Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.09.2021., 14:26   #1261
zupy
Premium
 
zupy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Priko Klisa
Postovi: 843
Tri stvari definira bateriju:


1. Napon - kupuj odgovarajući prema kitu kojeg imaš npr 48V baterijati kod punog stanja (4,2V) ima napon 54,6V. Nekad se radi dobijanja nešto više snage odnosno brzine može ići sa većim naponom ali to opet ovisi o kontroleru (npr. kondenzatorima u istom) te samom motoru koliko je podložansa takvim manipulacijama odnosno dali će se grijati isl.


2. Kapacitetom - znači količini spremljene enrgije što je opet recipročno broju mali baterija tipa 18650 ili sl. unutra. U pravilu više je bolje ali ima i negativne posljedice tipa povećana težina ili nedostatak prostora u kućištu.
Evo sad ja sebi slažem jedan bike i uzeo sam najveće kućište ali i malo jeftinije 26650 baterije pa imam problem svih 39 staviti u kutiju
Po meni ovde treba ciljati neku potrebnu/ciljanu kilometražu - to se zna otprilike kad se uzmu faktori snage motora i koliko će se koristiti asistenca kod pedaliranja.


3. Strujom koju baterija može dati - ovo u pravilu ovisi o tipu/kvaliteti/cijeni baterija koje su korištene kod slaganja packa te bitne su naročito kod jačih motora. Npr slagao sam neke packove od starih laptop baterija pa i ako ih je bilo 7 u paraleli jednostavno legnu naponski kod opterećenja jer nisu baš predviđene za neke veće struje.

Zadnje izmijenjeno od: zupy. 22.09.2021. u 14:49.
zupy je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2021., 11:50   #1262
zupy
Premium
 
zupy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Priko Klisa
Postovi: 843
Wh= napon x kapacijtet u Ah


https://batteryguy.com/kb/knowledge-...thium-battery/


U mene je baterija na jednom bikeu 48V i 10Ah i iz toga proizlazi 480Wh


Nemoj gledati Wh gledaj napon prvenstveno da ti odgovara (nemože se na svakom kitu voziti svaki napon već sam pisao - najbolje drži se originalnog napona) pa onda kapacitet a bilo bi dobro znati ok kojih članaka je batrija složena.
Prednost dati Samung, LG, Sanyo,Sony člancima - iako kod kineza nemoš biti siguran u išta jel mogu wrapati omot od čega im se prohtije.
zupy je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2021., 15:57   #1263
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor kiki85 Pregled postova
Hm dobro. Uglavnom zbunjuje me Ah i Wh unatoč google searchu, što je važnije za krajnji domet? Jer neki npr. Greyp bicikli na svojim stranicama imaju istaknuti napon i Wh https://www.greyp.com/ehyperbike/g12/g12s-carbon/ 1500Wh i 84V, dok baterije na aliexpressu imaju istaknuto Ah i napon.

