Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.07.2019., 09:04   #151
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Uf uf, puno informacija i puno argumenata za i protiv ste dali. Svaka cast. Nakon svakog posta sam se malo zamislio. Javio bih se jos i jucer ali sam toliko bio strgan, pa se danas javljam.
Probat cu sada kroz svaki post proci, kratko i jasno da nebudem dosadan

@mann
Moram priznati da jos nisam cuo da bi netko iz menagementa otiso u deveove . Problem je da se kod nas jako slabo ili nikako napreduje po nekoj piramidi, mozes eventualno napredovati po ajmo reci "vertikali". I to me dosta smeta.

@tomek
Ovo za stan znam, da nemoze vas troje zakonski biti smjesteno u jednosoban stan. Koliko god mi se to cini ok jer se pazi na kvalitetu zivota, prilican je zez kad se nadjes u toj situaciji.

@Gabre
Da, imam svoj stan, a sto se tice kredita nemamo ni jedan kredit na sebi.

@Gogzs.
Moram priznati da mi Poljska nije uopce pala napamet. Mozda ti se ovih 1000 ojra ustede ili manje ne cini puno ali ja ovdje sa skvo koja radi 2 posla, oboje smo VSS jedva mjesecno ustedimo 300-400 eura...i to smatramo velilik uspjehom, .Tako da je to ipak razlika iako kazem nije mi primarni cilj odlaska ekonomski.

@Elven
Tu sam ostao malo zatečen. Mislio sam da su svi ispred nas po pitanju organizacije posla. Očito sam tu u zabludi.

@Gabre
Ja ne mislim da je vani cvijeće i da je vani sve super i pošteno. Ali ovo drustvo i drzava jednostavno počivaju na kriminalu, korupciji i mitu i jednotavno mislim da druge drzave koje nisu na ovim vrijednostima sagrađene su vise pogodne za neki normalniji život ajmo tako reći. Da sad nejdem u detalje. Znači vani u takvim državama pošten čovjek ima šanse svojim radom nešto stvoriti i to je to. A da ne pričam o mirovini, za koju sad već najavljuju da ju možemo zaboraviti.

@Pupo
Apsolutni potpis na ovo. Sad si jos zamisli da imas dijete i da dvije godine zaredom nisi dobio vrtic a zadovoljavas sve uvjete.....DreamTeam

@Campeonato i CatKiller
Drago mi je da vam je dobro. Upravo se i tome ja nadam potajno

Zadnje izmijenjeno od: Master_Hrc. 19.07.2019. u 09:33.
Master_Hrc je online   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 09:08   #152
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
@ Mommistake

vecina visoko obrazovanih ne emigrira zbog place, nego zbog "mindseta", tj. drustveno-politicko-socijalne klime.
link - ljudi odlaze zbog nepravde, a ne zbog siromastva

Developeri su u odlicnoj poziciji za ostati jer je to posao koji se moze raditi gotovo svugdje.

To rjesava problem "siromastva", ali ono ionako nije glavni razlog za emigraciju.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 09:29   #153
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Točno što kažeš. Lova nije primarni motiv, već nepravda + nemogućnost napredovanja. Dok je kod nas aktivna politika da je bolje ne raditi, jer onda nemožeš ni zajebati, teško da će se išta promijeniti
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 09:32   #154
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Ak nekoga zanima kak je u Svicarskoj, pitajte. Ja zadnje dvije i pol godine u Zurichu.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 09:35   #155
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Yes yes, podijeli
Master_Hrc je online   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 09:36   #156
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Da sam ostao u hrvatskoj, kao terenac automaticar imao bi za slicne uvjete kao sad imao cca 10-15t kn, za cijelo vrijeme po terenima imao bi 20-25t kn i dosao bi do stana do 30e, te bi bio skucen i bezbrizan sto se toga tice. Kad bi mi bio prioritet doci do stana. To mogu i u njemackoj jer su place cca 3 puta vece, koliko su i usporedive nekretnine skuplje.

Ali meni je do ugodnog zivota bez brige i pameti. Bez stresa, di se zna tko pije tko placa. Ima u njemackoj firmi koje su katastrofa po organizaciji (moja prosla), ova trenutna je kao svicarski sat. Da mogu doci s posla doma u 15h i imati volje za nesto a ne biti umoran. Ili u 13h ako mi se danas ne radi. To sad imam u 50% vremena. Druga polovica su tereni di skupljam novcice. Kad ih skupim polako dovoljno, uz pristojan work life balance i kad dodjem do toga da znam gdje zelim zivjet, onda cijelo vrijeme lagano.

