Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.08.2021., 10:03   #151
Daedalus
Sir Paški
Moj komp
 
Daedalus's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Split
Postovi: 355
Obicno se na stezaljke 0 i 380 primara dovede napon pa me vise zbunjuju ove dodatne stezaljke. Sta spojis tamo na stezaljke 0 i SCH??
__________________
Daedalus je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 10:17   #152
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Da li je tko kupovao ovakav multimetar?
https://www.banggood.com/MUSTOOL-X1-...rmmds=wishlist

Gledam taj ili ST209
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 12:30   #153
devilldey
Registered User
Moj komp
 
devilldey's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Chemnitz
Postovi: 25
Citiraj:
Autor Daedalus Pregled postova
Obicno se na stezaljke 0 i 380 primara dovede napon pa me vise zbunjuju ove dodatne stezaljke. Sta spojis tamo na stezaljke 0 i SCH??
U tome i je problem, nikakvog objašnjenja. Možda ide brika negdje, možda samo 2 faze pošto je 380V.
Na ovom trafu sa slike sve piše, tj. detaljna skica
devilldey je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 12:46   #154
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,511
@dadoremix
Na kompu je veće i ok se vidi

@Kristijan_7
Malo je nejasno ali ako imaš dokumentaciju / schemu stroja onda bi trebalo biti jasnije.
Kod dosta strojeva se koristi takvo rješenje, da se napajanje izvodi sa 380 V (čitaj međufazno) iz x razloga.

Uzmi unimer / ohmmetar i provjeri namotaje,
po naljepnici primar ti je između 380 - SCH (odmah do),
tu bi zapravo trebao dovesti dvije faze (međufazni napon 380 V).

Jednako tako i za sekundar provjeri namotaj,
po ovom šta si naveo samo trebaš 9 - SCH / 18 dio sekundara.

Ako budeš mjerio napon nemoj se iznenaditi sa 400 V (nedavna promjena norme 220 > 230 V fazno i 380 > 400 V međufazno).

Prije spajanja panela voltmetrom provjeri koje napone dobivaš na sekundarnoj strani,
uračunaj gore navedeno "odstupanje" napona.

...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 13:29   #155
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Da li je tko kupovao ovakav multimetar?
https://www.banggood.com/MUSTOOL-X1-...rmmds=wishlist

Gledam taj ili ST209
Htio sam tamo uzeti, al bila su u Lidlu strujna kliješta i njih sam uzeo, mislim 169kn. Odlična.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 15:04   #156
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Samo taj iz Lidla mjeri samo AC struju, ne i DC kao ovaj s Banggooda.
https://www.youtube.com/watch?v=wkMSZyDiSBA
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 15:34   #157
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Je li tebi treba multimetar ili strujna kliješta? Ovo što si linkao su strujna kliješta, njihova primarna svrha je mjerenje struje po FAZI. Dakle, zaboravi da ćeš uzeti neki kabel sa više žila (npr kućni produžni kabel) pa mjeriti struju kroz njega.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 15:50   #158
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Mislio sam klješta za struju jer imam običan multimetar.
Eventualno doma jednu žilu (crvenu) od bojlera ili kod osigurača pogledati.
Ovaj iz lidla mjeri izmjeničnu struju, a na kutiji na youtube.
Onda ne bi mogao izmjeriti istosmjernu tj recimo na jedan kraj akumulatora na autu koliko vuče struje.
Ili recimo od led trake da vidim da vuče 2A na 12v. To bi Musttool X1 od 180kn mogao
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 19:37   #159
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
@ Nikky, tnx!
Evo još slika :



Mozda uspijem iskopat i shemu iz stroja...
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 02:57   #160
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Je li tebi treba multimetar ili strujna kliješta? Ovo što si linkao su strujna kliješta, njihova primarna svrha je mjerenje struje po FAZI. Dakle, zaboravi da ćeš uzeti neki kabel sa više žila (npr kućni produžni kabel) pa mjeriti struju kroz njega.
Zašto? Može se i to iz malo truda. Napraviš si mini produžni od 20-ak cm bez vanjskog plašta i mjeriš.

