Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.07.2015., 15:08   #1
myroman
Premium
Moj komp
 
myroman's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 540
Zidoo X1 TV box recenzija

Pred nama je novi android TV box novog igrača u svijetu media box uređaja, Zidoo, naravno, iz Kine.


Radi se o Android TV boxu Zidoo X1 kojeg sam dobio susretljivošću www.geekbuying.com webshopa za potrebe

testiranja. Uređaj je zanimljivog, neobičnog dizajna, nije kao većina ostalih kvadratičastih uređaja. Meni se sam dizajn

sviđa, baš mi djeluje, onako, svemirski. Reklamira se kao jeftin android TV box sa specifikacijama koje omogućuju H.264,

H.265 te 4K@30fps reprodukciju. Provjerit ćemo kasnije kako to sve skupa izgleda. Iako, nemam 4K TV, pa ću ostati uskraćen

za taj doživljaj.

1. Specifikacije
Uređaj je baziran na jeftinom Allwinner H3 SoC, sa quad core ARM Cortex-A7 CPU-om na 1.2 Ghz. U prvotnim specifikacijama

najavljeno je da će procesor ići i do 1.5 GHz ali kasnije je to ispravljeno, jer se 1.5 GHz koristilo samo u testne svrhe

(overheating problemi). Grafički procesor je Mali400 na 600 MHz. Dolazi sa 1GB DDR3 RAMa te 8GB Nand memorije koja se može

proširiti sa micro SD karticom do 32GB. Kod toga je samo 4GB slobodno za korisničke aplikacije. Kako se tu ipak radi o TV

uređaju koji ćemo koristiti za streaming i video reprodukciju, tih 4 GB trebalo bi biti dovoljno. Gejmerske mogućnosti s

obzirom na low-cost procesor nće bit baš prevelike, ali ovaj box cilja baš na streaming i multimediju a ne na igranje. Za

igranje trebat ćemo malo rastegnuti proračun i kupiti na primjer, novu Tronsmart Orion R68 zvijerku

(http://www.geekbuying.com/item/Trons...-0-348376.html).
Što se povezivosti tiče, uređaj podržava WIFI 802.11 b/g/n te fiksni mrežni priključak (LAN) 10/100 MBit. Bluetootha, na

žalost nema, što je još jedan dokaz da se kod dizajna i razvoja ovog uređaja nije previše razmišljalo o gaming

mogućnostima (za neizostavne gamepadove).
OS je Android KitKat 4.4 sa nadogradnjom u vidu Zidoo launchera koji je pun pogodak, meni se osobno puno više sviđa nego

MediaBox Launcher kod MK808B Plus/MK809 stickova.


2. Paket
U samom paketu nalazi se:
- Zidoo X1 box (premda ne liči na box, već više na neku zakrivljenu sferu)
- IR daljinski – sa learning funkcijom i mogućnošću paljenja/gašenja uređaja preko daljinskog. Svojevremeno je bilo puno

kritika na android stickove koji se nisu mogli gasiti i paliti (premda se niti ne moraju). Ovaj uređaj ima mogućnost

paljenja/gašenja što će mnogima biti veliki plus.
- HDMI kabel
- EU adapter za napajanje
- kratke upute na engleskom
Sve što treba za početak korištenja je tu, posebno je IR daljinski razveselio jer izgleda prilično dobro, kompaktno i

čvrsto. Možda još da su i kakve baterije dodane u paket da se u trenutku nestrpljivog unboxinga ne mora panično tražiti po

kući dvije AAA baterije.
Prilog:
Unboxing video - https://www.youtube.com/watch?v=Dk0xB4lnpDs

3. Vanjski izgled, portovi

Nekome će se dizajn sviđati, nekome ne, meni izgleda zanimljivo i pravo je osvježenje nakon svih crnih kutijica. Bit će

ovo zgodan dodatak na mnogim regalima kraj TVa.
Materijal izrade kučišta je obična plastika srebrne boje, bez nekih posebnih otvora za hlađenje. Vidjet ćemo kako će to

izgledati kod malo većeg opterećenja.

Da popišem sve portove odnosno otvore koje ovaj uređaj posjeduje:

- HDMI 1.4 port
- LAN port
- 2 USB 2.0 porta - drugi mini USB utor za potrebe napajanja
- AV output
- micro SD slot
- DC 5V


S prednje stranje nalazi se prozirna tamna plastika iza koje se nalaze IR receiver te power LEDica. Tipke za ON/OFF nema

što znači da se uređaj automatski upali kod uštekavanja. S obzirom da IR daljinski podržava power ON/OFF ova tipka nam

neće previše faliti.
Jedinu zamjerku što se konstrukcije tiče, imam na LAN port koji tako smješten da je kabel vrlo teško otkvačiti jer se onaj

mali plastični pipac nalazi preblizu gornjoj ivici kučišta. No, nije ti ništa što bi bilo deal-breaker jer se kabel (ako

se uopće korsiti) priključuje jednom i više se to ne dira.