Posao, radim stvari koje tesko da bi vidio da radim u hrvatskoj. Radi se polako i lagano ali zna se sta se radi. Efektivno nisam nikad manje radio nego sad. Mogucosti napredovanja i mjenjana radnog mjesta neogranicene i lako dostupne. Neusporedivo.

Standard je druga prica. Ostane puno vise novaca kad se odbiju osnovni zivotni troskovi, a cijene u ducanima su jednake. Usluge, druga stvar, ali odem u ovlasteni mercedes, platim satnicu od 144€ i ne dira me, u hrvatskoj bi morao mislit i opterecivat se s tim gdje i kako bolje proci. Izlasci, tu odvedem zenu na veceru, platim 70€ i ne gledam restorane po cijeni. Godisnji, ista prica.

Plus zdravstveno i mirovinsko, nema cekanja, sve pokriveno, kakva takva buducnost. Mozda i do mene dodju djeca, a po zeninoj prici kako i sto prolaze zene u hrvatskoj i u njemackoj je razlika nebo i zemlja. Jednom ce doci i vrtici i skole. I djeca ce jednom morati traziti posao, i tu ce im opet biti lakse i bolje.

Onda svakodnevna zajebancija u prometu u hr. Birokracije ima tu kao i u hrvatskoj, ali znas kako i sta ide, nema ftjp.

Korupcije, parazita, socijale i danguba, ima i tu u jednakom postotku. Ali tu puno manje utjecu na mene.
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |

| AMD Ryzen 5 4500U @2,30 GHz |
| Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 | 8GB DDR4 @3200 MHz |
| AMD Radeon Vega 6, Shader cores: 384 @1500MHz |
| SKHynix NVMe 512GB SSD | Windows 10 Home x64 |
| 14" LED @1080p | Logitech M720 | Sony XB-22 |

| Sony PS4 Pro 1TB |
| Sony KD-55XG8096 |

| Intel Xeon E3-1535M v6 @3,1 GHz |
| Dell Precision 7520 | 32 GB DDR4-SDRAM @2400 MHz |
| nVidia Quadro M2200, 4 GB GDDR5 |
| Toshiba XG5 NVMe 512GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| UltraSharp IPS-Display, 15,6" @1080p |
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 09:36   #157
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp
 
Immortalis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 842
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Ak nekoga zanima kak je u Svicarskoj, pitajte. Ja zadnje dvije i pol godine u Zurichu.


Kak je u svajcarskoj?
Immortalis je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 09:43   #158
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Da i ja nadodam svoj senf u ovu pricu

S tim da moram u startu napomenut da njemacki pricam kao hrvatski jer sam se gore skolovao do 6og raz.

2 god u Munchenu, rwd u helpdesku jedne banke. Banka je napola u "drzavnom" vlasnistvu, pola privatizirano. Tako da neradnika, kao i u nasim drzavnim firmama, ima i u toj banci.
Placa cca 2k eu, neto. Bruto 3000. Porezna klasa - ona najgora.
Stanove nac u Muc - inace koma. No ja sam u te dvije god svaki stan nalazio u roku tjedan dana (vise srece nego pameti?)
Zasigurno mi je pomoglo sto mi se u nagladnku ne cuje da sam stranac nego zvucim kao jedan od njih (+ nisam tamne puti jer bjezim od sunca kako god stignem )
Koliko mi je ostajalo? Pa cca 800 eu svaki mj., nakon svih troskova (stan, rezije, hrana, prijevoz). Jer sam jedno vrijeme bio s frendovima u stanu, nas 3. Pa se razbiju troskovi. Nismo bili u centru grada, cak je bio blizi aerodrom nego centar. No povezanost s-bahnom (vlak), je top, pa nije bilo problema.

Vratio se u hr, jer mi je falilo drustva i određenih ljudi (socijalni zivot mi je u hr bolji) da dovrsim faks pa trazio neki posao, za prvu ruku sad radim za 4k, ostaje mi cca 2.5k nakon goriva+marende

Da radim ovdje za 7k+, ne bi razmisljao ici vani.
Ovako, trenutno, me naravno vuče. No pokusat cu pritrpit jos pa nac nesto bolje.

Posao sam nasao preko oglasa, online. Nas mentalitet kada sam se zaposlio gori: "ko te ubacio?" :facepalm:

Edit: gore se puno lakse napreduje, da sam ostao jos godinu, mogao sam (potvrdeno nedavno s bivsim poslodavcem) napredovat, i to nelose.. Gore se ne pita i ne gleda tko ti je osoba x. Ako znas, pokazes se, ides naprijed.

