Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.01.2019., 00:51   #1
Luka2580
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2018
Lokacija: Križevci
Postovi: 37
Echo Dot 2

Pozdrav,
Ima par tema na ovu stvarcicu al nigdje bas tocno objasnjeno neko misljenje o tome ili iskustvo ako tko posjeduje navedeni proizvod.
Imam par pitanja...
Prva stvar, kako ide to narucivanje preko amazona, nikad nista preko toga nisam narucivao, a tamo sam pronasao taj uređaj po dosta pristojnoj cijeni...
Sad mene zanima da li ce mi roknut neku dost debelu carinu na to ili kakva davanja? (Pise free shiping al msm da je to samo za ameriku)
Druga stvar, taj artikl sa amazona (stavit cu link na kraju posta) ima americki prikljucak i naravno nema ponuđeno npr kao na aliexpressu kad se takve stvari narucivaju da li zelis americku uticnicu, europsku itd.. znam da postoje naravno prijelazi s njihove na nasu uticnicu, ali da li mozda postoji taj aparat na nasu uticnicu, ako je tko narucivao ili mozda zna nek zaljepi link
Echo bi naravno kombinirao sa kompatibilnim smart razdvajacem koji sam pronasao sa nasom uticnicom (link na kraju), i ta stvarcica bi mi koristila iskljucivo samo za paljenje i gasenje led traka, i jos neke sitne gluposti (zbog toga i gledam echo dot 2 model jer je jeftiniji naravno a kolko cu ga ja koristit i kolko mi treba bit ce sasvim dovoljan)
Ako tko ima kakvih mozda iskustva sa tom stvarcicom i narucivanje preko amazona pa da napise..
https://www.amazon.com/gp/product/B0...d_i=9818047011

https://www.alibaba.com/product-deta....10.aFZg7E&s=p

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 18.06.2020. u 13:42.
Luka2580 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2019., 12:24   #2
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Zaboravi narudzbu iz amerike jer ne dostavljaju u HR.

Cak ni Njemacki Amazon ne dostavlja Echo dot u HR. Ja sam svoj uzeo tako da sam ga slao frendu u Njemacku i on mi ga donio u HR.

Sto se carine tice, unutar EU nista, vam EU ovisi o velicini paketa i raspolozenju djelatnika. Meni u 12om mjesecu doslo 10-12 paketa, po iznosima su svi trebali zavrsiti na carini, a svi prosli bez icega


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
RainZG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.01.2019., 12:26   #3
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Ovo za paljenjeni gasenje, gledaj sonoff proizvode na aliexpressu. Imam cijelu kucu dignutu na tome, sve povezano i automatizirano i radi odlicno.

Doduse ja sam kod sebe sve slagao lokalno tako da nista ne radi preko clouda i nisam ovisan o internet vezi


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2019., 16:49   #4
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,081
Sa Echo Dot kombiniram Philips Hue žarulje i Logitech Harmony i fercera odlično. Tako da ako je kompatibilno s Alexom, radit će skroz ok.

Narudžba je išla u mom slučaju sa ama.co.uk na frenda i on mi dofurao kad je dolazio u Hrvatistan.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2019., 18:11   #5
stops
Premium
Moj komp
 
stops's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 341
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Ovo za paljenjeni gasenje, gledaj sonoff proizvode na aliexpressu. Imam cijelu kucu dignutu na tome, sve povezano i automatizirano i radi odlicno.

Doduse ja sam kod sebe sve slagao lokalno tako da nista ne radi preko clouda i nisam ovisan o internet vezi


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ako ti se da malo vise opisati sta je sve povezano i kako radi?
Nabavio sam Echo dot prije 2 tjedna i krenuo bi u spajanje saltera, uticnica sa Alexom.
stops je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2019., 22:27   #6
Tihomir111
ZeNgE_Tiho_Cro
Moj komp
 
Tihomir111's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Virovitica
Postovi: 465
Ja sam ga isto nabavio, samsung tv pali i gasi i to je to. Klimu vivax je nasla nakon istalacije plugina od Midea, ulogirao se i dodao klimu, i sad mi kaze device is unresponsive i mos se slikat. Probao dodat nekoliko puta....
Tihomir111 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2019., 23:31   #7
Luka2580
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2018
Lokacija: Križevci
Postovi: 37
Znaci, jedino mi onda preostaje u HG spotu uzet alexu za 500 kuna...
Luka2580 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2019., 01:53   #8
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor stops Pregled postova
Ako ti se da malo vise opisati sta je sve povezano i kako radi?
Nabavio sam Echo dot prije 2 tjedna i krenuo bi u spajanje saltera, uticnica sa Alexom.