Inače, imam par tih Mustool instumenata, uključujući i amper kliješta, nisu toliko loši, ali ne treba očekivati ni nešto ekstra. Odstupanja u odnosu na Fluke su reda veličine par desetaka milivolti/miliampera i često im ne radi live detector. Kućište je dobro napravljeno, a skoro sa svima dođe i torbica.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2021., 18:55   #161
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,128
dali može nekozdravoseljački, na jednostavnom primjeru/primjerima iz prakse, tj. stvarnog života, objasniti razlike u sustavima uzemljenja TT/TN-C-S/IT? kako ih najjednostavnije prepoznati i njihove razlike? na što jednostavniji mogući način.
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2021., 19:32   #162
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,511
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2021., 23:11   #163
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Spanjolci i Francuzi ti nemaju uzemljenje iz mreze nego moras zakucat sondu u pod i tak dobit uzemljenje. Svi normalni imaju masu iz mreze

Uvijek sranja s tim spadalima kad idem na commissioning tamo, uvijek peripetije s FID-ovkama.
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2021., 23:33   #164
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,128
znaci oni uglavnom imaju TT ili TN? dao si dobar prinjer za jednu od tipova, samo ne znam koji je tocno, mislim da si opisao TT
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2021., 23:44   #165
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Mislim da je kod njih taj IT sistem.
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2021., 19:48   #166
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,128
dali zna netko od forumaša što je otpor/impedancija petlje kvara i zašto je važno ispitivati tu veličinu?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2021., 21:03   #167
user_Ime
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Lokacija
Postovi: 42
schneider electric ima dobar vodič za sve vezano uz niskonaponsku stranu električnih mreža: https://www.electrical-installation....wiki/Main_Page

odgovor na tvoje pitanje krije se unutar poglavlja F. Pogledaj za svaki od razvoda NN mreže (TN/TT/IT) "Principle". Ono što je prikazano kao zeleno iscrtano je ta impedancija petlje kvara. Prikazuje kuda struja kvara, za slučaj kratkog spoja, teče. Impedancija petlje kvara je važan parametar jer sama vrijednost definira veličinu struje kvara i samim time koju zaštitu se mora instalirati. Itd...
user_Ime je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2021., 13:02   #168
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,128
hvala na pomoći


na svako pitanje na koje dobijem odgovor, pojavi mi se još 100 pitanja koje se nadovezuju na taj odgovor, nikako na zelenu gradu što se tiče zadnje rečenice koju si napisao u mojoj glavi, ne mogu nikako logikom povezati - jer sama vrijednost [impedancija/otpor petlje kvara] definira veličinu struje kvara i samim time zaštitu... nije mi jasno kako otpor, tj. u ovom slučaju impedancija može definirati veličinu struje? pričamo o jednostavnoj formuli I = U/R pa iz toga izvučemo R ?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2021., 14:46   #169
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Što je manji otpor/impedancija, jača je struja kratkog spoja (struja kvara). Ako znaš vrijednost te struje, možeš ugraditi adekvatnu zaštitu (osigurače u razvodnom ormaru), za koju si siguran da će se aktivirati na vrijeme u slučaju kratkog spoja.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2021., 15:22   #170
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,128
to znači da je u ovom slučaju bolje da je otpor/imepdancija petlje kvara što veći, a ne što manji? ili pogrešno gledam? zar nije bolje da su svi otpori o kojima pričamo 'što manji-to bolji', nego obratno - osim kada pričamo o otporu izolacije vodiča?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2021., 18:13   #171
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
To nije nešto na što možeš utjecati, otpor vodiča je proporcionalan duljini vodiča a obrnuto proporcionalan njegovom presjeku. Impedancija petlje kvara (kratkog spoja) ovisi dakle o duljini i presjeku svih vodiča u petlji. I materijalu naravno, ali pretpostavljamo da su svi vodiči od bakra.
Tebi je samo bitno da se osigurač kojeg si instalirao aktivira unutar propisanog vremena kad dođe do kratkog spoja. Za to znati moraš poznavati tipove osigurača i njihove krivulje okidanja.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2021., 21:00   #172
user_Ime
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Lokacija
Postovi: 42
@ALiEN17
ti želiš da ti impedancija petlje kvara bude što je moguće manja. I=U/Z, odnos između I i Z je obrnutno proporcionalan.
Manja vrijednost Z dat će ti veću vrijednost I (to je struja kratkog spoja) koju zaštitni uređaj mora prekinuti u što je moguće kraćem vremenu. Vrijeme prekida struje kratkog spoja se da isčitati iz I-t karakteristike zaštitnog uređaja koji bi želio instalirati.
U kojem si "odnosu" sa kućnom strujom? Želio bi nešto DIY ili nešto treće? Čisto sam radoznao obzirom na tvoja pitanja ali nema beda ako ne odgovoriš
user_Ime je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2021., 12:01   #173
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,128
u odnosu da znam interpretirati točno vrijednosti koje ispitujem uređajem Metrel do sada sam to radio 'površnije' na način da kada je bio rezultat ispitivanja i mjerenja OK, onda je i meni bilo ok... sada me više zanima, htio bi ući u dubinu stvari malo više, hvala na pojašnjenjima,... opet zdravo seljački, može li mi netko ovo objasniti, ako nije prekomplicirano :


