Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.02.2012., 08:17   #271
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Citiraj:
Autor borny Pregled postova
e27?

Nego, daj bubni koju fotku da vidimo kako led osvjetljava prostor






Zadnje izmijenjeno od: Jelc. 11.02.2012. u 09:02. Razlog: sliketina...
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 08:27   #272
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor tomov Pregled postova
Hvala, budem.

Citiraj:
Autor Deathclaw13 Pregled postova
ah, svi o led rasvjeti pricaju ko da je nesto a ona tako neisplativa...
...
ako mi netko nakon ove racunice i dalje moze tvrditi da se led vise isplati od fluo onda stvarno samo mogu reci "prestanite lagati ovaj napaceni narod"
Ne možeš baš svuda stavljati fluo, dapače.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.02.2012., 08:43   #273
Deathclaw13
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Osijek - ZG
Postovi: 305
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Hvala, budem.



Ne možeš baš svuda stavljati fluo, dapače.
Naravno da ne mozes zbog same velicine fluo cijevi, ali moras priznat da na tesko koje mjesto nebi mogla ici fluo, jos ako se sjetimo da postoji i cfl (kompaktna fluorescentna zarulja) iliti ono sto je opce poznato pod samo "stedna zarulja"
ali opet dolazimo do toga da se led ne isplati kao rasvjeta
zbog cijene i potrosnje skupa.
drugo je to sto zelis da ti nesto bude u led-u, ali onda moras priznat', to je ukras, kojem je sekundarna namjena rasvjeta.
Deathclaw13 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 09:07   #274
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Deathclaw13 Pregled postova
Naravno da ne mozes zbog same velicine fluo cijevi, ali moras priznat da na tesko koje mjesto nebi mogla ici fluo, jos ako se sjetimo da postoji i cfl (kompaktna fluorescentna zarulja) iliti ono sto je opce poznato pod samo "stedna zarulja"
ali opet dolazimo do toga da se led ne isplati kao rasvjeta
zbog cijene i potrosnje skupa.
drugo je to sto zelis da ti nesto bude u led-u, ali onda moras priznat', to je ukras, kojem je sekundarna namjena rasvjeta.
Nebih se složio, pročitao sam tvoj text prije i lijepo si to objasnio ali si uzeo za usporedbu 3w ledicu s 56w neonkom što i nema smisla
Uzmi sad ponovo u računicu 50w ledicu
Moraš računat s time da trajnost neonke je i do 10 puta manja nego od ledice te da neonke ne možeš staviti u dnevni boravak
Neonka je i dalje jeftinija od ledice, ali prednosti ledica su daleko veće

Evo malo realnije usporedbe:
Uzet ćemo 20w za primjer:
Fluo cijev T8
Napon: 230V
Snaga: 18W
Boja: bijela (6500K)
Dužina: 600 mm
Promjer: 26 mm
Životni vijek: ~9000h
Lumen: 950
Energetski razred: B
6kn

Led
Snaga: 20W
Boja: bijela (5500-6500K)
Životni vijek: 50000h
Lumen: cca 1000
Energetski razred: a
8usd ili ti 50-ak kuna

Vidiš razlika ipak nije tako strašna

Zadnje izmijenjeno od: Alvin. 09.02.2012. u 09:20.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 10:07   #275
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Deathclaw13 Pregled postova
Naravno da ne mozes zbog same velicine fluo cijevi, ali moras priznat da na tesko koje mjesto nebi mogla ici fluo, jos ako se sjetimo da postoji i cfl (kompaktna fluorescentna zarulja) iliti ono sto je opce poznato pod samo "stedna zarulja"
ali opet dolazimo do toga da se led ne isplati kao rasvjeta
zbog cijene i potrosnje skupa.
drugo je to sto zelis da ti nesto bude u led-u, ali onda moras priznat', to je ukras, kojem je sekundarna namjena rasvjeta.
Primarno i je ideja pokriti ambijentalnu rasvjetu, kao što u stanu baš ne bi htio pokriti ono što sad pokrivaju halogenke fluo cijevima.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 11:05   #276
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor Deathclaw13 Pregled postova
ah, svi o led rasvjeti pricaju ko da je nesto a ona tako neisplativa...
led je samo izreklamirano do bola
i kul je jer je novo
(dobro nije novo samo je sad izreklamirano do bola)
led se treba koristiti kao ukras ponajprije a ne kao osnovna rasvjeta
Ovo može biti diskutabilno...

