Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.01.2019., 23:59   #31
Luka2580
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2018
Lokacija: Križevci
Postovi: 37
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Tocno
Uz bitnu napomenu, moras dovesti u kutiju prekidaca i nulu. Standardno ozicenje kod nas se radi da kod prekidaca imas dvije zice, dolazna faza + odlazna faza. Tebi treba i nula.

Najcesce je situacija da su kablovi koji su provuceni trozilni, pa onda mozes u razvodnoj kutiji spojiti da imas i nulu. Ako ne znas o struji nista zovi elektricara.
Pravilo bi bilo: plava nula, zuto zelena uzemljenje, ostalo(smeda) faza

Kod prekidaca je to najcesce: smeđa dolazna faza, plava odlazna faza prema zarulji, zuto zelena se ne koristi

Dakle, da bi sve radilo morao bi u ravodnoj kutiji zuto-zelenu zicu koja ide do prekidaca spojiti na nulu i onda to radi
Dobro, imam ispod prekidaca jednu uticnicu, iz nje uzmem nulu
Luka2580 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 00:07   #32
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Nevjerojatno....napisao cijelo štivo vezano za šta želim, kako želi itd...itd... i izbriše mi sve radi ponovnog log ina u forum.

Ima neka šansa da to vratim?..ne, jelda...
thunder11 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.01.2019., 11:56   #33
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Za detalje oko zamjene vidi post prije gdje sam objasnio sto se treba napraviti da bi radilo


Ikea zarulje su super isplative u odnosu na Philips/Osram/Lifx
Ali ako te muci samo dio sa prekidacem, to se lagano rijesi, raskopas prekidac, spojis zice trajno, vratis samo blendu umjesto prekidaca ili vratis cijeli prekidac koji vise nema funkcije.

Naravno, onda ovisis samo o aplikaciji i/ili onom Ikea daljinskom

Tnx, proučit ću sve detaljno.



Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
Nevjerojatno....napisao cijelo štivo vezano za šta želim, kako želi itd...itd... i izbriše mi sve radi ponovnog log ina u forum.

Ima neka šansa da to vratim?..ne, jelda...
Budi drug pa napiši ponovno, al ovaj put napravi copy prije submita
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 12:22   #34
stops
Premium
Moj komp
 
stops's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 341
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
na amazonu je svako malo akcija te mu je cijena 35€
echo dot 2 se dobije za 15 ili 20€
To sam govorio za Dot 3, Dot 2 se vise ne prodaje na Amazonu.de, a prepostavljam ni na ostalim Amazonima.
Istina, akcije su ceste i spuste se cijene za 50% ali sada je takva situacija

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
stops je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 13:32   #35
Filip_2306
Lurker
Moj komp
 
Filip_2306's Avatar
 
Datum registracije: May 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 52
Kakva je situacija sa Google Home-om? Ja sam nekako njega pikirao umjesto Alexe?

Da li mogu i preko njegovog huba složiti ovo što si ti sebi slagao s Alexom?



Što je potrebno za fleshat Tasmota firmware gore? Nekakav posebni programator ili se sve da u DIY verziji riješiti?

I hvala ti na uputama i informacijama, ovako nešto je trebalo na forumu.

Tnx
Filip_2306 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 15:35   #36
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Google home isto radi bez problema.
Sto se flashanja tice, treba programator(3-4 dolara), i 4 zice.
Jako jednostavan proces, ima hrpa uputa na youtubeu a mogu i ja tu napisati korake i sto treba


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 15:40   #37
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
E da, jedino sto placam 5$ mjesecno da alexa radi jer mi se ne da zafrkavati sa programiranjem posebnog skilla za nju. Mislim da za google home to nije potrebno. Znam da za homekit(apple siri) nije potrebno

Na to sam totalno zaboravio


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 16:56   #38
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Ništa, idem pisati ponovno ali ovaj put budem skratio sadržaj koliko mogu.

Za sada ću se samo fokusirati na rasvjetu glavne prostorije, sve ostalo za sada nemam u planu.

Dakle, dnevni boravak apartmana će biti podijeljen (u istoj prostoriji) na blagavaonicu + dnevni boravak.