Onda da editiram pitanje,

dvije baterije istih Wh vrijednosti 1440Wh ali različiti Ah i V, dakle različiti motori ali voženi jednakom snagom/brzinom/outputom, hoće li dati isti domet?:
baterija1: 72v 20Ah
baterija2: 48V 30Ah
Ne mozes birati između ove dvije. Nego moraš uzeti onu koja ima volti (V) koliko proizvođač traži. Ako traži 72V onda moraš staviti 72V, ne možeš umjesto nje staviti 48V . A usporediti koja ce dati više je tesko jer ovisi o motoru i samom proizvodu (ako uspoređuješ 2 različita motora što je logično jer ne može isti motor podržavati i 72V i 48V)
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2021., 16:19   #1264
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Ne mozes birati između ove dvije. Nego moraš uzeti onu koja ima volti (V) koliko proizvođač traži. Ako traži 72V onda moraš staviti 72V, ne možeš umjesto nje staviti 48V . A usporediti koja ce dati više je tesko jer ovisi o motoru i samom proizvodu (ako uspoređuješ 2 različita motora što je logično jer ne može isti motor podržavati i 72V i 48V)
Ok, on je pitao za različite baterije na različitim naponima jer ima izbor različitih motora. Uglavnom sa istim kapacitetom bi trebao jednaku udaljenost moć postić, ako se računa da su svi dijelovi iste kvalitete (gume, kontroleri, motori) jer ti i o njima iskoristivosti ovise.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2021., 16:34   #1265
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Mozda sam preskocio cijelu raspravu ali svejedno mislim da bez obzira na krajnjih Wh, motori nisu isti i nece istu udaljenost proci s 2 drukcija motora i 2 baterije različite voltaže na istom romobilu. Osim mozda ako se vozi na nekoj ravnici bez uzbrdica,guzve i slično. Samo mišljenje jel, ne zna se dok se ne proba uživo .
Ovdje se radi o kapacitetu od 20Ah i 30Ah. Napon je potreban za rad motora i na ova dva su skroz drukčiji bez obzira što na kraju daju isti Wh. Npr na 15 na sat na laganoj uzbrdici ne znamo koliko troši jedan motor a koliko drugi. Ako ovaj jači troši više, i još ima 20Ah naspram onih 30Ah na 48V, možda ode baterija ranije, a možda onaj od 48V trosi više na uzbrdici a identično na ravnom pa na kraju uspiju izvući istu udaljenost jer drugi ima više Ah. Bez probe teško je sigurno znati.

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 24.09.2021. u 16:46.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2021., 21:26   #1266
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
...

Po uzoru na remekdasku, zelio sam vec neko vrijeme napraviti dasku, ali od punog drveta, ne sperploce ili sendvic laminate kakvi se mogu naci iz UK-a, te pokojeg ducana koji ih radi. Engleske sam vidio uzivo u ZG-u, vrlo osrednja kvaliteta obrade, a natura drvo izgled, spada u gotovo nepostojecu opciju.

Pa se nedavno pozalih kolegi iz Slavonije, s kojim se dugo nisam cuo, koji je duboko u drvnoj gradji, te je daska polako u zavrsnoj fazi, nakon pokoje revizije i dodatnih ideja.

Leci ce tocno na okvir, tako da nece uopce trebati ostvarivanje ispod lajsnama, ili kutnim solucijama pricvrscivanja, kako su realizirali ostali tvorci. Kako je 3 kile teska, dodatno ucvsrcuje dojam.








...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 14:40   #1267
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Zamjenio offfoad gume za cestovne. Ogromna razlika na bolje. Naravno, na cesti 😁
Za svaku preporuku 👍
CST 90/65-6.5 popularno zvane 11" iako su i biti 10"




Sent from my SM-G986B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2021., 19:18   #1268
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Nazalost jedan je vozac romobila izgubio zivot zbog nepaznje vozaca automobila.

Naslov su u tri varijante mijenjali, u pohlepi sto brzeg sastavljanja naslova. Pa je prvo bio motociklist, pa elektricni skuter, pa je na kraju uspostavljen kao vozac romobila.



...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2021., 12:24   #1269
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Od kad romobil smije na cestu? Aktualan zakon o sigurnosti u prometu to ne dopušta.

Krivica je obostrana.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2021., 17:40   #1270
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Romobil=pjesak i smije na kolnik osim osim ako se ne radi o cesti iskljucivo za motorna vozila.


Sent from my SM-G986B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2021., 19:02   #1271
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Romobil=pjesak i smije na kolnik osim osim ako se ne radi o cesti iskljucivo za motorna vozila.


Sent from my SM-G986B using Tapatalk
Krivo, ima jako puno kolnika koji nisu iskljucivo za motorna vozila a pjesaci ih ne smiju koristiti.

Ajde otvori link zakona kojeg sam stavil i slobodno procitas sve, ali trenutno bitno ti je čl.124. i iducih nekoliko. Reci ak kaj nije jasno, bum probal objasniti.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2021., 22:20   #1272
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Krivo, ima jako puno kolnika koji nisu iskljucivo za motorna vozila a pjesaci ih ne smiju koristiti. Ajde otvori link zakona kojeg sam stavil i slobodno procitas sve, ali trenutno bitno ti je čl.124. i iducih nekoliko. Reci ak kaj nije jasno, bum probal objasniti.
Dobro kolega Overclock,

dal je to stvarno vazno? Vozac romobila je poginuo, izgubio zivot, ostavio tko zna koga od obitelji da ga oplakuje. Zar je stvarno vazno biti formalist zakona?

Vozim auto i bicikl i romobil i stosta, ali moram priznati, do danas, da se ne sjecam sredstva prevoza, koje toliko netrepeljivosti izaziva kao romobil. Vecernji list je tri put mijenjao naslov, komentari su na noz odmah isli na vozaca romobila, tek kad se naslov promijenio, poceli su ublazavati pristup, pa poceli prihvcati da ga je usmrtio vozac, neusporedivo snaznijeg i ubitacnijeg vozila, koje se zove automobil.

Ove godine, dva puta sam zamalo zavrsio na traumatologiji, ili jos gore od toga. Niti u jednoj prilici nisam napravio prekrasaj, dapace, prva zena je preklinjala da ne zovem polciju, jer vozi sluzbeno vozilo. Pristao, naknadno platila stetu servisa. Koji mjesec iza toga, ponovo Zagrebacka ulica, vozac bez ikakve provjere izlece na mene. Sreca da pazim za njih dvostruko i odrzavam normalnu brzinu, inace bi i ta epizoda lose prosla. Covjek je izasao iz auta, poceo mucati od straha koji ga je ulovio, poceo se ispricavati, jer je znao da me je mogao poslati u vjecna lovista, a da uopce nije ni obratio paznju na ukljucenje u promet.

Rezime, imam dojam, da je kod nekih ljudi, svaki vozac romobila kriv - dok ne dokaze suprotno.





...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2021., 22:54   #1273
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
balkan smo bili - balkan ćemo ostati.
nema tu kulture ponašanja u prometu.
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2021., 23:06   #1274
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Zar je stvarno vazno biti formalist zakona?
Da

Citiraj:
Cesta namijenjena isključivo za promet motornih vozila je javna cesta s najmanje dvjema prometnim trakama širine od po najmanje 3,25 m, kojom je omogućen siguran prometni tok vozila brzinom od najmanje 60 km/h, po kojoj se smiju kretati samo motorna vozila koja mogu razvijati brzinu veću od 60 km/h i koja je kao takva označena propisanim prometnim znakom
Jesi li "motorno vozilo"? Nisi

Imaš li signalizacijsku i zaštitnu opremu adekvatnu za sudjelovanje u prometu, pogotovo u noćnim satima? Nemaš

Vožnja cestom s po dvije trake u svakom smjeru (Branimirova) po mraku je samoubojstvo.

Romobili s razlogom uzrokuju netrepeljivost, kao i dobar dio vozača s nedostatkom prometne kulture na skuterima. Jedina razlika je što su oni morali proći nekakvu školu i dobiti dozvolu za vožnju po prometnicama. Zašto misliš da imaš pravo sudjelovati u prometu bez dozvole, znanja i iskustva potrebnog za isto?

I jedni i drugi su u većini slučajeva nepredvidljivi, na cesti vide samo sebe i način kako će što prije zaobići ostale sudionike u prometu, bez ikakvog razmišljanja o posljedicama.

"Da, ali ja nisam takav, ja pazim..."
Super, bravo za tebe, ali to ne sprječava prištavca od 14 godina da na taj romobil stavi mlađeg brata i sebe i izleti pod kamion...

Nekakva pravila moraju postojati i moraju vrijediti za sve i netko mora biti odgovoran kad se sranje desi. Kako sad stvari stoje, nisu motorna vozila i nemaju što raditi na cesti.

Želite da jesu motorna vozila. Odlično, plaćajte registraciju i osiguranje pa kad nekome napravite ili vam bude napravljena šteta, da se oštećeni može nekako i namiriti.
To ne bi, jelda?

Zašto se onda ne linka kad romobil napravi sranje? Nije li to malo licemjerno?
https://dnevnik.hr/vijesti/crna-kron...---665745.html
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 12.10.2021. u 23:33.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2021., 23:13   #1275
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
@Visage
Normalno da je vazno ko je kriv, ti si romobilisticki pristran ( "izgubio zivot zbog nepaznje vozaca automobila"), a ja nastojim biti objektivan ( i vozac romobila je kriv, po mome bar 70% kad bolje razmislim). Moja netrpeljivost nije okrenuta romobilistima, nego svima u prometu koji krše zakon/pravila pa ugrožavaju i sebe i druge. Da je umjesto na romobilu bil na rolama ili skateboardu, imal bi identicno misljenje.

Hoces reci da ce druga strana, vozac auta normalno funkcionirati? Spavati? PTSP? Odrzati posao radeći koncentrirano i sabrano? Je'l ima on obitelj koju hrani? Zbog jednog znaka, jednog previda? Zbog cega sve to, zbog koga sve to? Nekoga kome se hebe za sve zivo jer moze raditi kaj god hoce, gdje god hoce, kako god hoce?

Ja sam mogel biti taj koji ga je ubil, i to ne zato jer sam bijesni divljak, nesposobni vozac ili kaj slicno, nego zato jer ga jednostavno ne vidim niti ocekujem: nema propisna svjetla, nema propisnu odjecu, nema vozilo koje ima adekvatne karakteristike za brzinu i promet kojim se krece. Nema sigurnosnu opremu.

Svi grijese u prometu, kad tad.

Tebi se desilo nesto lose u prometu a da nisi kriv, ma da? Mene (kao biciklista) nikad nije autobus za dlaku izgural s ceste u kanal pri brzini od 40km/h, a kamoli išta slicno u ~600k km bicikliranja.

Vaznost krivice je upravo u tome da se eliminira uzrok i sprijeci ponavljanje, a ne za upiranje prstom.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2021., 23:39   #1276
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
@Visage, Normalno da je vazno ko je kriv, ti si romobilisticki pristran
Ovo je, cini se, postala u temi kovanica, onih koji ne voze romobile, nazivati svakoga tko vozi romobil pristranim. Onda sam i pristran vozac automobila, jos pristraniji na biciklu, stvarno nema smisla.

Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Tebi se desilo nesto lose u prometu a da nisi kriv, ma da? Mene (kao biciklista) nikad nije autobus za dlaku izgural s ceste u kanal pri brzini od 40km/h, a kamoli išta slicno u ~600k km bicikliranja.
Odradis iskljuciv zakljucak i jos me nazivas krivcem? Samo si potvrdio, da su vozaci romobila krivi dok ne dokazu suprotno. Znaci kad auto zgazi djete ili bilo koju osobu na cesti, ta osoba je po tebi kriva, jer izazivanje nesrece ne moze biti jednostrana radnja od samo jedne strane?

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Želite da jesu motorna vozila. Odlično, plaćajte registraciju i osiguranje. To ne bi, jelda?
Ako se ne varam, upoznali smo se uzivo na Tresnjevci? Kad sam poklanjao retro opremu na forumu. Drugo polovica 2000-tih. Ne znam sto je zivot ucinio, da si postao od tada takav cinik? Jer ova gornja recenica nosi u ljutnju. Stavise, znas i sto bih placao ili ne bi? Ne znam, previse hladno za mene, ili kako kaze poslovica vojnika, - ne bih volio biti bolestan u vasoj kuci.

Velika, velika netrepeljivost prema vozacima romobila.



...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2021., 00:16   #1277
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Velika, velika netrepeljivost prema vozacima romobila.
Zato sto su u praksi maloumni imbecili koje na kaznenu stetu drugih polako rjesava Darwin.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2021., 00:28   #1278
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
+1

Previse si pristran visage. Ekipa na romobilima, iz mog iskustva svakodnevne voznje auta i motora u prometu, su sami za sebe najgori. Uz wolt/glovo retarde na elektricnim biciklama, ekipa crna ko ponoc roka ulicom po mraku bez ikakvog obiljezja, sa 0% sanse da ih ja vidim i misle da sve imaju pod kontrolom dok im se nazalost ne dogodi nesto kao ovo iz clanka.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2021., 00:28   #1279
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Zato sto su u praksi maloumni imbecili koje na kaznenu stetu drugih polako rjesava Darwin.
E moj Bu..o,

to je tebe toliko istraumatiziralo, da ga ipak ne vozis?

A tako si lijepe planove imao da ga uzmes, mogao si i TRG pro staviti za navigaciju sGPS prosirenjem

Javi se, da provozas dva modela, velika je vasiona, nema razloga za strah


...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2021., 00:35   #1280
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Ekipa na romobilima, iz mog iskustva svakodnevne voznje auta i motora u prometu, su sami za sebe najgori. Uz wolt/glovo retarde na elektricnim biciklama, ekipa crna ko ponoc roka ulicom po mraku bez ikakvog obiljezja, sa 0% sanse da ih ja vidim i misle da sve imaju pod kontrolom dok im se nazalost ne dogodi nesto kao ovo iz clanka.
I onda nek plate kazne, nek ih se sankcionira. Mene zanima, kako to da ne vidis na stotine majki, zena, koje svaki dan idu na posao, na romobilu. Stotine studenata, stotine drugih normalnih vozaca. U malom u kvartu, pet zena koja radi u prehrabnenom ducanu, svaki dan idu na posao s romobilom, minus kisa i nevrijeme. One koje imaju slabije modele, kombiniraju voznju busem, da malo usparaju bateriju.

Na sudu kad nekoga optuzis za nesto, u ovom slucaju pristranost, onda obicno moras dokazati valjanost tog navoda, tako da temeljis i dokazes vezu koju svojom pristranoscu zeli ostvariti naspram necega. Sto tocno ostvarujem tom pristranoscu? Znam da ce sad biti lancano priklanjanje grupnom lincu, samo je fascinantno, kako se u temi javljaju, primarno oni koji ne voze romobil, a vozaci romobila se skrivaju kao da se boje ostaviti upis? Mozda sam nesto propustio u temi od ranije, pa nisam
dovoljno upucen.

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Zašto se onda ne linka kad romobil napravi sranje? Nije li to malo licemjerno? https://dnevnik.hr/vijesti/crna-kron...---665745.html
Editirao si upis, te naknadno dodao sadrzaj, koji nisam vidio kad sam prvi prvi put odgovorio. Nisam kronolog medijskih vijesti, ne pokrivam svaki kutak medijskog izvjestavanja. Evo ti si ga postavio. Samo ne znam, cemu militantno kontriranje, formalizam izvlacenja stavki zakona? Ako je srusio zenu, onda nek dobije debelu novcanu kaznu. Nek bude sankcioniran, nek plati iz svog djepa bilo kakve troskove lijecenja ili rehabilitacije. Voziti romobil, nije biti clan kluba dozvole za ubijanje, nadam se da ti je to jasno? Nije mi ni brat, ni prijatelj, niti me ikakva veza drzi s navedenim - prekrsaj je prekrsaj. Vrijedi za sva vozila na cesti. Za sve sudionike.



...
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 13.10.2021. u 01:13. Razlog: odgovor 1v@nu
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2021., 01:02   #1281
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Nhf al mozda se ne javljaju jer su svjesni kako voze.

Ne moramo se ljutit, ja samo kazem svoje iskustvo. Naravno da ima kulturnih i normalnih vozaca romobila, ali dovoljno je 20% manijaka da baci losu sliku.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2021., 08:15   #1282
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Mene zanima, kako to da ne vidis na stotine majki, zena, koje svaki dan idu na posao, na romobilu.
Ne brini, vidim(o). Ima jedna nobelovka koju redovito sretnem kako vozi sebe, dijete i rozu skolsku torbu punom brzinom zapadnom stranom Savske. U tom dijelu Savske su barem 3 haustora iz kojih, kako ne bi potrao tu briznu, superinteligentnu zenu-majku-romobildziju koje su ti ljevicarsko licemjerna usta puna, moras igrati na kartu teisticke religije i teorije vjerojatnosti, jer tehnicko-tehnoloskog nacina kako bi ih zamijetio nema.

