Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.01.2008., 18:27   #31
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Juggernaut Pregled postova
Konačno je netko dao argumente , tj izvadak iz zakona

Nadasve krajnje je bedasto, da se tak izrazim,... uspoređivati slučajno spajanje laptopa od neinformiranog korisnika na nezaštićenu mrežu, s krađom automobila, ili otuđivanjem telke iz otključanog stana.
Nije nitko dao argumente jer se taj zakon uopce ne odnosi na to.

Za pocetak, jedan od osnovnih zakona, ZOO, Clanak 8.:

"Svatko je dužan uzdržati se od postupka kojim se može drugome prouzročiti šteta."
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2008., 19:50   #32
Shotif17
Kiflica sa sezamom
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: !here
Postovi: 208
Kako se ne odnosi na to, ja ne znam jesam ja glup ili ne znam čitat ali čini mi se da u tom zakonu piše sljedeće:
Citiraj:
Tko unatoč zaštitnim mjerama neovlašteno pristupi računalnom sustavu,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine [čl. 223. st. l.J.

Ovim stavkom inkriminirano je ponašanje iz čl. 2. Konvencije - nezakoniti
pristup. Ono što je za primjenu ovog članka u praksi veoma bitno jest formulacija
"tko unatoč zaštitnim mjerama neovlašteno pristupi...", a kojom se odreñuje kako
zakon štiti samo onaj sustav koji ima zaštitne mjere! Ukoliko se sustav ostavi
potpuno otvorenim i nezaštićenim, dakle računalo potpuno dostupno ili npr.
bežična računalna mreža na koju je moguće spajanje bez ikakve provjere, neće se
ispuniti elementi za postojanje kaznenog djela.
Prvo i osnovno, treba definirati o čemu se priča u ovoj temi. Govori se spajanju na bežičnu mrežu koja nije ni na koji način zaštićena. To djelo spada u područje pokriveno Konvencijom o kibernetičkom kriminalu, iz koje je gore napisani citat, i kojom je jasno i jednoznačno definirano da se upadom na bežičnu računalnu mrežu koja nije zaštićena ne čini kazneno djelo.
__________________
Shotif17 je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2008., 20:00   #33
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Shotif17 Pregled postova
Kako se ne odnosi na to, ja ne znam jesam ja glup ili ne znam čitat ali čini mi se da u tom zakonu piše sljedeće:


Dakle netko je tu lud, jesam li to ja?
Znas li uopce kako funkcioniraju zakoni?

Ovo o cemu ja pricam uopce se na odnosi na pristup racunalnom sustavu vec na stetu nastalu pristupom. Potpuno dvije odvojene, nepovezane kategorije.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2008., 20:06   #34
Shotif17
Kiflica sa sezamom
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: !here
Postovi: 208
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Znas li uopce kako funkcioniraju zakoni?

Ovo o cemu ja pricam uopce se na odnosi na pristup racunalnom sustavu vec na stetu nastalu pristupom. Potpuno dvije odvojene, nepovezane kategorije.
Ma istina, ali prva i osnovna misao ove teme je upad na nezaštićenu računalnu mrežu, odnosno nezaštićeno računalo u njoj. To što se offtopicom došlo do nabijanja računa za internet nema veze s početnom idejom ove teme:
Citiraj:
Jedino mi je bed kada sam na msn-u i kad sam na video call-u pa da mi ne upadne na komp i vidi moju sliku ili nesto sto trenutno radim na kompu. To se moze ili ne?
Čovjek je u prvom postu usputno spomenuo kako koristi i susjedov internet preko wlana, a to uistinu jest protuzakonito jer se, kao što ste ti i još nekoliko forumaša napomenuli, radi o stjecanju protupravne imovinske koristi. Međutim, postupak kojim bi se otkrio netko tko na taj način krade internet promet je prekompliciran da bi bio primjenjiv kod nas pa je zapravo teško moguće da će netko biti kažnjen radi toga...
__________________
Shotif17 je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2008., 20:19   #35
MAXx
Čupavac
Moj komp
 
MAXx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Talking

Citiraj:
Autor Odojak Pregled postova
T-Com je toliko dobar majstor sa zastitiom da su uspjeli onesposobit WPA2 na D-Link G684T routeru kad stave "svoj" firmware...
DA joj kak su glupi ja uopće ne mogu postavit zaštitu na taj modem. Kad ju stavim mogu se samo nadat da mi se nitko neće spojit na mrežu.