Citiraj:
Autor Deathclaw13 Pregled postova
svatko tko da uzmimo primjer:

135kn fluo rasvjeta (1 prigusnica za 2x 58W) (+koliko kabla vam treba za postaviti gdje zelite, ali njega ne brojimo)
116W ukupne potrosnje
jedna 58w fluo cijev = 5200 lumena
2x58W=116W 10400 lumena
Ne štima ti matematika. Ako uzmeš najjeftinije prigušnice na njima imaš također gubitak oko cca. 20% (na skupljim elektroničkim su manji gubici) pa ti ispada da je snaga sustava prema mreži/električnom brojilu 2x58x1,2 = 139,2W iz čega slijedi iskoristivost sustava 74,7lm/W.

No zašto forsiraš TL-D cijevi? Zar nije bolje staviti T5 cijev koja ide sam uz elektroničku prigušnicu (gubici na prigušnici max 5%) te dulji životni vijek. Za manju snagu dobiješ više svjetla i iskoristivost sustava je iznad 90lm/W?
Da ne spominjem da one TL-D cijevi koje dobiješ za par kuna daju odvratnu svjetlost.

Citiraj:
Autor Deathclaw13 Pregled postova
71kn 3x1w led (+grla i ostalo sto vam treba za jednu zarulju od 3w sto ne brojimo)

3w led = 200 lumena

10400 lumena / 200 lumena = 52
znaci trebalo bi vam 52 takve led za jednaku kolicinu rasvjetljenosti

52 komada x 3W = 152W
52x71kn = 3692kn
Imaš već gotova rješenja - LED žarulje od 12W koje daju 800lm. Cijena je naravno visoka i gore navedena računica je načelno ispravna. Daleko od toga da je LED tehnologija jednako isplativa kao fluo i pogotovo T5 fluo ali ima svoje neke primjene.

Evo recimo imaš LED traku SMD5050 koja u najjačoj varijanti od 14.4W/m daje oko 1300lm što je jednako kao i fluo cijev od 18W. Znači za 2x56W (10400lm) trebaš 8m trake i minimalno dva trafa. Cijena trake na veliko (ovo veliko je rastezljiv pojam jer to ponekad znači samo 4 koluta po 5m ako uzimaš preko Alibabe) iznosi oko 5-6$/m. Trošak trake ispada cca. 45$ a dva adaptera dobiješ za nekih 150kn. Ugrubo neka te sve izađe 500kn sa carinom, shippingom itd. Računica već izgleda malo drukčije.

Citiraj:
Autor Deathclaw13 Pregled postova
e, tko je toliki biser onda stvarno mu svaka cast ako ne moze obicnu matematiku primjeniti
ako mi netko moze docarati iskoristivost u cijeloj prici i kada ce mu se isplatiti sve to, svaka cast

evo ja cu
jedna obicna zarulja 100W = 1380 lumena
3w led = 200 lumena
zaokruzimo da treba 7x3w da bi bilo jednako lumena

obicna zarulja 3kn
3w led 71kn x7= 497kn
7x3W =21W potrosnje
sto bi znacilo dnevno ustede 100w-21w = 79W po satu
recimo da vam radi rasvjeta 0-24
cijena kwh u kucanstvima s dvije tarife
(0,9150 s pdv-om) skupa 14h dnevno (0,4636 s pdv-om) jeftina 10h dnevno
14h x 79w = 1106W = 1.106kwh x 0,9150 = 1,01199kn dnevno skupe struje
10h x 79w = 790w = 0,79kwh x 0,4636 = 0,366244kn dnevno jeftine struje

ukupno 1,378234kn dnevno

znaci cijena led-a 497kn cijena obicne zarulje 3kn, znaci treba nam ustediti 494kn / 1,378234 = 358.43 dana non stop rada
dakle godinu dana

uzmimo sad koliko imate potrebu lumena i koliko je to pocetno ulaganje
je li vam dosta 1400 lumena, hoce li raditi non-stop
u slucaju da radi pola dana otplacuje se za 2 godine

fluo zarulja 18w kosta 5kn (posto smo iskljucivali iz cijene dodatnu opremu kod prosle dvije jednako je fer da se iskljuci i ovdje)
daje 1180 lumena
sto bi evo bez racuna ikakvog da ne kompliciram ustedilo 1kn dnevno
zakljucak isplati se nakon par dana