Ovdje na dane , za ovu placu, ne zelim izac iz kreveta :shrug:

No, nadam umire zadnja. Bit ce bolje, ako ne, bit ce mene opet u njemackoj

Zadnje izmijenjeno od: pci_e3x. 19.07.2019. u 09:58.
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 09:59   #159
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
U kojem njemačkom poreznom razredu bi bili cura i dečko koji bi zajedno došli iz HR i od početka živjeli zajedno? Onom najgorem? Da li njihova porezna uprava priznaje ikakvu drugu životnu zajednicu osim braka?
sti je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 10:05   #160
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
@pci_e3x da radis ovdje za 7k+ ali imas svoj stan pretpotavljam? Jer ako od tih 7k odvajas cca 400 eur za stan i rezije, da ne nabrajam ostale "osnovne" troskove onda ti za zivot ostane goli kiki.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 10:14   #161
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor pci_e3x Pregled postova

Vratio se u hr, jer mi je falilo drustva i određenih ljudi (socijalni zivot mi je u hr bolji) da dovrsim faks pa trazio neki posao, za prvu ruku sad radim za 4k, ostaje mi cca 2.5k nakon goriva+marende
Pretpostavljam da imaš riješeno stambeno pitanje kada ti toliko ostane. Kad u ovu tvoju cifru uračunam 3500kn mjesečno za stambeni kredit, još mi 1000 fali


Citiraj:
Autor sti Pregled postova
U kojem njemačkom poreznom razredu bi bili cura i dečko koji bi zajedno došli iz HR i od početka živjeli zajedno? Onom najgorem? Da li njihova porezna uprava priznaje ikakvu drugu životnu zajednicu osim braka?
Frend je bio u sličnoj situaciji, ošli su gore skupa i nakon 2 mjeseca su se vjenčali, jer im je to bilo isplativije.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 10:17   #162
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Frend je bio u sličnoj situaciji, ošli su gore skupa i nakon 2 mjeseca su se vjenčali, jer im je to bilo isplativije.
Onda bi po njihovom bili dvoje samaca

A ništa, morat će se neke stvari mijenjati
sti je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 10:25   #163
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
@prilee & @Pupo - da, trenutno je rjeseno stambeno pitanje (na selu, pa se ima kuca i zemlje), no s vremenom mislim izgradi sebi vlastitu kucu. Pa opet dolazi dilema ici vani ili ne: koliko lako bi to ostvario s nasim placama.
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 10:46   #164
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
Yes yes, podijeli
Citiraj:
Autor Immortalis Pregled postova
Kak je u svajcarskoj?
Mislio sam konkretnija pitanja, ovak mogu reci super

No ukratko:
- tesko je dobiti dozvolu i dalje za nas, morate naci firmu koja ce htjeti prolaziti kroz to; ako uspije vjerojatno je da cete dobiti jednogodisnju L (koja se uredno produljuje, ali familija nemre raditi, teze naci stan itd.)
- sve je uzasno skupo (oko Zuricha recimo stan ~2000CHF prosjecno), ali place su super pa ne znam nikoga kome je problem (manje-vise svi koje znam rade u software/dataanalysis/itd. poslovima, gdje su place pogotovo odlicne)
- u takvim bransama je obicno engleski dovoljan
- njihov njemacki je puno drukciji od normalnog njemackog, ali nije nuzno nauciti ga cak ni ako se trazi njemacki (normalni njemacki je ok, i svi ga govore)
- super je za penzionerski stil zivota nadje se i zabave, ali neka kulturna dogadjanja su obicno rijetka, i na steroidima (nedavno je bio ZuriFascht, odrzava se jednom u 3g, bilo 2 milijuna ljudi...)
- s obzirom da smo na poslu manje-vise svi stranci, a i da imam puno prijatelja s faksa ovdje, nemam bas puno kontakta sa svicarcima, ali oni s kojima imam su svi normalni i ok; medju mladjima nema netrepljivosti prema imigrantima
- imati djecu je skupo. Mislim da je Svicarska kontinuirano rangirana medju najgorima na svijetu po pitanju uvjeta za roditelje (kratki porodiljni, jaslice su cca 2000chf/mj....). Isto tako djeca bi trebala uciti svicarski njemacki, jer kasnije bude problema u skoli

Za francuski dio ne znam bas puno. Eto, okvirno je to to
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 10:50   #165
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Organizacija posla, prekovremeni?
Master_Hrc je online   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 11:29   #166
Eye of Truth
Registered User
 
Eye of Truth's Avatar
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 58
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Mislio sam konkretnija pitanja, ovak mogu reci super