4. Interface, aplikacije
Kao što sam rekao, operativni sustav je Android KitKat 4.4 sa nadogradnjom u vidu Zidoo launchera. Ovo je prilično ugodno

iznenađenje. Pregledno i intuitivno rješeno sučelje, razvijeno samo za potrebe ovog boxa s kojim proizvođač očito ima

velike planove.

Naravno, može se koristiti stock Android launcher a vidim na netu da dosta ljudi koristi Nova launcher. Ne znam zašto,

meni ovaj Zidoo launcher savršeno odgovara. Uz kombinaciju za daljinskim, ne treba više za svakodnevno korištenje.
Miš i Logitech tipkovnica K400 koje sam koristio kod testa rade bez problema. Spojio sam i RC11 Measy airmouse/keyboard i

to je također odmah prepoznato i radi OK.
Prije samog testa na box sam spustio posljednju verziju ROMa preko OTA updatea, a ta će verzija vjerojatno ići na uređaje

koji će se isporučivati ubuduće. U njoj su ispravljeni neki bugovi, dodana je root funkcija, dorađen je ZDKodi. ZDKOdi je

Zidoo verzija Kodija s kojom je u prvoj verziji ROMa bilo nekih problema što je sad ispravljeno.


Sa tim, novim, updateom dobio sam i root opciju pa je uređaj moguće i rootati s obzirom da inicijalno uređaj nije rootan.
Zanimljiva je aplikacija "Vrijeme" koja imam popriličan broj svjetskih lokacija grupiranih po kontinentima, zemljama,

regijama. Ta aplikacija je integrirana u početni ekran pa sve skupa izgleda vrlo pregledno i posljednjih dana, jako vruće.
Sa uređajem ne dolazi nikakav suvišan bloatware, Google Play je spreman pa se može instalirati sve što Vam padne na pamet.
Pohvalio bih i File manager aplikaciju s kojom je vrlo lako raditi preko pridruženog IR remotea.
Zamjerke imam na notifications bar, kod kojeg su fontovi malo preveliki i subtitlove u Kodiju koji su pak premali. Ali to

će se sve vjerojatno riješiti u jednom o slijedećih updateova.


U tijeku pisanja ovog teksta objavljena su i dva nova Zidoo launchera:
http://forum.zidoo.tv/index.php?thre...-zidoo-x1.438/
Ova ažurnost i inovativnost proizvođača je vrlo ohrabrujuća i garantira nam da će se eventualni bugovi brzo rješavati i da

ćemo imati prilike isprobavati mnoštvo novih stvari ( za one koji se vole igrati podešavanjima i instalacijama).

5. Zidoo RC App
Posebnu pozornost obratio bih na Zidoo RC App. Radi se o android aplikaciji koja se instalira na smartphone i koja

omogućuje pregršt opcija kod ovog načina upravljanja TV boxem preko smartphonea. Postoji nekoliko modova rada prilagođenih

za specifične potrebe:
- Key mode – nešto kao zamjena klasičnom IR remoteu
- Handle mode – mod rada za gamere gdje su tipke posložene kao kod većine gamepadova
- Mouse mode – upravljanje uređajem povlačenjem prsta po ekranu. Vrlo korisno i lako za koristiti iako u nekim

aplikacijama nisam mogao doći do rubova ekrana. Kako je Zidoo vrlo aktivan u pogledu ispravljanja bugova vjerujem da će se

i ovo riješiti u jednom od budućih ažuriranja aplikacije
- Gesture mode – upravljanje uređajem crtanjem gesti po ekranu mobitela

Omogućen je, naravno, i unos teksta preko "send text" opcije.

5. Performanse, wifi povezivost

OS se prilikom uključenja digne za kojih 30-ak sekundi i odmah je spreman za rad. Sučeljeje fluidno i bez trzanja,

aplikacije se otvaraju brzo. Čak me začudilo da se Kodi digne puno brže nego kod nekih drugih playera.
Naknadno ću nabaviti nekoliko primjeraka video materijala da isprobam rad playera na različitim rezolucijama uključujući i

famoznu 4K rezoluciju (premda još uvijek nemam 4K TV).
Wifi povezivost:
S obzirom da uređaj nema vidljive vanjske wifi antene u početku sam bio malo skeptičan što se kvalitete prijema signala

tiče. S tim vjerojatno ima i veze moje iskustvo sa MK808B Plus stickom kad sam ga testirao sa ruterom u drugoj sobi

(premda sam i to riješio malim modanjem antene).
Zidoo X1, u situaciji kad je ruter na katu ispod i još dodatan zid udaljen, prima signal sasvim zadovoljavajuće. Preko

Kodija sam pustio online playback nekih 1080p video primjeraka i tu nije bilo nikakvih trzanja ili zastajkivanja. Doduše,

u prvom testu sam ga stavio na ormarić u kojem se nalazi šivaća mašina i taj metal je očito bio prevelik izolator wifi

signala pa je sve skupa bilo prilično sporo i "trzavo". Nakon što sam stavio uređaj na čistu površinu bez velike količine

metala, sve je poprimilo sasvim drugu, bržu, dimenziju.