Blagavaonica:
- Kako sam ranije već spomenuo, tamo će biti jedan viseći luster sa 3 do 4 žarulje - njega bi bolio palit/gasit/dimmat

Dnevni:
- Glavni izvor svijetla će biti 10m RGB LED trake ukomponirane i akosutične panele - njih palit/gasit/dimm/mjenjati boje
- Eventualno koja ukrasna lampa u koju ću ubaciti smart žarulju
- Ostalo što će biti tamo, tipa TV, komp, zvučnici itd...za sada preskačem.

Za sve to kontrolirati, primarno imam želju koristiti Alexu (glasovno), ali isto tako da postoje i prekidači (sve ih mijenjam na novo) da se ipak može i fizički pali i gasit.
Pa ako sam dobro shvatio, par smart switcheva bi tu dobro došlo. Više manje bi volio da to sve radi preko WiFi mreže, pod uvjetom tj. ako se zna da ta opcija ne jede puno bandwith-a.

E sada, da li je imate volju napraviti neku A/B/C opcije popraćene sa linkovima da ja mogu sebi sveukupan trošak izračunat + da si ja to mogu uopće i zamisliti točnije, iskreno ...malo sam se ipak pogubio od ponuda i varijanti.

Uz to sve, radi prije navedenih podloga oko struje i žica moram još dadtno i sa električam provjeriti, primjer da li imam nulu ili ne i ostalo.

P.s. koliko sam shvatio, flashanjem Tasmota prebacujem cijelu komunikaciju na moju lokalnu mrežu umjesto na servere?

Siguran sam da sam ponešto zaboravio, ako da budem naknadno dodao.

p.s.
Ako nekome nije frka sa vremenom i štošta, mogu i ja te stvarčice preko amazon.it naručiti u trst i onda prosljedim gdje treba
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 17:14   #39
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Google home isto radi bez problema.
Sto se flashanja tice, treba programator(3-4 dolara), i 4 zice.
Jako jednostavan proces, ima hrpa uputa na youtubeu a mogu i ja tu napisati korake i sto treba
Gledam tvoje skrinšote. Daj mi reci s čim mjeriš temperaturu i vlagu?


Ma nemoraš raspisivat, eventualno ako ti se da stavit koji link. No možemo i guglat Većinu si nam dao na izvolte.

Što se tiče Ikea žarulja, da li se mogu direkto spojiti ili ipak treba imati onaj njihov "pristupnik"?
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 05.01.2019. u 17:28.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 17:38   #40
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Gledam tvoje skrinšote. Daj mi reci s čim mjeriš temperaturu i vlagu?


Ma nemoraš raspisivat, eventualno ako ti se da stavit koji link. No možemo i guglat Većinu si nam dao na izvolte.

Što se tiče Ikea žarulja, da li se mogu direkto spojiti ili ipak treba imati onaj njihov "pristupnik"?

Za temp i vlagu koristim AM2301 senzor od Sonoffa (dosta velik, dolazi u kucistu, OVO
te na 3 mjesta Si7021 senzor

Na tocnost dosta utjece mjesto gdje se senzor stavlja sto je vidljivo kod mene u kuhinji. Kuhinja, blagavaona i dnevni boravak je jedan veliki open space (oko 50m2), temperatura je svuda manje vise ista, ali sensor u kuhinji me montiran u Vimar okvir prekidaca, a okvir je montiran na zidne plocice te je radi toga temperatura niza nego na ostalim senzorima. Sitnice o kojima se ne razmislja kada se slaze nesto, jbga


Senzori su spojeni na Sonoffe. Postoje dvije opcije
1. kupovati TH verzije Sonoffa (skuplja varijanta)
2. Kupiti obican sonoff, kupiti senzor, spojiti senzor na GPIO pinove i to je to

Ako te zanima detaljnije mozemo se nac(ako si iz ZG-a) pa ti pokazem sve uzivo, uzmem jedan Sonoff sa sobom, dignem hot spot i pokazem kako se konfigurira (web sucelje) i kako izgleda uopce cijela elektronika i pinovi


Ikea zarulje - ja sam ih spojio na Philips bridge posto ih Philips podrzava.
Druga opcija je Ikea bridge (pristupnik)
Treca opcija je Zigbee2MQTT sniffer - ne znam kako radi, narucio sam ga i cekam da stigne, ali prema svemu sto sam citao, zamjenjuje sve Zigbee bridgove te prima i salje komande preko MQTT-a

Zadnje izmijenjeno od: RainZG. 05.01.2019. u 17:51.
RainZG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.01.2019., 17:50   #41
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
Ništa, idem pisati ponovno ali ovaj put budem skratio sadržaj koliko mogu.