No ukratko:
- tesko je dobiti dozvolu i dalje za nas, morate naci firmu koja ce htjeti prolaziti kroz to; ako uspije vjerojatno je da cete dobiti jednogodisnju L (koja se uredno produljuje, ali familija nemre raditi, teze naci stan itd.)
- sve je uzasno skupo (oko Zuricha recimo stan ~2000CHF prosjecno), ali place su super pa ne znam nikoga kome je problem (manje-vise svi koje znam rade u software/dataanalysis/itd. poslovima, gdje su place pogotovo odlicne)
- u takvim bransama je obicno engleski dovoljan
- njihov njemacki je puno drukciji od normalnog njemackog, ali nije nuzno nauciti ga cak ni ako se trazi njemacki (normalni njemacki je ok, i svi ga govore)
- super je za penzionerski stil zivota nadje se i zabave, ali neka kulturna dogadjanja su obicno rijetka, i na steroidima (nedavno je bio ZuriFascht, odrzava se jednom u 3g, bilo 2 milijuna ljudi...)
- s obzirom da smo na poslu manje-vise svi stranci, a i da imam puno prijatelja s faksa ovdje, nemam bas puno kontakta sa svicarcima, ali oni s kojima imam su svi normalni i ok; medju mladjima nema netrepljivosti prema imigrantima
- imati djecu je skupo. Mislim da je Svicarska kontinuirano rangirana medju najgorima na svijetu po pitanju uvjeta za roditelje (kratki porodiljni, jaslice su cca 2000chf/mj....). Isto tako djeca bi trebala uciti svicarski njemacki, jer kasnije bude problema u skoli

Za francuski dio ne znam bas puno. Eto, okvirno je to to
Mene je jedno vrijeme držalo da predjem u Švicu. Dobio sam ponudu za Software dev-a u okolici Zuricha, u medjuvremenu završio na operaciji i to propalo, al sjecam se da sam se gubio oko njihovog oporezivanja kad sam pručavao.

Koliko oni tebe zapravo oporezuju na plaći, recimo ako si samac, IT sektor i koliki su doprinosi za zdravstveno, mirovinsko i sl. Koliko se sjećam za zdravstveno je isto bio neki veći - manji paket što si mogao birat, tu sam se gubio, a možda sam i krivo skužio.

Ako nije bed samo me to zanima, koliko od plaće u brutu tebi ostane netta, ne računajući stan, hranu, i sl.?
Eye of Truth je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 12:52   #167
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Zdravstveno - imas osiguranje od nesreca ako radis, to placa poslodavac (pokriva od "porezao sam se dok sam rezao kruh", do "lupio me auto" ili slicno), dok si normalno zdravstveno moras (obavezno je) naci sam. Cca 250CHF/mj.

Prekovremenih kod mene nema (placenih), imaju dosta stroga pravila i mislim da nijedna firma ti nece ih platiti jer bi trebali dobiti dozvolu za to. Cuo sam da konzultanti cesto rade jako puno, valjda je tak svugdje, ali nemaju placene prekovremene.

Davanja za socijalno i sl. su nekih 5-7% place. Porez ovisi o iznosu place, ali recimo da je 15-20%. I u drugi mirovinski stup ide recimo 5% (ne znam dal je ovo obavezno), tak da okvirno mozes racunati neto = bruto - 30% kao grubu aproksimaciju, malo vise ili manje ovisno o tome kolika ti je placa.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 18:25   #168
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
pratim temu i iako sam dignuo ruke od odlaska, pred 4-5 godina sam čak i razmišljao da se maknem. iako nisam daleko dogurao ni sa tim razmišljanjem, imao sam (i imam još uvijek) free smještaj u barceloni , jezik kužim jednim dijelom jer je sličan talijanskom, ali kod njih je situacija sa radnim mjestima možda čak i gora nego kod nas. frendovi koji su tamo su tražili , naravno i našli, ali kako je tamo sve fokusirano na turizam, susreću se sa istim problemima kao i ovdje - niske plaće, težak posao, prekovremeni odnosno nedefinirano radno vrijeme (piše se jedno, radi se drugo)... smještaj koji je i kod njih problematičan osim daleko od grada . kad se sve zbroji i oduzme, plaća u turizmu im je neto oko 1000 eura. (neznam za ozbiljnije poslove u IT sektoru, jer nitko se od njih time ne bavi). frend koji je accounting manager u jednoj omanjoj firmi ima cca 1700 neto, ali i radi po 9-10 sati dnevno. to nije život.

ovdje, netko tko ima riješeno stambeno pitanje i nije u kreditu, a zaposlen je, ne vidim razloga da ode.
recimo u familiji, radimo stari i ja. stara je doma i bavi se apartmanom. ja sam si iznajmio stan po fer cijeni i ne živim kod mojih već neko vrijeme, i sad sam u postupku da si sagradim kućicu na parceli do kuće od staraca (jer ono, imam već parcelu).
jednom kad si riješim vlastiti smještaj biti će još lakše.
s time da za sada, zajednički život s bilo kim ne planiram, a djeca su no go.