Baza za sve je Home Assistant + MQTT
Kroz MQTT koristim Sonoff uredjaje na koje je dignut Tasmota firmware tako da nema nikakve komunikacije premo eWe link aplikacije i njihovog clouda nego je sve lokalno preko mog WiFi-a i HA
Trenutno imam nekih 20 Sonoff uredjaja sa ukupno 30-35 razlicitih funkcija (paljenje svijetala, senzori temp i vlage, senzori vrata i slicno)
Uz to sam uzeo za igru Philips hue te Ikea tradfri (njihove zarulje se mogu spojiti na Philips hue brigde). Mada sada cekam Zigbee sniffer pa cu i to prebaciti na lokalni MQTT

Za automatizacije koristim node-red

Na Alexu propustam stvari preko HA, tako da su neke stvari filtrirane i koristim ju samo za voice command


ovako izgleda jedan dio toga
Home Assistant







Node-red dio automatizacija


RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2019., 12:46   #9
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Nemam nista protiv sonoff-a no osobno ne zelim i ne prihvacam da mi banalno kucno svijetlo ovisi o mom internet routeru / AP-u i WiFi-u. Iz tog razloga sam na z-wave-u a kao univerzalini gateway koristim Athom Homey. Eto tko voli nek si zagoogla.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2019., 13:18   #10
stops
Premium
Moj komp
 
stops's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 341
Da gledao sam i Z-wave. Ne znam da li postoji topic za home automation i slicno pa bi ovaj mozda mogao dobro posluziti. Tko god je radio doma takve stvari ajde da čujemo

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
stops je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.01.2019., 19:02   #11
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Nemam nista protiv sonoff-a no osobno ne zelim i ne prihvacam da mi banalno kucno svijetlo ovisi o mom internet routeru / AP-u i WiFi-u. Iz tog razloga sam na z-wave-u a kao univerzalini gateway koristim Athom Homey. Eto tko voli nek si zagoogla.

A koja je tocno razlika ako ti crkne AP/router ili ako crkne tvoj gateway?
Osim te da novi ap kupis i postavis za max sat vremena, a Ahtom ces ipak cekati malo duze.

PS Zaboravio sam napomenuti da sve kod mene radi i ako nema WiFi-a jer za svako svijetlo i dalje postoji prekidac koji upravlja Sonoff uredjajima neovisno o WiFi-u
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 10:46   #12
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
A koja je tocno razlika ako ti crkne AP/router ili ako crkne tvoj gateway?
Osim te da novi ap kupis i postavis za max sat vremena, a Ahtom ces ipak cekati malo duze.

PS Zaboravio sam napomenuti da sve kod mene radi i ako nema WiFi-a jer za svako svijetlo i dalje postoji prekidac koji upravlja Sonoff uredjajima neovisno o WiFi-u
Ako ti krepa gateway imas prekidace koji su upareni direktno s aktuatorima. Takodjer, restarti AP-a, zagusenje ap ili slicne peripetija od strane IP infrastrukture potpuno su neovisna o tome. Meni je 90% rjeseno na Fibaro uredjajima (grijanje i svijetla) no imam i intertechno iz bauhausa, Kaku i slicne jer Homey podrzava prakticki sve na trzistu. Inace Z-Wave je mesh mreza, svaki aktor koji je napajan (ne na baterijama) automatski vidi ostale uredjaje i tako moze rutati pakete ako je neki najdalji izvan dosega gateway putem direktne komunikacija.

P.s. Zadnja cinjenica da mozes upravljati i ako nema WiFi-a je zapravo to cemu i ja tezim. Ako imam ispad mreze sve mora raditi. I dalje nisam odusevljen da je kucna automatizacija 100% na AP-u ali ok, ovo je ogromna prednost.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 11:47   #13
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Meshing je super stvar, meni taj dio osobno nije bitan. Cijela kuca mi mora biti pokrivena sa dobrim WiFi signalom. Ali to sam ja. Kome to nije bitno onda z-wave/zigbee je super rijesenje. Ili se moze ici na neka diy rijesenja koja rade na slicnom principu.

