Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 05.10.2013., 23:21   #1
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
(riješeno) Ne rade prva dva memorijska slota - ploča ili proc?

Kupio sam prije par dana od kolege na forumu A75 ploču i A10-5800K proc u ovom threadu:

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=251992

Danas sam tek našao vremena da si to složim. Uzeo sam nove DDR3 RAMove u Linksu jer stara ploča ima DDR2 i kad sam sve složio na stolu skužim da prva dva slota na ploči ne rade

Simptomi su sljedeći: komp se ili uopće ne zbuta ili se podigne ali ubrzo počnu artefakti po ekranu ili uopće ne prepozna module u slotovima. Kako kad i kako u kojoj kombinaciji. Sad rade u slotovima 3 i 4, memtest je prošao u 8 prolaza.

S kolegom koji mi je to prodao ću već riješiti stvar, ali me sad zanima je li problem u ploči ili procu s obzirom da je memorijski kontroler integriran u procesor? Je li netko imao sličan slučaj?
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 08.10.2013. u 14:00.
medo je offline  
Staro 05.10.2013., 23:30   #2
HCS
Premijum
Moj komp
 
HCS's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,359
Jesu svi pinovi na broju na procu?
__________________
Neke od mojih trgovina: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
HCS je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.10.2013., 23:36   #3
boy005
Premium
Moj komp
 
boy005's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 597
Normalno da su svi pinovi na procu, jer je proc ostao na ploci, nakon sto sam ju odmah ujutro izvadio iz kucista i predao doticnom kolegi...

A sto se tica rama, kak stavljas 1,2 -3,4 ? valjda 1-3*2-4
__________________
boy005 je offline  
Staro 06.10.2013., 00:53   #4
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Provjerio sam proc još popodne i sve se čini OK. Niti jedan pin nije popigan. RAM je novi G.Skill 2x2GB 1333MHz 1.5V

1-3: moram dići napon memorije u BIOSu na 1.7V da memtest prođe
2-4: memtest prođe, BIOS vidi 4GB RAMa, Memtest vidi 4GB RAMa, Windowsi 7 vide samo 2GB RAMa??

1-2: sistem se uopće ne želi podići, vent na procu čudno trza
3-4: sve radi normalno (samo što nemam dual-channel)

BIOS je zadnji F4. Probao sam sve sa F5a beta BIOSom - ista stvar. Nemam neke druge DDR3 module da probam njih. Ne bi me čudilo, već sam imao sranja sa G.Skillom proteklih godina na drugim konfama. Simptomi su kao da je ploča.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline  
Staro 06.10.2013., 03:40   #5
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
AMD Memory Profile

To je opcija u BIOSu (UEFIju) koju treba enejblati, a koja je po defaultu disejblana. Našao sam na par drugih foruma ekipu s istim problemom, ali na potpuno različitim pločama čak i na nekim Intelima (kod njih navodno treba uključiti XMP).

Sad mi radi memorija u svim slotovima, iako još uvijek neće u dual channel ali brijem da je to do memorije. Očito ima fušaren SPD i vratit ću to u Links.

Baš je zeznut problem za troubleshoting budući da se RAM ponašao različito u različitim slotovima. Nadam se da će ovaj thread pomoći onima koji budu imali isti ili sličan problem jer po netu vidim da ih ima dosta.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline  
Staro 08.10.2013., 14:00   #6
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Nažalost nije riješeno. Definitivno sam kupio pokvarenu ploču (ili možda proc?).

Ploča definitivno pravi probleme s prvim i drugim RAM slotom. Moja memorija radi na drugoj ploči bez problema, a na ovoj tri različite memorije ne rade solo u prvom i drugom slotu.

Ploča sutra ide na garanciju. Nadam se da je do ploče, a ne do procesora jer nemam drugi FM2 proc da to probam.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline  
Staro 09.10.2013., 09:48   #7
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Pa posudi od nekoga FM2 proc samo za probu. Ako u servisu bude sve ok, naplatiti će ti dijagnostiku (bar 150kn).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Staro 10.10.2013., 14:07   #8
Mario091
Premium
Moj komp
 
Mario091's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Zaprešić
Postovi: 59
Ma procesor je zadnja stvar koja če riknuti!Ovdje definitivno nešto nije u redu sa pločom!
Mario091 je offline  
Staro 18.10.2013., 11:48   #9
zbuzanic
fx
Moj komp
 
zbuzanic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 225
GSkill je osjetljiv i problematičan, prouči malo po njihovom forumu. Ja sam imao njihovu memoriju i na dvije ploče sam imao žešćih problema. Na jednoj sam morao dignuti za 0.1, na drugoj 0.2 da bi radilo stabilno i da bi uopće radilo. Ukucaj točni model njihove memorije u njihov forum pa pogledaj, no može biti i da ti je ploča problematična...
zbuzanic je offline  
Staro 15.02.2014., 11:21   #10
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Da napišem kratki epilog o ovoj temi: boy005 mi je prodao defektnu ploču.

