Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.01.2021., 12:54   #331
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Pa nije da ce bit bolje poslije. Moze bit samo gore. Tako da "nemoj sad" nekome ko kupuje stan i nije neki savjet.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2021., 12:54   #332
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
To je free market i neznam što se očekuje? Potražnja nikad veća, prosječna plaća u ZG nikad veća.

I kamate nikad manje
__________________

srale7 je online   Reply With Quote
Staro 19.01.2021., 12:55   #333
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
I kamate nikad manje
Baš.

Imate po Zaprešiću, Gorici, Sesvetama, Dugom selu stanova (i kuća) super jeftinih za najam. Neznam u čemu je problem.



Sjetih se poznanice jedne. Radi negdje na Savskoj, i traži stan u krugu 500m od posla. Da nije skup, da nije uređen prije 50 godina, da je zgrada ok zbog potresa, i naravno, mora biti pet frendly jer ima macu i da nije skup. Cmoonn.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2021., 12:57   #334
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor gin.tonic Pregled postova
Dobro, sad nije vrijeme za traženje stana ali da, cijene su jao
Problem s savjetima "sada nije vrijeme..." je taj što "sada" traje već par godina i trajati će, kako stvar stoji i dalje.

Tako da, svaka odgoda može biti dobra, ali nekako mi sve ukazuje na to da svaka odgoda bude rezultirala novom odgodom i povećanjem cijena.

Ja sam se takvih savjeta naslušao brdo. Čak je kolega iz bivše firme uzeo stan do mene (rezervirao) i na kraju odustao jer je rekao da će taj isti stan vrijediti bar 300EUR manje za 6 mjeseci, pa će ga onda on uzeti (ima interne dojave itd.). Ja sam samo okretao očima na takve izjave.

Sad taj isti stan vrijedi 500EUR više.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 19.01.2021. u 13:39.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2021., 13:18   #335
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,638
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Baš.

Imate po Zaprešiću, Gorici, Sesvetama, Dugom selu stanova (i kuća) super jeftinih za najam. Neznam u čemu je problem.



Sjetih se poznanice jedne. Radi negdje na Savskoj, i traži stan u krugu 500m od posla. Da nije skup, da nije uređen prije 50 godina, da je zgrada ok zbog potresa, i naravno, mora biti pet frendly jer ima macu i da nije skup. Cmoonn.
Ista priča s mojim frendom koji kupuje. Mora biti 70+ kvadrata (par s malim djetetom), mora imati sve sadržaje (vrtić, dućan, škola, pošta, birtije i restorani...), mora biti blizu tramvaja i autobusa, da nije skup, da nije prestar, da nije prenov, da je jeftin i da je oko Jaruna.

Hitno se tražilo, a traži se već dvije godine

Curini starci iznajmljuju tek završenu novogradnju na Vrbanima, stan je napravljen po njihovim zahtjevima. Moderna, kvalitetna zgrada, moderno uređen stan, A+ EPC. Tko uđe, bit će prvi stanar tamo. Priče koje čujem što ljudi traže i kakva pitanja imaju, komedija. Ljudi očekuju palače za par stotina eura mjesečno, i još da dođe i s TV-om, internetom i svime u cijeni...najbolje i doručkom u krevet.

Ispada da je lakše naći stan u Londonu nego u Zagrebu. Prošli vikend smo išli u obilazak 5 stanova koje smo shortlistali i odabrali jedan na Canary Wharfu. Sva ekipa koja radi tamo u financijama je odselila ili van Londona ili van zemlje i rade od doma. Brdo stanova zjapi prazno. Samo u jednoj zgradi sam našao oko 20-ak slobodnih stanova za najam.