Kliknite ovdje i vidite T-comovu sramotu.
__________________
Science cannot be stopped. Man will gather knowledge no matter what the consequences – and we cannot predict what they will be. - Linus Pauling

Zadnje izmijenjeno od: MAXx. 25.01.2008. u 13:10.
MAXx je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2008., 17:45   #36
Nino0o
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Čk
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Shotif17 Pregled postova
Ma istina, ali prva i osnovna misao ove teme je upad na nezaštićenu računalnu mrežu, odnosno nezaštićeno računalo u njoj. To što se offtopicom došlo do nabijanja računa za internet nema veze s početnom idejom ove teme:

Čovjek je u prvom postu usputno spomenuo kako koristi i susjedov internet preko wlana, a to uistinu jest protuzakonito jer se, kao što ste ti i još nekoliko forumaša napomenuli, radi o stjecanju protupravne imovinske koristi. Međutim, postupak kojim bi se otkrio netko tko na taj način krade internet promet je prekompliciran da bi bio primjenjiv kod nas pa je zapravo teško moguće da će netko biti kažnjen radi toga...
kod nas se jos niti jedan zakon ne odnosi na to, jedan profesor na jednom fakultetu je rekao da ako se netko može spojit na nečji router, i koristiti njegov internet, da se to smatra kao javno dobro...
Nino0o je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2008., 06:17   #37
deadwing
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Evo sorry for grave digging, al da ne otvaram novu temu kad je ova tocno sta mi treba...

Preselio sam se pred sest mjeseci i nikako da nabavim net, i reko si ja ajde pogledat cu sta ima wirelesa bez zastite i stvarno ima ovdje cak dva spota ... i dobro sad iso sam na net par mjeseci to po 200-500mb max mjesecno, za forume i mail, cak ni youtube nisam palio iz obzira...
I sad mi mladji brat doso na neko vrjeme i on ljepo liberalno skinuo covjek ~15gb dok mene nije bilo doma par dana na neke free MMORPG-ove i filmove ?!?!? jebeo sam mu sve zivo, al mi je jos veci bed jer neznam dal taj covjek ima flet ili sta i dal mogu nekako to saznat ... inace konekcija se zove DLINK_WIRELLES - koi ISP to najcesce daje i kolko bi ga max. moglo doc tih 15 gb ? nebi zelio da nekom dodje 500kn racun i dapace cak bi i platio covjeku ako je tako puno (ako ga mogu nac) samo neznam kolko je - zadnji put kad sam imo net bio je 1gb 20kn al cuo sam da su digli na 2gb paket... 15 x 20 = 300kn a ako je 2 onda 150kn to jos i nisu cifre za popizdit, covjek ce definitivno stavit sifru, al me zanima dal mu to moze doc vise ? ima ISP-a koi su skuplji ? Ubija me sad ta "krivica" od juce jos ... Ima sanse da je to onaj srot sto po MB naplacuje od VIP-a (vjerojatno nema posto je to ruter ali opet !?!?)

BTW. 15gb je moja procjena, naso sam mu 8GB u donwload folderu al racunam buduci da je igro nonstop MMO to je kurilo up/down jos najmanje tolko IMO
deadwing je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2008., 06:42   #38
Shotif17
Kiflica sa sezamom
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: !here
Postovi: 208
Citiraj:
Autor deadwing Pregled postova
Evo sorry for grave digging, al da ne otvaram novu temu kad je ova tocno sta mi treba...

