Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.03.2023., 15:30   #1
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Custom Loop a visoke temperature

Ekipa trebam pomoć oko svog custom loop-a, temp u loadu idu do 90C za CPU i proc trottla, tek sam nedavno upalio Days Gone i vidim ode temp u nebesa, sinoc sam bacio krug u iRacingu i isto vidim da je CPU 80+ stupnjeva.
Inace kad sam sastavio loop sam naravno odradio testiranja ali u bechovima nije dolazilo do trottanja, vjerojatno jer su testiranja kraća.

U idleu su CPU oko 40-50 a GPU 30ak, GPU je dosta stabilna temp dok kod ryzena to skače dosta, isto se tako ponasala temp i sa 3700x i sa 5800x3d pa pretpostavljam da je to do AMDa.

Loop ide od rezervoara, EKWB D5 pumpe, EKWB 3080 bloka, EKWB AM4 bloka, 240 kineski rad, 360 kineski rad. Na radijatorima su 4 komada LC Power AiRazor, 5 nije stao tako da je 360 rad samo sa 2 ventova. E i tekućina je EKWB CryoFuel.
Fan curve je namjesten na CPU temperaturu u biosu i dosta blago naštelan gleadjući u vidu tišinu, zbog toga je vjerojatno i viša temp u idleu, a na 80C ventovi bi išli na max no očito mu to nije dovoljno.

Kakva su vaša iskustva? Jel to sve u redu ili da mjenjam nesto? Ja sumljam na ventirlatore ali RGB jebiga


Evo i slika pacijenta ako sto pomogne:

__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2023., 16:14   #2
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Upali neki stress test i gledaj temp krivulju. Koliko dugo raste? Ako dugo, onda se tekucina polako sve vise i vise zagrijava, i nesto ne stima s odvodjenjem topline.

Jel isto ako ostavis otvorenu stranicu?
rendula je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.03.2023., 16:31   #3
Jooj
Premium
Moj komp
 
Jooj's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: De
Postovi: 165
Ako ti sto moze pomoc

Ja imam 1600AF pod vodom. isto custom loop.

Idle 30-35
Full load 63 max sam vidio pod prime 95 testom
igre: (csgo dota) ne prelazi 50 tj 45-48

overclockan je na 4,0 sa 1,23v
360mm rad ali samo je cpu na njemu. (2 ventilatora, probao sam i pasivno ali nije bio overclockan i imao sam malo vise temperature od ovih trenutnih ali nista prestrasno)

Mislim da bi sigurno sa dva radijatora trebao imati nize temperature

jesi probao totalno iskljucit ventilatore pa da vidis kako je bez njih?
Jooj je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2023., 17:42   #4
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
Koja je temperatura GPU-a onda kad ti je cpu vruc u igrama?
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2023., 17:55   #5
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Da to sam zaboravio napisati, GPU je oko 65c u igrama.

@rendula i Jooj, probam sto ste predložili pa javim. Hvala!
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2023., 20:10   #6
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,414
Ako ti je otisak paste na cpu ok, vrlo vjerojatno je pumpa neispravna.

Evo kod mene 1 Lian Li Galahad 240, smontiran na 5900x, ode temp u nebo za sec pod stress testom (95c).

Stavio za promjenu Cooler Master 240, sve normala, load ide do 80.

Ako stigneš skinut blok kada je par sec 90c, ja sam na galahadu skoro sprzio prste koliko je bio vruc.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2023., 21:36   #7
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
Pumpa sigurno nije mrtva jer s mrtvom pumpom odes na 100C u idleu nakon par minuta...

65C za gpu je isto vrlo visoko za custom loop, to su temperature za zracni cooler.

Probaj skinut sve stranice s kucista, custom loopovi koji hlade gpu i cpu trebaju dobar airflow i tu jako velik utjecaj ima restriktivnost kucista po pitanju airflow-a, cak i filteri negativno utjecu, a mesh je daleko od idealnog. Radijator koji je na par cm od solidne stranice ne sluzi skoro nicemu, cak ti i taj rezervar dosta utjece na efikasnost prednjeg radijatora.

