Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.07.2019., 17:47   #1
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
ONP za razvoj NGN širokopoj. infrastrukture

Razvoj Next Generation Network infrastrukture u područjima u kojima ne postoji komercijalni interes operatera za izgradnjom pristupne brze i ultrabrze širokopojasne infrastrukture.

U nastavku molim forumaše da nastave sa navedenom temom koja je započeta na drugim temama koje nemaju veze sa navedenim. Hvala...


Ukratko da odgovorim na:
Citiraj:
Nisu da, a sudeći prema prigovorima, baš se T-com nekak bori za tih 40/5, kaj je zapravo njihova VDSL usluga, koja bi mi bila dostupna da sam nekih 700m bliže centrali...

Ma skoro sam siguran da samo namjeravaju dodati još koju takvu centralu i isporučiti max. iz bakra, a općina i njen centar dobili budu kakav-takav net.

equality malo sutra.
HT je čak i upravu bio tada iz razloga što se strukturnim pravilom ONP-a definira kako minimalne brzine NGA širokopojasnog
pristupa koje moraju biti podržane na mreži izgrađenoj uz potpore u sklopu ONP-a, odnosno kako bi se ostvario
značajan iskorak iznose 40 Mbit/s download i 5 Mbit/s upload.
No taj komentar i stav su imali davno prije nego što se kompletan vremenski period izgradnje pomakao sa 2020 na 2023.

Sad malo drugačije HT razmišlja. TJ u ponovljenoj javnoj raspravi od ove godine su naveli:
Citiraj:
HT ističe kako GPON nije tehnologija kojom se omogućava samo i isključivo brzi pristup, već se istom
omogućava i ultra brzi pristup. Također, ovom tehnologijom moguće je zadovoljiti ultrabrzi pristup koji se kao
cilj navodi u PRŠI-u, te pristup na pasivnom i aktivnom sloju, a čime Projekt uz primjenu i takvog tehnološko veleprodajnog rješenja može biti financijski isplativiji, pogotovo u određenim rjeđe naseljenim dijelovima obuhvate projekta.
Na dalje u samom dokumentima nekih projekata stoji:
Citiraj:
VDSL omogućuje brzi pristup, ali ne i ultrabrzi pristup. Primjenom VDSL-a neće biti moguće ostvariti cilj DAE od 50% korisnika ultrabrzog pristupa. Dodatno, očekivane brzine praktično je moguće postići
samo na kratkim pretplatničkim petljama (definiranima kao kraćim od 1.000 m) i to na udaljenostima
osjetno kraćim od najduljih petlji u toj kategoriji (primjerice 300m) pa je kod implementacije VDSL-a
potrebno uvesti veći broj novih pristupnih čvorova. Kada se ova svojstva tehnologije preslikaju na
niske gustoće naseljenosti u ruralnom području, jasno je da bi zahtjevani broj čvorova bio velik, a
pokrivanje kućanstava iz prosječnog čvora krajnje neefikasno. Cijena održavanja postojeće parične
mreže te potreba za izgradnjom optičkih ruta (FTTC) i čvorova neki su od protuargumenata za
korištenje ove tehnologije
.
Ispod toga nastavlja se:
Citiraj:
FTTH P2P – infrastrukturno najzahtjevnija tehnologija istovremeno predstavlja superiorno rješenje
koje omogućuje simetrične brzine za buduće zahtjeve na brzine veće za red veličine. Na jednom
izgrađenoj P2P infrastrukturi, podizanje brzina vrlo se lako implementira bez potrebe za ikakvim
zahvatima u infrastrukturu ugrađenu u objekte i javne prostore (ulice, stupove, lokacije
telekomunikacijskih čvorova). Održavanje infrastrukture je relativno jednostavno. Omogućuje brzine
preko 100 Mbit/s i zadovoljava sve zahtjeve iz DAE.
Tako da sumnjam da će HT graditi prvenstveno FTTC jer JLS-ovi su ti koji odlučuju koji operater ima najbolju ponudu a ako HT bude nudio samo FTTC onda bi mogao izgubiti utrku za gradnjom dok bi A1 koji se prvenstveno zalaže za izgradnju FTTH mogao graditi na večini područja jer bi ga JLS-ovi birali kao najboljeg partnera tj. njegovu ponudu.