Stanovi su vrhunski uređeni, moderne zgrade s portirom na ulazu, EPC rating B, voda i grijanje već uključeni u režije. Većina zgrada ima i bazen, spa i teretanu koji su uključeni u cijenu najma.
1 bedroom stan od 70 kvadrata kakav smo uzeli je mjesečno išao od 1700-2000 funti.
Sad idu već za 1200. Što god da traže, već bez pregovora ide 200 funti ispod toga.
Ljudi postaju kreativni, preuređuju pubove i stare policijske stanice u stanove. Urnebes je na što to liči, ali za pravu cijenu ide i to

Po ZG sam mjesecima tražio stan s ne pretjerano visokim zahtjevima, da bi JEDVA našao nešto što je vrijedilo tih novaca, ali je i ta cijena brzo otišla gore... Svi bi puno novaca mjesečno, uz što manje ulaganja i truda.
Prošao 20-ak stanova, ne znam jesu li 3 odgovarala onom što je bilo na slikama u oglasu.
Odem pogledati garsonijeru od 25 kvadrata u rano proljeće, žena hoće 300€. Pitam jel ima klimu jer ide ljeto, a žena me uvrijeđeno pogleda i veli...joj vi mladi...pa ne treba vam tu klima, to je mali stan, ne bude tu vruće...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 19.01.2021. u 15:51.
1v@n je online   Reply With Quote
Staro 19.01.2021., 13:38   #336
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Zato kupnja stana/kuće van ZG-a nije više blesava opcija, rekao bih dapače
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2021., 14:39   #337
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Pa nije da ce bit bolje poslije. Moze bit samo gore. Tako da "nemoj sad" nekome ko kupuje stan i nije neki savjet.
This ^^
Ako planirate kupit, kupite šta prije. Nitko se nije obogatia od čekanja
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2021., 15:29   #338
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,028
Moje iskustvo:

Čekao sam i čekao i još malo čekao i naslušavao se priča o financijskim balonima koji samo da ne puknu i živio u starom stanu iz doba bivše države izgrađen na datum koji je bliže završetku drugog svjetskog rata, nego početku masovne kupovine osobnih računala u Hrvatskoj, a cijene najma i prodaje su išle gore dok nisam prelomio i nakon par godina traženja i predugog čekanja kupio stan po tada aktualnim tržišnim cijenama. I da, cijene su opet narasle i cijene su takve kakve jesu - prihvatite to bilo da tražite najam ili stan za kupnju.

Mene su gledali kao idiota kada sam prije par godina unajmio stari stan za 2000 kn jer to je bilo preskupo, a danas se takav stan iznajmljuje za 1000 kn više. Gledali su me kao idiota kada sam kupio stan, pa sad opet cijena raste i moja plaćena cifra ispada sasvim ok.

Nitko, ali baš nitko ne može znati kako će se kretati tržište nekretnina niti tržište općenito. Države upucavaju finacijske inekcije u građevinu jer znaju da o tome ovise parketari, keramičari, zidari, vozači radnih strojeva, električari, vodoinstalateri, sve firme koje proizvode ili rade kao dobavljači materijala za izgradnju, naftna industrija, industrija alata, agencije za prodaju, javni bilježnici, policija radi promjene prebivališta, zemljišno knjižni uredi, zarađuje se na porezu na nekretnine, zaradu imaju građevinski inspektori, arhitektonski uredi....i sad razmislite zašto bi točno cijene trebale pasti? Da bi cijene pale, svi ovi iznad prvo moraju pristati na manju plaću i manju zaradu. Danas na građevini jedva da i bosanci, makedonci i ostali iz regije žele raditi kod nas. Povisuju im se plaće (na hrvatski način....na ruke), a njih i dalje nedostaje, tržišne cijene materijala su takve kakve jesu i još se zgrade (ako su legalne) grade po modernim standardima i na zemljištima koja su također skuplja sada nego prije - cijene stanova mogu biti ili iste ili više iz godine u godinu.