Moje iskustvo me poucilo da smisla ima jedino slagat custom loop u kompaktnom kucistu i sa vanjskim radijatorom, ovo sa klasicnim kucistima je sranje...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2023., 22:58   #8
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,414
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
Pumpa sigurno nije mrtva jer s mrtvom pumpom odes na 100C u idleu nakon par minuta......
Nasao sshotove. Kako bi mi pojasnio ovo, test na otvorenom bench kejsu:

Cpu = Ryzen 5 4500

Lian Li Galahad (ne 240 nego 360!!) I "običan Cooler master Lite 240"



2 su slike, lijevo desno.

Jedno crijevo galahada mlako, drugo ladno. Ugasen ps, skinute kukice sa galahada, bakreni dio bloka vrel. Proslo mozda 20 sec od gasenja.

Po meni, pumpa ne radi ili se u bloku nakupilo smeca pa je sve blokirano. Duze vrijeme ima lik problema sa njim, a cca par mjeseci bilo sve ok.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2023., 23:11   #9
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Sinoc kad sam zavrsio sa iracingom sam u biosu malo podigao vent krivulju, prije je max brzina isla tek na 80c a sad sam stavio da je na 65c.
Evo odma vidim da je u idleu bolja situacija, sad je CPU na 30 a GPU na 22 u windowsima, i dosta stabilno stoji.

Na brzinu sam stavio neki stress test za GPU i CPU istovremeno, HeavyLoad,
evo situacije nakon 10ak min:



Na 9 min je cpu spustio malo clock na 79c za 40ak Mhz i evo sad sa 81c za dodatnih 50ak Mhz.

Vjerojatno u igri nece ici tako visoko, bas probam kad ovaj stress zavrsi.
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 00:34   #10
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
To ti je slab test jer ti je vidim 3080-ka povukla max 218W... Racunaj da ona u igrama vuce preko 300W ako ne stavljas fps limite...
ansha je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.03.2023., 00:52   #11
MegaSkot
Modder
Moj komp
 
MegaSkot's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Waterford
Postovi: 906
Visoke temperature, kakvi su to kineski radijatori, možda su restriktivni previše?
MegaSkot je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 09:10   #12
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
Koje je to kuciste? Posto su ti i cpu i gpu temperature lose, onda je mala sansa da je do loseg prijanjanja blokova, bit ce da je do zagusenog airflow-a...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 11:36   #13
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
To ti je slab test jer ti je vidim 3080-ka povukla max 218W... Racunaj da ona u igrama vuce preko 300W ako ne stavljas fps limite...
Da vidim i ja sad, jutros upalio OCCT power test i u roku 2 sekunde je temp otišla sa 26c na 81c, na 89c sam ugasio test.



EDIT: Inace se tako nije jučer ponašao sa HeavyLoad testom, tamo je skočilo na 60c i linearno se penjalo do 80-82c

Citiraj:
Autor MegaSkot Pregled postova
Visoke temperature, kakvi su to kineski radijatori, možda su restriktivni previše?
Radijatori su sa aliexpressa: https://www.aliexpress.com/item/3283...82831802jK0oYt
tocno taj sam uzeo, 240 i 360 varijantu, kad sam to naručivao bili su puuuno jeftiniji a nije bilo ni PDVa.

Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
Koje je to kuciste? Posto su ti i cpu i gpu temperature lose, onda je mala sansa da je do loseg prijanjanja blokova, bit ce da je do zagusenog airflow-a...
Case je Fractal Meshify 2 Compact.


@nino, pumpa se necuje ali se osjeti pod prstom lagana vibracija, znaci da radi...valjda...
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220

Zadnje izmijenjeno od: VandaL.pr!. 14.03.2023. u 13:00.
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 13:39   #14
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Da vidim i ja sad, jutros upalio OCCT power test i u roku 2 sekunde je temp otišla sa 26c na 81c, na 89c sam ugasio test.