a nažalost, od ljudi s kojima sam imaš u gimnaziju , ostalo nas je 5-6 u hrvatskoj. od tih 5-6, ja i 2 frendice radimo u istom gradu, ostali su se preselili u zagreb.
od kolega s faxa, tj od onih koji su fax završili samnom, samo nas je 4 ostalo u hrvatskoj, frend radio u uljaniku dok nije propao, pa se prebacio u neku drugu firmu, i 2 cure koje neznam točno di rade ali su u krugu od 30tak km. žalosno. bilo nas je 85 na 1. godini, a na zadnjoj 12.

koliko god ne želio priznat, puno ljudi s kojima sam odrastao i družio se 10tak godina (da ne računam one s kojima sam išao u osnovnu) više nisu ovdje i teško da će se ikad više vratiti.
da li je baš toliko drastično bolje vani - i da li zaista ne bi uspjeli naći posao ovdje, teško mi je zaključiti.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 18:38   #169
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,765
Cura i ja smo isto prije 5 godina gledali da odemo, a kad su se nasi frendovi poceli vracati onda smo prestali razmisljati o tome. Svega jedan je imao srece i uspio oformiti familiju vani. Ostali se vratili doma kod roditelja ili sl.

Rentamo stan isto oko 5 godina, ona radi, ja sam promjenio vec nekoliko pozicija (uljanik included ) i napredujem u tom sektoru. Bilo je i teskih perioda bez posla po pola godine. Ne jebemo stanje u zemlji i totalno ignoriramo sva sranja, novine i tv. Zivimo svoj zivot i komotno mogu reci da svake godine odemo stepenicu gore po pitanju kvalitete zivljenja. Zivjeli smo u istom stanu s 5 soma kn primanja isto kao sto sad zivimo s 12ak soma. Kad nemamo, ne trosimo. Kad imamo, nesto se i ustedi

Srecom, imamo zemlju i mozemo razmisljati o stambenom pitanju (neka montazna kucica). Djeca su vec u planu za sljedecu godinu. Auto smo kupili, putovali smo, putovat cemo... Ne znam, ne mogu reci da nam nesto fali. U mirovinu ne vjerujemo, ne znam.

Unazad par godina ne pamtim da je itko od nasih isao van. Zato svatko od njih vjerojatno ima neki apartman i vezan je prihodima za turizam. Cujemo se za par godina kako su mi prosli planovi
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 19:40   #170
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
jedino gdje bih savjetovao ako se vec ide na to, je iskljucivo dojcland.



Tu si na 10 sati autom od doma, avion platis 100 eura, lijepa organizirana zemlja..



ovo sve dalje je koma. Meni da dodletim doma treba minimalno 1200 za kartu, s tim novcima letis 10 puta u njemacku i nazad
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 21:18   #171
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
dojč za one koji su iza učke, odnosno znaju jezik. đaba ti nekome ovdje (poput mene npr) savjetuješ njemačku, kad mi je prva reakcija kad čujem njemački da se izrigam. zato istrijani baš i ne gravitiraju toj zemlji (neznam nikog da je baš u njemačku otišao odavde). irska (dublin), UK (london), italija (sjever), i onda gore belgija (leven), nizozemska (roterdam, amsterdam) i norveška (tronhaim) - su destinacije gdje mogu nabrojati 50tak ljudi mojih godina iz mog okruženja da su se tamo preselili , rade, i ne vraćaju se.

njemačka je baš big najn najn. radio sam u turizmu od svoje 16e, prošao trgovinu i rad s gostima, i iako su kao nacija OK, jezik im je gori od češkog. frend iz labina je prošao cijeli svijet, od sjevera europe do kube i meksika (ok nije bio u istočnoj europi), i kaže da može sve progutati ali kad čuje njemački se naježi. drago mi je da toliko naših ima posao gore ali , neka, hvala.

frend iz gimne, kasnije fer završio i specijalizirao automatiku - radi u brodogradnji u nizozemskoj za nevjerojatne uvjete, plaća oko 3500 eur (neznam neto ili bruto), stan i auto od firme (svi troškovi održavanja plaćeni), a radno vrijeme 9 sati dnevno pon-pet. od negativnih stvari priča da su nizomemci negdje na razini robota, ne komuniciraju sa strancima, u 3 godine šta radi gore nije se sprijateljio s jednim jedinim nizozemcem. ako i idu van na pivo svi skupa, svatko plati svoje.
našao je neko exyu društvo s kojim se muva, ide po nevjerojatnom broju koncerata (češće je na jazz / rock / metal koncertima nego ja na cugi u gradu) ali nije zadovoljan životom. ne može nać curu, nema neku ozbiljnu ekipu, i cijelo to okruženje je dosta negativno.