Zadnje izmijenjeno od: Froxie24. 19.07.2019. u 18:19.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2019., 14:18   #2
kilkenny
Premium
 
kilkenny's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 91
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova

Tako da sumnjam da će HT graditi prvenstveno FTTC jer JLS-ovi su ti koji odlučuju koji operater ima najbolju ponudu a ako HT bude nudio samo FTTC onda bi mogao izgubiti utrku za gradnjom dok bi A1 koji se prvenstveno zalaže za izgradnju FTTH mogao graditi na večini područja jer bi ga JLS-ovi birali kao najboljeg partnera tj. njegovu ponudu.

Ovisi o području PRŠI-ja. U ruralnom dijelu HT više preferira FTTH, a A1 FTTH+WLRS(LTE). S time da svi gube iz vida činjenicu da se iz izgradnje izbacuju adrese na kojima je moguće već danas dobiti najmanje 30 Mbit/s.
Zanimljivo je čitati javne rasprave, tu se lagano vidi koje područje koga više preferira.
kilkenny je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.07.2019., 08:16   #3
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Naravno da se izbacuju adrese na kojima već postoji najmanje 30mbps zato jer to tako određeno u okvirnom nacionalnom planu i to se mora poštivati inaće projekti bi padali na provjerama. I onako večina područja koja ima već minimum 30mbps su urbana područja gdje operateri sami ulažu.
Naravno imamo i par izoliranih slučajeva u ruralnim naseljima gdje oni koji su najbliži centrali imaju između 30-50mbps preko vdsl-a. Ali to ne znaći da se njima neće graditi ftth priključak pogotovo ako u naselju od 120 bijelih priključaka ima samo 3-5 koji su siva. U tom slučaju oni ulaze u gradnju. To sam negdje pročitao u jednoj raspravi samo ne mogu se sjetiti gdje.
Pogotovo nema smisla takve preskakati jer tak i tak bi onda kasnije svejedno operateri morali iz svog džepa nadograditi infrastrukturu za cilj europa 2025. tj. gigabitno društvo.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2019., 14:46   #4
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,364
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
No taj komentar i stav su imali davno prije nego što se kompletan vremenski period izgradnje pomakao sa 2020 na 2023.
Ali stvarno tipično... :/ Nema toga plana koji se neće probiti ako nema prijetnje milijunskih kazni ili vraćanja potrošenog novca.
franzD je online   Reply With Quote
Staro 25.07.2019., 16:32   #5
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Kao što rekoh, stvarno bi bilo glupo sad graditi FTTC infrastrukturu.
Citiraj:
Strateški ciljevi za 2025.: sva europska ruralna ili urbana kućanstva imat će pristup
internetskoj povezivosti brzine prijenosa prema korisniku od najmanje 100 Mbps koja
se može nadograditi na gigabitsku brzinu.
Izvor:https://eur-lex.europa.eu/legal-cont...330458&from=HR
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2019., 16:56   #6
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,364
Tim više što će se zbog daljnjih 'objektivnih okolnosti' cijela stvar vjerojatno razvući do 2025.
franzD je online   Reply With Quote
Staro 25.07.2019., 21:08   #7
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,054
ovdje se i dalje povremeno pojave novi fttc-ovi. zadnji niknuo pred mjesec dana.

nego - na temelju čijih podataka određena adresa uđe u bijelu odnosno sivu zonu?
ja sam u sivoj kada listam dokument s adresama, a koliko vidim prag je mogućnost isporuke brzine 30mbita. u ulici, kućni brojevi do mog broja su u sivoj, a dalje su u bijeloj zoni.

iz grada poručuju da će svi dobiti pristup netu putem optike do iduće turističke sezone.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 04:29   #8
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Na temelju podataka dostupnosti interneta od strane operatera. Hakom sve te podatke dobiva od njih.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 05:32   #9
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
Kao što rekoh, stvarno bi bilo glupo sad graditi FTTC infrastrukturu.


Izvor:https://eur-lex.europa.eu/legal-cont...330458&from=HR
Vectoring ide na 100Mbps do 600m od FTTC ormara.

kopija je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 07:32   #10
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Ja sam unutar ove zone ispod 0.1 (100m) samo 70m samo od FTTC kabineta isto toliko duga je i parica do njeg manje od 100m znači ja bi mogao imat kad uključe vectoring ovih 160/60Mbps maksimalnu brzinu kako je prikazano na ovom grafikonu!? Ili će to HT svima ograničit na 100Mbps maksimalno ili će pustit najviše kako kome može ić makismala baš me to zanima jel zna netko? Trenutna propusnot parice (bez aktivnog vectoringa) mi je 130/65mbit/s !
Iako ja navijam da oni tu FTTC topologiju u mom kvartu prebace u FTTB topologiju mreže i dovuku to optičko vlakno u samo zgradu i puste G.fast, pošto imamo i Bnet u kvartu. Neće oni moć sa tim brzinama 100mbit/s parirat A1 brzinama od 1Gb/s kad ovi puste docsis 3.1 za koju godinu, a možda već sljedeće puste.

