Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.02.2012., 13:44   #2701
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Sve to tvoje stoji, samo po zimi kad klima "grije" taj proces se odvija na suprotnim stranama. Kad klima grije, zapravo rashlađuje prostor oko motora a nuspojava je zagrijavanje kabine
Daj se malo zamisli nad ovime što si napisao. Sustav klime u autu je nevezan za sustav grijanja putem zagrijanog antifriza u radijatoru.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 13:57   #2702
Bjukenon
Premium
Moj komp
 
Bjukenon's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Gore sam napisao glupost, panoramix je u pravu kad kaže da temperatura zraka koji ulazi u kabinu je oko 2,3 stupnja Celzija.
Ako sam dobro shvatio, Panoramix, tebe zanima da li klima hladi na -15 stupnjeva unutrašnjost automobila?
Bjukenon je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.02.2012., 14:02   #2703
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Daj se malo zamisli nad ovime što si napisao. Sustav klime u autu je nevezan za sustav grijanja putem zagrijanog antifriza u radijatoru.
Itekako je vezan. Zrak struji uvijek preko malog hladnjaka, on je sastavni dio hlađenja/grijanja u automobilu, nebitno jel auto ima klimu ili ne, svaki ima hladnjak kabine, bez njega nema grijanja.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 14:11   #2704
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor Bjukenon Pregled postova
Gore sam napisao glupost, panoramix je u pravu kad kaže da temperatura zraka koji ulazi u kabinu je oko 2,3 stupnja Celzija.
Ako sam dobro shvatio, Panoramix, tebe zanima da li klima hladi na -15 stupnjeva unutrašnjost automobila?
Ajde, imaš pivo Konačno da netko pažljivo čita napisane postove.
Naravno, i dalje mislim da paljenje klime zimi ima samo jednu funkciju a to je pogonjenje sklopa kompresora i cirkulaciju ulja za podmazivanje a uz to može poslužiti za odmagljivanje stakala ako vani nije ovako hladno kao sada. To uostalom preporučuje većina proizvođača vozila.
Sve ostale teorije o grijanju vozila pomoću klime, kao i hlađenju ulaznog zraka kad je vani -15 su
Meni je jedino poznata varijanta električnog grijača zraka kod skupljih modela vozila, koji služi za odmrzavanje/odmagljivanje prednjeg stakla. No, to je ionako već riješeno ugradnjom prednjih stakala sa nitima-grijačima koje ne smanjuju vidljivost.
Ostaje još i webasto za dizlaše, ali to je druga tema.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 14:11   #2705
Prako
Registered User
Moj komp
 
Prako's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zgb
Postovi: 215
Ma kakvo grijanje klimom po debelim minusima. Jedino iz hladnjaka/grijača kabine, ili dodatnog el grijača, neki modeli imaju to dodatno. Mene na O2 spašava zimi taj dodatni električni od 1KW, u roku od par minuta puše vruć zrak.

@ panoramix

Nije samo namjenjen za šajbu, on grije dok god se temperatura antifriza ne pređe 80C pri vanjskim tempereturamam manim od 3C ili 5C nisam siguran. Ali kad se upali trenutna potrošnja ispada jednaka kao i po ljeti kad se upali klima oko 1.1 l/h
__________________
Prako je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 14:15   #2706
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Itekako je vezan. Zrak struji uvijek preko malog hladnjaka, on je sastavni dio hlađenja/grijanja u automobilu, nebitno jel auto ima klimu ili ne, svaki ima hladnjak kabine, bez njega nema grijanja.
Jopis, daj i ti pažljivo čitaj postove. Napisah da su hlađenje i grijanje unutrašnjosti vozila dva odvojena sustava i nemaju jedan sa drugim veze/sveze/poveznice sa svezom. U jednom struji rashladni plin a u drugom antifriz.