Kupio sam nedavno još jednu FM2 ploču, A4 Richlanda i Kingston HyperX DDR3 RAM za jedan drugi komp. Na toj ploči mi rade sve memorije u svim slotovima s bilo kojim od ta dva proca. U ploči koju mi je kolega prodao ne radi niti jedna memorija u slotovima 2 i 4 s bilo kojim od ta dva procesora (A4 ili A10).

Dakle, ploča je neispravna. Mem kontroler na APU je OK. G.Skill RAM s početka priče je proban u 4 različite ploče i radi bez problema, memtest je prošao na svima. Detalji:

Channel #1: DDR3_4
Channel #0: DDR3_2
Channel #1: DDR3_3
Channel #0: DDR3_1

Keks upitnut solo u slotove 4 ili 2 uopće ne boota komp. Ako su upiknuta dva keksa u 2+4 također ne boota komp.
Ako su upiknuta dva keksa u 1+3, rade oba i OS koristi svu memoriju, ali naravno ne radi u dual channelu.

Interesantan dio: upiknuto u 1+2 ili 3+4 komp se boota i radi samo pola memorije. BIOS vidi da su keksi upiknut u sve slotove, memtest također (valjda pročita iz SPDa/XMPa), ali ih ne koristi. Memtest broji samo pola memorije, a Windowsi i Linux napišu da im je na raspolaganju samo 4GB iako je 2x4GB instalirano. CPU-Z isto vidi da su piknuta oba keksa kad se gleda po slotovima, ali piše da je instalirano samo 4GB u single channelu.

Normalno bi mi bilo da DDR slot uopće ne radi, ali da detektira RAM a ne koristi ga, to mi se prvi puta u životu dogodilo. Eto, ako se netko susretne s takvim problemom možda si uštedi vremena na otkrivanju.

Možda se kolegi nije dalo zezat s tim pa mi je uvalio u ploču. O trošku koji sam imao da to riješim da i ne pričam.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.02.2014., 11:40   #11
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
imao sam gro takvim problema...

izvadio procesor, vratio ga nazad i sve bilo ok

a i u dosta slučajeva je bilo problema sa kompatibilnosti memorije

a zadnje, imaš garanciju...nosi ako ništa ne radi od toga...

p.s. prodana ti je ploča sa garancijom, te smatram da nema potrebe da boy bude na lošim trgovcima jer mozda je kod njega sve radilo, možda je samo od jednom prestala raditi...ako imaš urednu garanciju, nema potrebe kačiti ga tamo
FRipper je offline  
Staro 15.02.2014., 12:49   #12
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Ima li potrebe ili nema to neka forum odluči. Ja mislim da ima jer je usmeno tvrdio da je sve ispravno, a u oglasu nigdje nije bilo navedeno da ne rade ti slotovi što bi rušilo cijenu odnosno ne bi se odlučio na kupnju. Ako drugi mogu napomenuti u oglasima takve stvari, može i on. Ispada da se nije htio zaj... s vraćanjem ploče pa ju je uvalio meni i taj trošak vremena, transporta i bez kompa neko vrijeme prebacio na mene.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline  
Staro 15.02.2014., 13:39   #13
boy005
Premium
Moj komp
 
boy005's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 597
Hvala ti sto se javljas nakon 4mjeseca da sad ploca uopce nevalja i optuzujes me da sam ti podvalio neispravnu plocu, uredno sam ti poslao ss od cpu-z, di se vidi da mi corsa mem-a radi uredno u dual chanelu i to bas u 2-4 slotu jer radi hladnjaka nije islu u 1-3, a imas i na forumu di je na slikama memorija hyperx u 2-4 slotu...