Zagusenje WiFija je isto mogucnost na koji treba obratiti paznju.
Kod mene opet poslozeno tako da je na 2.4GHz home automation, a na 5GHz laptopi i mobiteli, uz kvalitetan router naravno gdje nemam problema sa brojem uredjaj koji su prijavljeni.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 11:50   #14
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor mann Pregled postova



P.s. Zadnja cinjenica da mozes upravljati i ako nema WiFi-a je zapravo to cemu i ja tezim. Ako imam ispad mreze sve mora raditi. I dalje nisam odusevljen da je kucna automatizacija 100% na AP-u ali ok, ovo je ogromna prednost.

To mora biti osnova po meni. Smart rijesenja moraju biti dodatak postojecem rijesenju, a ne zamjena. Osim toga ne znam kako bi gostima ili roditeljima objasnio da se svijetla pale glasovnim naredbama ili da moraju imati aplikaciju




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 12:46   #15
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
To mora biti osnova po meni. Smart rijesenja moraju biti dodatak postojecem rijesenju, a ne zamjena. Osim toga ne znam kako bi gostima ili roditeljima objasnio da se svijetla pale glasovnim naredbama ili da moraju imati aplikaciju




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ciljao sam vise da se slucajno prekidaci ne kace na wifi ili rade samo kroz automatski flow tj ne rade ako krepa gateway. Ako imaju hardwire prekidace ili prekidace koji direktno komuniciraju sa aktorom ok. Meni neki prekidaci nemaju hardwire (zaljepio sam ih gdje stignem) ali su "programirani" direktno u aktor i s njim komuniciraju neovisno o gatewayu.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 12:58   #16
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Ja također sam razmišljao tu i tamo malo automatizirati app.
Podosta toga sam gledao po netu šta i kako napraviti i zasita ima na stotine kombinacija i raznih mogućnosti.

Sve u svemu, odlučio sam da ću preko alexe raditi skoro sve. Od gašenja/paljenja svijetla i ostalih raznih uređadaja po sppartmanu.

Neke stvari sam shvatio ali neke mi još nisu potpuno jasne.
Tipa, želim glasovno paliti i gasiti TV - uzmem smart utičnicu - u nju priključim TV te spojim utičnicu na WiFi i Alexu i tu je riješena stvar.

Ali sada, pošto radim app na novo, imam situaciju gdje ću iznad stola u blagavaonici imati viseći luster koji će imati na sebi nebitno sada 3 ili 4 žarulje...i njih bi volio glasovno paliti, gasiti te dimmati po potrebi. E sada, pitam se da li je dovoljno njih samo spojiti na ovo ili je neophodno da mi treba baš switch na zidu sa dimm mogućnostima i onda njega spajati na WiFi i tako raditi određene regulacije?

Jer osobno nebi sada stavljao 3,4,5 smart žarulja na viseći i onda svaku pojedinačno spajati pa grupirati itd... šta vi mislite ?

P.s. najbliža varijanta za naručiti echo dot mi je amazon.it...ali kako vidim na skoro svi amazonima je dobavljivost tek od sljedećeg mjeseca na dalje moguća...

Zadnje izmijenjeno od: thunder11. 04.01.2019. u 13:07.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 13:20   #17
stops
Premium
Moj komp
 
stops's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 341
Dosao je u HGSpot za 499kn, na Amazonu 446kn bez dostave
stops je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 13:42   #18
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Citiraj:
Autor stops Pregled postova
Dosao je u HGSpot za 499kn, na Amazonu 446kn bez dostave
Ma ni pod razno skuplje neg bilo koji amazon, nije meni žurba rađe pričekam. I tako jednom kada dođe raspoloživost istih na amazon-u non stop idu na 40-50% popusta.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 16:17   #19
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
Ja također sam razmišljao tu i tamo malo automatizirati app.
Podosta toga sam gledao po netu šta i kako napraviti i zasita ima na stotine kombinacija i raznih mogućnosti.

Sve u svemu, odlučio sam da ću preko alexe raditi skoro sve. Od gašenja/paljenja svijetla i ostalih raznih uređadaja po sppartmanu.

Neke stvari sam shvatio ali neke mi još nisu potpuno jasne.
Tipa, želim glasovno paliti i gasiti TV - uzmem smart utičnicu - u nju priključim TV te spojim utičnicu na WiFi i Alexu i tu je riješena stvar.

Ali sada, pošto radim app na novo, imam situaciju gdje ću iznad stola u blagavaonici imati viseći luster koji će imati na sebi nebitno sada 3 ili 4 žarulje...i njih bi volio glasovno paliti, gasiti te dimmati po potrebi. E sada, pitam se da li je dovoljno njih samo spojiti na ovo ili je neophodno da mi treba baš switch na zidu sa dimm mogućnostima i onda njega spajati na WiFi i tako raditi određene regulacije?

