Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.01.2019., 11:40   #61
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
10m RBG trake - pripremi se za probleme.

Druga stvar - led traka s vremenom rikava, pogotovo jeftine kineske. Hladjenje tu pomaze (alu profili), ali razmisljaj da ih postavis tako da se mogu relativno lagano zamijeniti

Za kontrolu, napajanje, samu traku - ja sam uzeo ovo, za tu cijenu je odlicno, vidjeti cu samo kako dugo ce trajati. Za sada radi cca 3 mjeseca, svakodnevno koristenje cca 5-6 h
Da li ces RBG ili RGBWW odluci sam, ali postoje razlike kako se ponasaju bas u koristenju sa smart home softwareima sto ja nisam znao kod kupnje.
Odvojeno je upravljanje RBG i WW kanalima pa to je malo sjeb* za sloziti da radi kao sto bi bilo logicno
kontroler

napajanje

traka


A inace, smart prekidaci i to, ono sto sam ja radio je sljedece:
Imao sam postavljene prije 7 godina Vimar prekidace svuda u kuci, mijenjati sve to nije imalo smisla pa sam napravio to da sam iza svakom prekidaca ugurao Sonoff(knauf pa je bilo lagano), na Sonoff sam spojio Vimar prekidac. Prekidac daje signal Sonoffu da okine relej i upali lampu. Naravno, to je vidljivo i u mobilnoj aplikaciji i to radi i kada nema WiFi-a.

BTW preporucam ovaj video kanal na YT.
Lik je u smart home podrucju preko 10 godina, kompletno ozicenje u kuci je proveo da je podredjeno automatizaciji, dosta DIY stvari ima te je dosta tehnicki orijentiran sa dobrim objasnjenjima
https://www.youtube.com/user/SuperHouseTV
To je više/manje sve što mi treba (za sada). Hvala

Samo da napomenem da LED trake koje imam su 2x 5m RGB od blaupunkta. Koliko su kvalitetne ćemo vidjeti sa vremenom .
Kineske sam jednom probao i da, radile niti mjesec dana kako treba...očekivano.

Za sve ostalo, ubrzo krećem u naručivanje. A za potrebe nule e to će morat električar doći pogledat i napraviti po potrebi.

Još nećega se sjetio, za potrebe dimmanja...to mora i žarulja biti namjenja za to ? Ako se dobro sjećam, imao sam doma najjednostavniji dimm switch na kotačić ali mislim da su žarulje bile najosnovnije i da je radilo OK.
Sada ne znam da li to vrijedi i za smart varijantu?
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2019., 12:33   #62
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Led dimanje samo sa led dimerom i led dimmabilonom zaruljom. Ili smart zarulja sa dimmerom ugradjenim.
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.01.2019., 16:45   #63
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Jedno pitanje za pametnokucase: ima li tko iskustva s ovom (ili slicnom) banalnom smart uticnicom?

https://neutrinomobile.hr/tp-link-sm...m_medium=click

Naime, zelia bi od "glupe" klime ucinit to da je mogu upalit preko mobitela neko vrijeme prije nego dodem doma ili se probudim, pa mi se ovo cini kao vrlo jednostavna i jeftina solucija. Uvjet je da uopce radi s klimom, tj da utikac moze "upalit" klimu. Iskustva, moze li se, ostali prijedlozi za ovako jednostavan primjer?
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2019., 17:09   #64
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Jedno pitanje za pametnokucase: ima li tko iskustva s ovom (ili slicnom) banalnom smart uticnicom?

https://neutrinomobile.hr/tp-link-sm...m_medium=click

Naime, zelia bi od "glupe" klime ucinit to da je mogu upalit preko mobitela neko vrijeme prije nego dodem doma ili se probudim, pa mi se ovo cini kao vrlo jednostavna i jeftina solucija. Uvjet je da uopce radi s klimom, tj da utikac moze "upalit" klimu. Iskustva, moze li se, ostali prijedlozi za ovako jednostavan primjer?
Jedno kratko pitanje, sto se desi ako dok je ugasena klima ti iskopcas naponski kabel od klime, pricekas min i opet ustekas naponski kabel? Ja osobno ocekujem da klima i dalje ostane ugasena jer suprotno bi se ona upalila na najmanji nestanak struje. Well u tom slucaju ova uticnica radi bas to, precika dovod struje klimi i vrati nazad. Ne bih rekao da ce te to zadovoljiti.

