Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.01.2021., 00:46   #1
ali3n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zadar
Postovi: 44
TV kvar HDMI

Znaci mozda vec 3 ili 4 puta mi se nakon grmljavine pokvari HDMI na TVu u dnevnoj sobi (stariji Philipsov model), scart radi normalno.

U spavacoj sobi drugi TV radi uredno i komp koji je spojen takoder u dnevnoj sobi na isti produzni kao i Philips TV isto radi normalno.

Kupio sam prije par godina noviji TV, kod njega se vise puta kvarila kompletna maticna ploca kad bi zagrmilo malo jace, jednom smo je cak iskopcali bili na vrijeme i opet kad smo spojili mrtva je bila...

Stvarno ludim vise neznam koga pitati za savjet... Pitao sam elektricara u zgradi u kojoj zivim nije mogao vjerovati sto mu pricam... Svakakav savjet je dobrodosao
ali3n je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 07:59   #2
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
A jel što spojeno na taj HDMI?
Jesu utičnice uzemljene/nulovane?


Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.01.2021., 09:52   #3
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Kupis ovo:
https://www.links.hr/hr/prenaponska-...e-2m-150900096

kad ustekas u uticnicu kaze ti jel uzemljeno il nije(svijetli crveno ako nije) I pise da si osiguran do 20000€ štete od udara groma, pa se opskrbi sa njima i uštekaj u sve bitno
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 10:26   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Da, da, kod novijih TV HDMI ulazi crkavaju ko kokice (nema uopće slike / tona, slika sa nekim zelenim ili ljubičastim štihom, nekakve fleke umjesto slike i sl.).
Crkava chip za izbor ulaza signala i/ili "gl. kontroler" na "logic board" - u pa je popravak često skup / neisplativ ...

"Bakice po zagori" i drugim ruralnim krajevima znaju pa ištekavaju telefonsku liniju, antenu, čak i struju na prvi nagovještaj grmljavine

Za početak svakako nabavi produžni(e) sa prenaponskom zaštitom kakav je linkao kolega ili > https://www.links.hr/hr/prenaponska-...nica-150900065
Jako je važno da ti je uzemljenje ispravno izvedeno da bi prenaponska zaštita odradila svoje kako treba.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 11:33   #5
ali3n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zadar
Postovi: 44
Nisam neki elektricar pa ne govorim sa nekim velikim iskustvom. Imam produzni kabel sa prenaponskom zastitom, medutim nisam 100% posto siguran da li mi je ispravno uzemljena uticnica.

Cudi me sto i ako dode do udara groma uvijek rikne HDMI, a ne rikne ni BNet ni ruter ni moj PC, a sve spojeno na isti taj produzni.
ali3n je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 11:51   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Hm, nešto sigurno nije u redu kad stalno crkava ista stvar.
Jeli imaš spojeno Bnet STB Antena out > TV antena (mada ga i ne koristiš) ?
To pitam jer bi tu coax mogao pomoći (ili odmoći pa ti sad pogađaj) da preko mase bude bolja veza između TV - a i STB - a (izjednačavanje potencijala).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 12:29   #7
ali3n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zadar
Postovi: 44
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Hm, nešto sigurno nije u redu kad stalno crkava ista stvar.
Jeli imaš spojeno Bnet STB Antena out > TV antena (mada ga i ne koristiš) ?
To pitam jer bi tu coax mogao pomoći (ili odmoći pa ti sad pogađaj) da preko mase bude bolja veza između TV - a i STB - a (izjednačavanje potencijala).
Toga me bilo strah pa sam antenu spojio na TV u spavacoj sobi jer je ovdje nisam nikako ni koristio, a strah me bilo da grom ne ulazi bas preko antene... TV u sobi i dalje radi normalno!
ali3n je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 12:45   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Kod groma nikad ne znaš kuda će / kako će...
Spomenuti produžni sa prenaponskom zaštitom (nešto skuplji od osn. modela) imaš i sa (prolazom / zaštitom) za antenu,
može li ti to pomoći vrag zna.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 15:14   #9
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Obično loše prođu oni sa klasičnom telefonskom linijom i nadzemnim kabelima, grom tresne u blizini, inducira se prenapon u žicama koji onda dođe preko telefonske linije u ruter, pa STB i onda nešto preživi a nešto ne.

Sa bnetom bi trebalo biti malo drugačije pošto je to ipak kabelska pa do nekog čvorišta dolazi optika, a do zgrada su kabeli pod zemljom pa bi trebalo malo teže dolaziti do takvih problema.

Na tvom mjestu bih ja nazvao operatera i priupitao ih što se da učiniti i mogu li oni prekontrolirati što se to događa. Da li i ostali u zgradi nastradaju?

Ono što ti možeš napraviti je staviti neku prenaponsku zaštitu sa prolazom za antenu (kako Nikky reče) samo ne znaš dok ne probaš hoće li to gušiti signal i raditi smetnje...
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 20:44   #10
ali3n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zadar
Postovi: 44
Zvao sam BNet pa cu popricati i sa tehnicarem u petak kad dode.

Ostali u zgradi su ok...
ali3n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na