kaže da mu je plan radit gore dok ide, još 10-15 godina, vratit se ovamo, sazidat kuću, imat 3 apartmana i u jednom stanu živit, i raduckat lokalno laganini.

xlr - daj si ti montiraj tu kućicu prije nego ti žena rodi. kolega s posla se selio iz podstanarstva u svoj stan sa 1 klincem i drugim na putu, i kaže da je to bilo njegovih najgorih 2 mjeseca života. papiri, radovi, uređenje, radnici, stvari... niti si tu niti si tamo, a računi za oba stana stižu, pa vozi tu vozi tamo. lud je bio.

edit - ne kanim se dalje uključivati u raspravu da li ostati ili ne, ovo je čisto bio post kao komentar nekoga tko je odustao od odlaska, a čija je gotovo kompletna ekipa vani. možda jer sam se snašao i jer mi naša klima i stanje u državi ne smetaju previše, odnosno ne opterećujem se njima. da sam nezaposlen duže vremensko razdoblje, krenuo bih opet u to razmišljanje, ali ako sam duže vremena nezaposlen problem bi bio u meni, a ne u poslodavcima. zadnje 2 godine ovdje ne nemoguće nać dobrog radnika. u smislu - zainteresiranog, proaktivnog. ne mora radit 10 sati niti izmišljat gluposti, ali daj brate nemoj čekat da ti netko šapne šta da radiš a vidiš da posla ima.
no zbog cijena u HR, odmah se očekuje plaća 7 soma kuna. friško s faxa, ili čak samo VŠS, ajmo ispod 6 ne radim.

konkretno - meni je do posla 3 minute od doma. budim se u 7.30, u firmi sam u 7.50, napravim kavu, i upalim komp prije 8. kad sam tražio posao, imao sam ponudu za sličnu stvar ali 40km dalje, uz nešto višu početnu plaću , plaćene putne i flexy radno vrijeme. rađe sam uzeo ovo gdje sam sad, čisto jer mi tih sat, sat i pol znače više. i imam pogled na more s radnog stola.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 19.07.2019. u 21:34.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 21:43   #172
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,765
jp: nije nista zacementirano... Cura zeli cim prije (al nista prije zime), a ja moram jos skockati posao i dobiti makar stalni ugovor prije nekog ozbiljnijeg kredita sto bi isto trebalo biti rjeseno sljedece godine. Tek sam se spasio nakon tog nesretnog uljanika i pola godine na zavodu Al dosta o meni koji nisam emigrirao
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 22:40   #173
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Campeonato Pregled postova
Nisam dev, ali imam iskustva iz de, pa da napisem koju recenicu jer je moje iskustvo totalno drugacije od tomekovog.

Ugl, radim kao automaticar (plc-elektrotehnika) vec evo 3 godine. Placa je solidna, osnovna mi je cca 60k godisnje brutto. Porez je brutalno visok ako imas iznadprosjecnu placu. Netto ispadne cca 3k mjesecno (+ regres 100%, + do 55% bozicnica, ali se oporezuje jos jace). S prekovremenima i terenima (50% tereni, samo eu) mi je prosjek zadnjih mjeseci cca 4,5k na racun. Lako i daleko se napreduje, prije 3 godine (friski s hrvatskog faksa) sam poceo s 1,8k u losijoj firmi i jos imam mnogo potencijala prema gore.

Radni uvjeti, top. Radim u jednom koncernu u industriji. Osnovno radno vrijeme je 35h tjedno. Maksimalno smijem raditi 10h dnevno, 55h tjedno, iznad toga se dobivaju opomene. Dok sam u firmi klizno radno vrijeme, kad god mi nesto treba samo se javim sefu da idem negdje nesto obaviti i nikad nisam dobio odbijenicu. 30 dana godisnjeg, prekovremene mozes isplatiti ili mjenjati za dodatne slobodne dane.

Kao stranac bez pravih (njemackih) referenci se tesko upada u ozbiljniju firmu. Kao dev mozes proci i samo sa savrsenim engleskim, inace se mora znati dobro (tecno) njemacki za bolji posao. Poceo sam u losijoj firmi, skupio 2 godine iskustva pa sam mogao birati di cu. I eto me tu di sam.