EDIT: Inace se tako nije jučer ponašao sa HeavyLoad testom, tamo je skočilo na 60c i linearno se penjalo do 80-82c



Radijatori su sa aliexpressa: https://www.aliexpress.com/item/3283...82831802jK0oYt
tocno taj sam uzeo, 240 i 360 varijantu, kad sam to naručivao bili su puuuno jeftiniji a nije bilo ni PDVa.



Case je Fractal Meshify 2 Compact.


@nino, pumpa se necuje ali se osjeti pod prstom lagana vibracija, znaci da radi...valjda...
Pumpa ti radi na max, pise 4.5k rpm u hwinfu, u pravilu je to i previse za takav loop, ja svoju nisam drzao preko 60% sa 2x360 i cpu+gpu blok...

Po krivulji rasta temperature, rekao bi da je to posljedica kombinacije losijih radijatora i loseg airflow-a. Skini bocnu, prednju i gornju stranicu kucista i trebalo bi biti puno bolje. Ja bi za 24/7 maknuo mesh i ostavio samo filtere...
Undervoltaj grafu...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 14:29   #15
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
U idleu su CPU oko 40-50 a GPU 30ak, GPU je dosta stabilna temp dok kod ryzena to skače dosta, isto se tako ponasala temp i sa 3700x i sa 5800x3d pa pretpostavljam da je to do AMDa.
Nije do procesora općenito, obzirom da se 5800X3D može ohladiti zračnim hladnjakom, a bome isto vrijedi i za Zotac GeForce RTX 3080 AMP Holo karticu koju imaš.

Dok je Fractal Design Meshify 2 Compact kućište i bez skidanja svih stranica/filtera i više nego OK, ali očito da te muči kombinacija ovih custom made vodenih komponenti.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 14:47   #16
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Nije do procesora općenito, obzirom da se 5800X3D može ohladiti zračnim hladnjakom
Jasno mi je to, sto sam primjetio dok samo upalim pc i ne palim chrome ni nista proc stoji na 150ak Mhz i temperatura bude oko 26c. Cim upalim chrome sa 6-7 otvorenih tabova brzina proca varira a snjim i temperatura, zato sam i napisao da je idle od 30-40c, nisam išao za tim da chrome toliko utječe na temp.

Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
Pumpa ti radi na max, pise 4.5k rpm u hwinfu, u pravilu je to i previse za takav loop, ja svoju nisam drzao preko 60% sa 2x360 i cpu+gpu blok...

Po krivulji rasta temperature, rekao bi da je to posljedica kombinacije losijih radijatora i loseg airflow-a. Skini bocnu, prednju i gornju stranicu kucista i trebalo bi biti puno bolje. Ja bi za 24/7 maknuo mesh i ostavio samo filtere...
Undervoltaj grafu...
Toga sam se i pribojavao, kombinacija hladnjaka, airflowa a čak mi i ventiratori ne ulijevaju povjerenje...

Ništa naručim novi 240 hladnjak, sad je na akciji pa kad bude neki 360 i njega promjenim.
Ako imate neke preporuke za hladnjake i ventilatore (RGB )....
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 14:55   #17
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Google Chrome i općenito web-preglednici ne utječu na takav način na temperature procesora. Primjera radi, kod mene je 7950X na 5.0GHz do 5.5GHz hlađen prosječnim zračnim hladnjakom na 77°C u svim mogućim situacijama, tak da i kod tebe s vodenim mora 5800X3D biti u nekim normalnim temperaturnim razmjerima. IMHO prije, nego opet kreneš u trošak, nabavu i kupnju još jednog dijela vodenog hlađenja, isprobaj orginal zračne hladnjake za CPU i GPU barem da sve eliminiraš kak spada, jer ako i s novim EK radijatorom, opet dođeš u istu situaciju - nažalost nisi ništa napravil po pitanju temperatura.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 15:17   #18
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Jasno mi je to, sto sam primjetio dok samo upalim pc i ne palim chrome ni nista proc stoji na 150ak Mhz i temperatura bude oko 26c. Cim upalim chrome sa 6-7 otvorenih tabova brzina proca varira a snjim i temperatura, zato sam i napisao da je idle od 30-40c, nisam išao za tim da chrome toliko utječe na temp.