Za sada ću se samo fokusirati na rasvjetu glavne prostorije, sve ostalo za sada nemam u planu.

Dakle, dnevni boravak apartmana će biti podijeljen (u istoj prostoriji) na blagavaonicu + dnevni boravak.

Blagavaonica:
- Kako sam ranije već spomenuo, tamo će biti jedan viseći luster sa 3 do 4 žarulje - njega bi bolio palit/gasit/dimmat

Dnevni:
- Glavni izvor svijetla će biti 10m RGB LED trake ukomponirane i akosutične panele - njih palit/gasit/dimm/mjenjati boje
- Eventualno koja ukrasna lampa u koju ću ubaciti smart žarulju
- Ostalo što će biti tamo, tipa TV, komp, zvučnici itd...za sada preskačem.

Za sve to kontrolirati, primarno imam želju koristiti Alexu (glasovno), ali isto tako da postoje i prekidači (sve ih mijenjam na novo) da se ipak može i fizički pali i gasit.
Pa ako sam dobro shvatio, par smart switcheva bi tu dobro došlo. Više manje bi volio da to sve radi preko WiFi mreže, pod uvjetom tj. ako se zna da ta opcija ne jede puno bandwith-a.

E sada, da li je imate volju napraviti neku A/B/C opcije popraćene sa linkovima da ja mogu sebi sveukupan trošak izračunat + da si ja to mogu uopće i zamisliti točnije, iskreno ...malo sam se ipak pogubio od ponuda i varijanti.

Uz to sve, radi prije navedenih podloga oko struje i žica moram još dadtno i sa električam provjeriti, primjer da li imam nulu ili ne i ostalo.

P.s. koliko sam shvatio, flashanjem Tasmota prebacujem cijelu komunikaciju na moju lokalnu mrežu umjesto na servere?

Siguran sam da sam ponešto zaboravio, ako da budem naknadno dodao.

p.s.
Ako nekome nije frka sa vremenom i štošta, mogu i ja te stvarčice preko amazon.it naručiti u trst i onda prosljedim gdje treba

Blagavaona - dimmer svakako, nema smisla smart zarulje stavljati, stavio sam ti link vec za to

10m RBG trake - pripremi se za probleme. Naime, 10m RGB trake ti nece svijetliti jednoliko ako imas napajanje sa samo jedne strane. Dakle moras na traku, svakih cca 3m dovesti napajanje kako ne bi dolazilo do prevelikog pada napona.
To je prva stvar o kojoj moras razmisljati

Druga stvar - led traka s vremenom rikava, pogotovo jeftine kineske. Hladjenje tu pomaze (alu profili), ali razmisljaj da ih postavis tako da se mogu relativno lagano zamijeniti

Za kontrolu, napajanje, samu traku - ja sam uzeo ovo, za tu cijenu je odlicno, vidjeti cu samo kako dugo ce trajati. Za sada radi cca 3 mjeseca, svakodnevno koristenje cca 5-6 h
Da li ces RBG ili RGBWW odluci sam, ali postoje razlike kako se ponasaju bas u koristenju sa smart home softwareima sto ja nisam znao kod kupnje.
Odvojeno je upravljanje RBG i WW kanalima pa to je malo sjeb* za sloziti da radi kao sto bi bilo logicno
kontroler

napajanje

traka

Naravno, ima i Philips trake, Osram, ali onda gledaj rang cijene za 10m od cca 1300+kn.

A inace, smart prekidaci i to, ono sto sam ja radio je sljedece:
Imao sam postavljene prije 7 godina Vimar prekidace svuda u kuci, mijenjati sve to nije imalo smisla pa sam napravio to da sam iza svakom prekidaca ugurao Sonoff(knauf pa je bilo lagano), na Sonoff sam spojio Vimar prekidac. Prekidac daje signal Sonoffu da okine relej i upali lampu. Naravno, to je vidljivo i u mobilnoj aplikaciji i to radi i kada nema WiFi-a.

E sad, ako bas zelis smart prekidace onda preporucam da ides sa onim klasicnim prekidacima, tipa on/off ili tipkalo.
Zasto? Imam na jednom mjestu touch prekidac (bas onaj dimmer koji sam linkao) i kod toga je glupost sto moras gledati prekidac da bi pogodio tocno mjesto gdje se svijetlo pali Super on izgleda, staklo, svijetli lagano, ali u usporedbi sa obicnim prekidacem kojeg opalis cekicem i radi ovo je malo nespretno.