Jer osobno nebi sada stavljao 3,4,5 smart žarulja na viseći i onda svaku pojedinačno spajati pa grupirati itd... šta vi mislite ?

P.s. najbliža varijanta za naručiti echo dot mi je amazon.it...ali kako vidim na skoro svi amazonima je dobavljivost tek od sljedećeg mjeseca na dalje moguća...
Ne mogu ti reci kako to izveti u sonoff verziji to ce drugi. U jeftinijoj verziji koja ukljucuje bauhaus elektroniku, treba ti 433Mhz led dimer, ugradis ga iza postojeceg prekidaca i treba ti gateway. Gateway od intertechna imas na njuski za 300kn cca.
U toj verziji mozes paliti gasiti i dimati putem postojeceg (dumb) prekidaca ili preko mobitela...

P.s. Voice paljenje i gasenje je meni toliko neprirodno i glupo da mi jednostavno to ne pada napamet. Mozda na hrvatskom ako ikada bude podrzano. Trenutno je meni podrzano preko google samo eng i to radi, daleko da ne radi. Ali se osjecam kao debil dok to govorim. Ok Google, turn off the lights in the kitchen. Uzas.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 19:07   #20
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor stops Pregled postova
Dosao je u HGSpot za 499kn, na Amazonu 446kn bez dostave

na amazonu je svako malo akcija te mu je cijena 35€
echo dot 2 se dobije za 15 ili 20€
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 19:14   #21
Luka2580
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2018
Lokacija: Križevci
Postovi: 37
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
na amazonu je svako malo akcija te mu je cijena 35€
echo dot 2 se dobije za 15 ili 20€
Da ali je najveci problem sta nema dostave u Hrv
Luka2580 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 19:16   #22
Luka2580
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2018
Lokacija: Križevci
Postovi: 37
https://www.aliexpress.com/item/DC-5...199b4c4deYhnX8

Narucio sam ove controlere, kompatibilni su sa echo dot 2, pa sve dok ga ne nabavim, kontrolirat cu ledice preko aplikacije na mobitelu
Luka2580 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 19:31   #23
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
Ja također sam razmišljao tu i tamo malo automatizirati app.
Podosta toga sam gledao po netu šta i kako napraviti i zasita ima na stotine kombinacija i raznih mogućnosti.

Sve u svemu, odlučio sam da ću preko alexe raditi skoro sve. Od gašenja/paljenja svijetla i ostalih raznih uređadaja po sppartmanu.

Neke stvari sam shvatio ali neke mi još nisu potpuno jasne.
Tipa, želim glasovno paliti i gasiti TV - uzmem smart utičnicu - u nju priključim TV te spojim utičnicu na WiFi i Alexu i tu je riješena stvar.

Ali sada, pošto radim app na novo, imam situaciju gdje ću iznad stola u blagavaonici imati viseći luster koji će imati na sebi nebitno sada 3 ili 4 žarulje...i njih bi volio glasovno paliti, gasiti te dimmati po potrebi. E sada, pitam se da li je dovoljno njih samo spojiti na ovo ili je neophodno da mi treba baš switch na zidu sa dimm mogućnostima i onda njega spajati na WiFi i tako raditi određene regulacije?

Jer osobno nebi sada stavljao 3,4,5 smart žarulja na viseći i onda svaku pojedinačno spajati pa grupirati itd... šta vi mislite ?

P.s. najbliža varijanta za naručiti echo dot mi je amazon.it...ali kako vidim na skoro svi amazonima je dobavljivost tek od sljedećeg mjeseca na dalje moguća...
Po redu:
Neke stvari sam shvatio ali neke mi još nisu potpuno jasne.
Tipa, želim glasovno paliti i gasiti TV - uzmem smart utičnicu - u nju priključim TV te spojim utičnicu na WiFi i Alexu i tu je riješena stvar.

Djelomicno tocno. Naime, gore opisana situacija je kao kada ukljucis/iskljucis strujni kabel TV-a u uticnicu.
Dalje ovisi o TVu kako se ponasa kada mu dodje struja nakon gubitka iste i gasenje TV-a na takav nacin ja bas ne bi radio stalno.


Drugi nedostatak je sto imas samo paljenje i gasenje TV-a, za sve ostalo (volume, promijena inputa, kanali) moras koristiti daljinski.

