi otisao u Mongoliju.

Inace, malo propagande:
https://www.index.hr/auto/clanak/stu...lovnica_auto_d

Zanimljivi su mi EV auti ali ovo je jednostavno bullshit "studija", a bit ce toga sve vise.
masterCG je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 15:47   #58585
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Najveće svjetske laži su statisticki podaci. Iako većina vjeruje u tu statistiku, nitko ne ide provjeravat tocno kako se doslo so tih brojeva, koji cimbenici cine tu statistiku. Ima studija i studija, jedna pobija drugu, i na kraju desava se da se ljudi koji su procitali statistiku svađaju tko je u pravu ne znajuci da je statistika laz i manipulacija. Jedan tocan broj daje bezbroj laznih.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 15:48   #58586
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,330
Šta je sa rashodovanjem tj. recikliranjem baterija EV? Postoji li tu uopće kakva tehnologija recikliranja? Ako nema, uskoro bi mogle nicati planine iskorištenih baterija na raznim izoliranim lokacijama kao što je ova za gume.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 17:08   #58587
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Šta je sa rashodovanjem tj. recikliranjem baterija EV? Postoji li tu uopće kakva tehnologija recikliranja? Ako nema, uskoro bi mogle nicati planine iskorištenih baterija na raznim izoliranim lokacijama kao što je ova za gume.
Say no more...

1. Eksplatacija u autu
Za odgovoriti na pitanje sto ce se dogoditi s baterijama, prvo nas zanima koliko dugo se mogu koristiti u autu.

Buduci da svi osim Tesla skrivaju podatke kao zmija noge (zato sto su vjerojatno losiji), ovo su su preostali dometi njihovih vozila ovisno o kilometrazi (prikupljeno od vozaca):



Baterija se smatra potrosenom kad joj kapacitet padne na 80% nazivnog. Ako ekstrapoliramo krivulju, to ce se poceti dogadjati nakon predjenih 500.000 km.

Nekoliko komentara:
> tehnologija baterija i upravljanje celijama stalno napreduje
> LiFePo baterije ce trajati najmanje dvostruko duze
> Jedan od faktora je starenje, nakon 15-20 god ce i parkirana, nekoristena baterija pasti na 80% kapaciteta

2. Second Life - stacionarna pohrana energije
Svi veliki OEMovi i mnoga elektroenergetska poduzeca planiraju staticnu primjenu prethodno koristenih baterija.

To znaci da ce se izvaditi iz auta i koristiti za privremenu pohranu energije iz obnovljivih izvora te stabilizaciju mreze.

Renault, Daimler, VW, Tesla, Audi (kod njih sam bio na razgovoru za posao upravo vezano uz ovu temu) itd. planiraju koristiti baterije narednih 10-20 godina u tom rezimu (dok kapacitet ne padne na 40ak %).

3. Reciklaza
Buduci da baterije, pogotovo bazirane na niklu, sadrze dosta vrijednih materijala, svi veliki OEMovi planiraju njihovu reciklazu. Uz to se razvija i industrija specijaliziranih poduzeca:


Tko zeli znati vise:
https://www.redwoodmaterials.com/
https://www.daimler.com/sustainabili...s/battery.html
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 17:20   #58588
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Bravo za Toyotu. Super potez!
Super potez za propasti.

Broj registriranih elektricnih vozila za npr. Kinu 01/2021 do 03/2021

BEV - 273.000
FCEV - 37

Ili ako hoces moje podatke iz Vancouvera u kojem sam zadnjih 10 dana:
- tisuce baterijskih vozila (1x ID4, 3x BMW i3 i sve ostalo Tesle)
- 1 (JEDNA) Toyota Mirai, u vlasnistvu autosalona

Zasto vodik nece zazivjeti (bez neocekivane revolucije na istrazivackom nivou izmedju very hard i impossible)

> zeleni vodik je energetski izrazito neucinkovit (eta losija nego benzin) i cini 1% svjetske proizvodnje
> nepostojeca infrastruktura, skupa za izgradnju i odrzavanje (da ne govorim kako jedna pumpa moze napuniti 10 vozila prije nego sto joj treba nova cisterna)
> ekonomski nerjesiv problem cijene vozila, FCEV u proizvodnji kosta 100.000 Eura (izvori: Toyota, Daimler).
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 17:24   #58589
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Sve te kazne ti ne znače nista ako ta budala pokupi tvog sina/kcerku i napravi invalida od njega/nje ili ubije. Tebi pogreb, njemu kazna. Mozes i postati hitman nakon toga, svejedno ti nece vratit dijete
Nisi shvatio poantu tih kazni koje sam predložio.

Prouči malo huliganizam u Engleskoj i kako je Margaret suzbila huligane da ih danas praktički nema (bar dok su na tlu UK). Misliš li da je ljudima danas drago da ih je suzbila ili im nije drago što na dan utakmice, danas mogu slobodno hodati gradom sa svojom djecom?

Jednako bi se dogodilo ovdje. Ja ne želim da netko ide u zatvor, dapače ja želim da nitko ne ide u zatvor iz razloga što nitko neće raditi prekršaje. Jednako kao što danas huliganu budu dobri ko bubice dok su na tlu UK. A to što rade sranje čim odu van potvrđuje da su oni i dalje huligani, samo što se odjednom znaju ponašati dok su doma... prouči malo zašto se doma ponašaju ko dobri pristojni navijači (a to što rade sranja kad odu van, ponavljam potvrđuje da se mentalitet nije promjenio, samo ih je pripitomila).

Na isti način bi 99% ljudi koji danas voze pijani ili voze opasno se pripitomili kada bi im prijetila kazna po kaznenom zakonu i višegodišnje boravljenje u zatvoru.

I ma šta ti pričali, ljudi koji su optuženi za pokušaj ubojstva ne čekaju na odsluženje kazne zbog prenatrpanih zatvora.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 17:43   #58590
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
gil je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na