PS Za tasmotu da, dobro si skuzio. Bez flashanja Sonoffa koristis aplikaciju eWe koja se linka na Alexu, Google home i radi preko clouda.
Sa flashanjem tasmota firmwarea koristis MQTT protokol za koji onda imas opet par opcija - mozes koristiti MQTT cloud server ili kupis Raspberry Pi i dignes na njemu Home Assistant + MQTT server i to radi lokalno onda.
Naravno, nisi ogranicen samo na Raspberry Pi, ima jos mogucnosti, ali s obzirom na njegovu cijenu i potrosnju izbor je logican.


BTW preporucam ovaj video kanal na YT.
Lik je u smart home podrucju preko 10 godina, kompletno ozicenje u kuci je proveo da je podredjeno automatizaciji, dosta DIY stvari ima te je dosta tehnicki orijentiran sa dobrim objasnjenjima
https://www.youtube.com/user/SuperHouseTV

Zadnje izmijenjeno od: RainZG. 05.01.2019. u 18:00.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 18:16   #42
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Ovo je super da možeš na sonoff spojiti klasični prekidač pa da i on može okinuti/upaliti žarulju.

Naručio sam maloprije 2 sonoffa i prekidač što si linkao pa kad stigne ide ugradnja. Vjerojatno ću te pingati za firmware update RPi mi i tako stoji u kutiji a i imam komp koji mi radi 24/7 tako da ima opcija.

A sve mi se čini da ću vratiti u Ikeu ovaj set žarulja i prekidač što sam uzeo testno u nadi da ću proširiti s pristupnikom. Sada mi se to čini kao skupa igra naspram ovih mogućnosti.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 18:57   #43
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Cimaj kad ti treba nesto
Za flashanje Sonoffa ti treba ovo
flashanje
mislim da ima u chipoteci, a imam i ja jedan viska, stoji zapakiran u kutiji s aruduinima
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 23:52   #44
Luka2580
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2018
Lokacija: Križevci
Postovi: 37
Znaci ovako, da ja razjasnim do kraja svoju situaciju
Traka broj 1.
https://www.aliexpress.com/item/DC12...45ad4c4dCLR8eO
Ovu traku sam narucio, naravno ima svoje napajanje, wifi kontroler koji je kompatibilan sa google home, Echo dot i aplikacija preko moba?!
Traka broj 2.
Imam vec postojece namontiranu traku na nosac iza tva i ustekano u komp ( https://www.aliexpress.com/item/DC-5...27424c4dFNYdUN )
E sad, tu traku sam isto odlucio spojit na smart kontroler kakvi posjeduje i prva traka gore navedena, pa sam uzeo jedan kontroler posebno
Znaci samo izbacim ovaj dio od usba do "kontrolera" trake maknem (odstekam ima naravno onaj 4 pin konektor), spojim ovaj novi smart kontroler i napajanje koje sam uzeo posenbno
Da li kod spajanja mobitela ima kakvih komplikacija ili je samo Plug&play uz aplikaciju naravno instaliranu na mobu?
Da li kasnije kada nabavim echo dot ili cak google home ima kakvih komplikacija kod povezivanja tih traka sa echom ili googlom?
Po mojem mislim da ne jer su kontroleri kompatibilni sa obodva uređaja
I mislim uzet ovaj prekidac: https://www.aliexpress.com/item/EU-S...d-ab1bfb7cf288