Ako se zeli TV automatizirati u potpunosti dvije su mogucnosti:
1. Smart TV koji ima ethernet prikljucak te je istim moguce upravljati putem ethernera (primjer su samsung TV od 2016 prema novijem), ali tu isto postoje ogranicenja od modela do modela.
2. Kupnja IR hub-a npr Logitech harmony hub (skuplje i odlicno rijesenje) ili npr broadlink IR mini sto je jeftinije rijesenje za koje ne znam koliko je kvalitetno

A da bi znao u kojem smjeru ides moras znati i sto zelis imati kao krajnji rezultat.




Ali sada, pošto radim app na novo, imam situaciju gdje ću iznad stola u blagavaonici imati viseći luster koji će imati na sebi nebitno sada 3 ili 4 žarulje...i njih bi volio glasovno paliti, gasiti te dimmati po potrebi. E sada, pitam se da li je dovoljno njih samo spojiti na ovo ili je neophodno da mi treba baš switch na zidu sa dimm mogućnostima i onda njega spajati na WiFi i tako raditi određene regulacije?

S obzirom da zelis imati dimanje onda tu niti jedna opcija od dvije navedene nije ispravno rijesenje.ovo - daje mogucnost samo paljenja ili gasenja
switch - nije WiFi te ti treba nekakav brigde izmedju tvoj mobitela tj WiFi-a i 433 MHz mreze koju taj prekidac koristiNajjednostavnije rijesenje je sto je mann napisao ili ako zelis WiFi rijesenje (tasmota firmware) onda uzmes Ovo i onda dalje ovisno o tome sto i kako zelis. Ostavljas originalni firmware gore i koristis sa alexom i preko mob aplikacije ili stavljas Tasmota firmware pa koristis sa home assistantom / openhabom te alexom

U svakom slucaju, prvo odluci sto zelis:
- vise DIY rijesenje ili out of the box
- da li zelis ovisiti o internet konekciji ili ne
- sto sve zelis napraviti/automatizirati
- na koji nacin zelis upravljati sa svime
- sto ako glavna jedinica za upravljanje ne radi
- sto ako ti dodju roditelji u stan koji nemaju pojma o tehnologiji

Jer osobno nebi sada stavljao 3,4,5 smart žarulja na viseći i onda svaku pojedinačno spajati pa grupirati itd... šta vi mislite ?

Odraditi to sa pametnim zaruljama je puno preskupo te neisplativo tako da si tu u pravu.
Evo ti moj primjer slicne stvari
U stanu imam samo halogene GU12 zarulje(samo dio ukrasne rasvjere je normalna rasvjeta, tj E14 ili E27)
U dnevnom boravku imam 18 GU12 zarulja u 5 grupa, ukrasnu samostojecu lampu te RGB rasvjetu iza telke.
Sto sam htio postici je bilo
2 grupe po 4 GU12 - paljenje i gasenje
2 grupe po 4 GU12 - paljenje, gasenje, dimmanje
1 grupa po 2 GU12 - paljenje, gasenje
Ukrasna lampa - paljenje, gasenje
RGB - paljenje, gasenje, dimanje, odabir boje

Za to mi je trebalo:
2 komada dimmera
1 komad Sonoff dual
2 komada Sonoff basic
1 komad RGB kontroler

Sve gore navedeno koristi ESP8266 elektroniku te sam sve flashao sa Tasmota firmwareom, povezao u Home assistant, Alexu i to je to
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 19:32   #24
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Ne mogu ti reci kako to izveti u sonoff verziji to ce drugi. U jeftinijoj verziji koja ukljucuje bauhaus elektroniku, treba ti 433Mhz led dimer, ugradis ga iza postojeceg prekidaca i treba ti gateway. Gateway od intertechna imas na njuski za 300kn cca.
U toj verziji mozes paliti gasiti i dimati putem postojeceg (dumb) prekidaca ili preko mobitela...

P.s. Voice paljenje i gasenje je meni toliko neprirodno i glupo da mi jednostavno to ne pada napamet. Mozda na hrvatskom ako ikada bude podrzano. Trenutno je meni podrzano preko google samo eng i to radi, daleko da ne radi. Ali se osjecam kao debil dok to govorim. Ok Google, turn off the lights in the kitchen. Uzas.

Meni je engleski gotovo pa drugi jezik koliko ga pricam, isto tako i zeni tako da nam je normalno koristiti engleski i kada smo doma i meni je voice command odlican.