Zadnje izmijenjeno od: Mate22. 26.07.2019. u 07:38.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.07.2019., 10:19   #11
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Citiraj:
Autor Mate22 Pregled postova
Neće oni moć sa tim brzinama 100mbit/s parirat A1 brzinama od 1Gb/s kad ovi puste docsis 3.1 za koju godinu, a možda već sljedeće puste.
Već sad nemogu parirat. Gamad gramzljiva bude za par godina izgubila 20% korisnika zbog A1.

Citiraj:
Pad prihoda od širokopojasnih usluga u odnosu na isto razdoblje prošle godine rezultat je manjeg ARPU-a za širokopojasne usluge na maloprodajnoj razini, koji je pak posljedica snažnijeg tržišnog natjecanja i agresivnih ponuda na tržištu. Istovremeno smanje je i broj širokopojasnih linija za 1,2 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
https://www.ictbusiness.info/telekom...jena-1-3-posto
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 10:32   #12
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Da slažem se! Ništa oni sa ovim FTTC kabinetima neće postić ako dalje nepoguraju optiku još bliže krajnjim korisnicima! Pogotovo di je prisutna HFC mreža od A1 ili njihova optika. Znači ja sam u području Bnet(A1) mreže i imam koaks u stanu provućen. Oni nemogu tu parirat sa FTTC i vectoringom NIKAKO! Naravno kad ovi napokon puste EuroDOCSIS 3.1(postoji i FullDuplex docsis sa simetričnim brzinama ali njega će ipak puno kasnije uvodit možda kroz 5 i više godina) Znači ostaje im samo da prave naravno ako hoće i žele ulagat taj FTTB/dp ili najbolje to svi želimo FTTH (iako u to nevjerujem osobno u mom slučaju). Ja osobno bi bio zadovoljan i sa tim G-fastom jer korisnici koji ga već imaju ukopčanog tvrde da je to nešto najbliže optičkom iskustvu i tim brzinama.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 11:10   #13
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Vectoring ide na 100Mbps do 600m od FTTC ormara.

Znam da ide i da sa FTTC-om i vectoringom se moze ostvariti ciljane min. brzine od 30mbps do 100mbps. Ali ali ali...
To bi sve štimalo da smo sve na vrijeme obavili i već sad da je ta infrastruktura izgrađena imalo bi smisla.

No pošto je timeline pomaknut očekuje se završetak infrastrukture tek 2023.g. a EU komisija već 2025.g. očekuje da 100% kučanstava ima više od 100mbps.

Pa pitam jel isplativo i pametno uopće 2023. završiti izgradnju FTTC infrastrukture i onda odmah opet krenuti u nadogradnju iste da se 2025.g. mogu ostvariti ciljevi Gigabit europe tj ovih 100% korisnika sa više od 100mbps.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 11:15   #14
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Već sad nemogu parirat. Gamad gramzljiva bude za par godina izgubila 20% korisnika zbog A1.



https://www.ictbusiness.info/telekom...jena-1-3-posto
Baš to, već sad preko docsis 3.0 nude 150mbps u dowloadu.
Ja samo čekam da vidim hoće li docsis 3.1 smanjiti ping u igrama i dati stabilniju vezu. I onda baj baj HT tj. Iskon do daljnjeg.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 11:45   #15
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
Baš to, već sad preko docsis 3.0 nude 150mbps u dowloadu.
Ja samo čekam da vidim hoće li docsis 3.1 smanjiti ping u igrama i dati stabilniju vezu. I onda baj baj HT tj. Iskon do daljnjeg.
Isto tako posebno zbog gaminga frende, ali isto tako i zbog iptv-ija "ilegal", pa nisam ja pupčanom vrpcom svezan za ikog. Svakom se može i treba reć baj baj kao što kažeš ako to zaslužuje!
Ali ako bi mi uveli FTTB i G.fast ipak bi to prvo isprobao.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 11:45   #16
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Meni je PC-Stručnjak s bugovog foruma objasnio tu dilemu zašto nisu odmah išli na FTTH.
Prvotni plan im je naime bio totalka FTTH al je Hakom spasio/zajebao (kako se uzme) stvar rekavši im da će morat djelit optiku s ostalima.
S obzirom da je rezon uvođenja FTTH-a bio prvenstveno ubijanje konkurencije i totalni monopol, naravno da su odustali
Identična priča je bila i s DT-om u Njemačkoj. Kad im je regulator rekao da će morat djelit optiku, odustali i krenuli s FTTC.
Sad ih jebe konkurencija koja masovno nudi FTTH/kabel za sitne pare.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 12:03   #17
LeskiRM
Premium
Moj komp
 
