Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.02.2014., 17:21   #1
Smile
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Svugdje
Postovi: 10
Powercolor Radeon HD 4870 PCS+ - ne radi ventilator

Pozdrav, iskreno, više pojma nemam niti kuda bi s ovom karticom. Naime, počela se pregrijavati i onda sam skužio da ne radi ventilator. Odnio sam je na servis jer ne volim previše prtljati s hardverom i kad sam došao za par dana lik mi je rekao da je skinuo plastiku s nje i očistio unutra sve i da sada radi. I ventilator je radio.


No kad sam je donio doma - više nije radio. Nemam pojma zašto. Otišao sam kod lika da mu to kažem, nije mi se dalo opet nositi komp jer sam ga se nanosao ovih dana radi procesora kojem smo samo trebali promijeniti ventilator jer su mu pukli ležajevi tj. jedan mali dio.


Lik mi je rekao da nema pojma što bi moglo biti, ali da probam još očistiti te djelove. Ja sam tako i napravio - izvadio karticu i očistio sve što sam mogao očistiti (moram priznati da kad sam ga prvi puta odnio na servis da je bilo svega i svačega na njoj, ali ne znam koliko je to sad relevatno).


U svakom slučaju - opet ventilator ne radi. Grafička očito radi jer mi podgine Windowse, zagrijava se itd. E sad, zanima me što da više radim, više mi je puna kapa ovoga iskreno.


1. Da li je moguće zamijeniti taj ventilator za Powercolor tip Radeona HD4870 (PCS+)? Ako je u tome problem, jer mi nije jasno kako je eto radila pa nije radila?
2. Možda je problem u dijelu gdje se spaja ventilator na karticu (nisam vidio IGDJE DRUGDJE DA SE SPAJA NA MBO?!) - imam kuma koji je elektroničar pa on to može pogledati?
3. Što vi na kraju preporučujete?


Dakle jedino što meni treba je da taj ventilator počne raditi ili da smislimo nešto drugo, neda mi se kupovati novu karticu radi ovakvog "kvara"?


Hvala.
Smile je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2014., 18:13   #2
dadosbcro
Premium
Moj komp
 
dadosbcro's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: SB
Postovi: 620
gotovo sam siguran da možeš promjeniti samo vent na grafi, mislim da je 80mm vent na njoj... kada je budeš rastavljao usput promjeni i pastu na GPU

lako provjeriš da li je vent pokvaren, spoji ga na ploču (case fan) i vidi da li radi, ako ne radi onda je otišao i zamjeni ga sa nekim koji idgovara, ako radi, onda je u grafi problem
dadosbcro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.02.2014., 18:29   #3
Smile
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Svugdje
Postovi: 10
A ovaj tvrdio da je nemoguće tj. "nema" i te fore.

Inače radi se o PCS+ modelu, znaš o čemu je riječ, jel tako?

OK, mogu isprobati, ali plz. reci mi gdje da ga "piknem" - može u power up fan na matičnoj (na kojem nema niti jednog spojenog ventilatora)? Ili baš mora biti case fan? (moram još provjeriti da li imam to uopće, matična je od Gigabyte-a).
Smile je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2014., 18:51   #4
dadosbcro
Premium
Moj komp
 
dadosbcro's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: SB
Postovi: 620
na matičnoj ploči vjerovatno imaš 3 pin konektor na kojem piše chassis fan ili chss fan i izgleda ovako:
http://support.gateway.com/s/pc/901_...1073mvr4.shtml

isključi računalo, stavi napajanje na 0, izvuci kabal iz napajanja od struje...zatim iskopčaj sa grafičke taj 3 pin (povezuje ti ventilator od kartice sa pločom od kartice) i uštekaj ga na 3 pin na matičnoj ploči...kada si to napravio, uštekaj ponovno kabal iz utičnice u napajanje, stavi napajanje na 1 i uključi komp...ako se fan vrti onda je do grafe, ako se ne vrti, onda je do ventilatora na grafičkoj...