Preselio sam se pred sest mjeseci i nikako da nabavim net, i reko si ja ajde pogledat cu sta ima wirelesa bez zastite i stvarno ima ovdje cak dva spota ... i dobro sad iso sam na net par mjeseci to po 200-500mb max mjesecno, za forume i mail, cak ni youtube nisam palio iz obzira...
I sad mi mladji brat doso na neko vrjeme i on ljepo liberalno skinuo covjek ~15gb dok mene nije bilo doma par dana na neke free MMORPG-ove i filmove ?!?!? jebeo sam mu sve zivo, al mi je jos veci bed jer neznam dal taj covjek ima flet ili sta i dal mogu nekako to saznat ... inace konekcija se zove DLINK_WIRELLES - koi ISP to najcesce daje i kolko bi ga max. moglo doc tih 15 gb ? nebi zelio da nekom dodje 500kn racun i dapace cak bi i platio covjeku ako je tako puno (ako ga mogu nac) samo neznam kolko je - zadnji put kad sam imo net bio je 1gb 20kn al cuo sam da su digli na 2gb paket... 15 x 20 = 300kn a ako je 2 onda 150kn to jos i nisu cifre za popizdit, covjek ce definitivno stavit sifru, al me zanima dal mu to moze doc vise ? ima ISP-a koi su skuplji ? Ubija me sad ta "krivica" od juce jos ... Ima sanse da je to onaj srot sto po MB naplacuje od VIP-a (vjerojatno nema posto je to ruter ali opet !?!?)

BTW. 15gb je moja procjena, naso sam mu 8GB u donwload folderu al racunam buduci da je igro nonstop MMO to je kurilo up/down jos najmanje tolko IMO
To je najvjerojatnije T-Com. Ako zbilja želiš naći čovjeka i isplatit mu taj potrošeni promet, uđi u router preko 192.168.1.1, user/pass su ti admin/0000, potraži username i password u konfiguratoru, ulogiraj se s tim podacima na user.t-com.hr (ako username ima nastavak @htnet-dsl) i tamo ćeš vidjeti koji paket prometa čovjek ima (start/10GB/flat) i također ćeš vidjeti njegovo puno ime i prezime i adresu pa ako ima start paket ili 10 GB bilo bi pošteno da stupiš u kontakt s čovjekom i dogovoriš se s njim da mu platiš neku cifru i usput se dogovoriš možda za neko buduće dijeljenje te njegove veze za neku malu dogovorenu naknadu mjesečno.

Tako bih ja to napravio
__________________
Shotif17 je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2008., 07:02   #39
deadwing
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Skuzio sam,
covijek ima flat tnx, na pomoci... sad mi je lakse

Zadnje izmijenjeno od: deadwing. 22.06.2008. u 07:39.
deadwing je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2008., 15:30   #40
Shinichi
Taiketsu Master
 
Shinichi's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Suzuka, Japan
Postovi: 150
Citiraj:
Autor Filip7 Pregled postova
ako planiras uzimat wlan modem za adsl sam sifriraj bezicnu vezu.
A kako zaštiti vezu da netko ne upadne?
Shinichi je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2008., 09:43   #41
oggy1985
Premium
Moj komp
 
oggy1985's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: kućica sa cvijećem
Postovi: 81
ko 1. ima ljudi koji namjerno ostave otvoren AP da se drugi mogu spojiti (no takvi su rijetki)

većina ih ne zna zaštititi pa se to dešava... al kolko sam upoznat s tim stvarima, znam neku spiku da isto ako ne zaključaš vrata, ili npr. imaš opakog cucka u dvorištu, zaključanu ogradu, ali je ključ s unutarnje strane dvorišta u vratima, i ako netko uđe u dvorište i tvoj bad ass cucak ga napadne, ti is kriv jer se takav ulazak ne smatra provalom... e sad da li se to može povezati sa spajanjem na nezaštićeni AP...

*2 Shinichi:
postavi neku vrstu enkripcije (ne preporučam WEP jer ju je dosta ako probiti) i obavezno promjeni password za spajanje na router... možeš staviti i da ti ne broadcasta SSID a i odrediti ko se može spojiti na router (dodavanje MAC adresa)

što se tiče enkripcije, stavi npr. WPA2 Personal (ne enterprise, jer ti za to trebaju certifikati i previše je tlačione za složit za osobnu upotrebu); admin pass stavi da ima preko 12 znakova, velika i mala slova, brojeve, a ni specijalni znakovi nisu loši neke mrežne kartice oglupave kad sakriš SSID pa vidi da li će ti doma sve raditi ako ga sakriš...
__________________
"We all live under the same sky, but we don't have the same horizon." by K. A.
oggy1985 je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2008., 16:57   #42
nobie
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 43
evo da ne otvaram novu temu pa cu pitati ovdje..........
jel je moze nekako (na bilo koji nacin) otkriti gdje se nalazi osoba koja upada u mrezu????
moja sesra zivi blizu jaruna i tamo je neki lik koji jos neprestano upada u mrezu.... zastita je wep.... znam da je sranje od zastite ali ako stavim wpa ili wpa2 veza puca svake 2 minute....
znaci jel postoji nacin da otkijem tko je spojen na mrezu????