LeskiRM's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 598
Gdje gledate u kojoj ste zoni?
LeskiRM je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 12:15   #18
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,364
http://mapiranje.hakom.hr/hr-HR/InteraktivniPreglednik
Inače je točno, ali upravo gledam za Valpovo i netko je nešto krivo prijavio, preklapaju se područja i ispada da je pokrivenost "do 30" na rubnim područjima, a pokrivenost "30-100" na cijelom području, što naravno nije točno i nema smisla.
franzD je online   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 12:35   #19
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Meni je PC-Stručnjak s bugovog foruma objasnio tu dilemu zašto nisu odmah išli na FTTH.
Prvotni plan im je naime bio totalka FTTH al je Hakom spasio/zajebao (kako se uzme) stvar rekavši im da će morat djelit optiku s ostalima.
S obzirom da je rezon uvođenja FTTH-a bio prvenstveno ubijanje konkurencije i totalni monopol, naravno da su odustali
Identična priča je bila i s DT-om u Njemačkoj. Kad im je regulator rekao da će morat djelit optiku, odustali i krenuli s FTTC.
Sad ih jebe konkurencija koja masovno nudi FTTH/kabel za sitne pare.
Da znam za to. Ali to je ugl priča za gradove gdje smo se malo odmakli od teme. Ovdje pričam što se FTTC-a tiće uglavnom ruralnih seoskih naselja obuhvačenih ONP-om izgradnje NGA mreža.

Realno gledajući u većini naselja FTTC bi bio neisplativ iz razloga što su kuće uglavnom izgrađene pravocrtno uz prometnice. I onda ako uzmeš u obzir udaljenost između kuća i maximalnu duljinu bakrene parice koja je potrebna da se postigne određena brzina iznad 30mbps bilo bi potrebno izgraditi veći broj FTTC ormarića u istom naselju.

Uglavnom tako i piše u PRŠI-u mojeg područja...

Citiraj:
VDSL omogućuje brzi pristup, ali ne i ultrabrzi pristup. Primjenom VDSL-a neće biti moguće ostvariti cilj DAE od 50% korisnika ultrabrzog pristupa. Dodatno, očekivane brzine praktično je moguće postići
samo na kratkim pretplatničkim petljama (definiranima kao kraćim od 1.000 m) i to na udaljenostima
osjetno kraćim od najduljih petlji u toj kategoriji (primjerice 300m) pa je kod implementacije VDSL-a
potrebno uvesti veći broj novih pristupnih čvorova. Kada se ova svojstva tehnologije preslikaju na
niske gustoće naseljenosti u ruralnom području, jasno je da bi zahtjevani broj čvorova bio velik, a
pokrivanje kućanstava iz prosječnog čvora krajnje neefikasno. Cijena održavanja postojeće parične
mreže te potreba za izgradnjom optičkih ruta (FTTC) i čvorova neki su od protuargumenata za
korištenje ove tehnologije.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 13:30   #20
kilkenny
Premium
 
kilkenny's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 91
Mene svrbi pitanje, tko i na osnovu čega određuje koja će se tehnologija primijeniti u određenom PRŠI-ju. Naime, hoće li to biti prema odobrenim sredstvima za određeni PRŠI, pa se ide na najpovoljniju opciju ili prema nekim drugim kriterijima?
kilkenny je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 13:35   #21
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Ekipa jel može neko složiti što sve ove skračenice znače pa da se ubaci u OP.
Ja sam našao ovo, ali ostalo je pre općenito da bi googl-ao bez kontkesta:

Citiraj:
FTTH (Fiber to the Home) moves between the property line switch box and the residents’ junction boxes. Because the connection goes directly to individual residences, FTTH offers a higher bandwidth. It’s expensive to install in some areas. Some carriers install fiber optics for this leg as a selling feature in new developments. But, a FTTH home has a disadvantage if a carrier needs to install a separate power line. Power and Internet signals don’t move together in fiber optics.

