Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.06.2009., 15:36   #61
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Citiraj:
Autor Dizel Pregled postova
Ajde nam objasni doktore elektrotehnike zasto NE NULOVATI uticnice?

Znas kenjati protiv, ali niti jedan dobar razlog nisi naveo ZASTO NE NULOVATI UTICNICU.

Cekam strucan i nacitan odgovor.
Nulovanje utičnice je nužno zlo, nije da nebi trebalo ako ne postoji nikakva zaštita od napona u masi uređaja no...
Problem je u tome što si recimo 2km od centrale gdje je ta nula uzemljena pa su moguća razna "peckanja struje" i još povrh toga ovisiš o elektri jer i njihov sustav zaštite može ispast.
Nadalje, kod dodira faze na masu uređaja koji je nulovan bilo u utičnici ili na samom sebi uvjek će vas malo tresnut struja a koliko je to ovisi koliko ste daleko od centrale gdje je nula uzemljena i koje đonove imaš na nogama. @thopok malo drami no relativno gledajući je sasvim u pravu ali opet bolje je i sa nulovanom utičnicom nego baš nikakvom zaštitom.

FID sklopka + uzemljenje je jedina sigurna zaštita koja vas neće pri dodiru tresnuti jer će FID odraditi svoje pri dolasku faze na masu.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 24.06.2009. u 00:02.
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2009., 15:43   #62
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Ako otvoris ormaric primjetit ces da HEP uredno brika nulu i masu Cast izuzecima.

Tako da se mozes slikati i sa FID-ovkom i razlikom potencijala.
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.06.2009., 17:06   #63
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
Autor Dizel Pregled postova
zasto NE NULOVATI uticnice?
Svatko tko uopće postavlja takva pitanja se nema time što baviti. Jednostavno priznajte da znate nedovoljno.
Što god takvi "stručnjaci" napravili, to i dalje ne mijenja činjenicu da se takva instalacija smatra neispravnom. Ne može se dolaziti s metodama koje su prolazile u prošlom stoljeću kao što je već spomenuto(ako i tada, samo nije nikoga bilo pretjerano briga).
Citiraj:
Cekam strucan i nacitan odgovor.
Nemam nikakvu namjeru educirati priučene električare da i dalje mogu izigravat nešto.
Citiraj:
primjetit ces da HEP uredno brika nulu i masu
Zato i ne smije činit svatko što hoće.

Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
Nadalje, kod dodira faze na masu uređaja koji je nulovan bilo u utičnici ili na samom sebi uvjek će vas malo tresnut struja
Da, "normalne ljude". A pitanje je kako će djelovat na djecu…

Citiraj:
Autor Doink The Clown Pregled postova
kako najlakše riješiti dotični problem neuzemljene utičnice
Nema tu najlakše.

Citiraj:
Autor Pantera-N Pregled postova
otvorite si svoju temu
Čekamo prebacivanje.
Citiraj:
CPU se nenormalno počinje zagrijavati
I što je tu problem? A pogotovo ako se radi o lažnom podatku…

Zadnje izmijenjeno od: thopok. 23.06.2009. u 17:35.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2009., 17:39   #64
Pantera-N
Premium
Moj komp
 
Pantera-N's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: In front of the monitor
Postovi: 1,592
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
I što je tu problem? A pogotovo ako se radi o lažnom podatku…
pa valjda je problem u tome što se komp gasi/zaštekava. pročitaj temu od početka....
Pantera-N je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2009., 18:38   #65
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
Svatko tko uopće postavlja takva pitanja se nema time što baviti. Jednostavno priznajte da znate nedovoljno.
Što god takvi "stručnjaci" napravili, to i dalje ne mijenja činjenicu da se takva instalacija smatra neispravnom. Ne može se dolaziti s metodama koje su prolazile u prošlom stoljeću kao što je već spomenuto(ako i tada, samo nije nikoga bilo pretjerano briga).
Nemam nikakvu namjeru educirati priučene električare da i dalje mogu izigravat nešto.
Nemas ti blage veze o cemu trkeljas momak.

Ja jos uvijek cekam odgovor zasto NE NULOVATI UTICNICE sa postojecom losom instalacijom?
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2009., 12:18   #66
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Odlično. Sad kad je prebačeno pretpostavljam da bi bilo previše tražit sticky?

Citiraj:
Ja jos uvijek cekam odgovor
Nekompetentne osobe se nemaju što time bavit, pa prema tome ne moraju ni znat ništa o tome.
Kao što se vidi, dotični kao i mnogi, zna NEŠTO o problematici. A to jednostavno nije dovoljno, ne ovdje. I upravo je to ono najopasnije.

Možda neki jednostavno ne prihvaćaju da više ne vrijede propisi SFRJ.

Ne znam kako mi je ovo promaklo
Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
kod dodira faze na masu uređaja koji je nulovan bilo u utičnici ili na samom sebi

Da mi je samo znat zašto bi to bilo napravljeno unutar samog uređaja? Isto je to prije rečeno i za napajanje…

Eto kad ljudi žele uštedit. Ovo su zapravo odlični primjeri zašto ne može bilo tko takve radove obavljat.
Svi vlasnici neispravnih instalacija bi što prije trebali shvatiti ozbiljnost situacije i u najkraćem roku otklonit sve nepravilnosti(naravno ne sami i ne uz pomoć osoba upitnog znanja).

Ali naravno da će prije toga nabavit PlayStation ili plazmu od 50".

