Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.12.2017., 11:48   #1
DiVojich
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 69
Windows Server 2012 savjet

Pozdrav,

Trebam pomoć/savjet.

U uredu smo dobili HP Server Proliant Dl380G6. Na njega sam instalirao Windows Server 2012 R2 Standard.

Gazda zahtijeva iduće:

1.) Da na tom serveru instaliram 2 virtualna servera od kojih će jedan biti za test aplikacije koju razvijamo, a drugo za jedan drugi projekt;
2.) Ti serveri moraju biti dosegljivi s interneta putem HTTP/HTTPS i FTP/SFTP;
3.) Moje pitanje je: znate li kakav dobar tutorial (znam da ima hrpa na jubitou) ali od tih svih, koji se najviše isplati pogledat?

Nov sam u ovome i ovo mi prvi dodir sa serverom pa bih htio naučiti što više...


lijepi pozdrav i ugodan dan
DiVojich je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2017., 12:07   #2
Slow
Premium
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
Da ne pišem postupak u detalje, pošalji mi PM sa brojem mobitela ako ti je hitno.
Uglavnom...

1.Dodaj računalo u domeni ako je imaš, postavi statičku IP adresu, DNS, Hostname,
https://youtu.be/5dc_0f0waXQ
2.NIC Teaming ako su ti svi portovi spojeni na mrežnog kartici),
https://youtu.be/TXUmihEazZA
3.Instaliraj Hyper-V Manager sa External VM Switchem (po defaultu će ti se unutar wizarda ponuditi to)
https://youtu.be/oOaG3GHPbHc
4.Kreiraj VM
https://youtu.be/IcW8nRvcj5s
5.Pitaj ako zapneš
Slow je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.12.2017., 12:21   #3
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Zanemario si ovu sitnicu u popisu:

"dosegljivi s interneta"
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2017., 12:46   #4
DiVojich
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 69
Pozdrav,

Ekipa hvala na savjetima. Stvarno cijenim sve pošto sam totalna noobina
Pitanje još jedno, kolko sam skužio svim zaposlenima pod Domain Name je prazno polje. Samo pod Workgroup piše: WORKGROUP.

Pitanje: s obzirom da mi u tutorialu predložonem prikazuje da server pridružim domeni, a domene nema, kaj da onda napravim?

lijepi pozdrav
DiVojich je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2017., 13:49   #5
DiVojich
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 69
Također, imam još jedan problem, kad te krene te krene.

Prije tjedan-dva, kad smo dobili ovaj HP Server, malo sam se za gušt igrao s tim i na njega stavio IIS, domenu itd. Sad kad želim izbrisati sve, ne dopušta mi.

Odem na Remove Features i Roles i želim "demote" server ali mi izbaci error "Certificate server is installed".

Pokušao sam trenutni server preimenovat ali ne dopušta.
DiVojich je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2017., 14:21   #6
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,145
Ajoj...

Jedino sto je tu mrezni problem je sto mora biti dostupan putem interneta. Necu ulaziti u sigurnost jer vidim da si way over your head u ovome, ali sa strane mreze ako zelis da ti je dostupan prosljedi portove od http https-a na ruteru. Naravno postoje i javne adrese no ne vidim da cete krenuti u tom smjeru. Generalno se to radi sa DMZ i firewallom no ni to ne vidim da ce sef odabrati.
mann je online   Reply With Quote
Staro 01.12.2017., 14:22   #7
Slow
Premium
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
Ajmo polako...
Ako će ti to biti produkcijski server, a imaš vremena, odradi ti clean install WS2012R2 ponovno.
Nakon što kreiraš sve što trebaš, eventualno si digni još jednu VM(mada to stvarno nije preoručljivo na serveru koji će biti produkcija), pa se igraj s njom (domena i sl). Za takve stvari da ne afektiraš produkciju, barem stavi zasebni VM Switch (private za svaki slučaj).

Što se tiče dostupnosti s javne mreže, to (ukoliko server nije postavljen direkno na javnu adresu) je drugi par cipela. Tu ćeš se malo poigrati sa javnim/privatnim adresama,NAT-om, rule-ovima i sl.

EDIT: Ako nema domene, nećeš pridružiti server na domenu. Ostat će ti svi u WorkGroup okruženju. Danas-sutra kad/ako digneš domenu, onda ćeš ga pridružiti..
Slow je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2017., 15:10   #8
DiVojich
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 69
Jedno glupo pitanje, ovo namještanje javnih/privatnih adresa, NAT, ruleovi itd, pretpostavljam da to moram na routeru koji imam napravit? router je mikrotik -od 4Tel kompanije a username/password za pristup ruteru ne žele dati.

Instalirao sam IIS, .NET 4.5 - pošto mi je rečeno da to samo stavim.

Ne znam da li ima ikakve veze ali sa svog laptopa mogu normalno pingat HpServer i vice versa. Također, mogu mu normalno pristup lokalno preko file explorera. Pretpostavljam pošto smo svi u WORKGROUP pa se vidimo.
DiVojich je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2017., 15:18   #9
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Radi ti jer je sve u lokalnoj mreži. No ti si naveo dolje da ti treba pristup preko interneta, pa se probaj od doma spojit pa budeš vidio da ti ne radi.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2017., 15:29   #10
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Citiraj:
Autor DiVojich Pregled postova
Jedno glupo pitanje, ovo namještanje javnih/privatnih adresa, NAT, ruleovi itd, pretpostavljam da to moram na routeru koji imam napravit? router je mikrotik -od 4Tel kompanije a username/password za pristup ruteru ne žele dati.

