Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.02.2021., 16:37   #1
mate_j
Registered User
Moj komp
 
mate_j's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Pula
Postovi: 37
Sony Vaio - Ne može se upaliti

Pozdrav,



Evo još jedan problem u nizu. Dobio sam laptop od čovjeka da izvućem podatke sa hard diska i ostavio mi ga je jer mu ne treba.



Sada, kaže da se laptop ugasio u radu i ne može se upaliti više, ne pokazuje uopće znakove paljenja. Rastavio sam ga i očistio, promjenio termalnu pastu. Fizičkih oštečenja po kućištu nema, također ništa ni na oko nisam vidio na MBO kada sam ga rastavljao.


Još sam probao drugi punjač/adapter, imam identičan od televizora. Ništa.


Radi se o modelu: Sony Vaio PCG-71911M (Core i5)


Moguće li je kako dijagnosticirati mogući kvar? Dali vam je potrebno još informacija o njemu?


Hvala.
mate_j je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 16:59   #2
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Jesi probao bez baterije?

Matična vjerojatno krepala ako nije baterija...
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.02.2021., 17:07   #3
mate_j
Registered User
Moj komp
 
mate_j's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Pula
Postovi: 37
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Jesi probao bez baterije?

Matična vjerojatno krepala ako nije baterija...

Ti i pretpostavljam isto.


Jesam. Ali možda mu se ugasio jer nije punio više iako je adapter bio priključen, pa dok je bilo baterije. Dali je moguće provjeriti je li možda power jack?
mate_j je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 08:24   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Provjeri multimetrom ima li napona na konektorima baterije kad ga uključiš u struju. Ako nema, onda je nešto vezano uz napajanje tipa regulator napona i sl.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 16:34   #5
mate_j
Registered User
Moj komp
 
mate_j's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Pula
Postovi: 37
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Provjeri multimetrom ima li napona na konektorima baterije kad ga uključiš u struju. Ako nema, onda je nešto vezano uz napajanje tipa regulator napona i sl.

Nemam ga ovdje gdje stanujem ali sam pitao susjeda. Dao mi je ovo dole na slikama. Znači nemam pojma u šta gledam, nisam ga nikada prije koristio Tako da bi mi i tu trebala pomoć.



Kako da ga postavim što je potrebno na njemu za mjerenje napona ako znaš?


1 Slika
2 Slika

Zadnje izmijenjeno od: mate_j. 20.02.2021. u 16:41.
mate_j je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 19:39   #6
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
A đizs krajst di je to iskopao, iz hitlerovog groba? Uglavnom uključiš pipaljke u dva mjesta koja su ti nacrtana na zadnjoj strani za mV, V i onda staviš na područje gdje ti je V (volts, napon) na 60 i onda dalje mjeriš...
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 20:42   #7
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
A đizs krajst di je to iskopao, iz hitlerovog groba?

Valjda ne bude prigodnog vatrometa...
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 20:49   #8
mate_j
Registered User
Moj komp
 
mate_j's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Pula
Postovi: 37
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
A đizs krajst di je to iskopao, iz hitlerovog groba? Uglavnom uključiš pipaljke u dva mjesta koja su ti nacrtana na zadnjoj strani za mV, V i onda staviš na područje gdje ti je V (volts, napon) na 60 i onda dalje mjeriš...

Ali gledaj, radi istina, baterija unutar njega je par puta oksidirala i sve je zeleno i hrđavo što je moglo biti, ubacio drugu i od prve!


Probao sam na kontakte od baterije koji su na laptopu, nema života. Probao adapter i urednih 20v pokazuje. Sada, probao sam sve kombinacije na tim kontaktima za bateriju i ništa. Što bi značilo da struja uopće ne prolazi do nje.


Što mi je dalje činiti? Rastaviti i izmjeriti na krajevima konenktora punjača? Ima i [ovo]
mate_j je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 09:44   #9
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Jel čvrsto stoji konektor kad ga utakneš ili pleše? Konektor unutra ima rupu za srednji pin i sa strane ima "prihvat" za vanjsku stranu konektora. Ako ti je ta lamica unutra ravna, konektor ne sjeda dobro i ne dobiva masu (-). Ako je tako, možeš je probati izravnati nekom pincetom, malim ravnim šarafcigerom i sl.
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 10:51   #10
mate_j
Registered User
Moj komp
 
mate_j's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Pula
Postovi: 37
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Jel čvrsto stoji konektor kad ga utakneš ili pleše? Konektor unutra ima rupu za srednji pin i sa strane ima "prihvat" za vanjsku stranu konektora. Ako ti je ta lamica unutra ravna, konektor ne sjeda dobro i ne dobiva masu (-). Ako je tako, možeš je probati izravnati nekom pincetom, malim ravnim šarafcigerom i sl.

