Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.01.2019., 13:59   #1
Acohr
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2019
Lokacija: Osijek
Postovi: 4
edimax ew-7228apn se sam prebaci na drugi ssid

Pozdrav. Već neko vrijeme imam mali problem s edimax ew-7228apn koji mi sluzi kao ap kojim se spajam na udaljeni router. Glavni router je kod roditelja i kod njih na tavanu je wifi extender. Moja kuca je oko 300 metara udaljena od njih i na krovu mi je grid antena koja je spojena na ap edimax ew-7228apn koji je kao client mod povezan dalje kablom na tplink tl-wr740n koji dalje dijeli vezu po kuci. Sve lijepo radi jedno vrijeme i najednom nestane interneta. Spojim se na edimax i vidim da u statusu piše da je spojeno na pravilan ssid ali nije na tom kanalu na kojem bi trebo biti taj extender tj. na 6. kanalu na koji sam namjestio nego prebaci na drugi kanal od drugog ssida. Resetiram ap i on se vrati na 6. kanal i radi normalno jedno vrijeme i onda opet se sam prebaci. Nekada par dana učestalo to radi a nekad više dana bude u redu. Jel netko možda imao taj problem i jel se moze kako riješiti u postavkama da ne mijenja sam pristupnu točku?
Acohr je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2019., 14:49   #2
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
U trenutku kada te prabaci, da li je 6. kanal slobodan ili ima još uređaja spojenih na njega?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.01.2019., 14:54   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Vjerojatno povremeno ima neku smetnju na 6. kanalu ili je već sad signal na granici pa jadničak traži alternativu.
Po oznaci taj uređaj vjerojatno ima koju godinu pa je možda malo "oglušio".
Neznam sad napamet, vidi jel ima u pameti da pinga gl. router pa ako nema link da ide u reboot.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2019., 15:54   #4
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
stavi mu novi firmware.
imaš opciju watchdog, podesi da pinga gateway i ako pukne link da se restarta.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2019., 16:11   #5
Acohr
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2019
Lokacija: Osijek
Postovi: 4
Ovo je trnutno stanje, na 6. Kanalu je glavni ruter extender i moj tplink u kuci. Sad je normalno spojen i radi dobro samo kad poblesavi, nema interneta i onda u statusu pise 8. kanal znaci da se prebacio na drugu pristupnu tocku.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Vjerojatno povremeno ima neku smetnju na 6. kanalu ili je već sad signal na granici pa jadničak traži alternativu.
Po oznaci taj uređaj vjerojatno ima koju godinu pa je možda malo "oglušio".
Neznam sad napamet, vidi jel ima u pameti da pinga gl. router pa ako nema link da ide u reboot.
Imam ga nekih 5 godina od kad sam se uclanio u wlan udrugu, pristupna tocka je bila udaljena nekih 3 km i od pocetka mi je pravio takve probleme, s jedne pristupne tocke me prebaci na drugu koja je imala slabiji signal pa mi bila losa veza. U pocetku se nisam kuzio u to pa po par dana sam bio bez interneta dok nisam skuzio u cemu je caka. Ponovo se prespojim i jedno vrijeme sljaka i opet nanovo. Mozes limi pojasniti sta si mislio s ovim jel ima u pameti da pinga pa da ide u reboot?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot_20190131-151519.png‎
Views:	154
Size:	121.0 kB
ID:	20790   Click image for larger version

Name:	Screenshot_20190131-151147.png‎
Views:	169
Size:	111.5 kB
ID:	20791  

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 31.01.2019. u 16:27.
Acohr je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2019., 16:25   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Po brojevima tj. jačini signala normalno da se kačiš na Extender a kao alternativa može TP-Link.
Povirio sam manual od 7228 i na žalost ne pronalazim watchdog opciju, jedino ako je nema u novijem fw.
Support > https://www.edimax.com/edimax/downlo...oor/ew-7228apn
zadnji fw je v1.19.

EDIT: Kod nekih uređaja bude u pameti (obično pod kakve Tools) watchdog funkcija, podesi se da npr. pinga ip gl. routera i ako ping ne prolazi odr. br. puta ili odr. vrijeme da komandu uređaju da odradi reboot.
Na žalost po manualu to kod ovog ne nalazim.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 31.01.2019. u 16:43.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2019., 17:33   #7
Acohr
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2019
Lokacija: Osijek
Postovi: 4
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
stavi mu novi firmware.
imaš opciju watchdog, podesi da pinga gateway i ako pukne link da se restarta.
Jel moze malo pojasnjenje za opciju watchdog, kako da to napravim?