Citiraj:
What is a Z-line and Z-loop test? Are you talking about the options on a test device such as a mft?

If so, Z line measures the impedance Z of the lines R1 + Rn for phase to neutral, and R1 + R1 for phase to phase (depends on your connection)

Z loop measures the impedance of the earth loop - R1 + R2 (line and earth connection Or is the OP asking why such tests are done?

If so, the Z-loop test is to prove the fault current in the event of phase-earth short is sufficiently high to operate the over-current protective device (OCPD) fast enough to have an acceptably low risk of electric shock, or conductor overheating. In a typical UK case (230V, TN system) the "fast enough" is 0.4s for most circuits, 5s for some feeders, etc.

The Z-line test is done as well so the higher of the two prospective fault currents can be recorded, and compared with the ratings of equipment to establish that in the event of a short the OCPD and/or switch-gear can safely interrupt it. As said by pc above, there are two basic reasons, firstly to ensure the impedance is low enough that sufficient current flows in the event of a fault and therefore will operate the protection within the required disconnection times.

Secondly, to determine how much current could flow as a maximum, to ensure that the fault level is not higher than the equipment can withstand or open where appropriate.

There are two basic possibilities, a fault involving earth, and a fault between phases or phase and neutral therefore both have to be checked --- ts basically as it sounds, Z line meausures the impedance between the two line conductors (Live and neutral on single phase, or Live and Live on 3 Phase) and the tester will give you the Prospective Short Circuit Current value also, Z Loop measures the impedance between line and earth, where the tester will also display Prospective Eart Fault Current. A measurement of 48 ohms, in this case indicates it should be a TT system hence the big difference between the two readings.

If it were a TN-C-S the Z line and Z loop readings should be very similar (Because Neutral and earth are the same conductor from the cutout back to the suppliers transformer) however, TN-S systems, the two readings could vary slightly because of the seperate earthing conductor.

Remember, doing the Z loop test you are measuring the resistance down the earth conductor, back to the suppliers transformer, up the windings and back down the live conductor, to the supply cutout and back to your tester.
Z Line is exactly the same but you're measureing down the neutral conductor, up the winding and back down the live. (Or two live conductors on a 3 phase supply)