Sto se tice zivota, s zenom uzivam, stigne se sve, cak i previse aktivnosti za mene. Njemci su ok prema tebi ako znas i ucis njemacki. Na terenima se svaki dan moze izaci s kolegama (vecere, izlasci, izleti). Cesto bude i teambuildinga, odemo mi ekipa s posla na pice, karting, rodjendane.

Stanovi, firma mi je trazila ovaj di sam sad, bio uvjet s moje strane na razgovoru za posao. Placam povoljno za usporedivo u ovom okruzenju. Dvosobni sa svime cca 900€. Za okolicu stuttgarta cist oke.

Sto se tice drustva i politike, uhljeba ima koliko i u hrvatskoj. Ali nisu toliko pohlepni i mentalno ograniceni. Promet u usporedbi s hrvatskom fenomenalan. Divljaci su marginiralizirani i nemaju pravo glasa. Ako se izbjegavaju ghetta i centri gradova, zivot je miran i ugodan. Djeca i zenske su prerazmazeni. Te stanovi i kuce brutalno skupi za kupit.

Sto se tice trazenja posla, mogu napisati par ideja i prijedloga ako ti padne na pamet ozbiljno ici.
Jesi otišao odmah nakon faksa van spletom okolnosti, radi para ili radi nezadovoljstva stanjem u državi?

(OT mode ON: Mislim, kad čitam npr. o onom softveru za 13 milijuna kuna od čega si frajer uzme 10 milja profita, zapitam se što još radim u Hr; OT mode OFF).
Taj crv hrvatskog nereda me povremeno ždere dok sam u Hr. Dok sam na terenu, uglavnom ne čitam naše portale pa sam psihički mirniji.

Gle, s tom plaćom ti nije problem platiti tamo sat 144€, ali isto tako ti ni kod nas ne bi bio problem platiti 300 kn sat uz plaću od recimo 18 000 kuna.

E sad, znam ljude koji su radili kao ti i skupili iskustvo, vratili se u Hr, otvorili firmu i sad rade za svog bivšeg poslodavca kroz svoju firmu (jer kao commissioner ionako putujes, bio na stanu u De ili u Hr, dok radis nisi doma). Realno, kad bi ti poslodavac bio voljan tako poslovati, s tih 50% vremena bi bez problema privrijedio u prosjeku nekih 18 000 kuna. Al pazi, s pola radnog vremena.

Super je zapravo što si našao super firmu tako da ti zadovoljstvo IMHO više proizlazi iz toga, nego zapravo iz zemlje u kojoj živiš (naravno, da proizlazi i iz toga jer free time je moguće kvalitetnije provesti u De ako npr. voliš ići na koncerte, gledati vrhunski nogomet i sl.).

Summa summarum, najbitnije je naći dobru firmu.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 22:56   #174
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Jesi otišao odmah nakon faksa van spletom okolnosti, radi para ili radi nezadovoljstva stanjem u državi?
Nije mi se radilo strucno, a nisam htio ni terene od 3 mj po pripizdinama za "odlicnih" 10t kn.

Zivio sam tada 4 godine u zg, isli mi mamic, bandic i "razvoj" zagreba na zivce i rekao sam sebi ne zelim u tome sudjelovat. Slavonija i ljudi tamo propali mentalno, pa rekoh, idem vidjet sta ima vani.

I sto je jos bitno, ogromna je razlika izmedju terena recimo mjesecima vani po indiji, africi u usporedbi sa 12 dana u mjesecu skociti do poljske, spanjolske, francuske. I po zivotu van posla, a i po placi. Njemacke firme primjerice ostavljaju dobre terene sebi, a losije nude po primjerice hrvatskim firmama. I ne, ne bi imao za ovakve uvjete i terene 18t u hrvatskoj u bilo kojoj firmi.

Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Summa summarum, najbitnije je naći dobru firmu.
Vani je veci izbor i lakse meni kao autsajderu bez obzira koliko dobar bio. I vec sam daleko dosao, a tek sam tri god tu. Sta ce tek za 5 il 10 bit.
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |

| AMD Ryzen 5 4500U @2,30 GHz |
| Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 | 8GB DDR4 @3200 MHz |
| AMD Radeon Vega 6, Shader cores: 384 @1500MHz |
| SKHynix NVMe 512GB SSD | Windows 10 Home x64 |
| 14" LED @1080p | Logitech M720 | Sony XB-22 |

| Sony PS4 Pro 1TB |
| Sony KD-55XG8096 |

| Intel Xeon E3-1535M v6 @3,1 GHz |
| Dell Precision 7520 | 32 GB DDR4-SDRAM @2400 MHz |
| nVidia Quadro M2200, 4 GB GDDR5 |
| Toshiba XG5 NVMe 512GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| UltraSharp IPS-Display, 15,6" @1080p |