Evo video na dropbox-u [link]


Probao sam malo pomaknuti te vanjske, ali nije išlo nešto previše.



Ima nekog lufta, ali ne znam jeli to dovoljno da stvara problem. Isto konektor dobro usjeda unutar kada se ukopčava.
Jedino ne znam ovi kontakti gdje ide središnji pin, moguće da i oni nisu u doticaju više?


Danas kasnije ako stignem probam rastaviti laptop samo da mogu sa multimetrom probati na krajevima konektora unutar ima li struje. Prilično je jednostavan za rastavljanje pa ne predstavlja neki problem.
mate_j je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.02.2021., 07:44   #11
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Čini mi se ok, malo mora "raditi". Jedino sam mislio da ti ovaj kontakt ne radi problem:

https://ibb.co/QkNLBwX

Ali rastavi, iskopčaj konektor i na njegovim krajevima mjeri. Ako nemaš 19V onda ne valja Možda je napuknut konektor, možda je žičica pala s njega...
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 08:39   #12
mate_j
Registered User
Moj komp
 
mate_j's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Pula
Postovi: 37
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Čini mi se ok, malo mora "raditi". Jedino sam mislio da ti ovaj kontakt ne radi problem:

https://ibb.co/QkNLBwX

Ali rastavi, iskopčaj konektor i na njegovim krajevima mjeri. Ako nemaš 19V onda ne valja Možda je napuknut konektor, možda je žičica pala s njega...

Sry na kasnijem odgovoru.


Evo situacija je ovakva


[SLIKA]


-CRVENO - Ima napona(20A)
-ŽUTO - Nema napona
-ZELENO - Nešto je proliveno, ali čini se jako davno, nema daljni kontakt na matičnoj.


Dalje bih mogao što napraviti? Postoji li još nešto što mogu testirati?


UP: Također dosta njih radi na 12v po matičnoj.
mate_j je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 09:34   #13
huzo
Zvoni. Kucanje ne radi.
Moj komp
 
huzo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: ZAGREB DUBRAVA
Postovi: 683
Frende,nije popravit laptop "dati psu jesti", ali eto kad vec imas volju,pogledaj napone na ploci,prvo vidi jel imas glavni napon 19V s punjaca odmah iza ovog crnog mosfeta pored konektora punjaca,ako imas,dalje gledaj 3.3V i 5V na ploci,pored zavojnica...


ali imao sam par tih sony-a ode fet u prekid i ne radi ploca....ponavljam ,nije to "psu dati jesti" i tesko je tebi sad reci ovako na daljinu kak da popravis laptop...
__________________
Those who believe in telekinetics, raise my hand!
huzo je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2021., 18:11   #14
mate_j
Registered User
Moj komp
 
mate_j's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Pula
Postovi: 37
Citiraj:
Autor huzo Pregled postova
Frende,nije popravit laptop "dati psu jesti", ali eto kad vec imas volju,pogledaj napone na ploci,prvo vidi jel imas glavni napon 19V s punjaca odmah iza ovog crnog mosfeta pored konektora punjaca,ako imas,dalje gledaj 3.3V i 5V na ploci,pored zavojnica...


ali imao sam par tih sony-a ode fet u prekid i ne radi ploca....ponavljam ,nije to "psu dati jesti" i tesko je tebi sad reci ovako na daljinu kak da popravis laptop...

Znam koliko je to u globalu kompleksan posao. Stojao je skoro jednu godinu prije nego sam uopće krenuo išta raditi s njim.


Iz tvog iskustva, što kažeš da si ih imao par komada, očito je češća pojava kvar na matičnoj. Tako onda nije baš niti da ima smisla zezati se s time, jer AKO popravim jedno, velika mogućnost je da ubrzo ode drugo.
mate_j je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2021., 20:01   #15
ICT Avatar
Premium
 
ICT Avatar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Area 51
Postovi: 192
Evo ako se hoćeš zabavljati

https://www.youtube.com/watch?v=rtOrQYm2mzY
ICT Avatar je online   Reply With Quote
Staro 13.03.2021., 09:31   #16
mate_j
Registered User
Moj komp
 
mate_j's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Pula
Postovi: 37
Citiraj:
Autor ICT Avatar Pregled postova
Evo ako se hoćeš zabavljati

https://www.youtube.com/watch?v=rtOrQYm2mzY

Odlično! Spremio sam si link pa kada me uhvati volja ću pikati ako najdem šta. Žao mi laptopa jer je u dobrom stanju i mogao bi poslužiti još. Mislim da ga je ubilo zagrijavanje jer nikada nije bio rastavljen i očišćen, koliko sam vidio kako sam ga ja bio otvorio. Ali moram si kupiti kompletan alat za lemljenje, i to nešto kvalitetnije + neki bolji multimetar prije svega.


Ty
mate_j je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na