(problem kod fluo rasvjete je prigusnica koja kosta 119kn, a jednako kosta prigusnica za 18w 2x18w 36w 2x36w 58w ili 2x58w)

da uracunamo i cijenu prigusnice opet se isplati za 120 dana za jednu 18w

ukoliko vam treba vise lumena tj vise rasvjete, tj vise wata prije ce se isplatiti

uzmimo prostor 4x4m = 16m2
1 lux = 1 lumen po m2
uredska rasvjeta = 320-500 lux-a
znaci 320-500 lumena po metru kvadratnome

16m2 x 500 lumena = 5120-8000 lumena je potrebno za takav prostor

4x 100w obicna zarulja = 5520lumena 12kn

1x 58w fluo = 5400 lumena 5kn
prigusnica 119kn
124kn ukupno

27x3w =81W led= 5400 lumena 1917kn

ukupna potrosnja
400w obicna zarulja
81w led
58w fluo

pocetna cijena
12kn obicna zarulja
124kn fluo
1917kn led

ako mi netko nakon ove racunice i dalje moze tvrditi da se led vise isplati od fluo onda stvarno samo mogu reci "prestanite lagati ovaj napaceni narod"

da se led isplati bio bi svuda, a ne kao ukrasni detalj u birtiji ili di god je vec postavljen

nadam se da sam razrijesio stvari po pitanju led-a jednom za svagda
ako pucanstvo odbija savjet sta ja tu mogu...
Slažem se da je fluo isplativiji od LED a T5 fluo je isplativiji od običnih fluo cijevi. Samo ne znam jesi li svjestan da fluo ne radi baš najbolje u prostorima gdje se ima puno pali/gasi ciklusa i u prostorima gdje je jako hladno ili jako vruće. Baš za takva mjesta LED ima odličnu primjenu. Ne zbog toga što će pretjerano više štediti od fluo tehnologije već zato jer će raditi i na -20 i na +50 i moći ćeš paliti/gasiti svjetlo 100x na dan a da ti ekipa za održavanje objekta (uzimamo npr. neki poslovnjak u obzir) neće morati ići mijenjati cijevi i žarulje 3x dnevno.

No svejedno za dobar post i objašnjenje ljudima da LED nije puno efikasniji i učinkovitiji od fluo tehnologije.
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 12:11   #277
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,100
LEDica od stvarnih nekih preformansi od npr. 20W se da nabaviti kod nas za nekih 160 kuna, daje nekih 1600-1700lm dosta široko tj. 120 stupnjeva.
Mogu se i vidjeti kak svijetle u Artasu.

Ali ona neće niti blizu trajat ak ju ne hladiš dobro, neki hladnjak od procesora bi bio idealan

Na e-bayu se teško namjeriti na nešto što dobro svijetli i traje
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 14:22   #278
Deathclaw13
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Osijek - ZG
Postovi: 305
necu ni pokusavati dalje, ja mislim da sam svoje dovoljno rekao

samo par nadopuna:

-elektronicka prigusnica 119kn (magnetne izbacene iz uporabe ages ago)
-imas gotova rijesenja led 12W koje daju 800 lumena - lol 3W = 200lumen nije li to isto? ili sam ja propustio 18 godina matematike osnovne srednje i faksa...
-ha ha ha 9000h zivot fluo lampe, divno ljudi probiru informacije, imo sam i ja jednu koja je zivila samo par tisuca sati - ignorirajmo cinjenicu da sam ju smrskao nogometnom loptom

-nisam ja protivnik led-a, ali nije najisplativije rijesenje, koristenje ponajprije kao ukrasna rasvjeta ne kao osnovna
u spavacoj sobi gdje zelite postici sexy atmosferu npr
na trgu u osijeku da svijetli ispod fontane npr

-no ako netko ima pokoju placu za ulozit u led rasvjetu, by all means
-meni recimo odgovara da za 200kn rijesim komplet pitanje rasvjete - pa da uzimam hi-fi kabl za zvucnike da time napajam lampu :-p

- До свиданя (da svidanja)

Zadnje izmijenjeno od: Deathclaw13. 09.02.2012. u 14:35.
Deathclaw13 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 14:41   #279
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Savjet (daj Bože da spasim nekome koju kunu):
Kupio prije 3 mj 6xLED žarulje u Baumax-u (one "grozdove", kako ih je netko nazvao u par postova gore)- 2 više ne rade, ja tanji za 300+ kunića.
Stavio ih umjesto standardnih (ugradbene, rigips strop), možda ih je to i ubilo (manjkavo hlađenje), no dok su i radile (20W deklarirano po žarulji) bio je to i više nego jadno.

