Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.10.2021., 01:13   #2761
Mogy
Hala Madrid!
Moj komp
 
Mogy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Negdje iza brda i dolina :)
Postovi: 1,313
Ekipa, kako je vama složen Wifi 2.4g i 5g na ovom ruteru? Meni dosta često zna iz čista mira prebacit sa 2.4g na 5g što me nervira jer 5g preko zidova ima ful slab signal. Po mom iskustvu signal 5g-a dobro funkcionira svega par metara i to ako nema debelih zidova između! Možda bi bilo pametno da ga kompletno isključim u postavkama rutera. Da li se isplati uopće imati uključen 5g po vama ako nisi baš 3-4m od rutera?

Zadnje izmijenjeno od: Mogy. 05.10.2021. u 01:39.
Mogy je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2021., 02:19   #2762
android-split
Premium
 
android-split's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Split
Postovi: 980
Ja isto nisam imao neki bog zna kakavi 5ghz signal u stanu, i onda sam nabavio onaj ruter od tele2 pokucnog, na nekom mi forumu rekli kako da ga postavim. Tako da je jedan na jednoj, a drugi na drugoj strani stana. I sad imam 5ghz full signal

Zadnje izmijenjeno od: android-split. 05.10.2021. u 17:35.
android-split je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2021., 06:51   #2763
Ante M
Premium
 
Ante M's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Svemir
Postovi: 630
Očajan wifi. Speedport plus je puno bolji po tom pitanju, iako i njega nazivaju speedšrotom
Ante M je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2022., 08:50   #2764
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
S cim dekriptirati backup datoteke sa routera? Router je pokvaren i odnesen od strane tcoma, ali imamo backup koji ne mozemo staviti na novi speedport plus. Problem je u postavkama u firmi, ne znamo kako je sve bilo podeseno pa se mreza rusi, tj. trebamo vidjeti kako je bilo prije
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2022., 09:44   #2765
frezer
Premium
Moj komp
 
frezer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Šibenik
Postovi: 460
frezer je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2022., 10:00   #2766
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
Vidio sam to, ali kad ne mogu vidjeti MAC i serial jer router nije vise kod nas t-com ga odneo, mi imamo samo backup iz 2019, a na novi speedport taj backup ne pase
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2022., 21:39   #2767
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,357
Citiraj:
Autor imaticx Pregled postova
S cim dekriptirati backup datoteke sa routera? Router je pokvaren i odnesen od strane tcoma, ali imamo backup koji ne mozemo staviti na novi speedport plus. Problem je u postavkama u firmi, ne znamo kako je sve bilo podeseno pa se mreza rusi, tj. trebamo vidjeti kako je bilo prije
Zovi SZK i traži PPPoE dat će ga no problem.
Onda nek fino firma uloži u opremu kako spada.

Imaš moju temu o 3rd party ruterima pa se posluži.

Ja i dan danas nekužim za kog vraga firme koriste ISP Šrotekse.
Pogotovo za firme dobar uređaj je bitan nisu niti skupi.


EDIT #1

Kažeš donio SpeedPort Plus lipo prištekaj ga i stisnit reset tipku na 10+ sec sam će pokupit postavke sa ACSa netriba kemijat i sam bilo šta konfigurirat.

Ako bar išta tehničari su sposobni donijeti korisniku router koji je aktiviran na ACSu.
Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 01.07.2022. u 22:19.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2022., 23:21   #2768
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,920
Mislim da mu je problem port forward i eventualno dyndns pa ga zato zanima kako to iscupat iz backupa.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2022., 23:58   #2769
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,357
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Mislim da mu je problem port forward i eventualno dyndns pa ga zato zanima kako to iscupat iz backupa.
Zar nije poznato da s vremena na vrijeme TR069 radi data collection i postavke sačuva na ACS pa i kad napraviš reset sve se vrati kao da ništa nije dirano bar tako u HTa radi.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2022., 00:59   #2770
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
E za PortForward je upitno, možda su to pokupili a možda ne.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2022., 04:45   #2771
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,920
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Zar nije poznato da s vremena na vrijeme TR069 radi data collection i postavke sačuva na ACS pa i kad napraviš reset sve se vrati kao da ništa nije dirano bar tako u HTa radi.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Koliko znam pokupi eventualno za wifi. Sve drugo brise.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2022., 07:31   #2772
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
Da, problem je port forwarding i dyndns i jos neke postavke, jer dva servera (dvije firme) za racunovodstvene programe rade preko tog routera
Dogada se neko gusenje mreze. Speedtest pokazuje brzinu 20, ali npr. ja jucer nisam mogao skinuti ni mail sa thunderbirda, a ni ponovnu instalaciju. Krene download i stoji. Ali samo na nekim komp. se to dogada. Meni npr. youtube jako sporo ucitava, ne mogu se spojiti na google tablice, cpanel od weba, samo ucitava... Kad spojim internet preko mobitela (LTE) sve radi normalno.
Jedan server radi na 192.168.1.xxx a drugi preko 192.168.0.xxx. Ne znam, to je radilo sve ok 3 godine, i sad ne mozemo napraviti da radi kako je bilo
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2022., 11:23   #2773
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,920
Jel sigurno jedan ruter u igri (samo tcom)?