Ako ti je klima IR upravljana i nemas wifi kontrolu klime mozda logitech harmony hub moze pomoci.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2019., 17:13   #65
Tihomir111
ZeNgE_Tiho_Cro
Moj komp
 
Tihomir111's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Virovitica
Postovi: 465
Nije to ni zdravo za klimu, bar ne za gašenje, jel vanjska jedinica jos odrađuje neki posao i kad je na off ugasis.
Tihomir111 je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2019., 17:19   #66
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
A ima li onda neka jeftinija solucija od uredaja od 100 eur kao sta su tado i sensibo?

@mann klima zacudo ostane upaljena ako ucinin off on iz zida ali ni meni se ne cini ko najzdravija opcija za klimu

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2019., 17:24   #67
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
A ima li onda neka jeftinija solucija od uredaja od 100 eur kao sta su tado i sensibo?

@mann klima zacudo ostane upaljena ako ucinin off on iz zida ali ni meni se ne cini ko najzdravija opcija za klimu

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tado, apsolutno (ali i on kosta za izginuti). Sensibo, neznam sto je ali ako je u djiru tado-a onda isto.

P.s. Sada sam tek skuzio sto si htjeo reci. A tesko, tesko. Treba ti IR to nesto. Postoji IR extender od remoteca ali za to ti treba gateway i opet nije puno jeftiniji.

P.p.s Naisao na ovo. Ako tko kupi i isproba neka javi.
https://www.amazon.de/IR-Fernbedienu...dp/B07K8M7HR6/
https://www.amazon.de/dp/B06WRXD8TV/..._t2_B07K8M7HR6

Zadnje izmijenjeno od: mann. 14.01.2019. u 17:54.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2019., 20:06   #68
Filip_2306
Lurker
Moj komp
 
Filip_2306's Avatar
 
Datum registracije: May 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 52
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
A ima li onda neka jeftinija solucija od uredaja od 100 eur kao sta su tado i sensibo?

@mann klima zacudo ostane upaljena ako ucinin off on iz zida ali ni meni se ne cini ko najzdravija opcija za klimu

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Fakat svi ti IR bounceri i uređaji su skupi ko drago kamenje, ja gledam Logitech echo dot, i onak 100€. Ako hoćeš s nekim remoteom koji opet surađuje s nekim, to je 200€, a tehnologija stara 100 godina.

Skup sport. Jedino dobro u svemu je što su makar ovi Sonoff divajsevi relativno jeftini, pogotovo ako se uzima obična verzija bez senzora.
Filip_2306 je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 01:19   #69
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Tado, apsolutno (ali i on kosta za izginuti). Sensibo, neznam sto je ali ako je u djiru tado-a onda isto.

P.s. Sada sam tek skuzio sto si htjeo reci. A tesko, tesko. Treba ti IR to nesto. Postoji IR extender od remoteca ali za to ti treba gateway i opet nije puno jeftiniji.

P.p.s Naisao na ovo. Ako tko kupi i isproba neka javi.
https://www.amazon.de/IR-Fernbedienu...dp/B07K8M7HR6/
https://www.amazon.de/dp/B06WRXD8TV/..._t2_B07K8M7HR6

ovaj drugi navodno radi OK
Gledao sam par reviewa na YT, nije kao Logitech da ima baza uredjaja nego se komande moraju uciti, ali nakon toga radi svoj posao.
Za neke jednostavnije stvari mi se to cini OK, preko aliexpresa je nekih 15-18$, traziti Broadlink mini
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 09:55   #70
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Proucit cu taj broadlink mini/drugi link pa ako mi se cini da moze ove nezahtjevne stvari koje mi trebaju narucit cu ga.


Edit: takoder sam naletia na Xiaomi Universal IR pa cu i njega proucit.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: prileee. 15.01.2019. u 10:19.
prileee je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.01.2019., 12:42   #71
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Proucit cu taj broadlink mini/drugi link pa ako mi se cini da moze ove nezahtjevne stvari koje mi trebaju narucit cu ga.


