Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.02.2016., 04:04   #1
RuNNerFromTown
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Rijeka
Postovi: 5
Kompatibilnost RAM memorija

Pozdrav,
Imam Gigabayte EP35-DS3 matičnu ploču. Na njoj su 2 x 2GB Kingmax 800mhz pločice RAM memorije koje rade u dual channel modusu rada.

Nekidan mi je prijatelj ostavio dvije pločice Patriot PC2-6400 CLS od 2 GB. Koliko vidim, to je isto DDR2 memorija, i također radi na 800 MHz.

Zanima me mogu li njih bocnuti u ovaj drugi dual channel na matičnoj uz Kingmaxe?

Thx.
RuNNerFromTown je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2016., 07:04   #2
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
A šta te košta da probaš, u najgorem slučaju se bude upalio komp, možeš probati resetirati BIOS prije samo.
Alister je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2016., 07:12   #3
RuNNerFromTown
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Rijeka
Postovi: 5
Gledaj, ne znam što se može dogoditi zato pitam.

Komp se bude palio ... u najgorem slučaju? huh?

Zar nema nekog konkretnog odgovora, mislim, gdje bi mogao nastati problem? Jer mislim da je pitanje dosta direktno, samo, ja nisam hardware wizard stoga sam došao ovdje pitati.
RuNNerFromTown je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2016., 07:18   #4
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Ako je memorija nekompatibilna ili neispravna kada upališ komp imati ćeš crni ekran i ako imaš spojen zvučnik bude ti ploča pištala. U tom slučaju izvadiš memoriju iz kompa i upaliti će se normalno s svojom memorijom.
Dovoljno konkretno ?
Ili odi na stranice proizvođača ploče i pogledaj koje su memorije 100% kompatibilne s tom pločom i traži samo te onda ako želiš bez "muke" biti siguran
Nema tu nuklearne fizike, stavi memorije i upali komp. Gotovo, ili radi ili ne radi.
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2016., 08:14   #5
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
A šta te košta da probaš, u najgorem slučaju se bude upalio komp, možeš probati resetirati BIOS prije samo.
Citiraj:
Autor RuNNerFromTown Pregled postova
Gledaj, ne znam što se može dogoditi zato pitam.

Komp se bude palio ... u najgorem slučaju? huh?

Zar nema nekog konkretnog odgovora, mislim, gdje bi mogao nastati problem? Jer mislim da je pitanje dosta direktno, samo, ja nisam hardware wizard stoga sam došao ovdje pitati.
zbunio si i mene s boldanom izjavom, a kamoli nećeš čovjeka koji je pitanje postavio

Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Ako je memorija nekompatibilna ili neispravna kada upališ komp imati ćeš crni ekran i ako imaš spojen zvučnik bude ti ploča pištala. U tom slučaju izvadiš memoriju iz kompa i upaliti će se normalno s svojom memorijom.
Dovoljno konkretno ?
Ili odi na stranice proizvođača ploče i pogledaj koje su memorije 100% kompatibilne s tom pločom i traži samo te onda ako želiš bez "muke" biti siguran
Nema tu nuklearne fizike, stavi memorije i upali komp. Gotovo, ili radi ili ne radi.

tako je, kad staviš ram, komp će se ili upaliti ili neće.. ili ćeš s vremenom dobiti bsod zbog ne kompatibilnosti ram pločica..

spalit ploču ili rame ne može nikako, zato kolega definitivno treba probati te rame
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2016., 08:19   #6
RuNNerFromTown
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Rijeka
Postovi: 5
Eto, to vas ja pitam. Hvala.

P.S. ma ne bi me bilo briga i da izgori ploča, ali baš nisam pri lovi sad u pm ...
RuNNerFromTown je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2016., 08:35   #7
RuNNerFromTown
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Rijeka
Postovi: 5
Inače, našao sam popis ... na njemu nema niti ove RAM memorije koja radi već 6 godina u ovom PC-u =D
RuNNerFromTown je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2016., 08:47   #8
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
spalit ploču ili rame ne može nikako, zato kolega definitivno treba probati te rame
Nažalost, nemoj čovjeka sada ti zavaravati, itekako možeš spaliti i ploču i rame, pogotovo ako je nešto od toga neispravno, ram ili utori na ploči. Ali to je crni scenario koji se uvijek može desiti, ali je mala vjerojatnost za to.
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2016., 09:07   #9
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Nažalost, nemoj čovjeka sada ti zavaravati, itekako možeš spaliti i ploču i rame, pogotovo ako je nešto od toga neispravno, ram ili utori na ploči. Ali to je crni scenario koji se uvijek može desiti, ali je mala vjerojatnost za to.

razni crni scenariji su uvijek mogući.. no s obzirom da je čovjek napomenio da nije hardware wizard/čarobnjak/iliti mag, namjerno sam napisao da ne može ništa spaliti svojom nestručnošću prilikom umetanja novog rama, nego da slobodno isproba ta 2 keksa..
ploča mu radi uredno, sadašnji ram mu radi uredno.. jedino eto, nek ispuše od prašine (dovoljna će biti puhalica ispod nosa) ta 2 nekorištena slota za ram
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2016., 09:17   #10
RuNNerFromTown
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Rijeka
Postovi: 5
Ovi Corsair RAM-i su do prije mjesec dana bili u jednom drugom kompu.