Da ti nije drugi server iza nekog drugog rutera u mrezi (koji koristi isti tcom ruter kao gateway za izac na net)?

Ima li kakav Layer 3 switch mozda iza tcom rutera?

Pada mi na pamet da ti je mreza bila podesena na 192.168.0.0 / 23, sto bi znacilo da imas dva subneta aktivna (prvi subnet je 192.168.0.x, drugi subnet je 192.168.1.x, a subnet maska ti je onda 255.255.254.0). Samo je pitanje dal se tcom ruter da podesit da to vrti uopce jer nisam nikad probavao to izvest na njemu.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2022., 11:26   #2774
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
To tako ispadne kad postavi netko vanjski ili katica za sve (koja u međuvremenu ode) a ne zabilježi / dokumentira se ...

Sad radi "inverzni inžinjering" kako i šta sad radi ...
skiciraj / popiši, vidi postavke na kompovima, možda se igrati sa tracert i sl.
potom sve složiti iz početka.

Prvo provjeri Up/Dn brzinu,
nisi naveo jeli xDSL ili optika.

Jeli ima dodatnih routera ?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 02.07.2022. u 11:35.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2022., 10:51   #2775
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
Da, samo je jedan router u igri i iza je switch, koji dijeli mrezu na nekih 20 komp. Svi komp u mrezi su na 192.168.1.xxx. E sad, mislim da su 2 subneta, 255.255.255.0 i 255.255.0.0 aktivni, jer ovaj drugi mislim mora biti za server na 192.168.0.xxx. A mislim da se pocelo dogadati to kad je otvoren novi subnet ovaj sa 0.

Obican dsl je, optika u planu nabave za ovu godinu. Brzina je nekih 20/5
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2022., 14:09   #2776
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Uj, tih 20/5 za današnje pojmove nije dosta ni za jedan pc a kamoli za 2 firme i 20 pc - jeva.

Najpametnije je da sve skupa kreneš slagati iz početka,

nabavi pristojni router, npr. Archer AX10 > https://www.links.hr/hr/router-tp-li...icni-060800009
emmulator > https://emulator.tp-link.com/Archer_...#networkStatus

izgleda kao debeli overkill ali tako si spreman za buduću optiku a stariji C7 (odgovarajući / slični) model nije bitno jeftiniji,

od SZK tražiš:
- PPPoE Dial-Up user / pass podatke (pazi da dobro zabilježiš, potvrdiš)
- tražiš da Speedšrot prebace u Bridge mode za Internet
- također potvrdi da je isključen CGNAT, ugasiš WiFi na njemu

stavljaš u funkciju svoj router:
- privremeno spojiš na njega jedan pc / Lap
- promijeni mu Lan sa defaultnih .0.1 na .1.1 (da ti bude lakše)
- sa gornjim PPPoE podacima podesiš Internet konekciju i provjeriš Speedtest
- trebaš proći kroz postavke i isključi šta ti ne treba, npr. TCP/IP v6, ...
- na mreži fizički ištekaj "sumljivi" dio (ovo šta si spominjao iz .0.1 segmenta)
- spoji na switch i potvrdi da ti .1.1 dio mreže uredno radi
- ako si prije imao definirane PortForward(e) jasno da ih sad trebaš ponovo postaviti u routeru
- ...