Toga sam se i pribojavao, kombinacija hladnjaka, airflowa a čak mi i ventiratori ne ulijevaju povjerenje...

Ništa naručim novi 240 hladnjak, sad je na akciji pa kad bude neki 360 i njega promjenim.
Ako imate neke preporuke za hladnjake i ventilatore (RGB )....
Bojim se da ces promjenom radijatora dobiti malo i nista, poslusaj me i makni mesh s prednje strane, kombinacija mesha i filtera prasine je dosta restriktivna za airflow...
Na koliko rpm ti se uopce zavrte ventovi ma radijatorima? Racunaj da ce u tom kucistu trebat preko 1500rpm...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 15:42   #19
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Probam veceras kad dodjem kuci, sinoc sam bez bočne stranice držao par min, vjerujem da je pomoglo ali 2-3 stupnja kroz tih par min....

Ventove sam malo poštelao, max na 12v je 2600 rpma a u idleu sam ih stavio a 7v, to je taman tu negdi oko 1400-1500 rpma...
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 17:06   #20
Jooj
Premium
Moj komp
 
Jooj's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: De
Postovi: 165
Ja bih rekao da je problem negdje oko kontaka cpu i bloka.

Jer da ima problem sa pumpom ventilatorima ili mozda losim radijatorima i GPU temperatura bi bila dosta losija.
Na istom su loopu, da pumpa (ili los airflow ili bilo sta drugo) ne radi gpu bi takodjer patio a ne da imas 60tak na njemu dok cpu ide instant na 95 u par sekundi
Jooj je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 22:24   #21
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
Citiraj:
Autor Jooj Pregled postova
Ja bih rekao da je problem negdje oko kontaka cpu i bloka.

Jer da ima problem sa pumpom ventilatorima ili mozda losim radijatorima i GPU temperatura bi bila dosta losija.
Na istom su loopu, da pumpa (ili los airflow ili bilo sta drugo) ne radi gpu bi takodjer patio a ne da imas 60tak na njemu dok cpu ide instant na 95 u par sekundi
60°C gpu u custom loop-u je poprilicno lose, ne bi trebalo ici preko 50-ak....
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2023., 22:28   #22
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova

Ventove sam malo poštelao, max na 12v je 2600 rpma a u idleu sam ih stavio a 7v, to je taman tu negdi oko 1400-1500 rpma...
Cekaj, tebi se dogadjaju one temperature uz ventove na 2600rpm??? Ako je tako, nesto gadno ne stima, ja bi skinuo cpu blok i zamjenio pastu, ne boj se dosta jako stisnut blok, prstima naravno..
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2023., 08:52   #23
Avan7garde
Premium
Moj komp
 
Avan7garde's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 235
imam sve kinesko slozeno, od pumpe radijatora osim cpu blok ekwb ryzen 5600, prije toga bio isto kineski na intelu i nikakvih problema, najvj nisi dobro zategnuo cpu blok. to prvo skini pa ponovo provjeri. meni ne prelazi 55-60 kad sam zadnje gledao nakon montaze, a od toga ima vec par mj.
Avan7garde je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2023., 14:08   #24
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
@ansha, da ventovi idu max na 65c, 2600+ rpm

Citiraj:
Autor Avan7garde Pregled postova
imam sve kinesko slozeno
E to me zanima.

Nista, za vikend pražnjenje sistema i pregled CPU bloka, iako sam izričito pazio na to kod montaže baš zbog toga mozda sam pretjerao sa pastom... javim kad presložim.

Hvala svima na komentarima!!!
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2023., 15:01   #25
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
@ansha, da ventovi idu max na 65c, 2600+ rpm



E to me zanima.

Nista, za vikend pražnjenje sistema i pregled CPU bloka, iako sam izričito pazio na to kod montaže baš zbog toga mozda sam pretjerao sa pastom... javim kad presložim.