napiši ili stavi link ploče koju imaš..mislim na matičnu ploču
dadosbcro je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2014., 19:29   #5
Smile
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Svugdje
Postovi: 10
Ploča je: Gigabyte S-Series EP35-DS3. Isprobati ću ovo što si rekao pa se javim. Hvala svakako.
Smile je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2014., 19:40   #6
Smile
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Svugdje
Postovi: 10
OK evo samo pitanje vezano uz žice koja vodi od ventilatora do 3-pina. Evo slike:

Malo to teže ide van, ali koliko vidim ovaj konektor ide u ovo veće bijelo (tu plastiku, a i konektor je od plastike i bijel je). Zanima me da li je potrebno izvući prvi dio samo ili sve to skupa jer ovaj bijeli širi dio mi izgleda kao da je dio kartice i ne bi htio sad to razvaliti =).

Zadnje izmijenjeno od: Smile. 07.03.2014. u 23:52.
Smile je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2014., 19:49   #7
dadosbcro
Premium
Moj komp
 
dadosbcro's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: SB
Postovi: 620
izvadiš ovaj samo prvi dio, nemoj vuči za žice da ih ne iščupaš van, samo polako...drugi dio je dio od kartice i njega ne smiješ izvići, potrgati
dadosbcro je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2014., 20:01   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,553
- nosanje kompa okolo računaj ko zamjenu za teretanu

- jel se radi o ovoj grafi: http://www.powercolor.com/Global/pro...ures.asp?id=79
review, galerija slika: http://www.overclockersclub.com/revi..._4870pcs/2.htm
http://www.pcgameshardware.com/aid,6...mage_id=872556

- kako se iz slika vidi, vent bi se trebao napajati sa same kartice koja bi ujedno trebala i regulirati br. okr. ovisno o temperaturi kartice / gpu - a,
inaće su te kartice poznate kao dobra "kuhala" pa je vent / hlađenje jako važno

- moguće je da je origigi izlaz za vent crko ili je "pamet kartice" loša te ne regulira vent dobro pa je netko prepravio i spojio na fan port mobo

- slučaj loše "pameti kartice" kod pojedinih kartica je poznat pa se može uz pomoć alata kao PowerColor Powerup Tuner 0.2 mijenjati postavke, sada zanemari / izbjegavaj oc, bitna je mogućnost postavljanja br. okr. venta, bilo generalno bilo odr. rpm prema temperaturi

- ako je vent spojen na fan port mobo tada treba u Bios - u provjeriti da je aktivan i koji je zadan br. okr. ili je na auto,
ovo rješenje nije najsretnije jer automatika na mobo regulira prema temperaturi cpu i/ili mobo a to je sasvim druga stvar u odnosu na grafu

- ako kum elektroničar ima iskustva onda lako može / treba utvrditi
a) jeli origigi vent ispravan
b) jeli radi izlaz za vent na samoj kartici
Kada ovo utvrdi(š) može se savjetovati šta dalje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2014., 20:06   #9
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
odšarafi ventilator (samo vent, ne cooler), baci ga u smeće.
Kupi neki 120mm vent, po mogucnosti low profile ako imaš neke kartice ispod grafe.
Kupi plastične vezice i kreni eksperimentirati. Za slikovni prikaz proguglaj po ovoj temi (ako uopće još ima slika), tu smo kolokvirali stavljanje ventova s vezicama na cooler
domis je online   Reply With Quote
Staro 08.02.2014., 20:23   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,553
To sa nekim drugim ventom sam preskočio napisati,
mislim da se zgodno može iskoristiti onaj pvc oklop pa ga na njega zavidati,
u igru ulaze i 80 mm ventovi a i lakše će ga učvrstiti.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.02.2014., 21:49   #11
electro
Premium
Moj komp
 
electro's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zapresic
Postovi: 687
ovaj priključak od venta grafičke ti
nebu išo (nije fizički prikladan) na mbo fan
ili improviziraš ili montiraš klasičan vent na grafičku te ga takvog spojiš
na matičnu (pratiš temp.)
__________________
electro je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2014., 22:32   #12
Smile
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Svugdje
Postovi: 10
Nekako sam izvukao ovaj tri-pin iz grafičke, izgleda da je jako dugo bio tamo pa eto =)