Da li i za njega kasnije treba izmisljat kerefeke nekakve za spajanje na echo dot ili google home ili isto samo plug&play?
Luka2580 je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2019., 00:39   #45
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Luka2580 Pregled postova
Znaci ovako, da ja razjasnim do kraja svoju situaciju
Traka broj 1.
https://www.aliexpress.com/item/DC12...45ad4c4dCLR8eO
Ovu traku sam narucio, naravno ima svoje napajanje, wifi kontroler koji je kompatibilan sa google home, Echo dot i aplikacija preko moba?!
Traka broj 2.
Imam vec postojece namontiranu traku na nosac iza tva i ustekano u komp ( https://www.aliexpress.com/item/DC-5...27424c4dFNYdUN )
E sad, tu traku sam isto odlucio spojit na smart kontroler kakvi posjeduje i prva traka gore navedena, pa sam uzeo jedan kontroler posebno
Znaci samo izbacim ovaj dio od usba do "kontrolera" trake maknem (odstekam ima naravno onaj 4 pin konektor), spojim ovaj novi smart kontroler i napajanje koje sam uzeo posenbno
Da li kod spajanja mobitela ima kakvih komplikacija ili je samo Plug&play uz aplikaciju naravno instaliranu na mobu?
Da li kasnije kada nabavim echo dot ili cak google home ima kakvih komplikacija kod povezivanja tih traka sa echom ili googlom?
Po mojem mislim da ne jer su kontroleri kompatibilni sa obodva uređaja
I mislim uzet ovaj prekidac: https://www.aliexpress.com/item/EU-S...d-ab1bfb7cf288

Da li i za njega kasnije treba izmisljat kerefeke nekakve za spajanje na echo dot ili google home ili isto samo plug&play?

sve je plug and play, dokle god imas internet vezu te sve cloud usluge rade
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 19:32   #46
Filip_2306
Lurker
Moj komp
 
Filip_2306's Avatar
 
Datum registracije: May 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 52
Rain,

ajde kad ti se bude dalo napiši što još koristiš od gadgeta a da imaju veze s ovom temom? Vanjska temperatura, vrijeme il što već imaš još od opreme?

tnx
Filip_2306 je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 20:16   #47
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Strenja Pregled postova
Rain,

ajde kad ti se bude dalo napiši što još koristiš od gadgeta a da imaju veze s ovom temom? Vanjska temperatura, vrijeme il što već imaš još od opreme?

tnx
Evo cijeli trenutni setup

1x raspberry Pi 3
na njemu se vrti Home Assistant + Pi-hole + My media

1x FreeNAS server na kojem se vrti Plex media server (plan je sve sa rPi prebaciti na FreeNAS)

2x Sonoff dual

1x Sonoff S26 uticnica

1x RGBW kontroler

5x MoesHouse dimmeri

9x Sonoff basic

1x Philips hue bridge

2x Philips Hue E27

1x Ikea RGB E27


5x AM2301 temperaturni senzori

2x SI7021 temperaturni senzori

2x PIR senzori pokreta

1x senzor za vrata


1x Amazon Echo Dot

1x SmartTV

4x DIY rijesenje za spustanje i podizanje zavjesta, tj window blinds-a (ne znam kako se to zove na HR)

Ovo je sve za stan. Vanjske temperature ne pratim, tj gledam ih samo preko vremenske prognoze + pracenje polozaja sunca preko GPS koordinata.

E sad, da nemam podno grijanje onda bi prosirio cijelu pricu sa Nestom, ventilima za radijatore, pracenjem vanjske temperature i automatizmom za rad grijanja.

Kako je podno grijanje izuzetno sporo to nema smisla raditi.


Cilj je bio u prvom koraku rijesiti kompletnu rasvjetu sto je sada na nekih 85% te pracenje temperature i vlage zraka.

Kako se upoznajem sve vise sa tehnologijom padaju mi na pamet ideje sto bi mogao jos napraviti pa cu tako lagano prosirivati pricu. Imam tu srecu da sam cijeli stan u kuci obukao u knauf pa mi je relativno lagano provlacenje novih kablova gdje mi trebaju
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 20:23   #48
Filip_2306
Lurker
Moj komp
 
Filip_2306's Avatar
 
Datum registracije: May 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 52
Super, imaš ti toga

Daj poslikaj malo to rješenje za spuštanje zavjesa i opiši malo. Ja bi tako nešto za spuštanje projektorskog platna.
Filip_2306 je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 21:00   #49
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
evo imas tu sve, po tome sam slagao

https://www.thingiverse.com/thing:2392856

mada, za projektorsko platno odi sa Nema17 stepper motorom, jaci i brzi je od ovoga.
Kod mene su ti zastori 80cm sirina x 55cm visina pa mi brzina i jacina nisu bili bitni, tj ovi rade dovoljno dobar posao
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 21:10   #50
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Zaboravio sam napomenuti jednu stvar, kako sam ja to slozio je miks izmedju gotove stvari i DIY-a.
Ima naravno profesionalnijih rijesenja na trzistu, skupljih, jeftinijih, losijih bla bla.