Hope this makes sence.
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2021., 12:57   #174
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
I ja se patim s Metrelom na poslu. Mi mjerimo samo otpor petlje i otpor uzemljenja pa ni ja nisam dublje ulazio u tematiku.
Fascinira me kad te kao nedovoljno plaćenog montera samo sa srednjom školom "počaste" sa nekoliko jako skupih mjernih uređaja i ništa te ne poduče ni što treba ni kako se vrši mjerenje/ispitivanje. Uzmi manual debeo ko biblija i dumaj. Onda se snervaš i zvrcneš par inženjera iz firme da ti daju kakav hint ili uputu i onda skužiš da znaš jednako ili čak više od njih a oni klikaju tipa dvaput zeleni gumb,jednom narančasti i jednom plavi a ovu crnu ubodeš desno a crvenu ispod i upute takvog robotskog tipa.
Kolega s 25 godina staža dobio također Metrel strujna kliješta i dolazi i kaže ovo ne valja. Meće kliješta preko cijelog kabela. Bilo me sramota da mu se smijem. Prestao sam se živcirat jer ako sam ne provarim,nemam koga pitat ništa.
Savjetujem ti dakle malo interneta,par ljudi koji donekle kuže i ostatak sam i doći ćeš do rješenja. Sretno!

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2021., 15:41   #175
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,128
mučimo se jer nam nije nije pokazao/nemamo dovoljno znanja, ni iskustva a oni koji rade već 20-30 godina, znaju možda čak i manje nego mi koji smo mlađi i radimo puno kraće vrijeme... neko će znati odgovoriti na ova naša pitanja, samo ako je on izučavao tematiku, ja sam se učlanio na onaj bosanski forum elektrotehnika i vidim da po stranim forumima, pogotovo .co.uk se može naći odgovora, ali tu mi je tematiku teško shvatiti na hrvatskom jeziku, kamoli engleskom slažem se sa svime šta si napisao... otpor petlje - to je ovo šta sam gore pitao Zloop i Zline - impedancija/otpor petlje kvara, ovo gore šta sam na engleski citirao... otpor uzemljenja čega ispituješ? po meni ovo zvuči kao da jednu sondu stavljaš na PE zaštitu sabirnicu u RO, a s drugom 'pipaljkom' ispituješ otpor uzemljenja, npr. u slučaju indirektnog dodira na kućištima kakvih postojenja/uređaja/inox elemenata, ili pak otpor uzemljenja gromobrana, i to možeš ispitivati na puno način, pa i strujnim i uzbudnim kliještima (ja ih imam), ali mislim da je po normi za ispitivanje struje prihvaćena isključivo 4-polna ili 3-polna standardna metoda, ne znam, ali u zadnja 3 mjeseca jako sam se zainteresirao pa ću kad tad "pohvatiti sve" elektrotehnika je jako široka, opširna i volio bih barem nešto naučiti o njoj kada su u pitanju ova zakonski obvezna i nametnuta ispitivanja
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2021., 09:01   #176
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Ispitujem otpore petlje po trafostanicama na svim pojedinim izvodima,trčimo po ormarima s ariadnom i sl. Radim s traserima za kablove pod naponom i sl. Otpor uzemljenja također po trafostanicama. Za to imam neki prastari ground tester ali s vremenom sam sam provalio kako s Metrelom odraditi. Ide ti 3-pinsko spajanje. Imaš bunt od 40m i bunt od 60m pf žice na kolutu i sonde. Onda s aku bušilicom razmotavaš te dvije dužine i dokle stigne tu zabijaš te dvije sonde u zemlju. Ubodeš te dvije u Metrel a treću na sabirnicu uzemljenja u TS i onda mjeriš. Imam MI 3152. Još uvijek je nešto preko 20k kn.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2021., 20:57   #177
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,182
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 07:59   #178
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,428
ovako samo po slici, jeftine su Tip AC, skupa je tip A
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 09:14   #179
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Ove elmarkove nisu neka sreća. U ovisnosti za štabti služi,preporučujem najskuplju.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 10:14   #180
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,182
Nemam fidovku trenutno u stanu uopce. Kupio sam jos kW pa ce mi HEP doc promjenit limitator, pa bi usput stavio i FIDovku, mora bit 2 din jer ne stane vise u ormaric. Mislio sam da je to sve isto a vidim razlike su poprilicne

Volio bi neku dobru, koja nece iskakat bezveze, jer znam da ljudi znaju imat problema sa njima, tipa kad grmi. Nije mi bitna ni cijena samo da je dobra. Naravno da ne mora bit elmark.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na