Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.11.2014., 15:26   #1
igor00
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 12
100% disk usage - windows 8.1. x64

Pozdrav,

Trebao bih vašu pomoć.

Kupio sam laptop prije cca 2 mjeseca (Asus n550-jk) i skužio sam u task manageru da je disk usage 100%.

Već mi se nekoliko puta dogodilo da mi se zamrzne cijeli laptop i da ga moram ručno ugasiti i prije nekoliko dana sam skuzio da je problem bio taj disk usage.

Surfao sam po internetu i pronašao rješenje:
run-> services.msc
pronađem superfetch -> disable
pronađem windows search-> disable


Nakon toga čini mi se da se uspjelo smanjiti ali samo kada ne radim nista na laptopu (mogu biti otvoreni programi).

I pratim sada ponašanje hard diska i događa mi se kad npr otvorim chrome ili neki program da mi se disk usage popne na 100% neki kratki period i onda se spusti. isto kad u chromeu otvorim gmail, disk usage se popne na 100%.

Pa imam par pitanja:

1. Zanima me da li je to normalno što mi se kod otvaranja nekih ne toliko zahtjevnih stvari kao što je chrome da se disk usage popne na 100%?

2. imate li još kakvo rješenje što se tiče disk usage-a?

3. Ako imat bilo kakav dobar savjet da smanjim disk usage kod normalnog korištenja, dobro bi mi došlo


Konfiguracija laptopa:

8 gb ram DDR3
i7 4700HQ @ 2.40 GHz
Hard 1 TB 7200 rpm
GeForce GTX 850m
Windows 8.1 x 64
igor00 je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2014., 16:01   #2
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
Napravi prvo full scan diska sa antivirusom, ako ne nađe ništa onda probaj scan diska npr. sa HDTune, ako ne pokaže greške, izvrti memoriju sa memtestom ima na netu skinuti memtest koji pripremi sam usb stick i onda pri paljenju računala bootaš sa tog sticka i pokrenut će ti se test, memtest najbolje pustiti preko noći da vrti, što duže to bolje,...pa onda kreneš dalje LP.
__________________
Moje trgovine:
virus1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.11.2014., 23:26   #3
igor00
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 12
Napravio sam virus scan i prošao sam sve žive provjere sa HDtune-om.

Evo slika (pored HDtune-a sam ostavio upaljen task manager da se vidi disk usage prilikom testova):


Memtest nisam radio jer su rami u redu, nikad nisu imali neko veliko opterećenje, uvijek je bio problem disk usage.

S obzirom da se ne razumijem u to sto pise na slikama, može li netko iz slika pročitati što bi mogao biti problem?

U zipu su slike:

https://www.dropbox.com/s/ag9oh3c0g2...DTune.rar?dl=0

Zadnje izmijenjeno od: igor00. 13.11.2014. u 23:34.
igor00 je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2014., 14:20   #4
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 667
Cura ima isti problem vec neko vrijeme na svojem laptopu - disk je na 100% i komp cesto freeza, lagga itd itd

Isto je gasila te procese i svasta ...prekopali smo cijeli google da to rijesimo ali nista nije pomagalo.

Negdje sam procitao da Chrome nakon gasenja ostane u procesima i zna zajebavat, maknuli smo chrome i od tada vise nije bilo problema.

Tako da, ako ga imas, makni Chrome pa javi kako je proslo
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2014., 17:40   #5
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
Da po ovim slikama, sam HDD mi se čini sasvim OK, nema bad sectora, prostora još ima za "disanje", brzina je malo varirala ali vjerovatno zato što taj pozadinski process zeza HDD jer HDTune ih ne gasi nego mjeri ajmo reći On The Fly, virusa si isto rekao da nema tako da isto smatram da je lako moguće da ti neki "program" ždere disk, ja Chrome ne koristim pa nemam sl. iskustva ako je do njega stvar, a vidim da ga koristiš kako si naveo pa napravi to što kolega bigAdvance kaže prvo. U najgoru ruku napravi frišku instalaciju OS-a ako ništa drugo ne pomogne.
__________________
Moje trgovine:

Zadnje izmijenjeno od: virus1. 14.11.2014. u 22:57.
virus1 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 11:49   #6
igor00
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 12
Ponovno sam instalirao windowse, uklonit cu i chrome pa cu vidit kako ce biti
igor00 je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2014., 13:28   #7
pdx
Premium
Moj komp
 
pdx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: krk
Postovi: 482
Pozdrav ekipa evo da se i ja javim s istim problemom kao kod kolege.Nisam htio novu temu otvarati.Nakon upgrejda s win 8 na 8.1 sve je krenulo krivo. SSD je na 60+% usage i u IDLE mode , nema virusa , bed sektora , napravio testove s HDD tune sve uredno. da li mi preostaje jos nesto napraviti a da ne moram raditi reinstall windowsa ?

EDIT : evo dva linka , napravio sam ovo sta su napisali decki. pa cemo vidit rezultate , ako sve radi uredno javim.
EDIT2 : Za sad sve radi uredno i normalno ( napokon )
EDIT3: Popravljeno , tako da ovo je fix.
- http://forums.na.leagueoflegends.com....php?t=4808015
- http://www.thewindowsclub.com/disabl...h-prefetch-ssd

Zadnje izmijenjeno od: pdx. 22.11.2014. u 16:36.
pdx je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2014., 15:31   #8
igor00
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 12
Ok, pokusat cu i to. samo sto ja nemam SSD nego obični HDD. pa ovu stvar na drugom linku ne mogu naprviti, da iskljucim skroz, jer pise na dnu da se preporuca samo za ssd-ove

Hvala svakako!
igor00 je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2014., 17:05   #9
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 667
Evo cura je napisala odgovor, nadam se da ce pomoc:

Ja sam imala isti problem. Dakle, superfetch i windows search staviš na disable, ali ga on poslije par minuta ili par sati (zavisi kako kad) sam od sebe ponovno enablea, čak i ako podesiš tamo da se ne diže na startupu. Riješila sam tako što sam stavila ta dva na guest account i tamo ih spojila tj. vezani su za to, tako da ih uopće ne povezuje s windows account na kojem radim.
Ovo je privremeno riješilo problem, međutim nakon nekog vremena situacija je bila ista, pogotovo kad ide iz sleep mode, onda po sat vremena vrti disk na 100% i koči se. Problem je bio do Chroma. Čak i kad je zgašen, on bio u pozadini imao uključene tasks, koje i kad odeš na task manager i end process on opet samostalno podigne. Stoga sam maknula Chrome s kompa i problem je nestao. Navodno se mnogi žale na ovaj problem na laptopima, koji uopće nije tehničke prirode nego je do windows 8, neki bug, ali i njihov kao design koji bi navodno trebao ubrzati sve time što kao background task radi svašta-nešto što zapravo usporava cijeli sustav.
I zadnja stvar, isključila sam windows defender kompletno, dakle ne samo da onu opciju scan in real time. I od tad nemam problema.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na