Na što je pjesnik mislio kad je napisao hladnjak kabine. Na radijator ili na isparivač klime? Izgledaju slično a funkcioniraju različito.
Ili da dodjem u Jasenovac pa da razvalimo jednu bemburu ?
I popijemo 'ladno pivo.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 14:17   #2707
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Ajde, imaš pivo Konačno da netko pažljivo čita napisane postove.
Naravno, i dalje mislim da paljenje klime zimi ima samo jednu funkciju a to je pogonjenje sklopa kompresora i cirkulaciju ulja za podmazivanje a uz to može poslužiti za odmagljivanje stakala ako vani nije ovako hladno kao sada. To uostalom preporučuje većina proizvođača vozila.
Sve ostale teorije o grijanju vozila pomoću klime, kao i hlađenju ulaznog zraka kad je vani -15 su
Meni je jedino poznata varijanta električnog grijača zraka kod skupljih modela vozila, koji služi za odmrzavanje/odmagljivanje prednjeg stakla. No, to je ionako već riješeno ugradnjom prednjih stakala sa nitima-grijačima koje ne smanjuju vidljivost.
Ostaje još i webasto za dizlaše, ali to je druga tema.
Webasto ima i na benzincima, otkud ti to da je webasto za dizelaše??

Druga stvar, upitah za kućnu klimu, pa objasni princip/razliku - inverter grije i na -15, obična neće niti na +5.

Treća stvar - rekoh ti da nisi u pravu što se tiče nevezanosti klima sustava sa sustavom grijanja u automobilu - zrak struji preko malog hladnjaka, bio kompresor klime upaljen ili ne, stvar je samo u ventilu koji pušta antifriz/vodu iz ostatka sustava kroz mali hladnjak ili ne. Nemaju dva zračna tunela u automobilu, nego samo jedan. Nemoj da moram na -15 sada tražit po skladištu jedan air box od nekog auta da ti pofotkam kuda zrak struji prije nego dođe do izlaza pod šajbom ili srednjih rešetki ili pod noge.

Edit:
Odvojeni su sustavi što se tiče principa rada, ali strujanje zraka ide istim tunelima
Hladnjak kabine, je krivi naziv, logičnije je grijač, ali kad je to saćasti hladnjak, radijator, kako god ti paše, hebiga.
U jasenovac moš doć na pivu i krempitu uvijek, al razvalit bemburu, trenutno ne, recesija , Fiat je u pogonu...
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti

Zadnje izmijenjeno od: jopis. 10.02.2012. u 14:28.
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 14:24   #2708
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Webasto ima i na benzincima, otkud ti to da je webasto za dizelaše??
Uobičajeno je kod dizlaša, to što ga mogu imati i benzinci nebitno je za priču.

Druga stvar, upitah za kućnu klimu, pa objasni princip/razliku - inverter grije i na -15, obična neće niti na +5.

Bespredmetno je uspoređivati kućnu klimu sa auto klimom.

Treća stvar - rekoh ti da nisi u pravu što se tiče nevezanosti klima sustava sa sustavom grijanja u automobilu - zrak struji preko malog hladnjaka, bio kompresor klime upaljen ili ne, stvar je samo u ventilu koji pušta antifriz/vodu iz ostatka sustava kroz mali hladnjak ili ne. Nemaju dva zračna tunela u automobilu, nego samo jedan. Nemoj da moram na -15 sada tražit po skladištu jedan air box od nekog auta da ti pofotkam kuda zrak struji prije nego dođe do izlaza pod šajbom ili srednjih rešetki ili pod noge.
Kad ti procuri u autu antifriz pod noge ili gdje već, ideš kod frenda u dućan s auto dijelovima i kupuješ što? Radijator grijanja.
Ako ti propusti isparivač klime, ideš kupiti sasvim drugu stvar. To da se oba nalaze na istoj struju zraka nije potrebno objašnjavati. To znam.
Da ne duljimo bez potrebe, moje je početno pitanje bilo hladi li auto-klima na -15 C:
Kad zatopli, dolazim na pivo
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 14:26   #2709
Bjukenon
Premium
Moj komp
 
Bjukenon's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Ajde, imaš pivo Konačno da netko pažljivo čita napisane postove.
Naravno, i dalje mislim da paljenje klime zimi ima samo jednu funkciju a to je pogonjenje sklopa kompresora i cirkulaciju ulja za podmazivanje a uz to može poslužiti za odmagljivanje stakala ako vani nije ovako hladno kao sada. To uostalom preporučuje većina proizvođača vozila.
Sve ostale teorije o grijanju vozila pomoću klime, kao i hlađenju ulaznog zraka kad je vani -15 su
Meni je jedino poznata varijanta električnog grijača zraka kod skupljih modela vozila, koji služi za odmrzavanje/odmagljivanje prednjeg stakla. No, to je ionako već riješeno ugradnjom prednjih stakala sa nitima-grijačima koje ne smanjuju vidljivost.
Ostaje još i webasto za dizlaše, ali to je druga tema.
Tako je, postoji još jedna verzija električnih grijača koji se ugrađuju, čini mi se, u spremnik rashladne tekućine pa tako griju unutrašnjost dok se motor ne zagrije na radnu temperaturu(ljudi se kunu da super radi).