Dobro, nisam toliko needuciran da ne mogu shvatiti da se uvijek može nešto malo tamnije boje dogoditi.

Mene je samo zanimalo ako sama memorija zato jer nije iz iste tvrtke napraviti neke žešće probleme.
RuNNerFromTown je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2016., 09:27   #11
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
ne, jer su rađene po istim standardima. Jedino što ti se može desiti nekompatibilnost sa ugrađenom memorijom ili pločom, i u tom slučaju izvadiš memorije van ili probaš zamijeniti mjesta, ili reset biosa. Ako zanemarimo crni scenario
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2016., 01:00   #12
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Prije svega provjeri rade li sve 4 pločice na istom naponu.
Ako su jednu keksi deklarirani na 1.8V, a drugi na 2.1V mogao bi ih spaliti.
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2016., 17:37   #13
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor osspaljeni Pregled postova
Prije svega provjeri rade li sve 4 pločice na istom naponu.
Ako su jednu keksi deklarirani na 1.8V, a drugi na 2.1V mogao bi ih spaliti.
Ma nebude ih spalio, to je premala razlika, cak i za 24/7 rad nebude smetalo...
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2016., 17:51   #14
Postar93
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Srbija
Postovi: 4
Vidim da pričate oko kompatibilnosti ram memorija, pa bih se ja ubacio sa još jednim prolemom, ako neko možda ima ideje.
Na kompjuteru imam dve ram memorije od 8GB, obe su Kingston Hyper Fury 1866MHz (potpuno identične). Kada je samo jedna od njih uključena, nebitno koja, igrice rade kako treba, ali kada su obe uključene, dešava se to, da u jednom trenutku posle nekog vremena, neodređenog ili posle 5 min ili posle sat vremena samo se zaledi slika na igrici, na par sekundi zvuk počne da krči i onda posle tih par sekundi izgubi se slika, pocrni ekran, zvuk počne da se čuje ponovo, vidim da kompjuter nije zabagovao, mogu strelicu da mrdam, ali je samo crna pozadina i ništa ne mogu da radim i mora da se restartuje.
Ali eto samo kada sam izvadio jednu memoriju, sa jednom radi kako treba, ali kada su obe, to se dešava.
Ako neko ima neki predlog, molim za pomoc, hvala.

Imam sledeću konfiguraciju:
Matična ploča: MSI 970 Gaming
Napajanje: 600W Raidmax Cobra RX-600AF-B
Grafička kartica: PowerColor R9 270x TurboDuo
Procesor: AM3+ AMD FX-8320
i ram memorije koje sam naveo.
Postar93 je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2016., 04:29   #15
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
Ma nebude ih spalio, to je premala razlika, cak i za 24/7 rad nebude smetalo...
Ne bi se kladio.... Crucial Ballistix khm khm... najhvaljeniji rami ikad khm khm... kompatibilni sa svime khm khm...
2 para keksa izgorila u roku 2 mjeseca na 2.1 V (a deklarirani su bili na 2.1V 1066 MHz DDR2), a G.Šrot keksi radi već godinama i još i dan danas na 2.1V i promijenili su 3 konfe.
Nije baš tako jednostavno i nije uopće "mala razlika".

Citiraj:
Autor Postar93 Pregled postova
Vidim da pričate oko kompatibilnosti ram memorija, pa bih se ja ubacio sa još jednim prolemom, ako neko možda ima ideje.
Na kompjuteru imam dve ram memorije od 8GB, obe su Kingston Hyper Fury 1866MHz (potpuno identične). Kada je samo jedna od njih uključena, nebitno koja, igrice rade kako treba, ali kada su obe uključene, dešava se to, da u jednom trenutku posle nekog vremena, neodređenog ili posle 5 min ili posle sat vremena samo se zaledi slika na igrici, na par sekundi zvuk počne da krči i onda posle tih par sekundi izgubi se slika, pocrni ekran, zvuk počne da se čuje ponovo, vidim da kompjuter nije zabagovao, mogu strelicu da mrdam, ali je samo crna pozadina i ništa ne mogu da radim i mora da se restartuje.
Ali eto samo kada sam izvadio jednu memoriju, sa jednom radi kako treba, ali kada su obe, to se dešava.
Ako neko ima neki predlog, molim za pomoc, hvala.