E sad, treba vidjeti zašto se definirao .0.1 dio mreže, jeli nužan tj. može li se postaviti drugačije.
Na žalost predloženi router nema opciju da mu se definira dodatni mrežni segment na Lan strani, neki drugi skuplji uređaji imaju takvu opciju.

Najbitniji i najvažniji detalji cijele operacije:
- sve šta trebaš imaš postavljeno na svom ruteru, kada ti sutra operater mijenja njihov router samo tražiš da opet bude u Bridge mode ... vidi detalje poviše
- njihovo čačkanje preko remote ne utječe na postavke koje si definirao na svom routeru, custom definirani PortForward oni ne pamte ...
- dobar custom router bitno bolje hendla cijelu mrežu a to znači da ti je cijela mreža stabilnija, brža, ...

That's it
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2022., 23:48   #2777
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 495
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
nabavi pristojni router, npr. Archer AX10

E sad, treba vidjeti zašto se definirao .0.1 dio mreže, jeli nužan tj. može li se postaviti drugačije.
Na žalost predloženi router nema opciju da mu se definira dodatni mrežni segment na Lan strani, neki drugi skuplji uređaji imaju takvu opciju.
Po ovome bi taj ruter trebao odmah otpasti iz izbora uređaja za firmu. Pa meni za kućnu mrežu treba više subneta i VLAN-ovi (a sigurno nisam jedini), a kamoli za firmu s 20 kompjutera i planovima za nabavu optike. Takvoj firmi ne bi smio biti problem dati do 2000 kuna za nešto malo ozbiljnije poput nekog Mikrotika.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2022., 23:57   #2778
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Može ali je tek onda panika tko će (znati) složiti,
hoće opet zaboraviti šta i kako, pass za router,
a nakraju kad kažeš takvu cifru za tamo neku kutiju da vidiš faca 😀
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2022., 16:27   #2779
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Po ovome bi taj ruter trebao odmah otpasti iz izbora uređaja za firmu. Pa meni za kućnu mrežu treba više subneta i VLAN-ovi (a sigurno nisam jedini), a kamoli za firmu s 20 kompjutera i planovima za nabavu optike. Takvoj firmi ne bi smio biti problem dati do 2000 kuna za nešto malo ozbiljnije poput nekog Mikrotika.
za firme a to i naplate dobro, dijele fritzove 7590-bisnis korisnicima,
ali naravno s obzirom da su routeri zaključani, opet nastaje problem ako trebaš nešto posebno podesiti,
recimo ja sam imao fritza 7590 i sada speedporta smart 3, i jedan i drugi za moje potrebe imaju premali broj portova,
znači neminovnost su swichevi TL-SG105E i TL-SG108E za recimo kućnog korisnika (maxtv, konzole i prebacivanje u dugu sobu intereta + televizija preko jednog kabla su dovoljno pametni,
za složenije stvari imam zyxela GS1900-8HP (link agregation - NAS) i to sve uredno radi,
na fritzu je radilo bez obzira na firmware, na speedportu 3 je trebalo kemijat, ali radi,

troškovi su zadnje što sam gledao:
-TL-SG105E - oko 150kn
-TL-SG108E - oko 200kn
-GS1900-8HP - ispod 1000 kn

za pošten router možeš biti brzo između 2-3000 kn s time da je daleko jednostavnije upogoniti "pametne swicheve" nego routere kod svakog je bilo dovoljno 2-3 klika u postavkama da radi, razlog je da je u svakom jasno naznačeno gdje što stoji, gotovo ne možeš fulat,
dok kod većine routera i nije baš tako.

po meni ako se želi imati sve tri usluge pametnije je router operatera + switch, nego svoj router.maxtv i kod nalošijeg routera možeš djeliti sa jednog porta preko swicha ako postaviš vlan id:1500 na swich (za MaxTv).
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 04.07.2022. u 16:50.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2022., 21:47   #2780
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,357
Mogu oni dat i Fritz AXove šta kad su zaključani za bilo kakve pametne opcije.
Nakraju ćeš ga više nego duplo platit.