Kako mi je prvi susret s IOTom bio kroz arduino, programiranje kroz njegov IDE i slaganje svega preko nrf24l mreze ovo mi je bio logican nastavak jer je Sonoff ispao jeftiniji i stabilniji od adruino based DIY rijesenja i prebacio sam sve na to, odnosno ne na Sonoff nego na esp8266 hardware sa Tasmota firmwareom.

Sve gore navedeno sto sam slozio je kostalo oko 2200kn, sto nije ogromna lova. Ako maknem Philips hub, zarulje i ikea rbg zarulju cijena pada na oko 1700kn.
FreeNAS i Rasp nisu u toj cijeni jer sam NAS slagao neovisno, a Rasp koristim i za druge stvari.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2019., 23:28   #51
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Evo jedna fora stvar koju sam slozio danas.
Kraj radnog stola imam 4 prekidaca
2 klasicna on/off
2 tipkala

Isto mi sluzi za paljenje 4 grupe svijetala u radnoj sobi, 2x4 GU10 bez dimanja, 2x4GU10 sa dimanjem

Ono sto sam slozio preko Sonoffa te ovih tipkalo prekidaca:
1x klik = paljenje dimanih svijetala u stadiju u kojem su bila zadnje postavljena. Npr ako sam ih zadnji puta imao na 30% jacine tako se sada pale
2x klik = paljenje dimanih svijetala na 100% jacine
1xdrzanje tipkala 1 sec = paljenje racunala (WOL) + paljenje rasvjete oko radnog stola na nacin na koji mi odgovara inace, ali sto se pali i u kojoj jacini ovisi da li je vani dan ili ne
1xdrzanje drugog tipkala 1 sec = pokrece se timer od 60 sekundi koji nakon isteka gasi sva upaljena svijetla, gasi TV, gasi komp, odnosno gasi sve sto je upaljeno, a po noci treba biti ugaseno

Samo jedna od gluposti koja se moze sloziti ako netko nema ideje sto se moze, a sto ne
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2019., 08:02   #52
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Ovo je odlicno. Na koji nacin ide automatizacija? Da li moras isprogramirat kod ili slazes nekakav hodogram?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2019., 09:06   #53
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Evo jedna fora stvar koju sam slozio danas.
Kraj radnog stola imam 4 prekidaca
2 klasicna on/off
2 tipkala

Isto mi sluzi za paljenje 4 grupe svijetala u radnoj sobi, 2x4 GU10 bez dimanja, 2x4GU10 sa dimanjem

Ono sto sam slozio preko Sonoffa te ovih tipkalo prekidaca:
1x klik = paljenje dimanih svijetala u stadiju u kojem su bila zadnje postavljena. Npr ako sam ih zadnji puta imao na 30% jacine tako se sada pale
2x klik = paljenje dimanih svijetala na 100% jacine
1xdrzanje tipkala 1 sec = paljenje racunala (WOL) + paljenje rasvjete oko radnog stola na nacin na koji mi odgovara inace, ali sto se pali i u kojoj jacini ovisi da li je vani dan ili ne
1xdrzanje drugog tipkala 1 sec = pokrece se timer od 60 sekundi koji nakon isteka gasi sva upaljena svijetla, gasi TV, gasi komp, odnosno gasi sve sto je upaljeno, a po noci treba biti ugaseno

Samo jedna od gluposti koja se moze sloziti ako netko nema ideje sto se moze, a sto ne
To je inače vrlo cesti Home scene. Ja imam tik do ulaznih vrata remotec scene Master. Tipka home, pali svijetla, TV (ir) i kompjuter preko wol-a. Dosta praktično, nema čekanja na boot, TV već povukao nas discovery, sve spremno.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2019., 09:39   #54
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Daj nabaci koju sliku, screenshot i link Šta, gdje, kako, odakle?! tnx
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2019., 10:45   #55
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Daj nabaci koju sliku, screenshot i link Šta, gdje, kako, odakle?! tnx
Ako je ovo islo meni, ja nemam sonoff nego z-wave + homey (www.athom.com). Kako homey imam IR blaster onda s njime ako si u rangeu TV-a mozes IR koristiti. Ok postoji i Remotec IR extender pa mozes bilo gdje.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2019., 12:55   #56
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Meni telka radi preko WOL-a pa nemoram ni IR blaster koristiti