FTTC (Fiber to the Curb) doesn’t refer to a concrete curb. It’s the pole or closet that houses the mounted communications device. Coaxial cables or twisted pairs then send the signals from the curb to the home. However, bandwidth is lost during this delivery. FTTC can serve several customers within 1,000 feet.

FTTN (Fiber to the Node or Neighborhood) serves a few hundred customers. They must be within a one mile radius. The remaining distance to the home, often referred to as the “last mile,” can use DSL through existing telephone or cable company lines. Customer proximity to the node and delivery protocols determine data rates.
Tema mi je zanimljiva i volio bi upratiti s malo više razumjevanja. Ako netko može ostale pojmove pojasniti: PRŠI, NGA, ONP itd.
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 14:03   #22
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Citiraj:
Autor kilkenny Pregled postova
Mene svrbi pitanje, tko i na osnovu čega određuje koja će se tehnologija primijeniti u određenom PRŠI-ju. Naime, hoće li to biti prema odobrenim sredstvima za određeni PRŠI, pa se ide na najpovoljniju opciju ili prema nekim drugim kriterijima?
Ovako operateri će dostaviti svoja projektna rješenja JLS-ovima kad oni objave javnu nabavu za projektiranje, građenje i upravljanje informatičkom infrastrukturom.

Operateri će sastviti projektna rješenja prema svojem iskustvu i znanju te predočiti JLS-ovima sve potrebne informacije, od vrste infrastrukture koja bi oni gradili, o sveukupnoj cijeni odabrane tehnologije te troškove radova, nabave opreme i održavanja te iznos kojim su operateri voljni sudjelovati jer samo dio se financira iz EU fondova a ostatak financiraju Operateri.

Tada će JLS-ovi odabrati onog operatera koji po njima nudi najbolju implementaciju tehnologije i ostvarivanje ciljeva ONP-a uz prihvatljivi trošak.

Skračenice koje se spominju:
PRŠI (Projekt razvoja širokopojasnog interneta)

NGA (Next Generation Access Network) Ugl. to je mreža koja omogučava brzi (30-100mbps) i ultrabrzi (100mbps>) pristup širokopojanom
internetu putem optičkih mreža bilo to FTTH/FTTC/FTTB/FTTDP

ONP (Okvirni nacionalni program za izgradnju širokopojasne
infrastrukture u kojima ne postoji komercijalni interes)

Vectroring Tehnologija koja se koristi za smanjivanje smetnji između
parica pri primjeni VDSL tehnologije pristupa da bi se postigla veća propusnost (brzina) po pojedinom priključku. Teorijski do dužine od 600m bakrene parice može se postići oko 100mbps u silazu.

G.fast Još jedna tehnologija za smanjivanje smetnji u VDSL tehnologiji ali ona je efektivna na malim udaljenostima, tako do 100m dužine bakrene parice može se teorijski postići čak do 500mbps u silazu.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 17:09   #23
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Eto ga idemo dalje sa realizacijom. Danas je Ministarstvo regionalnog razvoja i EU fondova oblavilo Javni poziv za dostavu prijava za izgradnju pristupnih mreža (pred-odabir).

Ukratko:
Citiraj:
Ovim Javnim pozivom za dostavu prijava za postupak pred-odabira prihvatljivih prijavitelja (Javni poziv – dostava prijava), pozivaju se jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i operatori da dostave prijave temeljem kojih će biti odabrani prihvatljivi prijavitelji koji će imati pravo podnijeti projektne prijedloge na Ograničeni poziv na dostavu projektnih prijedloga za dodjelu bespovratnih sredstava u modalitetu privremenog poziva „Izgradnja mreža sljedeće generacije (NGN)/pristupnih mreža sljedeće generacije (NGA) u NGA bijelim područjima
Linkovi:
Javni poziv za dostavu prijava za izgradnju pristupnih mreža

Lista PRŠI-ja za koje je dostavljen valjan iskaz interesa

FInalni PRŠI dokumenti i izjave JLS

Zadnje izmijenjeno od: Froxie24. 26.07.2019. u 20:23.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 22:12   #24
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Ima li neki specijalni razlog zašto nema niti jednog jedinog barem pokušaja projekta za Grad Zagreb? Uz rub Zagreba ima dosta ruralnih područja u kojima brzinom puža tek tu i tamo nikne koji FTTC.
Znaju li "oni" nešto što mi ne znamo, da će možda do početka iduće godine svi dobiti FTTH (recimo, da se probudimo u paralelnom svemiru), ili je klasična lijenost i inercija u pitanju?
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 22:20   #25
LeskiRM
Premium
Moj komp
 