e da skoro sam zaboravio.... stavio sam i mac filtriranje ali nema pomoci...
nobie je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2008., 23:07   #43
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Citiraj:
Autor nobie Pregled postova
stavio sam i mac filtriranje ali nema pomoci...
Promjeni si ime na AP te si promjeni MAC i onda uključi mac filtriranje jer je očito da ti je tip od prije "skinio" ( logirao se i vidio ga u postavkama rutera ) mac.
Uđeš u ruter, isključiš wlan i onda radiš promjene kad se na ruter spojiš kablom.
Naravno, promjeni i lozinku za logiranje u postavkama rutera.
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2008., 23:15   #44
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Ma, bjavo, eto pravi hrvatski pravnik. Po istoj logici, ako ne zakljućaš auto, tko god da ga ukrade, njegov je. Štoviše dužan si mu dat sve papire od auta i eventualnu garanciju ako imaš...
po starom zakonu o sigurnosti na cestama je bila kazna 300kn ako auta ne zakljucas (osiguras od kradje)

da idemo tom logikom, ti njega tuzi jer si nije zakljucal wlan
domis je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2008., 23:16   #45
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
za pocetak iskljuci mogucnost wireless pristupa routeru, to vec puno odmaze

i obavezno mac filter sa samo adresom racunala koja se spajaju (naravno promjeni ih prije da nebi bilo da ih doticni ima popisane) i kvit. vecina ljudi si nece dati truda pokusati to probiti, pogotovo ne na jarunu gdje sve vrvi od vrlo slabo ili nikako zasticenih wireless mreza
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2008., 03:54   #46
nobie
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 43
ok, hvala decki.... pokusat cu pa ako nesto zapne javim se opet....
nobie je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2008., 07:22   #47
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
MAC filter je vrlo vrlo lako probiti, samo pogledaš određenim OSom tko se kamo spaja, i u Win mreža ide od šale.

cca ~ 10min max max.

@nobie

Stavi MAC filter ponovi, promjeni MAC adrese kartica svih kompova koji se spajaju na taj AP, stavi 128bit WEP key ( neka shebana kombinacija slova i brojki ) te sakrij ime mreže ( Hide SSID ). To bi trebalo pomoći barem malo.

Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2008., 13:03   #48
Mmatija
Premium
Moj komp
 
Mmatija's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 65
Citiraj:
Autor Juggernaut Pregled postova
MAC filter je vrlo vrlo lako probiti, samo pogledaš određenim OSom tko se kamo spaja, i u Win mreža ide od šale.

cca ~ 10min max max.

@nobie

Stavi MAC filter ponovi, promjeni MAC adrese kartica svih kompova koji se spajaju na taj AP, stavi 128bit WEP key ( neka shebana kombinacija slova i brojki ) te sakrij ime mreže ( Hide SSID ). To bi trebalo pomoći barem malo.

Kada je tak lako, ajd onda meni reci na koji nacin bi ja mogao tak "lako" promjenit MAC adrese kartice kompova

Nije to bas takva banalnost, kak ti kazes.
Mmatija je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2008., 13:09   #49
nobie
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 43
Citiraj:
Autor Mmatija Pregled postova
Kada je tak lako, ajd onda meni reci na koji nacin bi ja mogao tak "lako" promjenit MAC adrese kartice kompova

Nije to bas takva banalnost, kak ti kazes.
http://www.google.hr/search?hl=hr&cl...hanger&spell=1
nobie je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2008., 20:28   #50
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
start=>ctrl panel=>network connections=>desni klik na ikonu wlan karticei odabire se properties=> configure =>advanced=>local administration mac( kod različitih kartica e ta opcija različito zove )=> pod value upisuješ željeni MAC i spremaš postavke...

Juggernaut je offline   Reply With Quote