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Po brojevima tj. jačini signala normalno da se kačiš na Extender a kao alternativa može TP-Link.
Povirio sam manual od 7228 i na žalost ne pronalazim watchdog opciju, jedino ako je nema u novijem fw.
Support > https://www.edimax.com/edimax/downlo...oor/ew-7228apn

zadnji fw je v1.19.

EDIT: Kod nekih uređaja bude u pameti (obično pod kakve Tools) watchdog funkcija, podesi se da npr. pinga ip gl. routera i ako ping ne prolazi odr. br. puta ili odr. vrijeme da komandu uređaju da odradi reboot.
Na žalost po manualu to kod ovog ne nalazim.
Napravio sam vec update na 1.19 i nije ispravljen ovaj bug, tj. I dalje se ovo desava. Jedino sto sam primjetio u novoj verziji da su sada signali do 100% prije su bili do 50%.

Jesam li dobro postavio ip adrese na ruterima:
Glavni ruter innbox v45 192.168.1.1, ukljucen dhcp
Extender 192.168.1.254, staticna
Edimax na tavanu 192.168.1.3, staticna
Tplink u mojoj kuci 192.168.0.1, ukljucen dhcp i dobiva wan ip od glavnog rutera

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 31.01.2019. u 19:00.
Acohr je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2019., 19:12   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Sve izgleda ok, TP-Link ti radi još jedan NAT ali nije bitno ako te do sada nije smetalo,
ovisno o njegovoj pameti tako i mora biti.

Ako je to mana pameti 7228 nema tu neke pomoći, jedino je zbog lokacije vjerojatno gnjavaža fizički doći do njega,
jedino ako si mu riješio napajanje preko PoE pa ga "daljinski" ugasiš > upališ kad skužiš da net ne prolazi.

Da se hoće sam prebaciti sa Extendera na TP-Linka možda bi "stvar" nastavila raditi ako su klijenti na automatici pa nebi ni skužio ...

U ex firmi sam imao sličnu situaciju sa optika - Lan media konverterima, zablesili bi se ako bi bio kakav šok u napajanju, ugasi > upali oba i vozi miško dalje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2019., 19:32   #9
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
watchdog pališ negdje pod tools mislim, i daš mu ip kojeg da pinga. ne sjećam se napamet opcija, ali ima ju sigurno jer sam ih postavio 4-5 i na zadnjem firmware-u su ju svi imali.

ja sam za istu svrhu koristio stari 7206apg, kojemu je nakon skoro 10 godina abusiranja izdahnuo wifi čip (postao gluh, radio smetnje i bio iznimno spor), i imao je isti problem dok sam ga spajao na javni hotspot (puno istih wifi mreža, različiti kanali. npr na kanalu 3 je bio super signal, na npr 9 je bio užas, ali bi se edimax prespojio na taj drugi). zamijenio ga sa nanostationom, zaboraviš da postoji koliko je uređaj stabilan.

savjet je da se okaniš smeća od uređaja i nabaviš si decentan outdoor uređaj. izbaci i edimaxa i grid antenu i uzmi nešto tipa sxt , lhg ili nanostation. bilo koji od njih će ti raditi 365 dana bez da im pukne veza ili da se zablokiraju, a relativno si future proof sa brzinama do 100mbita.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2019., 22:50   #10
Acohr
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2019
Lokacija: Osijek
Postovi: 4
Evo sad mi opet pobenavio, prebacio mi na 1. kanal. Sva sreca pa sam napravio da ga mogu resetirati iz kuće, povezan je direktno na osigurač na satu, a mogu mu i pristupiti preko web sučelja pa resetirati. Uglavnom kad sam ga resetiro prebacio se na 13 kanal, jedan ssid ima taj kanal i kad sam ga preko web sučelja htjeo ponovo povezati na extender zablokiro je i moro sam preko cd od edimaxa apmain aplikacije ponovo spojiti i nekako sam uspjeo. Na slikama se vidi kako je spojen na 1. kanal a ssid je optima46e063 ext koji je 6. kanal. Prespojio se kod susjeda na huawei koji je 1.kanal.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.png‎
Views:	164
Size:	115.4 kB
ID:	20793   Click image for larger version

Name:	Untitled2.png‎
Views:	158
Size:	122.9 kB
ID:	20794  
Acohr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.02.2019., 08:16   #11
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
mijenjaj taj uređaj i riješi se problema.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na