6. Zaključak
Za cijenu od kojih 55 USD na:
http://www.geekbuying.com/item/ZIDOO...er-346647.html
minus 5 USD uz kupon LCSCJYJP ovo je uređaj koji će mnogima biti zanimljiv za pretvorbu običnih LED TVa u prave SMART TV

sustave.
Radi se o mid range uređaju, od kojeg ima i skupljih i jeftinijih alternativa, ali u ovom slučaju postoji po mojem

mišljenju nekoliko bitnih činjenica što ovaj TV box svrstava ispred jeftinijih TV stickova i mnogih no name TV boxeva:
- odličan IR remote sa learning funkcijom
- korisna Zidoo RC aplikacija za upravljanje uređajem preko android smartphonea
- mlada ali i brzo rastuća internet zajednica na forum.zidoo.tv gdje razvojni inženjeri odgovaraju na sve postove te

promptno reagiraju na mnogobrojne zahtjeve, primjedbe i kritike korisnika. To nam garantira da će korisnička podrška biti

kontinuirana i kvalitetna
- dobro složen hardverski sklop temeljen na low-cost Allwiner H3 quad core procesoru.
myroman je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 17:23   #2
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
daj probaj da li moze vrtiti youtube video u 1080p@60fps

isto tako pusti 4K da vidimo kako vrti, nema veze sto tv nemas, skalirati ce se, ne boj se.
Gabre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.07.2015., 21:38   #3
myroman
Premium
Moj komp
 
myroman's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 540
Probal sam ali mi youtube nudi samo 720p. U postavkama boxa je slozeno 1080p na 60fps ali youtube mi nudi samo 720p...
720p btw preko wifi ide bez problema.

Zadnje izmijenjeno od: myroman. 23.07.2015. u 22:02.
myroman je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 22:35   #4
myroman
Premium
Moj komp
 
myroman's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 540
Eto nasao sam Big Buck Bunny video sa 1080p na 60fps.
Playback preko wifi veze radi bez problema:
https://youtu.be/Xq4jNeVkd68
myroman je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2015., 07:07   #5
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Zasto moj zotac onda trza ne kuzim a trebao bi biti puno jaci od ovog, sa vise rama i ssdom
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2015., 08:26   #6
myroman
Premium
Moj komp
 
myroman's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 540
Jesi provjerio kvalitetu wifi signala?
myroman je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2015., 12:03   #7
kassad
marked one
Moj komp
 
kassad's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: ck
Postovi: 220
Danas stigao kući.
Kupljen kod Geekbuya.

Fantastičan uređaj.


Pohvala na review-u.
kassad je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2015., 12:43   #8
myroman
Premium
Moj komp
 
myroman's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 540
Kassad, čestitam na uređaju!
Daj provjeri situaciju kad ugasiš box na crvenu power tipku, da li ga možeš normalno upaliti? Naime, meni se tri puta dogodilo da se smrznuo tijekom bootanja. Pitao sam na njihovom forumu pa sad čekam odgovor. A ja imam ovu zadnju updateanu verziju, ti si vjerojatno dobio onu prvu. Možda je u tome razlika.
myroman je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2015., 15:30   #9
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Moze preporuka uredjaja do cca 150$.
Uvjeti: da vrti Kodi i da nije prevelik. 4K nije potrebno.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2015., 15:59   #10
myroman
Premium
Moj komp
 