Bridge ni u ludilu ovisno o operateru zna nastat kaos mislim da se zna na koga najviše mislim.
Firme bi trebale imati svoju opremu i svog ITevca.
Sve ozbiljne firme koje nežele uložiti u takvo nešto same sebi su krive i samo dovlače probleme koje su jako dobro zaslužili.

U vezi ZTEa to već dosta star uređaj.
Jedino dobro kod njega je šta je koliko toliko stabilan za razliku od SpeedŠrotova zato ga ljudi žele.


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Može ali je tek onda panika tko će (znati) složiti,
hoće opet zaboraviti šta i kako, pass za router,
a nakraju kad kažeš takvu cifru za tamo neku kutiju da vidiš faca 😀
Ulažu u bespotrebne stvari ali čim čuju cifru za IT odmah im se povampire lica.Tako je bilo u bivšoj firmi gdje sam radija 12god.
Onda ide klasika "Meni je dobro od ISPa" i tako u krug.
Neozbiljne firme sve su to dobro zaslužile i ko ih šljivi.


End of story.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 04.07.2022. u 21:55.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2022., 12:50   #2781
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
Evo da javim da je rijeseno. Kako? Znaci dva dana s igranjem postavkama i nista, sve isto. Nakon toga resetiran router i kompletna mreza i proradilo. Sad, jel nesto bilo u postavkama ili je trebao kompletan reset, ne znam. Ali glavno da sad radi i ceka se optika
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2022., 13:29   #2782
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Good for you

Sad otvori web konfig od routera i pogledaj, zabilježi si "sve šta nije standardno",
prvenstveno mislim ako ima definiranih PortForward - a, jeli upaljen UPnP, jeli možda dodan Static Route (ako taj biser od routera uopće ima tu mogućnost) itd.

Mislim da je netko već prijavljivao kod tog vrhunskog smetja da (ponekad) ne povuče dobro postavke sa ACS - a prilikom puštanja u pogon,
reset routera pa ponovo i možda prođe kako treba.

Sad razmisli o gore navedenom prijedlogu custom routera ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2022., 15:44   #2783
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
sutra napravim sve screenshoote postavki

Nego, da ne trazim sad dalje, a i tema je od speedportu, sa ovim novim routerom za optigu za 1 gbit, jel onaj Mesh uredaj valja sta? Traze me nadoplatu 25 kn, da bi to dobio. Znaci prijelaz sa 500 na 1000 i taj mesh. Ili onaj Dlink 809 sto si mi nekidan predlozio, sto je bolje?
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2022., 16:52   #2784
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Dlink DIR-809 je bio u kombinaciji kao repeter ...

Prvo ti izvuci da ti dovedu optiku ako je moguće.

Mesh kao tehnologija je ok, samo je štos (bar za sada) jesu i nisu kompatibilni među različitim proizvođačima.

Radije kad dođe optika počni graditi mrežu sa svojom opremom, prvenstveno mislim dobar router pa onda dalje.
Kada to bude, ponovo se javi pa da vidimo šta i kako, koja oprema, koji nofčići, ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2022., 17:19   #2785
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,357
Citiraj:
Autor imaticx Pregled postova
sutra napravim sve screenshoote postavki

Nego, da ne trazim sad dalje, a i tema je od speedportu, sa ovim novim routerom za optigu za 1 gbit, jel onaj Mesh uredaj valja sta? Traze me nadoplatu 25 kn, da bi to dobio. Znaci prijelaz sa 500 na 1000 i taj mesh. Ili onaj Dlink 809 sto si mi nekidan predlozio, sto je bolje?
Nemoj.Radije uloži u pravi Mesh sustav tipa od TPLinka,Asusa,Mikrotika,itd....

Taj njihov navodni Mesh i nije Mesh već je samo AP sa istim imenom SSIDa.

Plaćaš dodatno svaki mjesec +45 kn za taj Smart 3 i Mesh pa sad računaj na ugovor od 24 mjeseca te ispadne samo on 1080kn a za te novce se može složit miljama bolje a i tvoje je zauvijek bez dodatne naplate.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2022., 08:46   #2786
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
Odustao sam od 1 gbit, ne treba za kucnu mrezu, kupio sam DIR-809 i on ce pokriti dio kuce gdje je slab signal. Citao sam i u drugoj temi da je nepotrebno 1 gbit. Jednog dana kada bude jeftiniji
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na