Baš me zanima pravna regulativa, ali jasno da se kod nas ni tu ne može očekivat puno.
Citiraj:
Autor DanielDJ Pregled postova
Komp mi je oduvijek radio normalno, nikad nisam imo nikakvih problema sa ovim napajanjem
Jasno, sve je fino kad sve radi. Ali tko će odgovarat u slučaju nesreće? Vlasnik instalacije i "stručnjak" koji je dotičnu lijepo sredio?

To je samo jedan od razloga zašto se takvi problemi ne mogu rješavati preko foruma stavljanjem ikakvih uputa koje će oni sami ili zajedno sa "stručnjacima" koristit.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2009., 14:19   #67
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Posto trkeljas stalno o nekim propisima s kojima se ocito susreces u praksi svakodnevno i postavljas instalacije, vidim da cu ja morati dati koji primjer iz zivota dok ti prepredas o tome kako se to ne smije raditi. Znaci bolje da lika trese preko kucista racunala i da mu svijetli ispitivac nego da smanji stetu i svoj rizik da uleti iz kupatila mokar(bos) i odvali ga strujkan.

Da se razumijemo:
FID sklopka je svakako potrebna u kupatilu ako ti primjerice nadrkana zena baci fen u kadu i tu FID sklopka izbacuje maltene momentalno (mislim da je 30mA)dok bi se za osigurac poprilicno nacekao Ali i to je sasvim granican slucaj gotovo na razini nemoguceg, u smislu da bi nas tako odavno plinske peci po kucama podavile kao zeceve.

Ti stvarno ne razumijes da nema svatko par tisuca kuna da izmijeni sve instalacije u kuci ili nedajboze kompletnoj zgradi. Ako imas DVOZILNI KABEL, dakle fazu (L) i nulu (N), ne mozes stavljati FID sklopku koja je po novim propisima jer nema razlike potencijala koji bi ju trebao izbaciti posto nema vodica uzemljenja ilitiga po seljacki, mase. Tu je nulovanje spas jer vjerovatnost da te oplete struja je kudikamo manja nego da dobijes na lotu, a i nestaje "drmanje" preko metalnih kucista aparata koji nemaju suko utikac s uzemljenjem. Igrati na kartu krajnjih slucajeva je jednako kao da ce te opaliti sleper dok prelazis cestu.


Jos uvijek ne razumijes zasto nulovati uticnice na postojecoj instalaciji?


Ovo mi je promaklo

Citiraj:
Autor thopok Pregled postova

To je samo jedan od razloga zašto se takvi problemi ne mogu rješavati preko foruma stavljanjem ikakvih uputa koje će oni sami ili zajedno sa "stručnjacima" koristit.
Naravno, mi smo poluidioti koji nismo nikad vidjeli strujnog kruga i uzeli busilicu u ruke, a ti ces sve takve sto trebaju brikati jednu uticnicu uzeti za ruku i odvesti kod svog rodjaka certificirano/kvalificiranog dr.mr.elektroinstalcija i 3-zicnih kabela da ih propisno oguli za projekat/materijal/montazu nove instalacije u cijelu kucu. Naravno da treba i novo dvotarifno digitalno brojilo koje kosta 800kn jer je analogno tako jadno i neprihvatljivu u kuci + sto izgleda nakaradno. Damn, zaboravio sam na fensi srot automatske osigurace, jer tko je jos vidio usarafljivati sugave rastalne i podmetati kovanice pod njih kad se raspadne prisjedni vijak. I spavat ce kao puhovi snom pravednika jer su se izuli za novu 101% sigurnu instalaciju s certificiranim projektom od kvalificiranog doktora
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU




Zadnje izmijenjeno od: Dizel. 24.06.2009. u 15:12.
Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2009., 15:30   #68
Vrga
Lalalallalaaaaaa
 
Vrga's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 520
Citiraj:
Autor Dizel Pregled postova
Da se razumijemo:
FID sklopka je svakako potrebna u kupatilu ako ti primjerice nadrkana zena baci fen u kadu i tu FID sklopka izbacuje maltene momentalno (mislim da je 30mA)dok bi se za osigurac poprilicno nacekao Ali i to je sasvim granican slucaj gotovo na razini nemoguceg, u smislu da bi nas tako odavno plinske peci po kucama podavile kao zeceve.
Kaj su te FID sklopke?


Citiraj:
Ti stvarno ne razumijes da nema svatko par tisuca kuna da izmijeni sve instalacije u kuci ili nedajboze kompletnoj zgradi. Ako imas DVOZILNI KABEL, dakle fazu (L) i nulu (N), ne mozes stavljati FID sklopku koja je po novim propisima jer nema razlike potencijala koji bi ju trebao izbaciti posto nema vodica uzemljenja ilitiga po seljacki, mase.
Daj mi objasni ovo... dvožilni kabel, to je znači onaj standard uski koji nema uzemljenje (nije šuko)?


nisam električki preveć obrazovan a nema starog da njega zajebavam, tak da pitam...

kod nas u stanu su svi štekeri šuko, sa vjerojatno ispravnim instalacijama (čitaj, nije se nikad niš što je na struju stavljeno spalilo)

također, možeš li mi objasniti to sve sa nulovanjem i brikanjem, te zakaj thopok tolko pizdi da se ne bi trebalo nulovati (ak sam dobro shvatio)?





ne napadam nikoga niti išta, nego jednostavno zanimanje radi nekakvog širenja edukacije(ser kenj, znatiželjan sam :P )
Vrga je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2009., 18:01   #69
kill
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 533
kad ti se spoje faza i nula izbacuje osigurač, kad se spoje faza i masa izbacuje FIDovka.

danas valjda svi uređaji koriste masu kao zaštitu i kao takvima je potrebna pravilna instalacija sa masom i FIDovkom.
kill je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2009., 18:13   #70
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003