Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.04.2006., 14:06   #1
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 954
Razlika između pointera i obične varijable u c++

Koja je razlika između pointera i varijable u c++? Mislim, kužim ja koja je razlika, ali čemu komplicirati s tim pointerima?
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2006., 19:47   #2
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
kak to misliš komplicirati?

u određenim situacijama (pogotovo u poljima) su jako korisni, e sad hoćeš ih koristit ili ne to je stvar navike i ukusa...

pointer "zna" za koliko mora pomaknut mjesto gdje će zapisat podatak s obzirom na tip varijable...
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.04.2006., 13:15   #3
akegalj
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 23
pointer ti je pogotovo vazan! vidit ces kada se dublje bacis u programiranje(nemoras eksplicitno znat koji je naziv nekog polja, onda za brljanje i srljanje po memoriji,...)
ZIVOT BEZ NJEGA JE NEZAMISLIV :PP
inace se varijable neizravno i ostvaruju preko pointera, ali je to pojednostavljeno u varijablu( koja bi ti trebala sluziti samo kao privremeno spremiste)
pokazivac ti je zapravo 'varijabla' koja pokazuje na neku drugu 'varijablu'! ima ti tu puno zafrkancije ako imas volje za to!!
akegalj je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2006., 13:17   #4
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 954
Ma znam ja otprilike što je pointer. Ali ne kužim u kojim konkretno situacijama je to bolje nego da se pozove obična varijabla?
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2006., 21:37   #5
bude
Warcraft III TFT
 
bude's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Zg
Postovi: 861
Citiraj:
Autor frANZi
Ma znam ja otprilike što je pointer. Ali ne kužim u kojim konkretno situacijama je to bolje nego da se pozove obična varijabla?
Recimo pri pozivu funkcije. Funkciji prosljedis pointer na neku varijablu ili polje. Tako iz funkcije mijenjas varijablu ili polje u glavnom programu. Takodjer ne moras stavljat na stog polje koje ti treba u potprogramu.. A izrada lista, visedimenzionalnih polja i sl. bi bila nemoguca bez koristenja pokazivaca..
__________________
A64 Venice
Epox 9npa+ Ultra
Super Talent 2x512 MB
Saphire x700 pro
2x80 GB @ RAID0

bude je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2006., 22:59   #6
big_B
Premium
 
big_B's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 560
Gle ako hoćeš u funkciji koristiti podatke iz glavnog programa i hoćeš da one ostanu u tom promijenjenom stanju i poslije funkcije onda koristiš pointere, jer sa funkcijom možeš vratiti samo jednu varijablu, a sa pointerima je samo nebo (ili bolje rečeno kompajler) granica.
__________________
big_B je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2006., 00:18   #7
akegalj
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 23
ili jos najbolji primjer ti je kada radis neki veliki projekt i neznas kolko ce ti memorije trebat za njega.
Inace bi ti trebao rezervirati npr polje od 10000000 integera i slicno, a s pointerima mozes i neznat kolko ce ti trebat , a ipak tijekom izvodjenja programa 'krasti' memoriju sistemu kolko ti je potrebno, a ne uzeti visak kao sto radis bez njih! zisku?
akegalj je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2006., 15:30   #8
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 954
Ja ja, žimku. Danke.
frANZi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na