Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.03.2014., 00:33   #1
Cico96
........
Moj komp
 
Cico96's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2012
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 149
Stock CPU cooler od G530 na i7 3770?

Pozdrav

Znaci dobit cu Intel i7 3770 ali bez hladnjaka i kako imam od trenutnog procesora (Intel Celeron G530) stock cooler, hoce li on bit dovoljan za hladenje i7? Nemislim overclockat nit nista da bezveze ne kupujem novi hladnjak ako ce ovaj bit dovoljan.

Cico96 je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2014., 00:47   #2
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Celeron ima max TDP od 65W, I7 ima 77W.

Ha gle, ja bih se usudio reći da će biti dovoljan ako imaš relativno ok provjetreno kućište.

I dovraga, sad malo izguglah na brzinu, pa što nisu to isti hladnjaci?
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2014., 01:17   #3
Cico96
........
Moj komp
 
Cico96's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2012
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 149
Eh provjetreno bas i nije, otvorio sam jednu stranu da ide zraka(pomogne i to)
Neznam dal su isti, nerazumijem se u hladnjake, al koliko sam skuzio, Intel stavlja iste hladnjake svugdje, pa da budem siguran jer nebi htio zapalit procesor odmah prvi dan :P
Cico96 je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2014., 01:18   #4
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Pa svi su intel hladnjaci isti da bit će dovoljan, ali ja bi preporučio LC-CC-95..imaš ga u linksu za 99kn. 2 heatpiepa i tower design..to će biti taman i manje bučno od intel stock hladnjaka
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2014., 01:23   #5
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Intelovi stock hladnjaki su fizički istih dimenzija, razlika je u tome što oni koji dolaze sa i5 i i7 procesorima imaju bakrenu jezgru. No, ruku na srce, to malo bakra na te dimenzije ne čini baš puno koristi.

Cico96, ne bih te htio obeshrabriti, no ako te potrefi sfušani IHS, i ako procesor često bude preko 60-70% opterećenja, trebat ćeš uzeti nešto jači hladnjak. U tom slučaju se možeš probati poigrati undervoltanjem ili gašenjem HT-a, no kao što je gore kolega predložio, nađe se povoljno novih a i polovnih hladnjaka koji su miljama ispred tih stock hladnjaka.

Recimo ja sam imao inžinjerski primjerak 3570K, s neravnim IHS-om i visokim VID-om, tako da hlađenje stockom nije dolazilo u obzir (baš taj od Celerona/Pentiuma, bez bakrene baze), tek nakon undervoltanja su temperature bile koliko toliko prihvatljive.

Mali OT, no žalosno je vidjeti kako cijene procesora rastu, a štede na hladnjacima. Neću nikad zaboraviti kakvi su stock hladnjaci išli sa recimo starim dualcem E4300... isti onakvi kakvi su kasnije dolazili recimo s quadovima Q6600. Što znači da su već tada krenuli s rezanjem.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2014., 01:28   #6
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Cico96 Pregled postova
Pozdrav

Znaci dobit cu Intel i7 3770 ali bez hladnjaka i kako imam od trenutnog procesora (Intel Celeron G530) stock cooler, hoce li on bit dovoljan za hladenje i7? Nemislim overclockat nit nista da bezveze ne kupujem novi hladnjak ako ce ovaj bit dovoljan.

Stavi hladnjak, postavi -100mV na CPU i nemas brige.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2014., 02:27   #7
Cico96
........
Moj komp
 
Cico96's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2012
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 149
Znaci trebat ce mi jaci hladnjak jer ce mi sluzit za igranje vecinom, eh voltazu bas nebi diro jer mi maticna nije bas za OCanje i to, al da pitam i ako stavim na -100mV, oce bit znatne razlike u FPSu il ono nista posebno?
Cico96 je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2014., 02:45   #8
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Spuštanje napona ne utječe na performanse procesora, nego na njegovo zagrijavanje, odnosno potrošnju. Ako služi samo za gaming, možda će biti i ok, jer igre rijetko kad opterećuju sve jezgre do kraja. Znači na kraju ti preostaje spuštanje napona, i gašenje Hyperthreadinga (on također ne utječe toliko na performanse procesora; barem ne u igrama).
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2014., 02:46   #9
VedranO
Premium
Moj komp
 
VedranO's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zg
Postovi: 400
Citiraj:
Autor Cico96 Pregled postova
Znaci trebat ce mi jaci hladnjak jer ce mi sluzit za igranje vecinom, eh voltazu bas nebi diro jer mi maticna nije bas za OCanje i to, al da pitam i ako stavim na -100mV, oce bit znatne razlike u FPSu il ono nista posebno?
Nece biti apsolutno nikakve razlike u framerateu. Ne znam samo odakle vadite takve podatke.

Razliku ti moze napraviti jedino smanjivanje radnog takta procesora, a ti nces dirati radni takt nego napon na kojemu procesor radi.

Ono sto se tebi moze desiti je da ti maticna ima losu regulaciju i da imas padove napona zbog kojih ce procesor biti nestabilan jer ce napon pasti prenisko.

U tom slucaju dobit ces bsod, vratit napon kakav je bio i idemo dalje. Nemas sta zeznut.
VedranO je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2014., 02:56   #10
Cico96
........
Moj komp
 
Cico96's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2012
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 149
Hvala svima na pomoci, proc ce mi stic u roku od mj. dana pa cu otvorit negdje temu za undervoltanje i sve to

Cico96 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2014., 08:48   #11
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
A uvik možeš koristit i tražilicu forumsku, čitat malo sticky-e unutar Intel teme i tako to
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2014., 10:29   #12
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Cico96 Pregled postova
Znaci trebat ce mi jaci hladnjak jer ce mi sluzit za igranje vecinom, eh voltazu bas nebi diro jer mi maticna nije bas za OCanje i to, al da pitam i ako stavim na -100mV, oce bit znatne razlike u FPSu il ono nista posebno?
Citiraj:
Autor Razer Pregled postova
Spuštanje napona ne utječe na performanse procesora, nego na njegovo zagrijavanje, odnosno potrošnju. Ako služi samo za gaming, možda će biti i ok, jer igre rijetko kad opterećuju sve jezgre do kraja. Znači na kraju ti preostaje spuštanje napona, i gašenje Hyperthreadinga (on također ne utječe toliko na performanse procesora; barem ne u igrama).
Meni radi apsolutno stabilno 24/7 @ -100mV (max sta H61U3S3 dopusta), bez ikakvog problema, hladnjak se ne cuje. Doduse original je, ali ~1000RPM je (stavljen na low ) i nema ama bas nikakvih problema. Prije me je overklukanje palilo, ali od i7 san zaboravio na to
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na