Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Optički uređaji
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.05.2007., 22:59   #1
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
LG DVD snimači - pregled modela

Ponukan brojnim upitima (na forumu i PM-u) za razjašnjenje kakav je koji model LG snimača, koji ima čipset, koje brzine, sučelje itd., odlučih malo razjasniti stvari. Inače, zbrci je svakako pridonio sam LG koji u posljednje vrijeme (godinu dana) ima izuzetno velik broj aktualnih modela, koji svi nose slične kriptične oznake. Dakle, napravio sam malu tablicu s pregledom (više-manje) aktualnih modela. No, prvo nekoliko napomena:

1) LG snimači koriste 2 vrste čipseta, Renesas (Hitachi) i Panasonic (Matsushita). Svaki ima svoje prednosti i mane. Renesas je brži, ima karakterističnu P-CAV 16x strategiju, a nedostaje mu 12x brzina za DVD-R medije (za DVD+R ima).

2) Ovdje su nabrojani retail, half-height modeli. Postoje i modeli kao H11, H31 i slično, no to su OEM modeli koji su uglavnom isti kao njihova retail braća, uz eventualno okrnjenu podršku za nešto (npr. DVD-RAM). Postoje također i slim-type modeli, no to je druga priča.

3) Malo o oznakama. svi navedeni modeli nose još i prefiks GSA-, no nije mi se dalo pisati. Slovo H označava interni model, a slovo E eksterni. Slovo L na kraju naziva označava podršku za LightScribe, a slovo N nedostatak iste. Postoji i jedan model sa slovom A, H10A, koji je hardverski isti kao H10N, samo su mu neke brzine snimanja/čitanja namjerno smanjene.

4) Modeli iste brojčane oznake (npr. H12L i H12N) su hardverski isti, osim što L model ima LightScribe senzor. Crossflashing je moguć, ali tada recimo L model gubi LightScribe mogućnost. Također, neki modeli različite brojčane oznake su hardverski identični, samo s različitim firmware-om, te je crossflashing također moguć. Naprimjer:
H10A = H10N = H12N
H42N = H44N
(isto vrijedi i za L verzije)
Eksterni i interni modeli iste brojčane oznake također su najvjerojatnije hardverski identični (izuzmemo li eksterno kućište u kojem se nalaze). Naprimjer:
E10N = H10N

Slijedi tablica s nabrojanim glavnim osobinama (nek vas ne buni engleski jezik, postao sam i na jednom engleskom forumu, a nije mi se dalo praviti dvije):



Evo, to je ukratko to. Nadam se da će ovo pojasniti neke stvari.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2007., 23:08   #2
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Hvala!! Thumbs up!!
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.05.2007., 00:03   #3
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
@igorba: nikad ranije nisam pitao, ali koliko su bolje (pretpostavljam da jesu ) ove novije LG prze od moje 4163B?
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2007., 00:13   #4
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Hmm, teško je to reći, 4163B je legenda... Njene prave nasljednice su 4167B (možda malčice slabija za snimanje DVD-a, ali zato bolja za snimanje CD-a, tu je u rangu Plextor Premiuma), H10/H12 (rekao bih da su za snimanje tu negdje po kvaliteti sa 4163B, uz omogućene više brzine, podršku za novije medije i puno bolje čitanje), te H42/H44 (za DVD-e još za nijansu bolja od prethodnica, izvrsno čita, a za CD-e preko 16x su zasrali). Kad se gleda sve skupa, noviji modeli jesu bolji, ali ne jako puno, odnosno treba gledati na eventualne mane i prednosti - šta ti smeta, šta ti treba, a šta ne...
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2007., 00:21   #5
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Hvala na brzom odgovoru.
SRV je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na