Oprez!
  Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 15:32   #280
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor Deathclaw13 Pregled postova
necu ni pokusavati dalje, ja mislim da sam svoje dovoljno rekao

samo par nadopuna:

-elektronicka prigusnica 119kn (magnetne izbacene iz uporabe ages ago)
To ti se čini...
Prođi malo po državnim objektima gdje se stavlja rasvjeta na javnim natječajima gdje najurednije piše da je najpovoljnija ponuda ona koja je najjeftinija. E sad... Ako je investitor takav da se nije raspitao što staviti to je uvijek u načelu 4x18W i 2x36W s tim da u velikom broju slučajeva ne piše koja je prigušnica u igri. Misliš li da tamo zaista onda stoji elektronička prigušnica?

Citiraj:
Autor Deathclaw13 Pregled postova
-imas gotova rijesenja led 12W koje daju 800 lumena - lol 3W = 200lumen nije li to isto? ili sam ja propustio 18 godina matematike osnovne srednje i faksa...
Da ista je stvar te mi je drago da si završio fakultet kao i ja

Citiraj:
Autor Deathclaw13 Pregled postova
-ha ha ha 9000h zivot fluo lampe, divno ljudi probiru informacije, imo sam i ja jednu koja je zivila samo par tisuca sati - ignorirajmo cinjenicu da sam ju smrskao nogometnom loptom
Znam za jedan objekt u ZG koji ima fluo cijevi već 10 godina i duže i nisu ih mijenjali a znam za objekte u kojem je nova rasvjeta pa cijevi ne izdrže ni godinu dana.

Citiraj:
Autor Deathclaw13 Pregled postova
-nisam ja protivnik led-a, ali nije najisplativije rijesenje, koristenje ponajprije kao ukrasna rasvjeta ne kao osnovna
u spavacoj sobi gdje zelite postici sexy atmosferu npr
na trgu u osijeku da svijetli ispod fontane npr
te se u potpunosti slažem sa navedenim.

Citiraj:
Autor Deathclaw13 Pregled postova
-no ako netko ima pokoju placu za ulozit u led rasvjetu, by all means
-meni recimo odgovara da za 200kn rijesim komplet pitanje rasvjete - pa da uzimam hi-fi kabl za zvucnike da time napajam lampu :-p

- До свиданя (da svidanja)
LED rasvjeta se isplati za određene korisnike koji imaju potrebu za svjetlom 24/7 kao npr:
- zračna luka
- autobusni kolodvor
- javne garaže
- hoteli (hodnici i recepcije)
- itd.

Isti ti korisnici su u crvenom tarifnom modelu gdje osim niže tarife i više tarife plaćaju angažiranu vršnu snagu. Na jednom ogromnom hotelu (svojevremeno pročitah na netu negdje) gdje je rađen case study zamijene samo halogenih žarulja sa LED žaruljama vršnu snagu rasvjete su smanjili za više od 50%. Mislim da to nije malo.
tomov je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.02.2012., 15:33   #281
Deathclaw13
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Osijek - ZG
Postovi: 305
edit:@ tomov, sto se tice prigusnica, da sve su danas elektronicke, magnetne je stovise problem nabaviti ako bas zelis, magnetne su potrebne za zivinu i natrijevu na primjer, a to ti je standardna ulicna rasvjeta, to se ne moze paliti s elektronikom, a da ne zaboravimo propaljivach koji mora propustiti 20 000V kroz nju da bi se ona upalila
naravno da neka firma koja ima vec magnetne godinama, nece sada iz cista mira uzeti i mijenjati prigusnice, jer prigusnica je ono sto najvise kosta kod cijele fluo rasvjete, a razlika im nije tolika u racunu da bi im se isplatilo u nekom odredjenom roku

a kad smo vec na pc-e da ne pricamo samo o lampicama

volio bih vidjeti da netko s onim watmetrom ili kako se god zove
uzme i spoji istu konfiguraciju s dobrim napajanjem preko njega da vidimo potrosnju
i s el cheapo napajanjem istu konfiguraciju

npr nesto ovako
200W konfiguracija realno trosi
el cheapo napajanje vuce 260W (70% iskoristivost)
dobro napajanje vuce 232W (84% iskoristivost)
28w manje
cijena
el cheapo 150kn
dobro 450kn
300kn treba dobro napajanje otplatiti
(ignoriramo to sto je napajanje samo po sebi lijepo modularno bolja regulacija i ostalo, gledamo cisto novcanu stvar)

28w po satu ustede
14h skupe = 392w
10h jeftine 280w
392w skupe x cijena (0,9150) = 0,35868
280w jeftine x cijena (0,4636) = 0,129808