Vidim ih barem nekoliko komada svaki dan pred Ujevicem u Koturaskoj. Nisu ni tateki Darwin cijepljeni za nevozenje malodobne djece time, daleko bilo.

Nedavno, ulazim u ured u Hoto u Savskoj autom u garazu. Popodne je, sunce mi tuce u oci. Dolazim do rampe i cekam da se otvori (dakle, stojim od rampe mozda 30cm), i jedva punoljetni moron prolazi izmedju auta i otvorene rampe. Volsebno, s obzirom da sam zeru lakse krenuo jer mi je to isto sunce tuklo u oci i pomilkila me karma da ga ne lansiram na -4.

Ali su mi najjaci nobelovci koji sijeku (ili se opcenito voze) po kruznom toku. Takve redovito susrecem u Radnickoj. Pa se onda voze suprotnom trakom po Budmanijevoj, logicno, jer je najcesce samo jedna zakrcena, ovisno o dobu dana.

Dakle, kako su ti rekli, biciklisti, romobildzije, segvejasi i ostala leftardska bagra koja privatizira svoju trajektoriju zbog zeleno-progresivne lazi kada zajasu svoje prometalo nije problematicna zbog toga sto bi trebala statisticki ginuti i cesce, nego zato sto ostali sudionici u prometu imaju psiholoske traume i zakonske reperkusije nakon sto ih pogaze.

Eto, bas jutros, ali to je toliko redovno da je postalo standard - krizanje Savska-Vukovarska, skretanje jugoistok u Vukovarsku. Zeleno je za skretati lijevo, dakle iz Savske u Vukovarsku. Ima ukupno 5 prometnih i dvije tramvajske trake. Bicikl ide istok-zapad. Tramvaj u smjeru sjevera stoji na stanici. Redovno bicikl prolazi, koji ne moze vidjeti sadrzaj te trake zbog tramvaja, ali predpostavi s obzirom da nikoga ne vidi u sjevernom dijelu Savske a to je jedini aktivni semafor da zasto ne bi prosli. Naravno, taj samodopadni stvor umjesto da POŠTUJE PROPISE (sto je takvoj ekipi u domeni znanstvene fantastike s egidom "volim prava, ne postujem obaveze"), racionalizira i cudi se ko pura dreku u "OTKUD TI" varijanti. Pa eto, ja iz onog haustora iz gore spomenute price. Cik pogodi.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2021., 09:01   #1283
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Električni romobili i bicikli

Visage, ne znam zašto toliko sve shvaćaš osobno i kao da si jedini i nepogrešivi vozač električnog romobila na svijetu. Nitko te ne napada.

Jasno mi je da blagajnice s prometnim iskustvom kofera na mjestu suvozača i djeca nemaju iskustva i drugačije doživljavaju promet (čitaj: ne doživljavaju ostale sudionike u prometu). Nije mi jasno da netko tko ima vozačku dozvolu i vozačkog iskustva misli da ovakvi iz primjera gore zaslužuju sudjelovati u prometu pod istim uvjetima kao pješaci, biciklisti i vozači svih drugih pravno reguliranih kategorija.

Cijena je najveći faktor, jer se radi o najjeftinijem “prijevoznom sredstvu” koje u najmanjoj jedinici vremena može proći puno gradskih km.

Koliko je vozača i kupaca spremno platiti osiguranje i registraciju da postanu jednaki drugim sudionicima u prometu i preuzmu svoj dio prava i obaveza? Anarhija je prihvatljivija.

Kako sad stvari stoje, imali bi prava, ali ne bi imali nikakve obaveze. Možeš biti najbolji i najpažljiviji vozač na svijetu, ali činjenica je da gdje god da se voziš trenutno, opasnost si za sebe i apsolutno svakog drugog sudionika u prometu, pogotovo pješake i bicikliste.

Apsolutno se slažem s Bubbom
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2021., 09:18   #1284
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Treba zabraniti ljude, previše su nervozni.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2021., 09:46   #1285
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Ovo je, cini se, postala u temi kovanica, onih koji ne voze romobile, nazivati svakoga tko vozi romobil pristranim. Onda sam i pristran vozac automobila, jos pristraniji na biciklu, stvarno nema smisla.
Ignoriras minimalno 3 prekrsaja koje je pocinil romobilist i na temelju jednog prekrsaja (za koju mozda uopce nije kriv) optuzujes vozaca automobila. Pristranost?

Citiraj:
Odradis iskljuciv zakljucak i jos me nazivas krivcem? Samo si potvrdio, da su vozaci romobila krivi dok ne dokazu suprotno. Znaci kad auto zgazi djete ili bilo koju osobu na cesti, ta osoba je po tebi kriva, jer izazivanje nesrece ne moze biti jednostrana radnja od samo jedne strane?
Gdje te molim te lijepo nazivam krivcem za tvoje situacije? Bil sam sarkastican na primjere iz prometa koje dajes, normalna stvar je izbjeci nesrecu i kretati se inteligentno. Bar bi trebala biti normalna stvar.

Citiraj:
Ako se ne varam, upoznali smo se uzivo na Tresnjevci? Kad sam poklanjao retro opremu na forumu. Drugo polovica 2000-tih. Ne znam sto je zivot ucinio, da si postao od tada takav cinik? Jer ova gornja recenica nosi u ljutnju. Stavise, znas i sto bih placao ili ne bi? Ne znam, previse hladno za mene, ili kako kaze poslovica vojnika, - ne bih volio biti bolestan u vasoj kuci.

Velika, velika netrepeljivost prema vozacima romobila.
...
Mislim da nismo tržili retro HW (mozda nesto drugo), ali to je nebitno, ja tebe ne napadam osobno, vec sporim tvoj stav prema tragicnoj situaciji u kojoj se romobilistu prašta sve, a vozač automobila je kriv i automatski je ubojica. Pogle svoje izjave: "vozac romobila izgubio zivot zbog nepaznje vozaca automobila", " ostavio tko zna koga od obitelji da ga oplakuje", "neusporedivo snaznijeg i ubitacnijeg vozila", "nazivati svakoga tko vozi romobil pristranim".... demoniziras jednu stranu, druga je pak mučenik, a tebe se smatra pristranim jer vozis romobil. Ma nemoj? Ja te quotam di si pristran usprkos cinjenicama koje osporavaju tvoj stav.

Kak ne bi bil ljut, kolko prijatelja i poznanika je izgubilo život ili nastradalo zbog brzine, alkohola, nepromišljenosti, svoje ili tuđe greške, i to sve zato jer se kršenje zakona sustavno potiće. Ljudi se ne obrazuju a krivci se ne kaznjavaju. Gle gore post od @jucca.... selektivno tumacanje zakona jer mu tak paše... piše u zakonu da pješak smije na kolnik....

Za hladnocu si na zalost u pravu, ona dolazi s iskutsvom, nisam našel način kak održati razinu empatije za one koji uporno ugrožavaju svoj ili tuđi život.

Kakve koristi ja imam od osobnog napada? A imam ogromne koristi ak netko tko nesvjesno krši zakon ugrožavajući sebe i druge, uvidi svoje greske i odluci ih ispraviti.

P.S. Ak imas zanimljivog retro HW-a koji ti smeta, može razmjena uz pivu
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2021., 13:40   #1286
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Da i ja kao vozač romobila koji je dosad preko 5000km napravio na romobilima dam doprinos razgovoru:

1. Krivac je vozač automobila, nije propustio osobu koja ima prednost
2. Vozač romobila je mogao spriječiti svoju smrt da je bio bolje obilježen ili da je pripazio i predvidio da se ovaj možda neće zaustaviti, a tako vozim koje god prometalo da koristim, bicikl, romobil, skuter, auto.