Zadnje izmijenjeno od: Campeonato. 19.07.2019. u 23:31.
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2019., 10:31   #175
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor Campeonato Pregled postova
Sto se tice drustva i politike, uhljeba ima koliko i u hrvatskoj. Ali nisu toliko pohlepni i mentalno ograniceni.
Kad me se vec proziva, da se javim

Ne volim politiku ali stjecajem okolnosti radim za gradsku upravu kao sistemac. Tu sam sa obitelji vec tri godine i svi smo prezadovoljni.
Kada sam dosao tu, najprije sam prihvatio posao instalatera kablovske tv (zbog slabog poznavanja jezika je bilo daj sta das) i tu sam se zadrzao cijeli mjesec dana prije nego sam dobio ponudu iz jedne male obiteljske IT firme. Kod njih dobio gotovo sve sto sam pozelio: solidnu lovu, sluzbeni auto koji sam ja odabrao, skolovanja i certificiranja, a i zbog kolega Njemaca sam solidno naucio jezik bez tecaja... Ali mi je bilo lagano prestresno pa sam nakon dvije i pol godine trazio drugi posao. Postavio na profilima na Linkedin i Xing da trazim i dnevno dobijao u prosjeku dvije ponude. Pristao sam na ponudu grada u kojem zivim i dogovorili smo se u doslovno 15 minuta. Najvise su bili zainteresirani za mene zbog 7-8 strucnih certifikata koje sam dobio tu u Njemackoj.
E sad, lova uopce nije losa, 4000€ bruto za 36h tjedno plus bozicnica 90% place, ali se sigurno ne moze zaraditi kao u privatnom sektoru. Ali zato je stres na minimumu i na posao idem pjeske cijelih 7 minuta
Ovih dana bas razgledavamo gradske stanove na koji imam pravo kao uposlenik pri gradu, i cim nadjemo nesto tu se selimo za nekih 60-70% prosjecnog mjesecnog najma tu u Stuttgartu i okolici.
Meni ovakav rezim sa nesto manje love i puno manje stresa te slobodnog vremena definitivno puno vise odgovara iako bi netko izabrao par tisuca vise sa rizikom izgaranja za par godina. Iskreno, ovako mogu do mirovine
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2019., 10:10   #176
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Zahvaljujem svima na konkretnim komentarima, argumentima i razmisljanjima.
Pocet cu sa sa Eures-om, moram napraviti profil, jer se puno toga otvara sa tim profilom, gledao sam i ima dosta toga. Paralelno cu furati i linkedin u incognito modu.
Pa cemo vidjeti, nigdje mi se ne žuri, s obzirom da mi mala sad kreće u vrtić. Vjerujem da
će se sve u sljedećih godinu dana iskristalizirati..
Master_Hrc je online   Reply With Quote
Staro 22.07.2019., 10:53   #177
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Summa summarum, najbitnije je naći dobru firmu.

Ima i kod nas dobrih firmi, samo treba imati stav da promjeniš firmu. Imam par frendova koji imaju Stockholmski sindrom i nežele otići iz jedne firme u drugu, a posla ima ko dreka. Danas svatko tko radi u IT-u i nalazi se u Zagrebu, može birati gdje hoće raditi.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2019., 10:54   #178
danijel_b
Premium
Moj komp
 
danijel_b's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Oldenburg
Postovi: 493
Za njemacku ti preporucam napraviti profil na xingu. Na njemackom, ako ga govoris

Gesendet von meinem LM-V405 mit Tapatalk
__________________
danijel_b je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2019., 12:18   #179
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor danijel_b Pregled postova
Za njemacku ti preporucam napraviti profil na xingu. Na njemackom, ako ga govoris

Gesendet von meinem LM-V405 mit Tapatalk



Apsolutno! Recruiteri napadaju na Xingu k´o ameri na Normandiju
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2019., 12:49   #180
Hrconja
Premium
Moj komp
 
Hrconja's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,604
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ima i kod nas dobrih firmi, samo treba imati stav da promjeniš firmu. Imam par frendova koji imaju Stockholmski sindrom i nežele otići iz jedne firme u drugu, a posla ima ko dreka. Danas svatko tko radi u IT-u i nalazi se u Zagrebu, može birati gdje hoće raditi.
Ovo tu je istina. U IT-u sa pristojnom plaćom zbilja vam može biti dobro u HR.

Dosta ljudi ode u dojčlanda jer se polakome za "velikom" plaćom koja tamo uz troškove smještaja, života i auta nije dovoljna.

Drugo je ako se odrekneš auta, restorana i izlazaka pa tvrdiš da si više uštedio vani nego tu.
__________________
Hrconja je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na