A screenshot cega? Komplet autmatizaciju si slazem preko ibmovog node-red softwarea i tamo je slozena ova logika oko prekidaca.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2019., 13:03   #57
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Meni telka radi preko WOL-a pa nemoram ni IR blaster koristiti

A screenshot cega? Komplet autmatizaciju si slazem preko ibmovog node-red softwarea i tamo je slozena ova logika oko prekidaca.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Telka preko WOL? Nije mi to ni palo napamet jer nema te postavke u menu-u pa nisam siguran da ce to meni proci mada imam dobru telku doduse vec kojih 4-5 godina. Probati cu bas danas jer mi je to bolje nego IR.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2019., 13:11   #58
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Telka preko WOL? Nije mi to ni palo napamet jer nema te postavke u menu-u pa nisam siguran da ce to meni proci mada imam dobru telku doduse vec kojih 4-5 godina. Probati cu bas danas jer mi je to bolje nego IR.

Sorry, da se ispravim. Telku koju imam je Samsung sa Tilzenom, model 2018, taj model Home Assistant podrzava pa onda paljenje ide preko Home Assistanta putem ethernera. Dakle je WOL ali uz dodatnu kontrolu, tj mogu poslati bilo koju komandu prema TVu putem mreze.

Ali ako imas komp onda mozes probati napraviti to da si se komp pali preko WOL-a, a onda komp upali TV putem HDMI CEC-a, naravno ako ti sav harware podrzava takav setup.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2019., 13:18   #59
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Sorry, da se ispravim. Telku koju imam je Samsung sa Tilzenom, model 2018, taj model Home Assistant podrzava pa onda paljenje ide preko Home Assistanta putem ethernera. Dakle je WOL ali uz dodatnu kontrolu, tj mogu poslati bilo koju komandu prema TVu putem mreze.

Ali ako imas komp onda mozes probati napraviti to da si se komp pali preko WOL-a, a onda komp upali TV putem HDMI CEC-a, naravno ako ti sav harware podrzava takav setup.
A da da, to znam. Ja ne mogu paliti ali mogu upravljati preko etherneta. Ma da, znam za CEC jer da posaljem na Chromecast sliku upali mi tv isto. To je jedna opcija ali tako mogu nekoga tko vec gleda omest pa to ne radim. Ovako bi sprasio WOL da ima pa ako radi nikome nista, ako ne upali se.

P.s. Mada, pusti pricu probati cu, mozda me iznenadi.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2019., 13:23   #60
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ovo je odlicno. Na koji nacin ide automatizacija? Da li moras isprogramirat kod ili slazes nekakav hodogram?

Node-RED flow



Objasnjenje svega:
Tipkalo - putem MQTT-a salje poruku TOGGLE kod normalnog pritiska u topic YYY
- kod dvostrukog pritiska salje ON ili OFF u topic YYY
- kod drzanja od 1 sec salje HOLD u topic XXX
U Node-RED sam slozio dva inputa radi razlicitih topica (doslovno se moze povuc paralela sa forumskim topicom gdje je MQTT poruka post u topicu)

Ono sto se radi:
Ulaze poruke "ON", "OFF", "TOGGLE", "HOLD"
Za svijetla koristimo "ON","OFF","TOGGLE"
Da se zivot pojednostavi "OFF" poruku mijenjamo svaki puta u "ON" - dio Change message to ON
Proceed je doslovno krizanje koje na jednu stranu pusta "ON", a na drugu "TOGGLE"
"HOLD" poruku ne koristim u ovom flowu i zato je ne pustam dalje
Zadnji korak je nacin paljenja svijetla
Ako je poruka "TOGGLE" onda mijenja trenutni polozaj svijetla, ako je upaljeno gasi ga, ako je ugaseno pali ga sa zadnjim postavkama jacine
Ako je poruka "ON" onda pali svijetlo sa 100% jacinom

ovo je logika za paljenje svijetla na 100%



Sve je graficki, za sve sto je ovdje upisano postoje automatski predlosci jer povlaci nazive stvari koje su aktivne u Home assistantu





Ovo je flow za radni stol, pali komp, ovisno o danu/noci pali razlicita svijetla te gasi sva ostala svijetla u radnoj sobi




Mogao sam obje ove stvari sloziti u jednom flowu bez problema, ali sam si nekako organizirao sve flowove kako je meni logicno pa ih ne zelim mijesati.
RainZG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na