Da je potrebno regulirati romobile, jest, registrirati i plaćati osiguranje, da, ograničiti brzinu na 25km/h - ne, jer onda praktički gube svoju svrhu.

Svakoga tko prevozi dodatnu osobu na romobilu koji nije za to namijenjen treba kazniti, kao i kad se u autu za 5 osoba vozi njih više.

Svjetla na romobilu imam upaljena i danju i noću, pokušavam izbjegavati cestu gdje god je to moguće, pogotovo ako ima prometa, jer znam i sam kakvu nervozu izazivaju klinci na romobilu koji nikad nisu sjeli za nikakvo vozilo i mijenjaju smjer kao sumanuti bez da daju ikakvu obavijest o tome (na ne davanje žmigavaca sam lud i sve vozače, da se razumijemo).

Mislim da se treba sve regulirati vezano uz romobile, ali ne na horuk, nego bi trebalo i proizvođače romobila, i korisnike romobila i ostalih vozila uključiti u donošenje pravila koja bi na kraju uz svačiji kompromis zadovoljavala svakoga barem donekle.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 08:49   #1287
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
ms e20 za 3999, i - 10% na visa premium karticu
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2021., 14:57   #1288
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Krivo, ima jako puno kolnika koji nisu iskljucivo za motorna vozila a pjesaci ih ne smiju koristiti.



Ajde otvori link zakona kojeg sam stavil i slobodno procitas sve, ali trenutno bitno ti je čl.124. i iducih nekoliko. Reci ak kaj nije jasno, bum probal objasniti.
Naravno da sam ga procitao, i savrseno je jasno. Izgleda da tebi nije
Ne govorimo o iznimkama.
Nego, šta kažeš na električna invalidska kolica! Gdje će oni?


Sent from my SM-G986B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2021., 17:03   #1289
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Naravno da sam ga procitao, i savrseno je jasno. Izgleda da tebi nije
Ne govorimo o iznimkama.
Nego, šta kažeš na električna invalidska kolica! Gdje će oni?


Sent from my SM-G986B using Tapatalk
Ajde quotaj malo to kaj mi nije jasno, bez vađenja iz konteksta prosim lepo.

Ako govorimo o zakonu, konkretno kršenju istog, a zakon definira normalno i dopušta iznimno. Kako onda mozemo govoriti o zakonu bez iznimaka, i koja bi bila svrha toga u konkretnoj raspravi?

Kolica su jasno definirana u čl.128. spomenutog zakona, koji ujedno određuje brzinu istih.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2021., 22:25   #1290
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Krivo su me razumio. Doduse tipkam lijevom rukom, desnu sam nekidan slomio, pa je moguce da se nisam dobro izrazio jer mi je tlaka pist lijevom 😁
Gore nigdje ne spominjes iznimke. Isključivo navodis da romobil ne smije na cestu.A upravo o iznimkama njima se radi.
Što ako ne živiš u ZG, gdje je kretanje nogostupom gotovo nemoguća misija, te ta iznimka pistaje pravilo? U tom slučaju, pjesak, invalid, za kojeg vrijede ista pravila kao i za pješaka, se mogu kretati kolnikom. Ne sjećam se kad sam zadnji put vidio invalida u el kolicima na nogostupu, bar u ST.
Problem je što je po definiciji romobil=pjesak, a koji se mogu kretati znatno većom brzinom od dozvoljenih 5kmh.
To će se sad konačno regulirati. Valjda u paketu i sa ostalim el prometalima.
Samo ne kužim u koju će kategoriju uci, recimo, Greyp. I da li će biti uopće legalan.
BTW, netko je gore napisao da nemas šta radit na cesti ako nisi u motornom vozilu, sto nije tocno. bicikl ne smije na nogostup, već na biciklističku stazu ili kolnik vozeci se uz desni rub. Tako bi trebalo biti i sa romobilima.

Sent from my SM-G986B using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: jucca. 16.10.2021. u 22:48.
jucca je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na