0,488488kn dnevno

napajanje se financijski u tom slucaju isplati za:
300 / 0,488488= 614,14 dana

btw- ja si necu uzet hd7970 quad crossfire zato sto jedna u idle-u trosi 4w :-p

Zadnje izmijenjeno od: Deathclaw13. 09.02.2012. u 15:48.
Deathclaw13 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 15:41   #282
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor windfucker Pregled postova
Savjet (daj Bože da spasim nekome koju kunu):
Kupio prije 3 mj 6xLED žarulje u Baumax-u (one "grozdove", kako ih je netko nazvao u par postova gore)- 2 više ne rade, ja tanji za 300+ kunića.
Stavio ih umjesto standardnih (ugradbene, rigips strop), možda ih je to i ubilo (manjkavo hlađenje), no dok su i radile (20W deklarirano po žarulji) bio je to i više nego jadno.

Oprez!
To je kukuruz žarulja a crkla je jer...
http://www.ece.cmu.edu/~koopman/des_s99/traditional_reliability/presentation.pdf
kad pogledaš malo slajdove od 9-15 shvatiš da ako imaš puno elektroničkih komponenata spojenih u serije i paralele da je pouzdanost cjelokupnog sustava puno manja od pouzdanosti samo jedne elektroničke komponente (u ovom slučaju SMD LED)...
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 22:59   #283
overload
Premium
Moj komp
 
overload's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: rijeka - lič
Postovi: 326
Bitno da se stedi pa makar i minimalno, a na zdravlje nitko ne misli, tj misle strucnjaci kojih se jako tesko cuje uz sve politicare koji pise zakone prema ekonomskoj opravdanosti!
__________________
t.ly/YLrl
overload je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 23:53   #284
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
led i zdravlje?
syss je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2012., 01:19   #285
Deathclaw13
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Osijek - ZG
Postovi: 305
osli ljudi u off

UPOZORENJE: Votka i led će upropastiti vaše bubrege. Rum i led će upropastiti jetru. Viski i led će upropastiti vaše srce. Džin i led upropastiće vam mozak. Coca-cola i led će vam upropastiti zube. Očigledno je led smrtonosan. Upozorite prijatelje da led izbace iz uporabe. Spasite ljudske živote! I ne zaboravite da je zbog leda potonuo i Titanik!

LED ubija!

Kad smo kod ustede
Zimi plinska pec maya 13 na zizku trosi cca 65kn mjesecno ukoliko je non stop upaljena
(mjerih postosnju na mjeracu prije par mjeseci dok jos nije bilo zima pa sam mogao stajati vani pokraj plinomjera) ukljucena je bila samo jedna plinska pec u cijelom kucanstvu te je mjerenje sto tocnije...

na pojacana na max ta ista plinska pec trosi 2.66kn plina po jednom satu

morati cu ispitati elektricne uljne radijatore i koliko bi oni smisla imali po zimi

po mojim nekim proracunima -bez testiranja ispalo bi podosta slicna potrosnja

prednost peci je sto pojacas i ona brzo ugrije, doduse brzo i ohladi, veliki je gubitak topline sto odlazi u dimnjak

elektricni radijator - trosi struju, ne plin, manja mu je wataza no pec
recimo da je pec 22-25kw (ne znam tocno, nemam manual pa bubam)
a recimo da je el radijator 2kw
2kw je kosta po skupoj struji, ali isplati li se naspram peci
dugo treba da se ugrije i da ugrije prostor
ali nema gubitaka u dimnjak, te na zagrijavanje okolisa...
Deathclaw13 je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2012., 01:20   #286
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Ja sam za test uzeo jednu LED zarulju, nije toliko skupa i ima jednu godinu garancije, pa neka radi.

88 SMD LED dioda, Napon: 220-240V, Snaga: 14W, Svjetlosni tok:1200Lm, 6500K, vijek trajanja 30 000, E27

Sto se tice zdravlja pisalo je da su bolja zutija svjetla, ova LEDica je bas skroz bijela pa mi izgleda ko da sam u bolnici.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2012., 01:25   #287
Deathclaw13
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Osijek - ZG
Postovi: 305
6500K je shugava boja, da

predlazem procitati ovaj pdf o rasvjeti
pomoci ce odluciti o boji, lijepo je napisano i prikazano

http://www.osram.com/_global/pdf/Pro.../103W002GB.pdf

tko procita, evo da kazem sto mislim da bi najbolje odgovaralo - 830 ili 930
927 hm, mozda cak i precrveno za neku radnu atmosferu...
Deathclaw13 je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2012., 01:36   #288