Ako si imao problem, mogao si doci kod mene da provjerimo isti tjedan, pa ak neradi uredno bi ti vratio novce i odnio mbo na reklamaciju...tako da, hvala na postenju!
__________________
boy005 je offline  
Staro 15.02.2014., 13:50   #14
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
plakanje nakon 4 mjeseca zaista nema smisla. ako je bilo odmah nekih problema, ili nosi na reklamaciju ili traži povrat novaca i šalji mu nazad o njegovom trošku. Ovo sad poslije 4 mjeseca zaista nema smisla..
alengrosevic je offline  
Staro 15.02.2014., 14:14   #15
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
da,sramota za jednog pce člana koji je tu od 2001 godine...i ponavljam ima ploča garanciju!
FRipper je offline  
Staro 15.02.2014., 17:30   #16
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor boy005 Pregled postova
Ako si imao problem, mogao si doci kod mene da provjerimo isti tjedan, pa ak neradi uredno bi ti vratio novce i odnio mbo na reklamaciju...tako da, hvala na postenju!
Imao sam problem. Znao si da imam problem. Da si se ponudio došao bi do tebe. Sad je lako pričati.

I sad je sramota što o tome pišem sa zakašnjenjem? Topic je otvoren nakon kupnje, a ne 4mj poslije. Epilog priče je nažalost tek sad jer sam morao regat auto, Božić/Nova, računi za grijanje, bez love, a nitko od mojih nema FM2 ploču, a komp mi radi 0-24h.

Da, ploča ide na garanciju čim dođe druga nova. Valjda će reklamacija biti pozitivna.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline  
Staro 15.02.2014., 17:58   #17
boy005
Premium
Moj komp
 
boy005's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 597
Nemoj mi tu cake prodavat: "Valjda ce biti pozitivna."

Ak cemo u detalje, topic je otvoren 5dana nakon kupnje, javio si mi se na PM, pitao si ono sta si pitao, dobio si odgovor, nisi nista rekao nakon toga, mislio sam rijesio si to i sad me nakon 4.mj. optuzujes... Ak ces iskreno, mozes se pokrit po usima, da te nitko ne cuje.
__________________
boy005 je offline  
Staro 15.02.2014., 18:30   #18
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Imao sam problem. Znao si da imam problem. Da si se ponudio došao bi do tebe. Sad je lako pričati.

I sad je sramota što o tome pišem sa zakašnjenjem? Topic je otvoren nakon kupnje, a ne 4mj poslije. Epilog priče je nažalost tek sad jer sam morao regat auto, Božić/Nova, računi za grijanje, bez love, a nitko od mojih nema FM2 ploču, a komp mi radi 0-24h.

Da, ploča ide na garanciju čim dođe druga nova. Valjda će reklamacija biti pozitivna.

Tebi je lako pričati nakon 4 mjeseca.
Prijava je neprimjerena i trebaju te moderatori ili admin staviti u žutu minutu. NHF, od tih izljeva pametovanja u ovom topicu imaš drugu ploču, a nisi ni u stanju odnjeti na reklamaciju? Prestrašno.
Žalosno, puno toga kod tebe ne štima. Niti te ne vrijeđam niti želim svađati. Ali jako je žalosno da stariji član nije u stanju riješiti u garantnom roku, nego nakon 4 mj svaliti krivnju. Jednostavno fuj i odvratno. Te spike "nisam imao vremena" ne padamo na foru.
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline  
Staro 16.02.2014., 14:32   #19
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Na PCE sam već skoro desetljeće i pol. Nitko nikad nije imao prigovor na moju trgovinu, a bilo ih je jako puno. I onda će mi netko prozvan pričati o poštenju i da se pokrijem ušima??

Bio sam toliko pošten da nisam htio vraćati hardware samo zato jer je moja memorija možda nekompatibilna s tim što sam kupio. Otvorio sam ovaj topic u tom nastojanju. Najgore je što je problem toliko zeznut da ga je lako previdjeti. Prodavač se nije ponudio da probamo s njegovom memorijom koja je tobože uredno radila, a ja nisam inzistirao. Ali neka, to mi je škola. Naučio sam lekciju.

Za ubuduće znam da se ne trudim i ne istražujem, već da vraćam prodavaču isti dan. Ako kasno skužim da sam zavaljan, stisnut zube i pustit stvar na miru.

Za one koje ukratko više zanima tehnička strana priče: moguće je da se dogodi da RAM bude upiknut u slot, da ga BIOS i aplikacije vide da je u slotu, ali da ga sistem ne koristi. U mom slučaju problem je MBO.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na