Edit: takoder sam naletia na Xiaomi Universal IR pa cu i njega proucit.

provjeri software, ako se ne varam na kineskom je
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 12:58   #72
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Kazes za broadlink mini ili xiaomi? Vise naginjem broadlinku jer ima vise iskustava s njim po netu.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 14:15   #73
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Narucia sam broadlink mini 3 s aliexpressa pa javim dojmove kad stigne.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 15:13   #74
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Narucia sam broadlink mini 3 s aliexpressa pa javim dojmove kad stigne.

I ja maloprije kliknuo ali na ebay-u, nemam (ne koristim jos) ali. Kaze da ce biti tu dosta brzo, zivi bili pa vidjeli. Kako moj zwave gateway ima suport za ovaj IR koristiti ce mi kao relativno jeftin extender ako bude radio kako spada sto vjerujem da hoce (ima dobre ocjene i na athom-u).
mann je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 15:16   #75
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Ima dosta iskustava po internetu o ovome uredaju pa mi se cinilo okej pokusat za nevelike novce (19$). Meni treba remote s moba opalit ON/OFF na klimi i to je to, nikakve alexe ni google AI cuda niti spajanja na gateway.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 17:38   #76
orke
Premium
Moj komp
 
orke's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: ZG
Postovi: 94
Jel ima nešto za Valiant bojler a da se mogu na daljinu paliti i gasiti
orke je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 17:51   #77
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Treba ti samo ona kontrolna jedinica, tj. termostat. NetAtmo je popularniji al ima ih hrpa. Pogledaj malo na banggodu il aliju što se nudi.


Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Proucit cu taj broadlink mini/drugi link pa ako mi se cini da moze ove nezahtjevne stvari koje mi trebaju narucit cu ga.


Edit: takoder sam naletia na Xiaomi Universal IR pa cu i njega proucit.

Meni isto malo fali da narucim, neznam jedino da se rastegnem do Logitech Harmony dot-a il kak se vec zove, posto imam i 4 daljinska a dosta je komotnije preko njega.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 18:05   #78
orke
Premium
Moj komp
 
orke's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: ZG
Postovi: 94
190€ nije malo
orke je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 18:10   #79
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Ima jeftinijih. Bile su i neke preporuke na forumu.

Al da, skup sport.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 18:11   #80
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Harmony je skup punkua, dok ovo maleno cudo kosta 19$. Slobodno ti provaj pupo pa nam javi jel valja! :P

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 18:12   #81
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Kazes za broadlink mini ili xiaomi? Vise naginjem broadlinku jer ima vise iskustava s njim po netu.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Na xiaomi mislim.
Ali provjeri i za broadlink. Nikad ne znas s tim kinezima


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 18:50   #82
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Logitech Harmony Hub nije tak skup, na amazonu je 50€, pa bi ga tjerao s appom preko mobitela.

Vidjet ćemo, nešto će biti, najvjerojantnije će razum prevladat i past će ovo malo čudo, il veći brat.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 20:05   #83
Filip_2306
Lurker
Moj komp
 
Filip_2306's Avatar
 
Datum registracije: May 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 52
Gledam malo Amazon Dot i Google home mini i nikako se odlučiti. Velika prednost Dot-a je što ima 3.5mm jack, jer onda puštanje glazbe s njega na nekim pristojnim zvučnicima ima smisla.
I to je stvar koja me odbija od home minija, iako je home softwerski jači po onome što vidim po rivjuima. Ima netko jeftin način kako najlakše natjerat da google pjeva na nekim zvučnicima?

I netko je spominjao ovdje da plaća nekakvu mjesečnu naknadu za dot od 5$?
Filip_2306 je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 23:52   #84
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Strenja Pregled postova
Gledam malo Amazon Dot i Google home mini i nikako se odlučiti. Velika prednost Dot-a je što ima 3.5mm jack, jer onda puštanje glazbe s njega na nekim pristojnim zvučnicima ima smisla.
I to je stvar koja me odbija od home minija, iako je home softwerski jači po onome što vidim po rivjuima. Ima netko jeftin način kako najlakše natjerat da google pjeva na nekim zvučnicima?