Grijanje klimom u autu termodinamički gledano nema smisla (zbog disipacije otpadne topline procesa sagorijevanja goriva) i ne znam da li trenutno postoji automobil na tržištu koji ima tu opciju.
Bjukenon je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 14:31   #2710
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Kad ti procuri u autu antifriz pod noge ili gdje već, ideš kod frenda u dućan s auto dijelovima i kupuješ što? Radijator grijanja.
Ako ti propusti isparivač klime, ideš kupiti sasvim drugu stvar. To da se oba nalaze na istoj struju zraka nije potrebno objašnjavati. To znam.
Da ne duljimo bez potrebe, moje je početno pitanje bilo hladi li auto-klima na -15 C:
Kad zatopli, dolazim na pivo
Ma sve 5, sporazumili se mi konačno

Za pivu, dogovoreno
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.02.2012., 15:14   #2711
Bjukenon
Premium
Moj komp
 
Bjukenon's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Druga stvar, upitah za kućnu klimu, pa objasni princip/razliku - inverter grije i na -15, obična neće niti na +5.
Inverter nije ništa drugo nego kompresor sa varijabilnim brojem okretaja.
Inverter je super stvar kad se radi o osjećaju ugode kod hlađenja klimom jer nema ON/OFF kao kod klasičnih klimi nego radi smanjenim brojem okretaja, upravo onoliko koliko je potrebno da održava zadanu temperaturu.

Inače, inverter je jedna od većih komercijalnih patki, govoreći čisto o uštedi energije...
Računasmo da bi nam trebalo oko 70 godina da isplatimo razliku uloženog/dobivenog uz klimu s inverterom .

To što takva klima grije i na -15 nije odlika isključivo invertera nego i karakteristika rashladnog plina, jer ne može bilo koji plin na bilo kojem tlaku mijenjati agregatno stanje...
I tak
Bjukenon je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 15:27   #2712
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Webasto ima i na benzincima, otkud ti to da je webasto za dizelaše??

Druga stvar, upitah za kućnu klimu, pa objasni princip/razliku - inverter grije i na -15, obična neće niti na +5.
Živa se prije koju noć spustila na -16 i upalio sam klimu jer toplana nije radila usred noći. Iako nije inverterska, uredno je zagrijala stan. Karakteristika plina, toplinske pumpe i dobrog "defrost" moda koji tu i tamo se pali da odledi vanjsku jedinicu.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 15:52   #2713
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor Bjukenon Pregled postova
Inverter nije ništa drugo nego kompresor sa varijabilnim brojem okretaja.
Inverter je super stvar kad se radi o osjećaju ugode kod hlađenja klimom jer nema ON/OFF kao kod klasičnih klimi nego radi smanjenim brojem okretaja, upravo onoliko koliko je potrebno da održava zadanu temperaturu.

Inače, inverter je jedna od većih komercijalnih patki, govoreći čisto o uštedi energije...
Računasmo da bi nam trebalo oko 70 godina da isplatimo razliku uloženog/dobivenog uz klimu s inverterom .

To što takva klima grije i na -15 nije odlika isključivo invertera nego i karakteristika rashladnog plina, jer ne može bilo koji plin na bilo kojem tlaku mijenjati agregatno stanje...
I tak
Ma znam princip rada invertera, samo me zanimalo zašto ona grije, a ova ne.
Baš ću provjerit čim je koja punjena, ova kući je sa R410A, a budem vidio i na poslu.
A o 'manjoj' potrošnji struje, to sam se i sam uvjerio da je razlika mizerna, doslovno me košta 10kn manje inverter na poslu nego normalna klima kući. Vrijeme rada je podjednako, čak možda kućna radi sat-dva duže dnevno.

@Bluzer - moja kući radi, ali ide mlak, više hladan nego mlak zrak kad je ispod -5. Srećom zimi se grijem na drva, klimu sam kupio zbog ljetnih žega isključivo, i kad sam lijen u jesen ili proljeće naložit vatru
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote