Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.11.2017., 13:08   #1
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
pucanje wifi veze

Molim ideju što bi moglo biti.
Dođe mi jedan dan ravnateljica i kaže. Meni se svako malo računalo otpaja i nemam internet.
Čim pomaknem laptop odmah se gubi veza. (na laptopu je vidljivo 5 AP-ova s raznim jačinama signal).

Ja velim pa imamo puno AP-ova na malom mjestu i valjda laptop traži jači signal, pa pošto su AP-ovi blizu stalno se "seli" veza.
Kaže ona: al godinu dana je bilo ok.

Ja velim ne znam dal Ap-ovi imaju logove, pa da vidimo koliko se uređaja spaja i u koje vrijeme. Kažem ak je više od 20 uređaja moguće da onda zadnje uređaje baca ili čak i sve.
Al kaže ona to se uvijek dogodi u petak kad djeca odu iz škole! I valjda općenito kad odlaze iz škole.
E sad nema logike da kad je škola prazna da se njoj gubi veza.
I onda i druge kolegice kažu da im u zadnje vrijeme stalno baca.
Naravno kad sam rekao žica je žica nisu slušali.

Dakle imamo 6 učionica, u svakoj jedan AP i oni svi su prikačeni fizički na router. Još imamo 2 AP-ova u hodniku.
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2017., 13:59   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,571
Dovedi nekog lokalnog tko je to slagao ili zna situaciju, postavke, šifre i slično.
Prva ideja je default predug lease time na DHCP Serveru > treba ga skratiti na cca 30 min.
Nadaj se (pretpostavka) da je na routeru i AP - ovima promijenjen default user / pass za pristup konfigu (zato sam naveo da trebaš šifre), ako nije "djeca" su mogla raditi veselje ...
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.11.2017., 15:42   #3
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
......i normalno si tim AP uređajima fiksno postavio različite kanale..tako da oni koji su blizu imaju najveći razmak kanala. ?
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2017., 21:25   #4
Roje
Premium
Moj komp
 
Roje's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 26
Jednostavno - skeniraj na kojem kanalu rade okolni ruteri i stavi svoj na neki koji je slobodan. Po defaultu svi rade na istom kanalu tako da moraš izabrati ručno neki na kojem nema puno okolnih rutera. Obično u firmwareu od rutera imaš opciju za skeniranje samo treba imati admin pristup
Roje je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2017., 21:59   #5
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Dovedi nekog lokalnog tko je to slagao ili zna situaciju, postavke, šifre i slično.
Prva ideja je default predug lease time na DHCP Serveru > treba ga skratiti na cca 30 min.
Nadaj se (pretpostavka) da je na routeru i AP - ovima promijenjen default user / pass za pristup konfigu (zato sam naveo da trebaš šifre), ako nije "djeca" su mogla raditi veselje ...
Nisam ja slagao, nego neki tip električar.
Nije problem ni meni se prikačit gore i uć u postavke. Djeca sigurno nisu prčkala. Hvala na savjetu.


Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
......i normalno si tim AP uređajima fiksno postavio različite kanale..tako da oni koji su blizu imaju najveći razmak kanala. ?
Koliko se sjećam rade na različitim kanalima. Jednom sam vidio neku aplikaciju za mob koja ti prikaže totalnu wifi statistiku. Na kojem kanalu je koji AP, koja je jačina u db. Zna li netko kako se zove?
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2017., 23:33   #6
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,063
Citiraj:
Autor marek45 Pregled postova
Koliko se sjećam rade na različitim kanalima. Jednom sam vidio neku aplikaciju za mob koja ti prikaže totalnu wifi statistiku. Na kojem kanalu je koji AP, koja je jačina u db. Zna li netko kako se zove?
Ima ih raznih, za koji mob/OS trebas?
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 10:57   #7
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Ima ih raznih, za koji mob/OS trebas?
Android.
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 11:32   #8
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
prvo, kakve veze ima elektricar s mrezom?
idi sustavski i u trokut, kanali 1, 6, 11, sto je moguce fizicki razmaknuti jedan od drugog i vodi racuna ako ima vise katova da pazis i na to. svi AP-ovi s istim SSID-om. svi moraju bit s lozinkom za pristup AP-u, a sama sifra za WPA je svima ista. Ukoliko ucenici smiju pristupat AP-u, onda kreiraj posebni Guest zone (pod uvjetom da AP-ovi to podrzavaju) i limitiraj brzinu na njemu. DHCP lease time centraliziraj na jedinstvenom routeru od kojeg ce se svi ostali spajat iskljucivo kao AP (ne router) i smanji s defaultnih 24 sata na 1 sat. Napravi rezervacije IP adresa prema MAC adresi racunala ravnateljice i svih bitnih racunala u skoli. Tako ces uvijek za njih dobivat istu adresu.
Uzmi laptop i prosetaj skolom, testiraj kako se mreza ponasa kad je skola prazna i kad je u njoj hrpa dice.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 12:41   #9
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,063
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2017., 16:41   #10
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
To sto je do jucer radilo ok nemora znaciti nuzno da je danas ista situacija. Mogao je netko treci nakeljiti na istom kanalu novi AP i eto veselja. Mogao je netko izmedju nje i ap-a nakeljiti neki ormar, sta ja znam puno je tu mogucnosti.

Bitno je da su razmaknuti za 5 kanala Ap-ovi. Ako je prvi na 1. kanalu drugi na +5, pa treci na +5 od njega i tako dalje. Moze naravno biti i 2 - 7 - 12(ili 13) uglavnom da se pomicu susjedni za 5.
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na