Doduse, "OK Google" komanda je najgluplja ikada, puno draze mi je "Alexa" ili "Hey Siri" sto i koristim doma
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 19:35   #25
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Luka2580 Pregled postova
https://www.aliexpress.com/item/DC-5...199b4c4deYhnX8

Narucio sam ove controlere, kompatibilni su sa echo dot 2, pa sve dok ga ne nabavim, kontrolirat cu ledice preko aplikacije na mobitelu

I super radi kontroler Imam isti, doduse moj je RGBW, a ti si uzeo RGB koliko vidim
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 20:00   #26
Luka2580
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2018
Lokacija: Križevci
Postovi: 37
I jos jedno pitanje
htio bih umjesto obicnog prekidaca staviti ovaj:
https://www.aliexpress.com/item/EU-S...d-ab1bfb7cf288

Vidim da je i on također kompatibilan sa Echo dot, sad me zanima, ja njega stavim koristim ga sasvim normalno kao i obicni prekidac samo na dodir, a u buducnosti dok nabavim echo dot, da li ga samo povezem na echo dot ili moram jos nekakvi modul dodatno stavljat ili sta vec?
Luka2580 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 20:32   #27
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Za to mi je trebalo:
2 komada dimmera
1 komad Sonoff dual
2 komada Sonoff basic
1 komad RGB kontroler

Sve gore navedeno koristi ESP8266 elektroniku te sam sve flashao sa Tasmota firmwareom, povezao u Home assistant, Alexu i to je to
Daj mi reci, ovaj dimmer, to zamjeniš klasični prekidač?

Ja sam se za probu igrao malo s ikeinim žaruljama, al me ful živcira što imam ekstra kontroler, koji ak mi neko fizički isključi žarulju mogu se slikat. (Da sada ne ulazimo dublje u isplativost i sl. Ikeinih proizvoda)
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 21:12   #28
orke
Premium
Moj komp
 
orke's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: ZG
Postovi: 94
Citiraj:
Autor Luka2580 Pregled postova
Da ali je najveci problem sta nema dostave u Hrv
Imaš dostavu preko mailboxde.com
orke je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 22:48   #29
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Luka2580 Pregled postova
I jos jedno pitanje
htio bih umjesto obicnog prekidaca staviti ovaj:
https://www.aliexpress.com/item/EU-S...d-ab1bfb7cf288

Vidim da je i on također kompatibilan sa Echo dot, sad me zanima, ja njega stavim koristim ga sasvim normalno kao i obicni prekidac samo na dodir, a u buducnosti dok nabavim echo dot, da li ga samo povezem na echo dot ili moram jos nekakvi modul dodatno stavljat ili sta vec?

Tocno
Uz bitnu napomenu, moras dovesti u kutiju prekidaca i nulu. Standardno ozicenje kod nas se radi da kod prekidaca imas dvije zice, dolazna faza + odlazna faza. Tebi treba i nula.

Najcesce je situacija da su kablovi koji su provuceni trozilni, pa onda mozes u razvodnoj kutiji spojiti da imas i nulu. Ako ne znas o struji nista zovi elektricara.
Pravilo bi bilo: plava nula, zuto zelena uzemljenje, ostalo(smeda) faza

Kod prekidaca je to najcesce: smeđa dolazna faza, plava odlazna faza prema zarulji, zuto zelena se ne koristi

Dakle, da bi sve radilo morao bi u ravodnoj kutiji zuto-zelenu zicu koja ide do prekidaca spojiti na nulu i onda to radi

Zadnje izmijenjeno od: RainZG. 04.01.2019. u 22:53.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 22:52   #30
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Daj mi reci, ovaj dimmer, to zamjeniš klasični prekidač?

Ja sam se za probu igrao malo s ikeinim žaruljama, al me ful živcira što imam ekstra kontroler, koji ak mi neko fizički isključi žarulju mogu se slikat. (Da sada ne ulazimo dublje u isplativost i sl. Ikeinih proizvoda)

Za detalje oko zamjene vidi post prije gdje sam objasnio sto se treba napraviti da bi radilo


Ikea zarulje su super isplative u odnosu na Philips/Osram/Lifx
Ali ako te muci samo dio sa prekidacem, to se lagano rijesi, raskopas prekidac, spojis zice trajno, vratis samo blendu umjesto prekidaca ili vratis cijeli prekidac koji vise nema funkcije.

Naravno, onda ovisis samo o aplikaciji i/ili onom Ikea daljinskom
RainZG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na