Imam sledeću konfiguraciju:
Matična ploča: MSI 970 Gaming
Napajanje: 600W Raidmax Cobra RX-600AF-B
Grafička kartica: PowerColor R9 270x TurboDuo
Procesor: AM3+ AMD FX-8320
i ram memorije koje sam naveo.
Moguće da je jedan keks u kvaru, ili ti je matična u kvaru. Za svaki slučaj probaj izvaditi oba keksa pa stavi taj jedan s kojime kažeš da radi bez beda, pa onda drugi keks uštekaj solo da vidiš hoće li i taj raditi bez beda.
Ako budeš imao problema samo sa drugim keksom uštekanim u ploču problem je u RAM-u... Ako pak bude radilo uredno samo sa jednim ili drugim keksom (ne sa oba zajedno) imaš problem sa pločom ili kompatibilnošću ploče i memorije.
Osim toga... Kako si ih uštekao. Ako imaš 4 slota obično su 2 komada jedne boje a druga 2 komada druge boje... Postoji razlog tome...
Ako imaš samo dva keksa štekaš ih u dva slota koji su iste boje. Npr. Štekaš ih u prvi i treći slot, ili drugi i četvrti. Ako uštekaš oba keksa u prvi i drugi ili treći i četvrti neće ti raditi kako treba.
To se inače zove Dual Channel.
Čak i ako nije ova situacija sa različitim bojama i ako su svi slotovi za Ram iste boje najbolje prouči knjigu od matične ploče pa vidi da nije problem u tome što sam naveo.
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies

Zadnje izmijenjeno od: osspaljeni. 04.03.2016. u 04:48.
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2016., 05:04   #16
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
@ospaljeni
Balistiksi su prica za sebe, i moji su gorili u 2 navrata i to na stock voltazi.

I dalje sam misljenja ukoliko je ram ispravan da ih sve posteka i stavi na vrijednost nizih deklariranih taktova a voltazu na nizu deklariranu vrijednost i ak ne izvrti memtest da podize voltazu do maksimalnih po spd/manualnu memorije.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2016., 12:32   #17
Icovoljevica
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Citiraj:
Autor Postar93 Pregled postova
Vidim da pričate oko kompatibilnosti ram memorija, pa bih se ja ubacio sa još jednim prolemom, ako neko možda ima ideje.
Na kompjuteru imam dve ram memorije od 8GB, obe su Kingston Hyper Fury 1866MHz (potpuno identične). Kada je samo jedna od njih uključena, nebitno koja, igrice rade kako treba, ali kada su obe uključene, dešava se to, da u jednom trenutku posle nekog vremena, neodređenog ili posle 5 min ili posle sat vremena samo se zaledi slika na igrici, na par sekundi zvuk počne da krči i onda posle tih par sekundi izgubi se slika, pocrni ekran, zvuk počne da se čuje ponovo, vidim da kompjuter nije zabagovao, mogu strelicu da mrdam, ali je samo crna pozadina i ništa ne mogu da radim i mora da se restartuje.
Ali eto samo kada sam izvadio jednu memoriju, sa jednom radi kako treba, ali kada su obe, to se dešava.
Ako neko ima neki predlog, molim za pomoc, hvala.

Imam sledeću konfiguraciju:
Matična ploča: MSI 970 Gaming
Napajanje: 600W Raidmax Cobra RX-600AF-B
Grafička kartica: PowerColor R9 270x TurboDuo
Procesor: AM3+ AMD FX-8320
i ram memorije koje sam naveo.
Sa memtest provjeri prvo jednu memoriju u jednom pa u drugom slotu, isto napravi i za drugu memoriju. Vjerojatno ti je jedan keks pokvaren.
Icovoljevica je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2017., 14:30   #18
Mate_zg
Premium
Moj komp
 
Mate_zg's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 92
Trebao bi malu pomoć drage kolege i kolegice,drugovi i drugarice
Imam ove dolje navedene rame

KINGMAX 2x1GB DDR2 800 Mhz 5 5 5 18 1.8V
KINGMAX 2GB DDR2 1066Mhz kod ovih nisam siguran al mislim 6 7 6 27 1.8

zanima me posto će mi uskoro stici naručeni xeon 5460 a mislim ga kloknuti koje rame da si uzmem/nadogradim .Laik sam u klokanju ali koliko sam shvatio da je preporučuju identične rame a ja ih eto nažalost nemam.Gdje god da sam pokusao naći odgovor dali se može klokati sa razlicitim ramima drugih brzina nisam naišao na odgovor.Opet pretpostavljam da može ali ne toliko i da je upitna stabilnost.
Ako tko ima kakav prijedlog sto da napravim zahvaljujem mu unaprijed.
Zanima me dali je pametnije zadržati ovu pločice od 2x1 800 i uzeti još 2x2 800 pa imati 6gb ili ostaviti jednu od 2gb i nabaviti još 3.Znam da se i neisplati ulagati u tako staru konfiguraciju ali eto sentimentalno sam vezan za nju. Prošli smo sito i rešetke

Trenutno imam hd4850 i e8400 i nemam nekih para pretjerano a mislim da mi se isplati upgrade na skori xeon5460 (150kn) i nekakvu buduću grafu koju nisam još uzeo 7850 ili nešto tog ranga za 400tinjak kn.Samo me ti rami zezaju pa eto svaki savjet je dobrodošao.
Mate_zg je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na