E sad, potražio sam na MBO više tih tri-pin ulaza i mogu samo naći ovaj "pwr" te sys 2. Slika je tu, a na priručniku od Gigabytea nisam ništa baš o drugima našao.

@Nikky - da to je ta grafulja, nisam samo siguran da li možda moja ova ima 1 GB DDR RAM, a ne 512 MB.

Zadnje izmijenjeno od: Smile. 07.03.2014. u 23:52.
Smile je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2014., 01:40   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,553
Zovi kuma, neka donese univerzalac, ispita ovo šta sam gore naveo,
na crvenoj je +, na crnoj -, a na žuta daje info o rpm venta.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2014., 10:43   #14
Smile
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Svugdje
Postovi: 10
Dakle sada ne treba ništa spajati nego da nosim kumu ... ?
Smile je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2014., 12:34   #15
dadosbcro
Premium
Moj komp
 
dadosbcro's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: SB
Postovi: 620
kao što domis i Nikky kažu, da na grafu staviš drugi vent i uštekaš na matičnu ploču, ili preko molex adaptera u napajanje, nešto ovako:
http://www.youtube.com/watch?v=quGsDSaGyFI
http://www.overclock.net/t/828160/ho...ps-gpu-fan-mod
http://www.silentpcreview.com/forums...p?f=19&t=63034

Ako vent direkt spojiš na napajanje preko molex adaptera, konstantno će ti se vrtiti na max broju okretaja, ako vent spojiš na matičnu ploču, moći ćeš ga softwerski kontrolirati preko speed fana recimo...osobno bi kupio neki malo tiši vent i spojio molexom na napajanje pa neka se vrti, tebi je samo bitno da hladi grafu da se ne pregrijava...

skineš onu plastiku sa grafe, kupi neki 120 mm ventilator, gumene podloške koje staviš između hladnjaka i ventilatora da smanjiš vibracije i stegneš sa plastičnim vezicama...

Plastične vezice:
http://www.ms-zagreb.hr/cms/images/katalog/799.jpg
Nešto ovako od gumenih podloški:
http://www.oglasnik.hr/oglasi/amn/au...-14502891.html
dadosbcro je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2014., 13:10   #16
Smile
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Svugdje
Postovi: 10
OK to će se i napraviti, ali mene zanima da li mogu provjeriti kvar u ventilatoru kako ste preporučili (da ga piknem na MBO) - ali izgleda da nemam chasis neko samo system 2 i power fan. Dakle to me zanima ... inače danas ću i kumu odnijeti da vidimo što ćemo s time.
Smile je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2014., 16:23   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,553
Za testiranje nije važno šta konektor ne paše, sa dva komadića žice može privremeno spojiti na molex,
crvena od venta na žutu od molexa +12, može i crvena +5
crna od venta na crnu od molexa -
na +12 vent se mora zavrtiti na max. br. okr.,
sa univerzalcem izmjeri napon na priključku venta na grafi kada je ovaj spojen i odspojen, ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2014., 17:04   #18
dadosbcro
Premium
Moj komp
 
dadosbcro's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: SB
Postovi: 620
da ubodeš vent u matičnu ploču treba ti vent sa ovakim nekakvim konektorom:
http://www.txcesssurplus.com/catalog...92185001-F.jpg

ovisno o proizvođaču matičnih ploča, netko ih naziva power fan, netko system fan, netko chassis fan, tako da ti je svejedno, nemoj samo uštekati od procesora(CPU fan)
dadosbcro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na