LeskiRM's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 598
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Ima li neki specijalni razlog zašto nema niti jednog jedinog barem pokušaja projekta za Grad Zagreb? Uz rub Zagreba ima dosta ruralnih područja u kojima brzinom puža tek tu i tamo nikne koji FTTC.
Znaju li "oni" nešto što mi ne znamo, da će možda do početka iduće godine svi dobiti FTTH (recimo, da se probudimo u paralelnom svemiru), ili je klasična lijenost i inercija u pitanju?
Kod mene u Svetoj Nedelji se naveliko priča o ffth koji bi trebali poceti raditi pocetkom iduce godine u veljaci.
ZG nam je 5km udaljen (Podsused, Jankomir) a ZG centar nekih 15km
LeskiRM je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 22:50   #26
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Ja sam baš u Zagrebu širi centar i svugdje oko mene su baš gusto razgranati FTTC kabineti i samo nam kao što već svi znate piče dalje po bakru, nemogu oni od tog bakra da se odljepe još 100 godina.
Ali ono što sam primjetio da nekakve tehničke se ekipe tu oko mene vrzmaju otvaraju DTK šahtove,čiste ih i stavljaju neke bijele oznake u njih a pokraj FTTC kabineta u njegov šaht odmah uz njega trpaju veći kolut svjetlovodnog kabla.Stvarno me interesira što namjeravaju još nisam uspio saznat ali imam osjećaj da nešto tu bar kod mene smjeraju .
Nadam se produljenju optike u zgradu a kad je ona u zgradi nebitno je jel FTTH ili FTTB samo nek oni nju uvuku haha
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2019., 23:14   #27
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Na njihovoj razini za privode cijena bakra skuplja je od svk 1x4, a i dalje grade nove kabinete na postojecoj mrezi ili cak uz kabinet rade nove privode na bakru. Primjer u Dakovu gdje se napusta zracna mreza.

Sent from my WAS-LX1A using Tapatalk
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2019., 00:17   #28
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor franzD Pregled postova
gledam za Valpovo i netko je nešto krivo prijavio, preklapaju se područja i ispada da je pokrivenost "do 30" na rubnim područjima, a pokrivenost "30-100" na cijelom području

Ne boj se, nece te zaobici bilo koji FTTX
Ovdje si pogledaj tocno, Bijela zona je ispod 30Mbps ( 2-30 ) a Siva iznad 30Mbps.


http://valpovo.hr/home/wp-content/up...%A0I-2019.xlsx


Otvoris si geoportal, ukljucis kucne brojeve i vidis gdje sta i kako....
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2019., 09:27   #29
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Citiraj:
Autor Mate22 Pregled postova
Ja sam baš u Zagrebu širi centar i svugdje oko mene su baš gusto razgranati FTTC kabineti i samo nam kao što već svi znate piče dalje po bakru, nemogu oni od tog bakra da se odljepe još 100 godina.
Ali ono što sam primjetio da nekakve tehničke se ekipe tu oko mene vrzmaju otvaraju DTK šahtove,čiste ih i stavljaju neke bijele oznake u njih a pokraj FTTC kabineta u njegov šaht odmah uz njega trpaju veći kolut svjetlovodnog kabla.Stvarno me interesira što namjeravaju još nisam uspio saznat ali imam osjećaj da nešto tu bar kod mene smjeraju .
Nadam se produljenju optike u zgradu a kad je ona u zgradi nebitno je jel FTTH ili FTTB samo nek oni nju uvuku haha
A gle s obzirom da će A1 krenuti polako sa uvođenjem docsis 3.1 ništa čudno da se polako možda i HT priprema za nadogradnju jer da FTTC i vektoringom ne može parirati više.

Kod mene još ništa izgleda još 2 godine od optike za sad ostaje samo FTTC i A1 HFC ali pitanje je kad će updejtat kod mene na docsis 3.1 jer sam u Sisku koja je zadnja rupa na svirali.

Ali eto drago mi je da barem napreduje ovaj NGA projekat. Nadam se da će svih trenutnih 71 PRŠI-a dobiti subvencije do sredine iduće godine.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2019., 10:06   #30
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,364
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ne boj se, nece te zaobici bilo koji FTTX
Ma ok, to znam, više je bio komentar na točnost Hakomove karte kad neki od providera dostavi krive podatke.
franzD je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na