Naslušao sam se priča i priča kako nikome nije jasno od kuda ljudima novci, da samo dalmatinci i hercegovci kupuju u gotovini i slično, ali isto tako sam se nagledao stotine ljudi u svom životu koji su po takozvanim "festivalima" jeli faking hamburgere za 55-75 kuna, naručuju miješane pizze preko glova ili wolta za 45 kuna, mcdonalds kao uvjerljivo najskuplji način prehrane je krcat čak i u ponoć, klinci od 20-ak godina voze bmw-e i sramota ih je sjesti u nešto "nižeg ranga", čak i curice više ne žele voziti "pežo 206" kojih je bilo na tisuće po Zagrebu prije 10-ak godina, nego obavezno moraju biti u smartu ili miniju, kao što ih je sramota imati mobitel koji je jeftiniji od 2000 kn. Živi se na visokoj nozi, uz kredit, nekima rastu plaće državnim rezanjima poreza, nekima rastu prirodnim napredovanjem u firmi, ispijaju se kave po cijele dane, Ikea je zatrpana ljudima SVAKI DAN, dostavne službe Lesnine, Emmezete, Prime i sličnih po cijele dane se voze po gradu......jbga, nije problem u vama koji u ovoj temi komentirate jer razmišljate isto kao i većina nas, ali ako želite živjeti u Hrvatskoj onda morate doći do stana na hrvatski način bilo to najam ili kupnja. Ako ga želite kupiti budete ga rezervirali prije nego što je netko krenuo kopati i pri tome dati 10-15% vrijednosti u gotovini bilo da je imate ili ćete dignuti kredit od 100000 kn i to platiti. Ako želite biti podstanar onda će vas najčešće tražiti (ako budete imali sreće) 2500kn pologa, 2500 stanarine i 2500kn agencijske provizije pa ćete dati 1000 eura u gotovini da se uopće uselite. I da, ako prije vas ne bude nazvalo još 45 ljudi i još se cjenkali tko će vlasniku dati više za taj isti stan. I ti isti ljudi zovu, vjerovali ili ne, vlasnike stanova bez obzira bilo 7h ujutro ili 22h u nedjelju navečer i takvi će ih ukapariti prije vas koji ste pristojni i ljubazni. Također govorim iz iskustva. Ovaj post sam napisao više za kolegicu iz prethodnih postova i ostale forumaše podstanare kojima još nije jasno kako neke stvari funkcioniraju. Zaključak cijele priče je da ukoliko želite svoj stan u primjerice Zagrebu i ne možete si ga priuštiti, onda morate ili pronaći način da ga priuštite (promjena posla, pljačka banke, neki treći izvor većih prihoda) ili ćete si prihvatiti život kakav sada vodite, jer cijene vam neće same od sebe pasti i vaša ljutnja i razočaranje vam neće pomoći u tome.....sve sam to i ja prošao. Ako padnu, znači da je tržište pogodila gadna recesija i većina vas/nas će ostati bez posla ili će im firme rezati plaće, a onda opet ne budete kupovali stanove zbog neizvjesnosti.
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2021., 15:58   #339
gin.tonic
Premium
Moj komp
 
gin.tonic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,321
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Problem s savjetima "sada nije vrijeme..." je taj što "sada" traje već par godina i trajati će, kako stvar stoji i dalje.

Tako da, svaka odgoda može biti dobra, ali nekako mi sve ukazuje na to da svaka odgoda bude rezultirala novom odgodom i povećanjem cijena.

Ja sam se takvih savjeta naslušao brdo. Čak je kolega iz bivše firme uzeo stan do mene (rezervirao) i na kraju odustao jer je rekao da će taj isti stan vrijediti bar 300EUR manje za 6 mjeseci, pa će ga onda on uzeti (ima interne dojave itd.). Ja sam samo okretao očima na takve izjave.

Sad taj isti stan vrijedi 500EUR više.
Nije stvar u cijeni nego u ponudi, ona traži stan u Zagrebu (najam) + uži centar + garsonjera

Trenutna ponuda je nikakva dok se ne oslobode stanovi kod studenata itd...

Najviše slobodnih će biti u 6mj. i onda treba biti Eustahije Brzić.
gin.tonic je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2021., 23:02   #340
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Pa upali njuskalo i vidi
Pa nije vrijeme 😁
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 08:17   #341
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Citiraj:
Autor Morpheous Pregled postova
Moje iskustvo:

Čekao sam i čekao i još malo čekao i naslušavao se priča o financijskim balonima koji samo da ne puknu i živio u starom stanu iz doba bivše države izgrađen na datum koji je bliže završetku drugog svjetskog rata, nego početku masovne kupovine osobnih računala u Hrvatskoj, a cijene najma i prodaje su išle gore dok nisam prelomio i nakon par godina traženja i predugog čekanja kupio stan po tada aktualnim tržišnim cijenama. I da, cijene su opet narasle i cijene su takve kakve jesu - prihvatite to bilo da tražite najam ili stan za kupnju.

Mene su gledali kao idiota kada sam prije par godina unajmio stari stan za 2000 kn jer to je bilo preskupo, a danas se takav stan iznajmljuje za 1000 kn više. Gledali su me kao idiota kada sam kupio stan, pa sad opet cijena raste i moja plaćena cifra ispada sasvim ok.

Nitko, ali baš nitko ne može znati kako će se kretati tržište nekretnina niti tržište općenito. Države upucavaju finacijske inekcije u građevinu jer znaju da o tome ovise parketari, keramičari, zidari, vozači radnih strojeva, električari, vodoinstalateri, sve firme koje proizvode ili rade kao dobavljači materijala za izgradnju, naftna industrija, industrija alata, agencije za prodaju, javni bilježnici, policija radi promjene prebivališta, zemljišno knjižni uredi, zarađuje se na porezu na nekretnine, zaradu imaju građevinski inspektori, arhitektonski uredi....i sad razmislite zašto bi točno cijene trebale pasti? Da bi cijene pale, svi ovi iznad prvo moraju pristati na manju plaću i manju zaradu. Danas na građevini jedva da i bosanci, makedonci i ostali iz regije žele raditi kod nas. Povisuju im se plaće (na hrvatski način....na ruke), a njih i dalje nedostaje, tržišne cijene materijala su takve kakve jesu i još se zgrade (ako su legalne) grade po modernim standardima i na zemljištima koja su također skuplja sada nego prije - cijene stanova mogu biti ili iste ili više iz godine u godinu.

Naslušao sam se priča i priča kako nikome nije jasno od kuda ljudima novci, da samo dalmatinci i hercegovci kupuju u gotovini i slično, ali isto tako sam se nagledao stotine ljudi u svom životu koji su po takozvanim "festivalima" jeli faking hamburgere za 55-75 kuna, naručuju miješane pizze preko glova ili wolta za 45 kuna, mcdonalds kao uvjerljivo najskuplji način prehrane je krcat čak i u ponoć, klinci od 20-ak godina voze bmw-e i sramota ih je sjesti u nešto "nižeg ranga", čak i curice više ne žele voziti "pežo 206" kojih je bilo na tisuće po Zagrebu prije 10-ak godina, nego obavezno moraju biti u smartu ili miniju, kao što ih je sramota imati mobitel koji je jeftiniji od 2000 kn. Živi se na visokoj nozi, uz kredit, nekima rastu plaće državnim rezanjima poreza, nekima rastu prirodnim napredovanjem u firmi, ispijaju se kave po cijele dane, Ikea je zatrpana ljudima SVAKI DAN, dostavne službe Lesnine, Emmezete, Prime i sličnih po cijele dane se voze po gradu......jbga, nije problem u vama koji u ovoj temi komentirate jer razmišljate isto kao i većina nas, ali ako želite živjeti u Hrvatskoj onda morate doći do stana na hrvatski način bilo to najam ili kupnja. Ako ga želite kupiti budete ga rezervirali prije nego što je netko krenuo kopati i pri tome dati 10-15% vrijednosti u gotovini bilo da je imate ili ćete dignuti kredit od 100000 kn i to platiti. Ako želite biti podstanar onda će vas najčešće tražiti (ako budete imali sreće) 2500kn pologa, 2500 stanarine i 2500kn agencijske provizije pa ćete dati 1000 eura u gotovini da se uopće uselite. I da, ako prije vas ne bude nazvalo još 45 ljudi i još se cjenkali tko će vlasniku dati više za taj isti stan. I ti isti ljudi zovu, vjerovali ili ne, vlasnike stanova bez obzira bilo 7h ujutro ili 22h u nedjelju navečer i takvi će ih ukapariti prije vas koji ste pristojni i ljubazni. Također govorim iz iskustva. Ovaj post sam napisao više za kolegicu iz prethodnih postova i ostale forumaše podstanare kojima još nije jasno kako neke stvari funkcioniraju. Zaključak cijele priče je da ukoliko želite svoj stan u primjerice Zagrebu i ne možete si ga priuštiti, onda morate ili pronaći način da ga priuštite (promjena posla, pljačka banke, neki treći izvor većih prihoda) ili ćete si prihvatiti život kakav sada vodite, jer cijene vam neće same od sebe pasti i vaša ljutnja i razočaranje vam neće pomoći u tome.....sve sam to i ja prošao. Ako padnu, znači da je tržište pogodila gadna recesija i većina vas/nas će ostati bez posla ili će im firme rezati plaće, a onda opet ne budete kupovali stanove zbog neizvjesnosti.
Stanje na tržištu je takvo kakvo je, ne možemo tu ništa osim komentirati, kukati i plakati.

Ali implicirati da se netko odrekne dostave, par piva i burgera na festivalu i kupnje kvalitetnijeg moba bi si mogao priuštiti nekretninu, pogotovo u ZG je za plakati, od smjeha.

Calm down boomer.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 08:21   #342
Interpol
Premium
Moj komp
 
Interpol's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 890
Citiraj:
Autor Morpheous Pregled postova
...
Festivali, McD i pizza s Wolta za 45 kuna kao dokaz života na visokoj nozi?

Što se tiče tajminga, teško je reć. Bila je i negdje 2007. priča da će cijene samo još ići gore pa su se kupovali stanovi kojima je vrijednost par godina kasnije skoro prepolovljena. Znam konkretno za novogradnju na krajnjem zapadnom dijelu grada koja je išla za 1800 po kvadratu, a ono što je ostalo prodali su tek kad su spustili na 1000-1100.

Ne mislim ni ja da će se sad dogodit išta i približno tako, al ono, perspektive radi. U konačnici, stan je dugoročna investicija, a dugoročno cijene sigurno neće bit u minusu, čak i ako kratkoročno padnu. Ja sam trenutno u procesu kupnje stana i istina je da nije neka fora spoznaja da bi 2018. taj isti stan vjerojatno platio 20.000 eura manje. Ali jbg, nema smisla tako razmišljat, za 5 godina će možda vrijedit 20.000 više, zavisi kako ti grah padne u trenutku kad kupuješ
Interpol je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 09:07   #343
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor Interpol Pregled postova

Što se tiče tajminga, teško je reć. Bila je i negdje 2007. priča da će cijene samo još ići gore pa su se kupovali stanovi kojima je vrijednost par godina kasnije skoro prepolovljena. Znam konkretno za novogradnju na krajnjem zapadnom dijelu grada koja je išla za 1800 po kvadratu, a ono što je ostalo prodali su tek kad su spustili na 1000-1100.

Ne mislim ni ja da će se sad dogodit išta i približno tako, al ono, perspektive radi. U konačnici, stan je dugoročna investicija, a dugoročno cijene sigurno neće bit u minusu, čak i ako kratkoročno padnu. Ja sam trenutno u procesu kupnje stana i istina je da nije neka fora spoznaja da bi 2018. taj isti stan vjerojatno platio 20.000 eura manje. Ali jbg, nema smisla tako razmišljat, za 5 godina će možda vrijedit 20.000 više, zavisi kako ti grah padne u trenutku kad kupuješ

Koliko sad vridi taj stan na zapadnom dijelu grada?
Mislim da trenutna vrijednost potvrdjuje tvoj drugi pasus,da cijene dugoročno samo mogu ić gore.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 09:14   #344
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Interpol Pregled postova
Festivali, McD i pizza s Wolta za 45 kuna kao dokaz života na visokoj nozi?

Što se tiče tajminga, teško je reć. Bila je i negdje 2007. priča da će cijene samo još ići gore pa su se kupovali stanovi kojima je vrijednost par godina kasnije skoro prepolovljena. Znam konkretno za novogradnju na krajnjem zapadnom dijelu grada koja je išla za 1800 po kvadratu, a ono što je ostalo prodali su tek kad su spustili na 1000-1100.

Ne mislim ni ja da će se sad dogodit išta i približno tako, al ono, perspektive radi. U konačnici, stan je dugoročna investicija, a dugoročno cijene sigurno neće bit u minusu, čak i ako kratkoročno padnu. Ja sam trenutno u procesu kupnje stana i istina je da nije neka fora spoznaja da bi 2018. taj isti stan vjerojatno platio 20.000 eura manje. Ali jbg, nema smisla tako razmišljat, za 5 godina će možda vrijedit 20.000 više, zavisi kako ti grah padne u trenutku kad kupuješ


Ma ne vrijedi se zamarati i razmišljati na taj način. Ja sam isto kupio stan, riješio konačno sve prije par dana. Što mi vrijedi što sam mogao 2018. takav stan platiti 20k manje, kad si ga 2018. nisam mogao priuštiti ni da je došao 50k manje.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 09:38   #345
Interpol
Premium
Moj komp
 
Interpol's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 890
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Koliko sad vridi taj stan na zapadnom dijelu grada?
Mislim da trenutna vrijednost potvrdjuje tvoj drugi pasus,da cijene dugoročno samo mogu ić gore.
Ha, za taj stan mislim da cijena čak još nije dostigla peak, ali to je stvarno bogu iza nogu (Podsused), a prodavao se za 1800 taman pred pucanje balona. Tako da možda nije najbolji primjer. Uz popust je plaćen cca 1700, a stan iz istog niza "urbanih vila" je sad u oglasima za manje od 1600 i još nije prodan.

Ali za imalo bolje dijelove grada mislim da su se cijene potpuno oporavile
Interpol je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 09:55   #346
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ma ne vrijedi se zamarati i razmišljati na taj način. Ja sam isto kupio stan, riješio konačno sve prije par dana. Što mi vrijedi što sam mogao 2018. takav stan platiti 20k manje, kad si ga 2018. nisam mogao priuštiti ni da je došao 50k manje.
+1

Čim kupite, manje ćete se zamarati s cijenama. Ja od dana kada sam kapario stan ne gledam ni njuškalo ni oglasnike, nego se fokusiram na namještanje stana, računanje, financije itd.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 10:18   #347
Interpol
Premium
Moj komp
 
Interpol's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 890
Slažem se s vama, momci. Ne možeš gledat cijenu po kvadratu kao neku apsolutnu vrijednost. Bitno je da tebi osobno računica fercera. Ako ti je rata kredita bar približno ista kao i cijena najma, neka previše logike ostajat u najmu.

Ja ovih dana potpisujem predugovor, nisam računao na APN, ali evo čujem jutros da ministar najavljuje novu rundu za ožujak, a sa tim cijeli deal izgleda još bolje
Interpol je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 10:33   #348
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Ja računam na to u rujnu.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 11:30   #349
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Morpheous Pregled postova
Moje iskustvo:

Čekao sam i čekao i još malo čekao i naslušavao se priča o financijskim balonima koji samo da ne puknu i živio u starom stanu iz doba bivše države izgrađen na datum koji je bliže završetku drugog svjetskog rata, nego početku masovne kupovine osobnih računala u Hrvatskoj, a cijene najma i prodaje su išle gore dok nisam prelomio i nakon par godina traženja i predugog čekanja kupio stan po tada aktualnim tržišnim cijenama. I da, cijene su opet narasle i cijene su takve kakve jesu - prihvatite to bilo da tražite najam ili stan za kupnju.

Mene su gledali kao idiota kada sam prije par godina unajmio stari stan za 2000 kn jer to je bilo preskupo, a danas se takav stan iznajmljuje za 1000 kn više. Gledali su me kao idiota kada sam kupio stan, pa sad opet cijena raste i moja plaćena cifra ispada sasvim ok.

Nitko, ali baš nitko ne može znati kako će se kretati tržište nekretnina niti tržište općenito. Države upucavaju finacijske inekcije u građevinu jer znaju da o tome ovise parketari, keramičari, zidari, vozači radnih strojeva, električari, vodoinstalateri, sve firme koje proizvode ili rade kao dobavljači materijala za izgradnju, naftna industrija, industrija alata, agencije za prodaju, javni bilježnici, policija radi promjene prebivališta, zemljišno knjižni uredi, zarađuje se na porezu na nekretnine, zaradu imaju građevinski inspektori, arhitektonski uredi....i sad razmislite zašto bi točno cijene trebale pasti? Da bi cijene pale, svi ovi iznad prvo moraju pristati na manju plaću i manju zaradu. Danas na građevini jedva da i bosanci, makedonci i ostali iz regije žele raditi kod nas. Povisuju im se plaće (na hrvatski način....na ruke), a njih i dalje nedostaje, tržišne cijene materijala su takve kakve jesu i još se zgrade (ako su legalne) grade po modernim standardima i na zemljištima koja su također skuplja sada nego prije - cijene stanova mogu biti ili iste ili više iz godine u godinu.

Naslušao sam se priča i priča kako nikome nije jasno od kuda ljudima novci, da samo dalmatinci i hercegovci kupuju u gotovini i slično, ali isto tako sam se nagledao stotine ljudi u svom životu koji su po takozvanim "festivalima" jeli faking hamburgere za 55-75 kuna, naručuju miješane pizze preko glova ili wolta za 45 kuna, mcdonalds kao uvjerljivo najskuplji način prehrane je krcat čak i u ponoć, klinci od 20-ak godina voze bmw-e i sramota ih je sjesti u nešto "nižeg ranga", čak i curice više ne žele voziti "pežo 206" kojih je bilo na tisuće po Zagrebu prije 10-ak godina, nego obavezno moraju biti u smartu ili miniju, kao što ih je sramota imati mobitel koji je jeftiniji od 2000 kn. Živi se na visokoj nozi, uz kredit, nekima rastu plaće državnim rezanjima poreza, nekima rastu prirodnim napredovanjem u firmi, ispijaju se kave po cijele dane, Ikea je zatrpana ljudima SVAKI DAN, dostavne službe Lesnine, Emmezete, Prime i sličnih po cijele dane se voze po gradu......jbga, nije problem u vama koji u ovoj temi komentirate jer razmišljate isto kao i većina nas, ali ako želite živjeti u Hrvatskoj onda morate doći do stana na hrvatski način bilo to najam ili kupnja. Ako ga želite kupiti budete ga rezervirali prije nego što je netko krenuo kopati i pri tome dati 10-15% vrijednosti u gotovini bilo da je imate ili ćete dignuti kredit od 100000 kn i to platiti. Ako želite biti podstanar onda će vas najčešće tražiti (ako budete imali sreće) 2500kn pologa, 2500 stanarine i 2500kn agencijske provizije pa ćete dati 1000 eura u gotovini da se uopće uselite. I da, ako prije vas ne bude nazvalo još 45 ljudi i još se cjenkali tko će vlasniku dati više za taj isti stan. I ti isti ljudi zovu, vjerovali ili ne, vlasnike stanova bez obzira bilo 7h ujutro ili 22h u nedjelju navečer i takvi će ih ukapariti prije vas koji ste pristojni i ljubazni. Također govorim iz iskustva. Ovaj post sam napisao više za kolegicu iz prethodnih postova i ostale forumaše podstanare kojima još nije jasno kako neke stvari funkcioniraju. Zaključak cijele priče je da ukoliko želite svoj stan u primjerice Zagrebu i ne možete si ga priuštiti, onda morate ili pronaći način da ga priuštite (promjena posla, pljačka banke, neki treći izvor većih prihoda) ili ćete si prihvatiti život kakav sada vodite, jer cijene vam neće same od sebe pasti i vaša ljutnja i razočaranje vam neće pomoći u tome.....sve sam to i ja prošao. Ako padnu, znači da je tržište pogodila gadna recesija i većina vas/nas će ostati bez posla ili će im firme rezati plaće, a onda opet ne budete kupovali stanove zbog neizvjesnosti.