Hvala svima na komentarima!!!
Visak paste ne smeta, bitno je da si dobro stisnuo. Jel blok ima in/out ili je svejedno?
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2023., 15:17   #26
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
A nisan vise pametan, kad rastavim cu viditi sto se desava.
Ima koliko vidim po upustvima.
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2023., 17:28   #27
dtrixxx
Premium
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: _
Postovi: 193
Teško je napamet odgonetnuti u čemu je problem, pogotovo u custom loopovima gdje puno stvari može poći po krivu.

Osnovna stvar koju bi svaki loop trebao imati je senzor koji mjeri temperaturu vode. To je polazna točka za bilo kakvu dijagnostiku.
Tako bi barem mogao znati koji dio ne radi kako treba, samo hlađenje vode ili prijenos topline između blokova/komponenti.

Nabavi si nešto tipa ovo, možeš ga stavit između bilo kojeg spoja i barem ćeš imati nekog pojma što se događa unutra. To je puno jeftinije prije nego kreneš za zamjenom skupljih komponenti u loopu.


Također bi preporučio da ventilatore na gornjem radijatoru okreneš da pušu prema unutra (da vuku hladni zrak odozgo prema dole), čini mi se da ti je sada to ispuh.
Jer imaš situaciju da ti je topli zrak sa prednjeg radijatora direktno recirkuliran u gornji radijator i tako gubi na efektivnosti hlađenja.
__________________


dtrixxx je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2023., 19:08   #28
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Evo bas sam narucio prije dva dana mjerac temperature i protoka, neznam zasto nisam ranije a bio je u planu…



Sto se tice ventilatora, da namjestio sam prednja dva za usis a ostalih tri za ispuh.
Kad bi ih okrenuo onda bi skoro svi bili za usis?


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2023., 20:13   #29
dtrixxx
Premium
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: _
Postovi: 193
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Evo bas sam narucio prije dva dana mjerac temperature i protoka, neznam zasto nisam ranije a bio je u planu…



Sto se tice ventilatora, da namjestio sam prednja dva za usis a ostalih tri za ispuh.
Kad bi ih okrenuo onda bi skoro svi bili za usis?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Super, još i bolje ako mjeri protok, ako je precizno naravno.

Tako je, možes probat pa vidi ako bude kakve razlike. To ti je najlakša stvar za pokušat, ne trebaš dirat cijevi ni ništa (naravno ako možeš zašarafit između bez da diraš tu paralelnu cijev )
Ja imam 480mm + 360mm u jednom drugom Fractalu i po mojim mjerenjima je ta orijentacija bila najbolja. Znači imam 7 usisa i jadan ispuh. To ionako sve izađe straga kroz rupice.

Poanta je da radijatori uzimaju vanjski zrak koji je hladniji, a ne unutarnji. Možda u tvojem slučaju neće biti velike razlike, ali ništa te ne košta. Naravno bez senzora nikakvi konkretni zaključci se ne mogu donijeti, ali vidit ćeš "od oka".


BTW vidio sam gore u prijašnjem postu da si mislio naručiti novi EK 240 radijator. Samo da upozorim da je EK-ova 'SE' linija radijatora najgora u klasi. Čak je moguće da je i taj random kinez bolji od EK SE.
Ako još nisi naručio, preporučio bi ovaj kao jedan od najboljih.

I na kraju bi preporučio da pokušaš ugurati taj treći ventilator dole. Vidim da je tijesno, ali svaki dodatan zrak pomaže.
Svaki prostor koji se ostavi na radijatoru bez aktivnog hlađenja je kao da i ne postoji. To je efektivno 240mm radijator.
__________________


dtrixxx je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2023., 20:31   #30
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
Citiraj:
Autor dtrixxx Pregled postova

Osnovna stvar koju bi svaki loop trebao imati je senzor koji mjeri temperaturu vode. To je polazna točka za bilo kakvu dijagnostiku.
Zapravo nije problem dijagnosticirat i bez senzora, ako imas visoku temperaturu odmah na pocetku testa dok je voda jos hladna, onda je problem u bloku ili njegovoj instalaciji...
ansha je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na