I netko je spominjao ovdje da plaća nekakvu mjesečnu naknadu za dot od 5$?

zanemari tu naknadu od 5$
To ja placam jer sam lijen, a radi se o povezivanju home assistanta i amazon alexe

google home mini + chromecast audio mozda?
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 00:20   #85
Filip_2306
Lurker
Moj komp
 
Filip_2306's Avatar
 
Datum registracije: May 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 52
Previše para, za nešto što s Alexom dolazi po defaultu.



Neznam jesi ti spominjao ili neko drugi, kako na Sonoff mogu spojiti i klasični prekidač, da ne izgubim funkcionalnost? Čini mi se da si to spomenuo, al gledam slike i nevidim nikakve ekstra konektore na njemu, osim za dolaznu nulu i fazu i za izlaz prema svjetlu. Ili sam preskočio nešto?

Tnx
Filip_2306 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 00:52   #86
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Strenja Pregled postova
Previše para, za nešto što s Alexom dolazi po defaultu.



Neznam jesi ti spominjao ili neko drugi, kako na Sonoff mogu spojiti i klasični prekidač, da ne izgubim funkcionalnost? Čini mi se da si to spomenuo, al gledam slike i nevidim nikakve ekstra konektore na njemu, osim za dolaznu nulu i fazu i za izlaz prema svjetlu. Ili sam preskočio nešto?

Tnx

Moguce jedino sa Tasmota firmwareom, ne sa originalnim Sonoff.
Kada se koristi Tasmota firmware onda se mogu koristiti dodatni GPIO pinovi koji su vidljivi kada se rastvori kuciste, prekidac se spaja na GND i na GPIO 14 na starijoj verziji ili na GPIO 2 na novijoj verziji ili se moze iskoristiti RX pin posto je moguc OTA update firmware-a nakon incijalnog flashanja


RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 09:54   #87
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Citiraj:
Autor orke Pregled postova
Jel ima nešto za Valiant bojler a da se mogu na daljinu paliti i gasiti
Ovisi. Vailant bojleri su imali i imaju suradnju sa netatmo thermo (https://www.netatmo.com/en-gb/energy). Isti takav se prodaje pod vailant imenom (https://www.vaillant.hr/krajnji-kori...na/regulacija/). Ako pricamo o centralnom grijanju naravno. Ja imam njihove proizvode i fakat su vrh po meni.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2019., 11:07   #88
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,845
Ja imam netatmo i radi odlično. Može se uhvatiti novi na eBay.de za cca 80 eura. Bio nedavno na mall hr 1050 kn a inače je 1500kn
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2019., 21:59   #89
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Moguce jedino sa Tasmota firmwareom, ne sa originalnim Sonoff.
Kada se koristi Tasmota firmware onda se mogu koristiti dodatni GPIO pinovi koji su vidljivi kada se rastvori kuciste, prekidac se spaja na GND i na GPIO 14 na starijoj verziji ili na GPIO 2 na novijoj verziji ili se moze iskoristiti RX pin posto je moguc OTA update firmware-a nakon incijalnog flashanja




Naručio sam svašta nešto, sad preostaje samo čekati da sve stigne.


Ono što me muči, a možda me muči nepotrebno. Imam jednu situaciju doma, gdje imam jedan prekidač gore za svjetlo u hodniku a htio bih ga i palit/gasit i dolje.

Kako mi je to najlakše složit s nekom smart kombom, da fizički imam prekidač gore gdje sada je i nekakav prekidač dolje, gdje nema žica ni ničega.
Tu bi sad zanemario ovo da mogu preko aplikacije gasit/palit svjetlo.
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 17.01.2019. u 22:04.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2019., 22:20   #90
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Najlakse = stavis dolje jos jedan sonoff (ako ga mozes staviti naravno) i onda njega koristis kao prekidac samo (salje MQTT poruku i upravlja sa istom zaruljom kao i prekidac gore)

Ako nemas nikakve struje dolje onda mi na pamet pada RF daljinski kojeg zalijepis na zid ili tako nesto

treca varijanta je recimo Ikea daljnski, ali to nisam jos siguran da li bi radilo, saznati cu za cca tjedan dana kada uzmem taj daljinski za testiranje
RainZG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na