Stvarno se ne mogu sjetiti kad sam zadnji put na PCE vidio ovako opisarn post u kojem je toliko nadrobljeno da me u istom trenutku natjeralo na smijeh i na wc


Citiraj:
Autor ShebY Pregled postova
Calm down boomer.

Ovo je malo too much i za klasičog boomera



"dostavne službe Lesnine, Emmezete, Prime i sličnih po cijele dane se voze po gradu"


__________________

srale7 je online   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 12:36   #350
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Ja umro na ovo:

Citiraj:
naručuju miješane pizze preko glova ili wolta za 45 kuna
Top!
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 13:08   #351
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
morate čitati između redaka.

miješane pizze za 45kn se ne smiju naručivati jer će onda i dostavljač i pizza majstor i vlasnik pizzerie i još 5 ljudi u opskrbnom lancu dobiti plaću i samim time postati konkurencija u kupovini stana.

na kraju krajeva i država će putem pdva dobiti svoj dio kolača, a to znači da će moći financirati novu rundu APN-a te će cijene stanova još više porasti, a konkurencija u kupovini stana će biti još veća.

sve ovo mi smrdi na to da dostavne službe Lesnine, Emmezete, Prime i sličnih po cijele zapravo razvoze miješane pizze po gradu i zato smo tu di jesmo
adaksinjo je online   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 13:16   #352
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
A dobro, sad tu sprdate čovjeka, ali opservacija je skroz na mjestu. Svi nešto kukaju, pljuju po svemu i sve je skupo, a opet sve se čini da nije kod nas tako loš život i standard
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 15:27   #353
Ladytron25
Glazba, auti, itd :D
 
Ladytron25's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zg- Kvatrić
Postovi: 61
čak su i cijene u novom zagrebu digli

Da, gledam ovih dana oglase i sve su podigli. Pogotovo zgrade koje su građene nakon 1970 i na nžim katovima.
__________________
Ladytron25 je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 15:45   #354
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,315
Normalno. Otpornije su na potrese. I prilično su solidno građene za razliku od onih iz 80-tih.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 15:50   #355
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Normalno. Otpornije su na potrese. I prilično su solidno građene za razliku od onih iz 80-tih.

Jel nisu 80e izmedju 1970 i 1980?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 15:53   #356
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
What? Za mene su osamdesete 1980. - 1989.

Mislim, ja sam rođen u osamdesetim, ne devedesetim.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 16:08   #357
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Jel nisu 80e izmedju 1970 i 1980?
What Jesi pribran?

Tebe je zbunilo nazivanje deseteljeca/stoljeca/tisucljeca, sta je npr 20. stoljece od 1901. - 2000. Ali ne primjenjuje se isto u nazive osamdesete, devedesete, itd.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 16:25   #358
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Mislim da do kraja 80tih se gradilo kvalitetno.
lowrider je online   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 17:06   #359
Ladytron25
Glazba, auti, itd :D
 
Ladytron25's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zg- Kvatrić
Postovi: 61
Ma danas ni novogradnja nije ziher. Najbolje kupiti plac i graditi sam, al et...šta je tu je
__________________
Ladytron25 je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 22:35   #360
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Normalno. Otpornije su na potrese. I prilično su solidno građene za razliku od onih iz 80-tih.
Ne znam u kojem gradu, ali u Novom Zagrebu se zgrade iz 80-ih odlicno drze.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na