Instalirao sam IIS, .NET 4.5 - pošto mi je rečeno da to samo stavim.

Ne znam da li ima ikakve veze ali sa svog laptopa mogu normalno pingat HpServer i vice versa. Također, mogu mu normalno pristup lokalno preko file explorera. Pretpostavljam pošto smo svi u WORKGROUP pa se vidimo.
DA li imaš uopće javnu IP adresu zakupljenu, jer ako nemaš onda moraš koristiti DynDns servis ili nešto tako slično.
Da li pristupao izvana moraš propustiti portove na routeru, stoga moraš tražiti support od provajdera da ti to naprave na IP adrese tvojeg/ih servera.

Ako budeš imaš više takvih poslova, modifikacija bili bi pametno postaviti svoj router/firewall poslije njihovog i tražiti od njih da ti puste sve portove na tvoju adresu routera, te onda sve sam kontroliraš i podešavaš.
Alister je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.12.2017., 01:24   #11
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Okani se ćorava posla jer očito nemaš pojma što radiš
Ako želiš to naučiti, digni lab, prati cbt nuggets ili pluralsight i čitaj literaturu.

A sad podrobnije
Citiraj:
Gazda zahtijeva iduće:
So what? Generiral budeš više problema nego koristi
Citiraj:
1.) Da na tom serveru instaliram 2 virtualna servera od kojih će jedan biti za test aplikacije koju razvijamo, a drugo za jedan drugi projekt;
Ne vidim problem. Koja verzija Windows-a je u pitanju? Koliko CAL-ova? Jeste li licenčno pokriveni? Kakav je server, koji proc, koliko ram, kako su diskovi iskonfigurirani? Koji ti je backup plan? imaš kakav plan u slučaju nestanka struje?
Citiraj:
2.) Ti serveri moraju biti dosegljivi s interneta putem HTTP/HTTPS i FTP/SFTP;
Za HTTPS ti treba SSL certifikat koji košta, ali uostalom...test aplikacije u razvoju i jedan drugi projekt da budu otvoreni na internet? Uopće ne vidim problem
Hint: neka ti na mikrotiku dignu VPN (bilo što osim PPTP) i tako možeš udaljeno testirati aplikaciju
Citiraj:
3.) Moje pitanje je: znate li kakav dobar tutorial (znam da ima hrpa na jubitou) ali od tih svih, koji se najviše isplati pogledat?
Znam i odmah ti mogu reći da đaba ako to misliš koristiti za produkciju. Tebi prvo treba ogromno predznanje o tome kako sve funkcionira sa sistemaške strane
Citiraj:
Jedno glupo pitanje, ovo namještanje javnih/privatnih adresa, NAT, ruleovi itd, pretpostavljam da to moram na routeru koji imam napravit? router je mikrotik -od 4Tel kompanije a username/password za pristup ruteru ne žele dati.
Zašto bi ti trebali dati pristup opremi? Vi od njih vjerojatno koristite VoIP telefoniju i oni gore imaju iskonfiguriran link da vama sve to radi. Ukoliko želiš nešto mijenjati, javi njima neka oni podese.
Citiraj:
Instalirao sam IIS, .NET 4.5 - pošto mi je rečeno da to samo stavim.
A sad to skonfaj da radi kak se spada, najjednostavnije je instalirati
Citiraj:
Ne znam da li ima ikakve veze ali sa svog laptopa mogu normalno pingat HpServer i vice versa. Također, mogu mu normalno pristup lokalno preko file explorera. Pretpostavljam pošto smo svi u WORKGROUP pa se vidimo.
Uopće me strah pitati koji je password policy kod vas
domis je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2017., 11:24   #12
ONeill
Premium
 
ONeill's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 335
@DiVojich,
ovo što je Domis napisao je direktno u glavu bez rukavica, ali na tvoju žalost, sve je točno napisao.
Kako si i sam naveo, o ovome polju rada ne znaš ništa. A kako je ovdje riječ o pogonu servera koji će biti u produkciji, možda bi bilo pametnije za tvog gazdu da ovo prepusti nekome tko je više stručan i ima više iskustva.
Jer kad dođe do problema (a doći će), ti ćeš biti jedini krivac i povrh svega nećeš znati riješiti problem.

Vidiš što su dečki gore sve napisali, pogotovo ovo što je Domis napisao za točku "1" o početnom konfiguriranju servera. Nekako imam osjećaj da ne znaš odgovore na ta pitanja.

Moj savjet bi bio da sebi negdje digneš testno okruženje i onda čitaš, testiraš, isprobavaš ... a ovaj zadatak zasad prepusti nekome drugom.
Nije sramota ne znati, sve se to može naučiti
ONeill je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 14:39   #13
Roje
Premium
Moj komp
 
Roje's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 26
Ako ti nije puno, posjeti Pluralsight. Tamo ima dosta kvalitetnih lekcija baš ako hoćeš malo više naučiti. Nemoj uzeti "gotov" tutorial za tvoje potrebe nego naući, probaj pa sam odlući kako je najbolje za specifičan slučaj.
Roje je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na