myroman's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 540
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
Moze preporuka uredjaja do cca 150$.
Uvjeti: da vrti Kodi i da nije prevelik. 4K nije potrebno.
E sad, ako ne želiš velikog onda ti bude dobar neki od stickova MK808B Plus ili MK809 Ustick.
Do 150 USD imaš uređaja koliko ti srce želi.
Meni osobno je Pipo X7 sa Win 8.1 prava stvar. Imaš tu i Raspberry Pi 2 sa OSMC instalacijom... Netko će ti preporučiti i MINIX proizvode...
Moraš ipak dati malo više informacija što želiš...
Recimo, ja se upravo spremam jedan MK808B Plus stick koji mi je viška, da ga prebacim na OPENELEC sustav, koji će vrtjeti samo Kodi i to je to. Jeftino a kvalitetno rješenje.
myroman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.07.2015., 21:08   #11
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
nije za mene nego za kolegu. Ima odlicnu non smart plazmu (FHD) i osnovni zahtjev mu je live sport, posebno nogomet. Naravno, online serije i filmovi su takodjer bitni.
Stvar treba raditi out of the box zbog njegovog nivoa informatickog znanja.
Nacuo sam da Kodi (XBMC) ima dosta dobrih sportskih addona pa razmisljamo u tom smijeru. Sad, da li Win ili Android... drugi kolega ima Philips Android smart tv i Kodi mu radi odlicno (malo se pomucio ali sad sve radi) samo nije ljubitelj sporta. Vjerujem da kod Windows verzija dio cijene ide na OS pa pretpostavljam da se za isto novca ipak moze uzeti jaci Android uredjaj.

Cijenu 150$ sam stavio tek tako. Moze to ici i gore ako zaista ima razloga.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2015., 21:44   #12
kassad
marked one
Moj komp
 
kassad's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: ck
Postovi: 220
Citiraj:
Autor myroman Pregled postova
Kassad, čestitam na uređaju!
Daj provjeri situaciju kad ugasiš box na crvenu power tipku, da li ga možeš normalno upaliti? Naime, meni se tri puta dogodilo da se smrznuo tijekom bootanja. Pitao sam na njihovom forumu pa sad čekam odgovor. A ja imam ovu zadnju updateanu verziju, ti si vjerojatno dobio onu prvu. Možda je u tome razlika.

Nemam nikakvih problema. Radi normalno out of the box.
Nisam radio nikakv update..
Nikakav boot problem nemam, jedino mi onaj zidoo soft za mobitel ne radi u game pad modu u Carmagedon igri..
kassad je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2015., 14:02   #13
glava123
Premium
 
glava123's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zg
Postovi: 41
Jel može netko isprobat neku iptv listu (m3u) i stavit na yubito da vidim kak izgleda promjena kanala i tak to ?

Tnx
glava123 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2015., 15:03   #14
myroman
Premium
Moj komp
 
myroman's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 540
Budem probal ak mi posaljes kakvu listu.
Btw, imam neku guzvu pa nekoliko dana bude malo slabije testiranje...
myroman je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2016., 16:34   #15
Lenga
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Split
Postovi: 4
zidoo x1 pomoč

Poštovani

Kupio sam media player zidoo X1 i trebala bi mi pomoč, Neznam kako mogu gledati tv kanale preko playera. Ako mi možete korak po korak napisati upute kako gledati odnosno napraviti instalaciju da bi mogao normalno gledati tv kanale putem interneta a preko ovog media playera.

Hvala
Lenga je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2016., 09:48   #16
myroman
Premium
Moj komp
 
myroman's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 540
Uh, kad bi to bilo baš tak jednostavno.
Instaliraš Kodi, nađeš na netu upute kako instalirati Croatia On Demand addon i to je to.
Ukratko.
myroman je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2016., 12:33   #17
Lenga
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Split
Postovi: 4
Citiraj:
Autor myroman Pregled postova
Uh, kad bi to bilo baš tak jednostavno.
Instaliraš Kodi, nađeš na netu upute kako instalirati Croatia On Demand addon i to je to.
Ukratko.
E da znam nebi onda pitao. Mogu li uopće besplatno gledati kanale IPTV jer znam da se plača. Bili mi mogao pomoći kako instalirati programe da mogu gledati tv. Kodi imam instaliran na playeru ali se baš ne razumijem pa što bi netko napravio za pola sata ja nebi za 10 dana.
Hvala
Lenga je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2016., 14:06   #18
myroman
Premium
Moj komp
 
myroman's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 540
Ovak na brzinu (jer sam na poslu):
https://www.youtube.com/watch?v=e0xmnfjNTfY
myroman je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2016., 19:45   #19
Lenga
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Split
Postovi: 4
da izgleda jednostavno ali ja nemam instaliran u kodiju croatia on demand,a pogotovo ne onaj folder što je prikazan na video matko.......
Lenga je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2016., 19:59   #20
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
www.kodi.tv

pa youtube

pa kad pohvatas osnove osnova i budes u stanju barem nesto sam napraviti, onda dodji sa konkretnijim pitanjima. Na kraju krajeva, imas tutorial i ovdje na forumu (tema o xbmc/kodi) stranici sa osnovama kako radi kodi.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2016., 20:20   #21
Lenga
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Split
Postovi: 4
pa samo me zanima kako instalirati croatia on demand i to je to našao sam u kodiju na playeru macedonia on demand i canada on demand a samo bi htio ovo instalirati i ništa drugo
Lenga je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na